Презентация, доклад на тему Ашық сабақ Қазақ жазушылары

Содержание

Сабақтың мақсатыӨтілген тақырыптар төңірегінде дұрыс сөйлей алуға, Қазақстан балалар жазушыларын тануға, өмірбаяны мен шығармаларын білуге баулу; сабақтарымызда өтілген грамматикалық тақырыптарды қаншалықты меңгергендіктерін тексеру; ұжымдық, топтық тапсырмаларды орындау арқылы бірлікке, ынтымаққа тәрбиелеу; сабақта өз өнерлерін көрсету арқылы

Слайд 1Қазақстан балалар жазушылары
Қайталау сабағы

8 «А» мен 8 «Б» сыныбыптары
Қазақ тілі
Ұжымдық , топтық жұмыс

Сабақтың тақырыбы

Солтүстік Қазақстан облысы
№3 Булаев орта мектебі
Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі
Сармуханова Марал Серікқызы

Қазақстан балалар жазушыларыҚайталау сабағы

Слайд 2Сабақтың мақсаты
Өтілген тақырыптар төңірегінде дұрыс сөйлей алуға, Қазақстан балалар жазушыларын тануға,

өмірбаяны мен шығармаларын білуге баулу;
сабақтарымызда өтілген грамматикалық тақырыптарды қаншалықты меңгергендіктерін тексеру;
ұжымдық, топтық тапсырмаларды орындау арқылы бірлікке, ынтымаққа тәрбиелеу;
сабақта өз өнерлерін көрсету арқылы қазақ тіліне деген қызығушылықтарын арттыру;
Сабақтың мақсатыӨтілген тақырыптар төңірегінде дұрыс сөйлей алуға, Қазақстан балалар жазушыларын тануға, өмірбаяны мен шығармаларын білуге баулу; сабақтарымызда

Слайд 3Қолданылатын принцип: ғылыми, жүйелілік, саналылық, ұжымдық, көрнекілік,
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
сұрақ-жауап, бірігіп

жұмыс істеу, көрнекілік, әңгімелеу,

Сабақтың көрнекілігі:
слайдтар, плакат, кеспелер

Қолданылатын принцип:   ғылыми, жүйелілік, саналылық, ұжымдық, көрнекілік,Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, бірігіп жұмыс істеу, көрнекілік, әңгімелеу,Сабақтың көрнекілігі:

Слайд 4Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлеметсіздер ме, балалар!
Сәлеметсіз бе!
Әдеп иба, кішілік
Әдеп

иман,кісілік
Әдеп ұят, арлылық
Сана жайлы түсінік.
(Әдеп деген немене?) А.Естен
Отырыңыздар!
(Сыныпты түгендеу.)

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіздер ме, балалар!Сәлеметсіз бе!Әдеп иба, кішілікӘдеп иман,кісілікӘдеп ұят, арлылықСана жайлы түсінік.(Әдеп деген

Слайд 5Балалар, өздеріңіз көріп тұрғандарыңыздай, сіздерді үш топқа бөліп отырмын. 1- мен

2- топ бір-бірлерімен жарысып жүлделі орынға ие болғылары келсе, үшінші топ өзіндік деңгейіне байланысты тапсырмалар орындайды.
Әр топ орындаған тапсырмаларына ұпай жинап, сабақтың соңында бағаланады.
Ал, енді, әр топқа сәттілік тілей отырып, сабағымызды басталық.
1- тапсырма. Сұрақ-жауап.
Орындаушылар : 1,2,3 топтар.
(3 топқа сұрақтар жеңілдетіп беріледі)
Әр сұраққа дұрыс берілген жауап үшін 5 ұпайдан беріледі.
1 қатесі болса, не болмаса сұраққа толық жауап бермесе, 1 ұпайға, екі қате жіберілсе 2 ұпайға төмендетіледі.
Балалар, өздеріңіз көріп тұрғандарыңыздай, сіздерді үш топқа бөліп отырмын. 1- мен 2- топ бір-бірлерімен жарысып жүлделі орынға

Слайд 9Сұрақ-жауап
№1.
Жастарды оқуға шақыратын өлең
(авторы Ыбырай Алтынсарин «Кел ,балалар, оқылық!»)
№2
«Таза

бұлақ» әңгімесінің кейіпкерлерін ата.
( саудагер, молда, әдемі жігіт)
№3
Сапарғали Бегалин шығармаларының саны қанша?
(жиырма шақты поэма, оннан астам повесть, жүздеген әңгіме)
№4
Балалар С. Бегалинді қалай атайды?
( «Біздің алтын сандығымыз»)



Сұрақ-жауап№1. Жастарды оқуға шақыратын өлең (авторы Ыбырай Алтынсарин «Кел ,балалар, оқылық!»)№2«Таза бұлақ» әңгімесінің кейіпкерлерін ата.( саудагер, молда,

Слайд 10№5
Саттар Ерубаевтың өз бақытыңды өз қолыңмен өзің жасауың керек деген

қорытынды жасайтын романды ата.
( «Менің құрдастарым»)
№6
Мұзафар Әлімбаев 25 жыл қай журналды басқарады?
(«Балдырған»)

№5 Саттар Ерубаевтың өз бақытыңды өз қолыңмен өзің жасауың керек деген қорытынды жасайтын романды ата.( «Менің құрдастарым»)№6Мұзафар

Слайд 111- тапсырмадан кейін сергіту сәті: 3- топ қосылып, Тұманбай Молдағалиевтің сөзіне

шығарылған «Шақырады көктем» әнің орындайды. Әні Бейсеуовтікі.




1- тапсырмадан кейін сергіту сәті: 3- топ қосылып, Тұманбай Молдағалиевтің сөзіне шығарылған «Шақырады көктем» әнің орындайды. Әні

Слайд 122- тапсырма.
1 -топ жазбаша жұмыс орындайды. Фонетикалық және морфологиялық талдау.
ЖАЗУШЫ
2-

топ жұмбақтың шешімін тауып, үш тілде айтады.

3 -топ кесте беріледі, сол кестенің ішінен тақырыпқа байланысты 10 сөз табулары тиіс.

2-топ жазбаша жұмыс орындайды. Фонетикалық және морфологиялық талдау.
көрнекті
1- топ жұмбақтың шешімін тауып, үш тілде айтады.

3- топ фонетикалық талдау.

2- тапсырма. 1 -топ жазбаша жұмыс орындайды. Фонетикалық және морфологиялық талдау.ЖАЗУШЫ2- топ жұмбақтың шешімін тауып, үш тілде

Слайд 14от
Әріп
2
Дыбыс 2
Дауыссыз дыбыс
Дауысты дыбыс
қатаң
Т
үнді
ұяң
Ерін мен езудің қатысына қарай
Тілдің қатысына қарай
Жақтың қатысына

қарай

О
жуан

О
еріндік

О
ашық

Фонетикалық талдау үлгісі

отӘріп2Дыбыс 2Дауыссыз дыбысДауысты дыбысқатаңТүндіұяңЕрін мен езудің қатысына қарайТілдің қатысына қарайЖақтың қатысына қарайО жуанО еріндікО ашықФонетикалық талдау үлгісі

Слайд 15Морфологиялық талдау үлгісі
Жазушы
Зат есім
Құрамына қарай
Кім?
сұрағы
туынды
жалпы
Тұлғасына қарай
Мағынасына қарай
дара

Морфологиялық талдау үлгісіЖазушы Зат есімҚұрамына қарайКім?сұрағытуындыжалпыТұлғасына қарайМағынасына қарайдара

Слайд 16Қайталап атымды,
Көктемде ән саламын.
Кез келген ұяға,
Жұмыртқа табамын.
/Көкек/.

Гүл-гүл жайнап жер, аспан,
Гүрілдейді сайда

өзен.
Гүлжазира жарасқан
Гүлдерімен қай кезен?
(Көктем)
Сырылдатады шәйнегн,
Ұнатпаса да жұрт, мейлі.
Тереземіздің әйнегін
Жуады,
Бірақ сүртпейді. (Жаңбыр)

Аяқсыз жетіп барады,
Қолсыз есік қағады. (Жел)

Үсті толы ине,
Бірақта, іс тігіп,
Қадамайды түйме.
/Кірпі/

Гүл ұшып гүлге қонады,
Гүл бақшам гүлге толады.
/Көбелек/.

Өзі бел астында,
Көзі жер астында.
Жауабы: Бұлақ

Суға батпайды,
Отқа жанбайды.
Жауабы: Мұз


Қайталап атымды,Көктемде ән саламын.Кез келген ұяға,Жұмыртқа табамын./Көкек/.Гүл-гүл жайнап жер, аспан,Гүрілдейді сайда өзен.Гүлжазира жарасқанГүлдерімен қай кезен? (Көктем)Сырылдатады шәйнегн,Ұнатпаса

Слайд 17Қыста келген,
Көктемде кеткен.
Көрпе боп жатқан,
Жылға боп аққан.
Жауабы: Қар

Дәмі де жоқ, түсі

жоқ.
Пайдаланбас кісі жоқ.
Жауабы: Су

Ешкім де жемейді,
Тәтті екен демейді.
Сарғайып піседі,
Үзіліп түседі.
Жауабы: Жапырақ

Қос қанатын иіп ап,
Жарға келіп қонады.
Қара киім киіп ап,
Балшықтан үй соғады.
Жауабы: Қарлығаш


Жазда жасанады,
Қыста томсарады.
Жауабы: Ағаш



Қыста келген,Көктемде кеткен.Көрпе боп жатқан,Жылға боп аққан.Жауабы: ҚарДәмі де жоқ, түсі жоқ.Пайдаланбас кісі жоқ.Жауабы: СуЕшкім де жемейді,Тәтті

Слайд 183-тапсырма. Кім жылдам, әрі дұрыс.
Әр топқа А3 форматты қағаз беріледі, сол

қағазға тапсырманы дұрыс орындау.
Мысалы.
Түбір етістік-тұйық етістік-ортақ етіс-есімше-болымды етістік
Көтер-көтеру-көтеріс-көтерер-көтер
Түбір етістік-қалау райлы етістік-өткен шақты етістік-есімше
Бар-барғым келеді-бардым-барған-барар
Түбір етістік-етістіктің болымсыз түрі-шартты райлы етістік
Кел-келме-келсе

3-тапсырма. Кім жылдам, әрі дұрыс.Әр топқа А3 форматты қағаз беріледі, сол қағазға тапсырманы дұрыс орындау.Мысалы.Түбір етістік-тұйық етістік-ортақ

Слайд 19Қорытынды:
Әр топ өз өнерлерін ортаға салады.
1- топ пен 3- топ

би
2- топ би


Қорытынды: Әр топ өз өнерлерін ортаға салады.1- топ пен 3- топ би2- топ би

Слайд 20Үй жұмысын беру: тест жұмысын орындау. Бағалау: ал, енді, әр топ жиналған

ұпайларды санап, өз тобына баға береді.
Үй жұмысын беру: тест жұмысын орындау.  Бағалау: ал, енді, әр топ жиналған ұпайларды санап, өз тобына

Слайд 21Әр топ бір-бірлеріне рақмет айтып, қоштасады.
Қоштасу: сау болыңыздар!
Рефлексия: Әр топ бір-бірлеріне

рақмет айтып, қоштасады.
Қоштасу: сау болыңыздар!
Әр топ бір-бірлеріне рақмет айтып, қоштасады.Қоштасу: сау болыңыздар!Рефлексия: Әр топ бір-бірлеріне рақмет айтып, қоштасады.Қоштасу: сау болыңыздар!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть