Презентация, доклад на тему Арифметикалық прогрессия тақырыбына презентация.

Содержание

Кімде кім өткен дүниені білмей, алдағыны білгісі келсе, ол адам ешқашан ештеңе түсінбейді.Г.Лейбниц.

Слайд 1Арифметикалық прогрессия. п-ші мүшесінің формуласы.
9 класс.
28.11.2015ж.

Арифметикалық  прогрессия. п-ші мүшесінің  формуласы. 9 класс.28.11.2015ж.

Слайд 2Кімде кім өткен дүниені білмей, алдағыны білгісі келсе, ол адам ешқашан

ештеңе түсінбейді.

Г.Лейбниц.

Кімде кім өткен дүниені білмей, алдағыны білгісі келсе, ол адам ешқашан ештеңе түсінбейді.Г.Лейбниц.

Слайд 3*

Білімділік:

Оқушылардың алған білімдерін жүйелеу; қайталау.


Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау дағдыларын дамыту.


Тәрбиелілік: Оқушыларды бірлікке, достыққа тәрбиелеу;

Сабақтың мақсаты:

*Білімділік:               Оқушылардың алған

Слайд 5Сан тізбегі дегеніміз не?
Сан тізбегінің берілуінің қандай тәсілдерін білесіңдер?
Сан тізбегінің түрлері.
Қандай

сан тізбегін арифметикалық прогрессия деп атайды?
5. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын жазыңдар.

Ұшқыр ойдан – ұтымды жауап

Сан тізбегі дегеніміз не?Сан тізбегінің берілуінің қандай тәсілдерін білесіңдер?Сан тізбегінің түрлері.Қандай сан тізбегін арифметикалық прогрессия деп атайды?5.

Слайд 6
Тізбек
Берілу тәсілдері
Түрлері



Шекті тізбек
Шексіз тізбек
Өспелі тізбек
Кемімелі тізбек
Тұрақты тізбек


ТізбекБерілу тәсілдеріТүрлері Шекті тізбекШексіз тізбек Өспелі тізбек Кемімелі тізбекТұрақты тізбек

Слайд 7
Үй жұмысын
тексеру

Үй жұмысын тексеру

Слайд 8Жұбын тап.
Арифметикалық
прогрессия
анықтамасы
Арифметикалық
прогрессия
айырмасының
формуласы
Арифметикалық
прогрессияның әрбір
мүшесінің қасиеті
Арифметикалық


прогрессияның n-ші
мүшесінің формуласы



Жұбын тап.Арифметикалық прогрессия анықтамасыАрифметикалық прогрессия айырмасының формуласыАрифметикалық прогрессияның әрбірмүшесінің қасиеті Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы

Слайд 9Есептер шығару

Есептер шығару

Слайд 10№168 /Әбілқасымова А/
а1=17,6 және d=-0.4 болатын арифметикалық прогрессияның жиырма бесінші мүшесін

табыңыз.
№168 /Әбілқасымова А/а1=17,6 және d=-0.4 болатын арифметикалық прогрессияның жиырма бесінші мүшесін табыңыз.

Слайд 11№211 /Шыныбеков/
Егер а1=2, а10=92 болса, онда d-ны табыңыз.

№211 /Шыныбеков/Егер а1=2, а10=92 болса, онда d-ны табыңыз.

Слайд 12№214 /Шыныбеков/
с5=27, с27=60 болса, онда
сп - арифметикалық прогрессиясының бірінші мүшесі

мен айырымын табыңыз.
№214 /Шыныбеков/с5=27, с27=60 болса, онда сп - арифметикалық прогрессиясының бірінші мүшесі мен айырымын табыңыз.

Слайд 13Қосымша мәлімет

Қосымша мәлімет

Слайд 14№178 /Әбілқасымова А/
а10=1,9; а16=6,1 болса, бірінші және алтыншы мүшелерін табыңыз.

№178 /Әбілқасымова А/а10=1,9; а16=6,1 болса, бірінші және алтыншы мүшелерін табыңыз.

Слайд 15Бұлар қандай формулалар?

Бұлар қандай формулалар?

Слайд 16
Ауызша есепте:
39; 50
39; 25
35; 2,5
Ойлан!
Дұрыс емес!
Жарайсың!
a1=4, d=7, a6=?
a11=20,

а13=30, a12=?
Ауызша есепте: 39; 50 39; 2535; 2,5Ойлан!Дұрыс емес!Жарайсың!a1=4, d=7, a6=? a11=20, а13=30, a12=?

Слайд 17Тест тапсырмасы










Тест тапсырмасы

Слайд 18Тест жауаптары

Тест жауаптары

Слайд 19Топтық жұмыс

Топтық жұмыс

Слайд 20ТАПСЫРМА БЕРІЛГЕН САНДАРДАН ӨСПЕЛІ АРИФМЕТИКАЛЫҚ ПРОГРЕССИЯ ҚҰРАСТЫРЫП, БІРІНШІ МҮШЕСІН, АЙЫРМАСЫН ЖӘНЕ 15-ІНШІ

МҮШЕСІН ТАБЫҢДАР.
ТАПСЫРМА   БЕРІЛГЕН САНДАРДАН ӨСПЕЛІ АРИФМЕТИКАЛЫҚ ПРОГРЕССИЯ ҚҰРАСТЫРЫП, БІРІНШІ МҮШЕСІН, АЙЫРМАСЫН ЖӘНЕ 15-ІНШІ  МҮШЕСІН ТАБЫҢДАР.

Слайд 21 Тапсырма жауаптары:

І топ: а1=6,

d=3, а15=48
ІІ топ: а1=5, d=4, а15=61
ІІІ топ: а1=7, d=4, а15=63
ІҮ топ: а1=3, d=5, а15=73
Ү топ: а1= - 5, d=6, а15=79


Тапсырма жауаптары:І топ:    а1=6,   d=3,  а15=48ІІ топ:

Слайд 22Арифметикалық прогрессияны
қолданып мазмұнды есептер шығару
“Кім тапқыр?”

Арифметикалық прогрессияны қолданып мазмұнды есептер шығару “Кім тапқыр?”

Слайд 23
“Кім тапқыр?”
1) 2)
Атыраудан Оралға

мұнайы бар поезд бағытталды. 1-ші цистернада 4 тонна мұнай, 2-ші цистернада 9 тонна, 3-ші де 14 тонна, ...., n-ші цистернада 304 тонна мұнай бар. Цистернаның реттік нөмірін анықтаңыз.
“Кім тапқыр?”1)     2)  Атыраудан Оралға мұнайы бар поезд бағытталды. 1-ші цистернада

Слайд 24 Ол үшін:
1. Мәтінді түсініп оқу;
2. Берілгенін қысқаша

жаза білу;
3. табу керек мәліметті ажырата білу;
4. Жауабын шартымен тексеру.

Ол үшін: 1. Мәтінді түсініп оқу; 2. Берілгенін қысқаша жаза білу; 3. табу керек мәліметті ажырата

Слайд 25І-топ
Стадиондағы бір бұрыштың секторында бірінші қатарда 7 орын бар. Ал келесі

қатарда алдыңғы қатарға қарағанда 2 орынға көп орын бар.  26-шы қатарда неше орын бар?
І-топСтадиондағы бір бұрыштың секторында бірінші қатарда 7 орын бар. Ал келесі қатарда алдыңғы қатарға қарағанда 2 орынға

Слайд 262 топ.
 Дәрігердің кеңесі бойынша демалушы адам 5 минуттан күннің көзіңе шығып

отырды. Ал келесі күнде күннің көзіңе шығу уақытын 5 минутқа артып отырды. Неше күннен кейін оның күннің көзіңе шығу уақыты 40 минутты құрайтын болады?

2 топ. Дәрігердің кеңесі бойынша демалушы адам 5 минуттан күннің көзіңе шығып отырды. Ал келесі күнде күннің көзіңе

Слайд 273-топ
Базарбайда көп жылқы болды. Жылқының ең нашары 4 алтын, ал ең

жақсысы 55 алтын тұрады. Жылқының әрқайсысының бағасы келесіге қарағанда 3 алтын монетаға дейін өседі. Базарбайда барлығы неше жылқы болды?
3-топБазарбайда көп жылқы болды. Жылқының ең нашары 4 алтын, ал ең жақсысы 55 алтын тұрады. Жылқының әрқайсысының

Слайд 284-топ
Карл 16 күн Кларадан бриллиант ұрлады. Әр күн сайын алдыңғы күнге

қарағанда ол 3 бриллиантқа артық бриллиант қосып отырса және 16-шы күні 382 бриллиант ұрлаған болса, бірінші күні Карл неше бриллиант ұрлады?
4-топКарл 16 күн Кларадан бриллиант ұрлады. Әр күн сайын алдыңғы күнге қарағанда ол 3 бриллиантқа артық бриллиант

Слайд 295-топ
Жүк машинасы массасын өзгертпей күн сайын кірпіш кесектерін тасып жүреді.

Бірінші күні жүк машинасы 2 тонна жүкті апаратыны белгілі, ал 14-ші күні 28 тонна тасыған болса, 9-шы күні жүк машинасы қанша кірпіш кесектерін тасыды ?
5-топ Жүк машинасы массасын өзгертпей күн сайын кірпіш кесектерін тасып жүреді. Бірінші күні жүк машинасы 2 тонна

Слайд 301. 3,13,23,33...; -тізбек арифметикалық прогрессия бола ма?





БОЛАДЫ
2.

-15, -5, 5, 15, ...; -тізбек арифметикалық прогрессия бола ма?





БОЛАДЫ

3. 3, 33, 333, 3333...; -тізбек арифметикалық прогрессия бола ма?





БОЛМАЙДЫ

4. 4/2, 4/5, 4/7, 4/9...; -тізбек арифметикалық прогрессия бола ма?





БОЛМАЙДЫ

1. 3,13,23,33...; -тізбек арифметикалық прогрессия бола ма?    БОЛАДЫ2. -15, -5, 5, 15, ...; -тізбек

Слайд 31
Емтиханға дайындық 15 мин-тан басталады. Әрбір келесі күні оның уақыты 10

мин-қа созылады. Денсаулығына зиян келмейтіндей дайындық 1 сағ 45 мин болса, қанша күн емтиханға дайындалу керек?

Үйге тапсырма.

Оқулықтан №216, №218.

Емтиханға дайындық 15 мин-тан басталады. Әрбір келесі күні оның уақыты 10 мин-қа созылады. Денсаулығына зиян келмейтіндей дайындық

Слайд 32Дайындық тапсырмасы
Еркіннің ата-анасы туған күніне баласына ұялы телефонды жаңартып сатып

беруге ұйғарды . Ол үшін олар бірінші айда 650 теңге, ал келесі айларда алдынғы айдан 50 теңгеге артық ақша жинап отырды.Еркіннің ата-анасы 10 айдан кейін қанша ақша жинайды?
Дайындық тапсырмасы Еркіннің ата-анасы туған күніне баласына ұялы телефонды жаңартып сатып беруге ұйғарды . Ол үшін олар

Слайд 33Рефлексия.
Мен жеке жұмыстың нәтижесінде ... болады деп ойлаймын.
а) теориялық материалды

талдауға.
b) есеп шығаруды үйренуге.
d) өткен материалдың барлығын қайталауға.
Есеп шығаруға не жетпеді?
a) білімім
b) уақытым
d) ынтам
с) өз дәрежесінде шығардым
3. Сабақ барысында қиындықты жеңуге кім көмектесті?
a) сыныптастарым
b) мұғалім
d) оқулық
с) ешкім

Рефлексия. Мен жеке жұмыстың нәтижесінде ... болады деп ойлаймын.			а) теориялық материалды талдауға.			b) есеп шығаруды үйренуге.			d) өткен материалдың

Слайд 34Берілу тәсілі қандай? 5, 7-ші мүшелерін ата.

Берілу тәсілі қандай?  5, 7-ші мүшелерін ата.

Слайд 35
-8,8 және 2 сандарының
арасына арифметикалық
прогрессия болатындай
бес санды жазыңдар.

-8,8 және 2 сандарының арасына арифметикалық прогрессия болатындай бес санды жазыңдар.

Слайд 36Қорытынды

Қорытынды

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть