Презентация, доклад по математики на тему Сандардың арифметикалық ортасы, өзгеріс ауқымы, модасы.

Содержание

Мақсаты: Білімділік: Оқушыларға сандардың арифметикалық ортасы, өзгеріс ауқымы, модасы туралы түсінік қалыптастыру, Сандардың арифметикалық ортасын, өзгеріс ауқымын, модасын табуға, есеп шығаруда қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;Тәрбиелік: Адамгершілікке, алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу; Дамытушылық: Есептеу дағдыларын,

Слайд 1Сабақтың тақырыбы:
Сандардың арифметикалық ортасы,
өзгеріс ауқымы, модасы.
Математика пәні мұғалімі:

Ровшанова А .
Сабақтың тақырыбы: Сандардың арифметикалық ортасы,өзгеріс ауқымы, модасы. Математика пәні мұғалімі:

Слайд 2Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға сандардың арифметикалық ортасы, өзгеріс ауқымы, модасы туралы түсінік

қалыптастыру,
Сандардың арифметикалық ортасын, өзгеріс ауқымын, модасын табуға, есеп шығаруда қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;

Тәрбиелік: Адамгершілікке, алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу;
Дамытушылық: Есептеу дағдыларын, логикалық ой - өрістерін, шапшаңдықтарын, белсенділік қабілеттерін арттыру

Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі, сұрақ - жауап, кітаппен жұмыс,
көрнекілік
Сабақтың түрі:Іскерлік дағдыны қалыптастыру
Сабақтың көрнекілігі: Кесте, суреттер

Мақсаты: Білімділік: Оқушыларға сандардың арифметикалық ортасы, өзгеріс ауқымы, модасы туралы түсінік қалыптастыру, Сандардың арифметикалық ортасын, өзгеріс ауқымын,

Слайд 3
Сабақтың барысы


І.Ұйымдастыру кезеңі
V.Сабақты бекіту

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

VI. Үйге тапсырма

беру


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

VII. Бағалау


IV. Жаңа сабақты пысықтау

VIII. Қорытынды.

Сабақтың барысы І.Ұйымдастыру кезеңіV.Сабақты бекіту ІІ. Үй тапсырмасын сұрауVI. Үйге тапсырма беруІІІ. Жаңа сабақты меңгертуVII. БағалауIV. Жаңа

Слайд 408.04.2014 ж
Сандардың арифметикалық ортасы,
өзгеріс ауқымы, модасы.


08.04.2014 жСандардың арифметикалық ортасы,өзгеріс ауқымы, модасы.

Слайд 5
I. ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ
.
*Әдеттегідей оқушылармен амандасу,
*Кезекшілер арқылы оқушыларды түгендеу,
*Оқушылардың көңіл-

күйіне назар аударып, сабаққа назарларын аудару
I. ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ .*Әдеттегідей оқушылармен амандасу,*Кезекшілер арқылы оқушыларды түгендеу,*Оқушылардың көңіл- күйіне назар аударып, сабаққа назарларын аудару

Слайд 6
II.Үй тапсырмасын тексеру

II.Үй тапсырмасын тексеру

Слайд 7№1202 . Теңдеуді шешіңдер.

№1202 . Теңдеуді шешіңдер.

Слайд 8
Жаңа сабақты
меңгерту

Жаңа сабақты меңгерту

Слайд 9
Халық шаруашылығындағы қайсыбір шамалардың: егін өнімнің, заттың бағасының, қозғалыс

жылдамдығының және т. с. с. сан мәндері әр түрлі болады. Оларды есептеу статистикалық сипаттамалар бойынша жүргізіледі. Статистикалық сипаттамалардың жиі қолданылатын түрлері: арифметикалық орта өзгеріс ауқымы, мода
Халық шаруашылығындағы қайсыбір шамалардың: егін өнімнің, заттың бағасының, қозғалыс жылдамдығының және т. с. с. сан

Слайд 10Сандардың
арифметикалық
ортасы

Сандардың арифметикалық ортасы

Слайд 11 1 - есеп: Наурыз айында тоғызқұмалақ ойынынан сіздер, 5 -

сынып оқушылары: 13, 13, 12, 13, 10, 13, 12, 10 ұпай аласыздар. Енді осы ұпайлардың арифметикалық ортасын табайық. Шешуі: Оқушылардың алған барлық ұпайларының қосындысын тауып, оны ұпайлар санына бөлеміз:




(13+13+12+13+10+13+12+10): 8=12
Жауабы: оқушылардың алған ұпайларының арифметикалық ортасы - 12ұпай.

1 - есеп: Наурыз айында тоғызқұмалақ ойынынан сіздер, 5 - сынып оқушылары: 13, 13, 12, 13,

Слайд 12
Антропогенездік қозғаушы күштері
Әлеуметтік факторлар

-Еңбек
-Сөз
-Сана
-Қоғамдық өмір
Биологиялық факторлар


- тұқым қуалайтын өзгергіштік
- тіршілік үшін күрес
- табиғи сұрыпталу

Бірнеше санның арифметикалық ортасы деп сол сандардың қосындысын қосылғыштар санына бөлгенде шығатын бөліндіні айтады.

Антропогенездік  қозғаушы күштері Әлеуметтік факторлар -Еңбек -Сөз -Сана -Қоғамдық өмірБиологиялық факторлар - тұқым қуалайтын өзгергіштік -

Слайд 13Өзгеріс
ауқымы

Өзгеріс ауқымы

Слайд 14Наурыз айының бірінші аптасындағы ауаның тәуліктік орташа температурасы:
3 º, 4º,

5º, 8º, 6º, 4º, 7º болды.
Осы аптадағы ауаның тәуліктік орташа температурасының өзгеріс ауқымын табайық.
Наурыз айының бірінші аптасындағы ауаның тәуліктік орташа температурасы: 3 º, 4º, 5º, 8º, 6º, 4º, 7º болды.

Слайд 15Шешуі: апта ішіндегі ауаның тәуліктік орташа температурасының
ең көп мәні 8º,


ең аз мәні 3º. Онда апта ішіндегі ауаның тәуліктік орташа температурасының өзгеріс ауқымы:

8º - 3º=5º.
Жауабы: апта ішіндегі тәуліктік температураның өзгеріс ауқымы 5º.
Шешуі: апта ішіндегі ауаның тәуліктік орташа температурасының ең көп мәні 8º, ең аз мәні 3º. Онда апта

Слайд 16Өзгеріс ауқымы дегеніміз – берілген сандар қатарындағы ең үлкен сан мен

ең кіші санның айырмасы.
Өзгеріс ауқымы дегеніміз – берілген сандар қатарындағы ең үлкен сан мен ең кіші санның айырмасы.

Слайд 17Мода - статистикалық сипаттамалардың ең көп қолданылатын түрі .

Мода - статистикалық сипаттамалардың ең көп қолданылатын түрі .

Слайд 183 - есеп: Оқушының тоқсан ішіндегі математикадан алған бағалары 5, 5, 5,

4, 3, 4, 5, 4, 5, 5. Оқушылардың осы алған бағаларының модасы қай баға?
3 - есеп: Оқушының тоқсан ішіндегі математикадан алған бағалары 5, 5, 5, 4, 3, 4, 5, 4,

Слайд 19

“5”-тік
баға – 6 (рет)
“3”-тік
баға – 1 (рет)
“4”-тік
баға –

3 (рет)

Жауабы: математикадан алған бағаларының модасы «5 - тік» баға.

“5”-тік баға – 6 (рет)“3”-тік баға – 1 (рет)“4”-тік баға – 3 (рет)Жауабы: математикадан алған бағаларының модасы

Слайд 20


Кейбір жағдайларда сандардың модасы болмайтын жағдайда болады немесе артықта болады. Мысалы:

Егер оқушының тарих пәнінен алған бағалары: 3, 4, 5 болса, мұндай жағдайда оқушының алған бағаларының модасы жоқ. Егер оқушының география пәнінен алған бағалары 5, 4, 3, 3, 4, 3, 4, 5 болса, бағалардың модалары – «4»-тік баға және «3»-тік баға .
Кейбір жағдайларда сандардың модасы болмайтын жағдайда болады немесе артықта болады. Мысалы: Егер оқушының тарих пәнінен алған бағалары:

Слайд 21IV.Жаңа
сабақты пысықтау

IV.Жаңа сабақты пысықтау

Слайд 22Математика ертегілер елінде

Математика ертегілер елінде

Слайд 23Мақта қыз
Мысық
бен

Мақта қызМысықбен

Слайд 24

Ерте, ерте, ертеде, Ешкі құйрығы келтеде, Мақта қыз бен мысық өмір сүріпті. Үй

сыпырып жүрген кезде мейіз тауып алады. Мақта қыз (Мысығын шақырады) - келе ғой, мен саған мейіз беремін (мысық келмейді) - Келмесең, келмей –ақ қой, өз обалың өзіңе,- деп (мейізді қыз жеп қояды)
Осы кезде мысық келеді.
Ерте, ерте, ертеде, Ешкі құйрығы келтеде, Мақта қыз бен мысық өмір сүріпті. Үй сыпырып жүрген кезде мейіз

Слайд 25


Мақта қыз, сен мені неге шақырдың? - Ендеше, мен сенің қатығыңды төгемін.

Айтпаймын!
Ой,ой.

Сен не істедің?Сол үшін мен сенің құйрығыңды кесіп аламын!

-Берші, құйрығымды!
-Бермеймін! Қатығымды қайтарып бер!
-Сөйтіп, мысық сиырға келеді.

Мақта қыз, сен мені неге шақырдың? - Ендеше, мен сенің қатығыңды төгемін. Айтпаймын!Ой,ой. Сен не істедің?Сол үшін

Слайд 26Сызба нұсқаны толтыру.





Мысалдар





Сиыр, сиыр, сен маған қатық берші!
Сен маған жапырақ

әкел, менің қарным ашып тұр.
Сызба нұсқаны толтыру. МысалдарСиыр, сиыр, сен маған қатық берші!Сен маған жапырақ әкел, менің қарным ашып тұр.

Слайд 27

Сиырдың тапсырмасы

Сиырдың тапсырмасы

Слайд 29Ағаш, ағаш, маған жапырақ берші!

Ағаш, ағаш, маған жапырақ берші!

Слайд 30

Ағаштың тапсырмасы



Ағаштың тапсырмасы

Слайд 32қыздар маған су беріңдерші.
Сен бізге дүкеннен сағыз әкеліп бер

қыздар маған су беріңдерші.Сен бізге дүкеннен сағыз әкеліп бер

Слайд 33

Қыздардың тапсырмалары

Қыздардың тапсырмалары

Слайд 35дүкенші, дүкенші маған сағыз берші.
Маған жұмыртқа әкеліп бер, мен саған сағыз

берем.
дүкенші, дүкенші маған сағыз берші.Маған жұмыртқа әкеліп бер, мен саған сағыз берем.

Слайд 36

Дүкеншінің тапсырмалары

Дүкеншінің тапсырмалары

Слайд 38
тауық, тауық маған жұмыртқа берші.
Сен менің балапандарыма дән әкеліп бер, біз

ашпыз
тауық, тауық маған жұмыртқа берші. Сен менің балапандарыма дән әкеліп бер, біз ашпыз

Слайд 39

Тауықтың тапсырмалары




Тауықтың тапсырмалары

Слайд 41Мысық ойға батып, басын ұстап не істерін білмей отырып қалады. Осы кезде

бір тышқан жүгіріп шығып, інді қаза бастайды.

- Айт, үйіңде не бар? Жаныңның барында айт, тез, әйтпесе, қазір жеп қоямын

Сен менің бір тапсырмамды орында

Мысық ойға батып, басын ұстап не істерін білмей отырып қалады. Осы кезде бір тышқан жүгіріп шығып, інді

Слайд 42

Тышқанның тапсырмалары

Тышқанның тапсырмалары

Слайд 43
СУРЕТШІЛЕР
САЙЫСЫ

СУРЕТШІЛЕР САЙЫСЫ

Слайд 47Cабақты бекіту
Тест жұмысы

Cабақты бекітуТест жұмысы

Слайд 48Тест тапсырмасы
1. Олар жасушасыз тіршілік құрылымы болып табылады.
а) бактериялар ә)

вирустар б) саңырауқұлақтар
2. ЖИТС (СПИД) ауруының қоздырғышы:
а) бактерия ә) вирус б) спора
3. Ағзаның ауру қоздырғыштарын қабылдамайтын қасиеті:
а) бактериофаг ә) иммунитет б) індет
4. Тұмау, сары ауру, шешек,қызылша ауруларының қоздырғышы:
а) бактерия ә) вирус б) бактериофаг
5. Бактерия жасушасына енген вирус:
а) бактериофаг ә) спора б) бактерия
6. Сыртында нәруызды қабығы бар заттардан және екі түрлі нуклеин қышқылынан құралған:
а) бактерия ә) цианобактерия б) вирус
7. Вирустың генетикалық материалы қандай химиялық затқа негізделген:
а) көмірсуға ә) ақуызға б) нуклеин қышқылына

Тест тапсырмалары

Тест тапсырмасы1. Олар жасушасыз тіршілік құрылымы болып табылады.а) бактериялар  ә) вирустар  б) саңырауқұлақтар2. ЖИТС (СПИД)

Слайд 498. Микроорганизмдерді және актиномицеттерді зақымдап, ерітіп жіберетін вирустар тобы:
а) бактериофагтар

ә) бактериялар б) энтеро вирустар
9. Бактериофагтың көбею стадиясының ұзақтығы:
а) 20-30 минут ә) 30-90 минут б) 60-90 минут
10. Жасушасыз ағзалардың денесі тұрады:
а) ядродан ә) ақуыз қабықшасымен оралған нуклеин қышқылынан
б) рибосомадан
11. Бактериофаг- бұл:
а) бактериялар мен вирустардың симбиозы ә) бактерияны зақымдайтын вирус б) бактерия жасушасының бөлігі
12. Вирус туғызатын ауруларды көрсетіңіз:
а) іш сүзегі, сал ауруы, қызылша ә) оба, сары ауру, іш сүзегі
б) сал ауруы, шешек, тұмау
8. Микроорганизмдерді және актиномицеттерді зақымдап, ерітіп жіберетін вирустар тобы:а) бактериофагтар   ә) бактериялар

Слайд 501 ә)

8 а)
2 ә) 9 ә)
3 ә) 10 ә)
4 ә)
5 а)
6 б
7 б)

Жауаптары

1  ә)

Слайд 51

Үй тапсырмасы:

№1217

Үй тапсырмасы:№1217

Слайд 52Маймыл
Адам
Бағалау

МаймылАдамБағалау

Слайд 53Қорытынды:

Сұрақ-жауап

Қорытынды:Сұрақ-жауап

Слайд 54Назарларыңызға рахмет

Назарларыңызға рахмет

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть