Презентация, доклад по математике для 2 класса на тему Ифодаларни қўшиш ва айриш

Содержание

Дарснинг мақсади:Таълимий: ўқувчиларга икки хонали сонларни устун шаклида қўшиш ва айришни тушунтириш ва тўғри ёзишни ўргатиш.Ривожлатирувчи: ўқувчиларнинг оғзаки ва ҳисоблаш кўникмаларини шакллантириш, ҳисоблаш орқали эсда сақлаш ва мустақил фикрлаш қобилиятларини ривожлантириш.Тарбиявий: Каттани ҳурмат, кичикни иззат қилишни

Слайд 12- «Г» синф Математика
«27+36 ва 63-27 кўринишидаги ифодаларни қўшиш ва

айриш»
2- «Г» синф  Математика «27+36 ва 63-27 кўринишидаги ифодаларни қўшиш ва айриш»

Слайд 2Дарснинг мақсади:
Таълимий: ўқувчиларга икки хонали сонларни устун шаклида қўшиш ва айришни

тушунтириш ва тўғри ёзишни ўргатиш.
Ривожлатирувчи: ўқувчиларнинг оғзаки ва ҳисоблаш кўникмаларини шакллантириш, ҳисоблаш орқали эсда сақлаш ва мустақил фикрлаш қобилиятларини ривожлантириш.
Тарбиявий: Каттани ҳурмат, кичикни иззат қилишни ўргатиш, зукко ва топқир ўқувчи қилиб тарбиялаш.

Дарснинг мақсади:Таълимий: ўқувчиларга икки хонали сонларни устун шаклида қўшиш ва айришни тушунтириш ва тўғри ёзишни ўргатиш.Ривожлатирувчи: ўқувчиларнинг

Слайд 3Дарснинг бориши:
1. Ташкилий қисм
2. Уйга вазифани сўраш.
3. Янги мавзу баёни
4. Мустаҳкамлаш
5.

Дарс якуни
6. Уйга вазифа
Дарснинг бориши:1. Ташкилий қисм2. Уйга вазифани сўраш.3. Янги мавзу баёни4. Мустаҳкамлаш5. Дарс якуни6. Уйга вазифа

Слайд 5Ақлий ҳужум
Ҳозир қайси фасл?
Қиш фаслидан кейин қайси фасл келади?
Баҳор фаслидаги ўзгаришларни

айтинг?
Қани болалар биринчи бўлиб қайси гул очилади?
Баҳор фаслида қайси байрамлар бор?
Бир йилда неча ой бор?
Бир асрда неча йил бор?
Бир соатда неча минут бор?
Бир суткада неча соат бор?
Узунлик ўлчов бирлиги.
Энг кичик икки хонали сон
Энг катта икки хонали сон.
45 рақамида неча бирлик ва неча ўнлик бор?
34 ва 36 йиғиндиси нечага тенг?
Бу йил 70 сонига боғлиқ қандай байрам нишонланади.

Ақлий ҳужумҲозир қайси фасл?Қиш фаслидан кейин қайси фасл келади?Баҳор фаслидаги ўзгаришларни айтинг?Қани болалар биринчи бўлиб қайси гул

Слайд 6Уйга вазифани сўраш.
90-80=
90-60=
90-40=
90-20=
10
30
50
70
3 см
2см
5 см
2см
2см
5 см
3 см
Переметрини топинг.
Р= 3 см +5

см+2 см= 10см

Р= 2 см+2 см+2см+2см=8см

Р= 3см+5см+3см+5см=16см

Р= А +В+С

Р= А +В+А+В

Р= А +В+А+В

Уйга вазифани сўраш.90-80=90-60=90-40=90-20=103050703 см2см5 см2см2см5 см3 смПереметрини топинг.Р= 3 см +5 см+2 см= 10смР= 2 см+2 см+2см+2см=8смР=

Слайд 7Янги мавзу баёни

Янги мавзу баёни

Слайд 8Сана: 26 февраль
«27+36 ва 63-27 кўринишидаги ифодаларни қўшиш ва айриш»

Жадвалдаги сонларни

ўқинг.
Уларни ўнликлари билан бирликларини
айтинг. Ўнликларни қандай
рақамлар кўрсатади?
Бирликларничи?

27
36
63

+

А) ......ёзаман
Б) ...... қўшаман, 7+6=
13= 1 ўнл. 3 бирл
3 ни бирликларнинг остига ёзаман, бир ўнликни эса ёдда сақлаб,
Ўнликларга қўшаман
В) ...... Қўшаман, 2+3= 5 бўлади, яна 1 ўнликни қўшсак, 5+1= 6
Жавобни ўқийман: йиғиндининг қиймати 63 га тенг

Сана: 26 февраль«27+36 ва 63-27 кўринишидаги ифодаларни қўшиш ва айриш»Жадвалдаги сонларни ўқинг. Уларни ўнликлари билан бирликларини айтинг.

Слайд 9 «63-27 кўринишидаги ифодаларни айриш»
Жадвалдаги сонларни ўқинг.
Уларни ўнликлари билан бирликларини
айтинг.

Ўнликларни қандай
рақамлар кўрсатади?
Бирликларничи?
Шу сонларни устун шаклида ёзиб,
тушунтириб айринг.


63
27
36

-

А) ......ёзаман
Б) ...... айраман, 3<7.
Шунинг учун 7 бирликни 6 ўнликнинг бир ўнлигида ва
3 бирлигидан айраман 1 ўнл. 3 бирл. =13, бундан 13-7= келиб чиқди.
( унитиб қолмаслик учун ўнликдаги 6 рақамини устига нуқта
қўяман). 6ни бирликларнинг остига ёзаман.
В) ...... айраман, 6-1= 5 ўнлик қолган, яна 5-2=3
3ни ўнликларнинг остига ёзаман.
Жавобни ўқийман: айриманинг қиймати 36 га тенг

«63-27 кўринишидаги ифодаларни айриш» Жадвалдаги сонларни ўқинг. Уларни ўнликлари билан бирликларини айтинг. Ўнликларни қандай рақамлар кўрсатади?Бирликларничи?

Слайд 10Мустаҳкамлаш
3-мисол
25
37

+
62
37

-
38
39

+
77
39

-
36
48

+
84
36

-
62
25
77
38
84
48
4-мисол
Узунликлари 5см,7см,4см,6см
бўлган кесмалар чизинг. Қайси кесмаларнинг
айримаси 2см бўлади.

Текширинг.

5см

7см

4см

6см

Мустаҳкамлаш 3-мисол2537+6237-3839+7739-3648+8436-6225773884484-мисолУзунликлари 5см,7см,4см,6см бўлган кесмалар чизинг. Қайси кесмаларнинг айримаси 2см бўлади. Текширинг.5см7см4см6см

Слайд 11Масалани ечинг.
Ш: рубоб чалди- 3 фарзанд.
ашула

айтди- 7невараси.
рақс ўйнади- 6невараси.
С: неча одам ҳунар кўрсатди?

Ечими: 3+7+6= 16
Ж: 16 та

Масалани ечинг. Ш: рубоб чалди- 3 фарзанд.    ашула айтди- 7невараси.    рақс

Слайд 12Мантиқий савол
Томда олтита чумчуқ қўниб турган эди. Улар ёнига бешта чумчуқ

келиб кўнди.
Шу вақтда мушук бир сакраб битта чумчуқни тутиб олди. Нечта чумчуқ қолди?

Бешта чўпнинг нечта учи бор, беш яримта чўпнингчи?

3 кунни айтинг, унда сана, ҳафта кунлари аталмасин.

Қандай дарахтда шох ўсмайди?

Қайси фил хартумсиз?

Мантиқий саволТомда олтита чумчуқ қўниб турган эди. Улар ёнига бешта чумчуқ келиб кўнди.Шу вақтда мушук бир сакраб

Слайд 14Уйга вазифа
83
6

+
37
42

+
39
61

+
79
42

-
89
6

-
87
48

-

Уйга вазифа836+3742+3961+7942-896-8748-

Слайд 15Эътиборингиз учун рахмат

Эътиборингиз учун рахмат

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть