Презентация, доклад по математике Арифметикалық прогрессияның алғашқы n - мүшесінің қосындысы

Содержание

Тақырыбы: “Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы” Мақсаты: “Оқушылардың арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы формуласын есептеулерде қолдана білу дағдыларын қалыптастыру”

Слайд 1Ашық сабақ Тақырыбы: “Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы” (Жаңа сабақ)

Сыныбы: 9 “Ә” Күні: 30. 11. 15 Математика пәні мұғалімі : Шенгельбаева Э.Т
Ашық сабақ  Тақырыбы: “Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы”  (Жаңа сабақ)

Слайд 2Тақырыбы: “Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы”
Мақсаты: “Оқушылардың арифметикалық прогрессияның

алғашқы n мүшесінің қосындысы формуласын есептеулерде қолдана білу дағдыларын қалыптастыру”
Тақырыбы: “Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы” Мақсаты: “Оқушылардың арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы формуласын есептеулерде

Слайд 3Жоспары:
1. Ұйымдастыру кезеңі. 2. Үй жұмысын тексеру.
3. Жаңа материалды меңгерту. 4. Бекіту есептері. 5.

Сергіту сәті. 6. Есеп. 7. Өтілген материалды қорытындылау. 8. Рефлексия.
Жоспары: 1. Ұйымдастыру кезеңі. 2. Үй жұмысын тексеру.3. Жаңа материалды меңгерту. 4. Бекіту есептері. 5. Сергіту сәті.

Слайд 4Үй жұмысын тексеру
№178(а)

Үй жұмысын тексеру№178(а)

Слайд 530. 11. 15
“Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы”

30. 11. 15“Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы”

Слайд 7ГАУСС әдісі
Гаусс Карл Фридрих (1777-1855) немістің атақты математигі
XVІІІ ғасырдың соңында

Германияда бір сабақта мұғалім оқушыларына 1-ден 100-ге дейінгі натурал сандардың қосындысын табуды тапсырыпты.
Оқушылардың біреуі: «Ізделінді қосынды 5050-ге тең»-деп жауап беріпті. Бұл оқушы кейіннен аты әлемге әйгілі болған математиктер королі Карл Фридрих Гаусс екен.
Біздер енді сол кездегі он жасар бала Гаусстың пайдаланған есептеу тәсілімен танысайық. Ол үшін 1-ден 100-ге дейінгі натурал сандардың қосындысын Гаусс тәсілмен табайық:
1 + 2 + 3 + ... + 98 + 99 + 100
100 + 99 + 98 +... + 3 + 2 + 1
= (1 + 100) + (2 + 99) + (3 + 89) +... = (100 + 1) · 50 = 5050
Осы есепті бүгінгі өткен формуланы қолданып шығарып көріңдер.



ГАУСС  әдісіГаусс Карл Фридрих (1777-1855) немістің атақты математигіXVІІІ ғасырдың соңында Германияда бір сабақта мұғалім оқушыларына 1-ден

Слайд 8
Берілгені:


Табу керек:

Шешімі:



Жауабы:

Берілгені: Табу керек: Шешімі:Жауабы:

Слайд 9Оқулықпен жұмыс
№185(а)






103; 101;... арифметикалық прогрессиясының алғашқы сегіз мүшесінің қосындысын табыңдар.

Оқулықпен жұмыс№185(а)103; 101;... арифметикалық прогрессиясының алғашқы сегіз мүшесінің қосындысын табыңдар.

Слайд 10Сергіту сәті
(“Көңілді кірпі” биі, 1 мин)

Сергіту сәті(“Көңілді кірпі” биі, 1 мин)

Слайд 11Есеп

Еркіннің ата-анасы туған күніне баласына ұялы телефонды жаңартып сатып беруге

ұйғарды . Ол үшін олар бірінші айда 650 теңге, ал келесі айларда алдыңғы айдан 50 теңгеге артық ақша жинап отырды. Еркіннің ата-анасы 10 айдан кейін қанша ақша жинайды?
Есеп Еркіннің ата-анасы туған күніне баласына ұялы телефонды жаңартып сатып беруге ұйғарды . Ол үшін олар бірінші

Слайд 12Берілгені:


Табу керек:

Шешімі:




Жауабы:

Берілгені: Табу керек: Шешімі:Жауабы:

Слайд 13 Арифметикалық прогрессияның анықтамасы Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы Арифметикалық прогрессияның

өзіне тән қасиеті Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы Арифметикалық прогрессияның айырымының формуласы






Арифметикалық прогрессияның анықтамасы     Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы

Слайд 14Рефлексия
(Оқу мазмұнының рефлексиясы)
Жеке басымның жұмысымның нәтижесі деп мен төмендегіні есептеймін:

А. Теорияны түсіндім.
В. Есептер шығаруды ұйрендім.
С. Өткен тақырыптарды қайталап өттім.


Сабақ үстінде есеп шығарғанда өзіңе не жетіспеді деп ойлайсың?

А. Білім. В. Уақыт С.Ынтам болмады.
Д. Есептерді жақсы шығардым.


Саған сабақ үстіндегі қиыншылықтарды жеңуге кім көмек жасады?
А. Сыныптастар. В. Мұғалім .
С. Оқулық. Д. Өзім.

Рефлексия(Оқу мазмұнының рефлексиясы)Жеке басымның жұмысымның нәтижесі деп мен төмендегіні есептеймін:

Слайд 15Рефлексия
(Көңіл – күй және іс-әрекет рефлексиясы)

Рефлексия(Көңіл – күй және іс-әрекет рефлексиясы)

Слайд 16Үйге шығаруға ұсынылатын есептер:
§11, №186(а, ә, б)

Үйге шығаруға ұсынылатын есептер:§11, №186(а, ә, б)

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть