Презентация, доклад қазақ тілі тақырыбы: Сын есім(2 класс)

Содержание

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сын есімнің заттың сапалық қасиетін білдіретін сөз

Слайд 1Сабақтың тақырыбы: Сын есім

Сабақтың тақырыбы:  Сын есім

Слайд 2
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сын есімнің заттың

сапалық қасиетін білдіретін сөз
табы екенін түсіндіру, жаттығу
жұмыстарын орындату.
Сабақтың міндеттері:
а) білімділік: Заттың әртүрлі белгілерін байқап,сындық
ерекшеліктерін, олардың қай сөзбен
байланысатынын табуға үйрету.
ә) тәрбиелік: Оқушыларды әдептілікке, еңбек сүйгіштікке,
әдемі жазуға, өз бетімен жұмыс жасауға
тәрбиелеу.
б) дамытушылық: Оқушылардың білімін тереңдетіп,
ізденуге баулу, сабаққа қызығушылығын,
белсенділігін арттыру.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сын есімнің заттың

Слайд 3
Сабақтың әдісі: зерттеушілік, ізденушілік,

сұрақ - жауап, көрнекілік

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың типі: Жаңа білім беру

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта,
слайдтар

Сабақтың әдісі: зерттеушілік, ізденушілік,

Слайд 4
Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылармен амандасу;

Оқушыларды түгендеу.
Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру бөліміОқушылармен амандасу;Оқушыларды түгендеу.Сабақтың барысы:

Слайд 5

II. Үй тапсырмасын тексеру
2- жаттығу
Көп нүктенің орнына екінші бағандағы етістіктер-дің тиістісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.

1.Әсет фломастермен суреттер...... шығарды
2.Ақын өлең ......... салды
3.Дәрігер балаларды ....... пісті
4.Оқушы есеп ...... емдеді
5.Пеш үстіндегі сүт ....... жазады

II.

Слайд 6 Үй тапсырмасын бекіту

Зат есім дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап

береді?
Зат есімнің қандай түрлері болады?
Жалқы есім дегеніміз не? Мысал келтір.
Жалпы есім дегеніміз не? Мысал келтір.
Зат есімнің тағы қандай түрлері болады?
Зат есімнің жекеше түрі дегеніміз не? Мысал келтір.
Зат есімнің көпше түрі дегеніміз не?
Етістік дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап береді?
Етістіктің қандай түрлері болады?
Дара етістік неше сөзден құралады?
Күрделі етістік неше сөзден құралады?
Үй тапсырмасын бекітуЗат есім дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап береді? Зат есімнің қандай түрлері болады?Жалқы

Слайд 7Үй тапсырмасын бекіту

Үй тапсырмасын бекіту

Слайд 8IV. Жаңа сабақты түсіндіруге алғашқы дайындық
Ненің суреті шықты?
Алманың
Алманы көрген бойда көзімізге

ең бірінші алманың несі түседі?
Түрі, көлемі.
Түрі, яғни көлемі қандай?
Үлкен алма.
Егер осы алманы жесек, несін білеміз?
Дәмін.
Дәмі қандай?
Дәмі тәтті.
Иісі қандай?
Жұпар иісті, жағымды.
Ал, енді алманы жеп алғаннан кейін қандай баға бересіңдер?
Жақсы піскен алма.
Оны сапасы дейді.
Сонымен алманың түрі-қызыл, көлемі-үлкен, иісі-жақсы, дәмі-тәтті, сапасы-жақсы піскен дедіңдер. Яғни, балалар бір заттың (алманың) сындық ерекшеліктерін атадық. Енді осы ерекшеліктерді кестеден көрейік. Сұрағын оқып, жауабын қалташаларға салайық.
IV. Жаңа сабақты түсіндіруге алғашқы дайындықНенің суреті шықты?АлманыңАлманы көрген бойда көзімізге ең бірінші алманың несі түседі?Түрі, көлемі.Түрі,

Слайд 10 Ал енді бұдан қандай қорытынды жасауға болады?
Заттың түрін,

түсін, иісін, дәмін,
көлемін, сапасын білдіретін сөздерді сын есім дейміз. Сын есімдерге қандай? қай? деген сұрақтар қойылады.
- Ендеше, балалар дәптерімізді ашып, бүгінгі күннің жадын жазып қояйық.

Ал енді бұдан қандай қорытынды жасауға болады?  Заттың түрін, түсін, иісін, дәмін,  көлемін,

Слайд 11 Наурыз айының алтысы

Класс жұмысы
Сын есім
Наурыз айының алтысы

Слайд 12 Оқулықпен жұмыс

Шығармашылық жұмыс

(Әртүрлі бояулар көрсетемін, оқушылар нені бояйтынын айтып, әндетеді)
Өлеңді мәнерлеп оқы. Қандай? деген сұраққа жауап беретін сөздерді тап. Ол сөздер нені білдіреді? Тағы қандай түстерді білесің?
Көкшіл бояу әкелші,
Көк теңізді салайық.
Ақшыл бояу әперші,
Ақ теңізді салайын.
Жасыл бояу әкелші,
Жапырақтар салайын.
Қоңыр бояу әперші,
Топырақты салайын.
Ө. Оралбаев
Оқулықпен жұмыс

Слайд 13 2-жаттығу. Жаңылтпашты көшіріп жаз. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой.

Жасыл көктем
Жасыл жіптен
Жақсы тіккен.
Жібек

көрпе жамылдырды
Жасыл өңге малындырды
2-жаттығу. Жаңылтпашты көшіріп жаз. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. Жасыл көктемЖасыл жіптенЖақсы тіккен.Жібек көрпе жамылдырдыЖасыл өңге

Слайд 143-жаттығу. Сұрақтарды оқы. Сұрақтарға жауап жаз. Қандай? деген сұраққа жауап беретін

сөздердің астын сыз.

1. Шөптің түсі қандай болады?
- Шөптің түсі жасыл болады.
2. Сүттің түсі қандай болады?
- Сүттің түсі ақ болады.
3. Көмірдің түсі қандай болады?
- Көмірдің түсі қара болады.
4. Қауынның түсі қандай болады?
- Қауынның түсі сары болады.

3-жаттығу.  Сұрақтарды оқы. Сұрақтарға жауап жаз. Қандай? деген сұраққа жауап беретін сөздердің астын сыз. 1. Шөптің

Слайд 155-жаттығу. (Ауызша орындалады) Сөздерді оқы. Бұл белгілердің қайсысы неге тән?

5-жаттығу.  (Ауызша орындалады) Сөздерді оқы. Бұл белгілердің қайсысы неге тән?

Слайд 16 V.Жаңа сабақты бекіту

Ойын: Аукцион

Аукцион деген не?
Бір затты сатып алғысы келетін адамдар көп болса,оны саудаға салады.
Кім көп ақша берсе, зат соған сатылады.
Қазір біз сол затты ақшамен емес, білімімізбен сатып аламыз.
Сатушы: Аукцион базарының тәртібі:
Мен бір затты көрсетемін, сатып алушы осы зат-тың сындық сапасын көбірек айтса, соған саты-лады.
Мысалы: Кітап қандай?-
Қалам қандай?
Қуыршақ қандай?
Әрбір бала көрсеткен заттың сынын толық айтады, затты сол балаға сыйлыққа қалдырамын.

V.Жаңа сабақты бекіту

Слайд 17 VI.Қорытынды.
түрін

түсін


көлемін сапасын

дәмін
қандай?
қай?

VI.Қорытынды.    түрін

Слайд 18Үйге тапсырма беру
4 – жаттығу.
Аналар мерекесі туралы мәтін құрастыру.






Ананы суреттеу

кезінде сын есімді қолдан.
Үйге тапсырма беру4 – жаттығу.Аналар мерекесі туралы мәтін құрастыру. Ананы суреттеу кезінде сын есімді қолдан.

Слайд 19Бағалау

Бағалау

Слайд 20Сабаққа қатысқандарыңызға

Р А Х М Е Т !


Сау

болыңыздар !
Сабаққа  қатысқандарыңызға Р А Х М Е Т !Сау  болыңыздар !

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть