Презентация, доклад по химии Галоген 2 урок

Содержание

"Сілтілік металдар" және "Галогендер" тақырыбына эксперименттік есептер шығару .

Слайд 1Е.Бекмаханов атындағы мектеп-гимназиясы
Сабақтың тақырыбы:

8 “А” сынып
Төле би ауылы
Кончибаева Д.Р
“Сілтілік металдар”және “Галогендер”
тақырыбына

эксперименттік
есептер шығару .
Е.Бекмаханов атындағы мектеп-гимназиясыСабақтың тақырыбы:8 “А” сыныпТөле би ауылыКончибаева Д.Гѳлтілік металдар”және “Галогендер”тақырыбына  эксперименттікесептер шығару .

Слайд 2"Сілтілік металдар" және "Галогендер" тақырыбына эксперименттік есептер шығару .



Слайд 3Сабақтың мақсаты:
Сілтілік металдар мен галогендер тақырыбы бойынша алған теориялық білімді

практикада қолдану.

Сабақтың мақсаты:  Сілтілік металдар мен галогендер тақырыбы бойынша алған теориялық білімді практикада қолдану.

Слайд 4Міндеті:
1 . Сілтілік металдар мен галогендерді берілген реактивтер арқылы анықтайды;
2

. Тәжірибе жасау арқылы өздерінің іс-әрекеттерін реакция теңдеулерімен дәлелдей отырып, ойлау қабілеттерін дамытады;
3 . Топтық жұмыс арқылы тапсырманы бірлесе шешуге, топтық ережені сақтауға, өзінің және өзгенің пікірімен санасуды үйренеді;

Міндеті: 1 . Сілтілік металдар мен галогендерді берілген реактивтер арқылы анықтайды; 2 . Тәжірибе жасау арқылы өздерінің

Слайд 5Күтілетін нәтиже :
1. Топпен және жұппен жұмыс істей білуге үйренеді;
2. Реакция

теңдеулерін және қорытындыны дұрыс жасай білуге үйренеді;
3. Естігенімді - ұмытамын,
Көргенімді - есте сақтаймын,
Қолмен жасағанымды - ұмытпаймын!

Күтілетін нәтиже : 1. Топпен және жұппен жұмыс істей білуге үйренеді;2. Реакция теңдеулерін және қорытындыны дұрыс жасай

Слайд 6Оқыту технологиясы: СТО
Сабақтың типі: Бекіту сабағы
Сабақтың түрі: Практикалық сабақ
Сабақтың

әдіс - тәсілі : семантикалық кесте, INSERT кестесі, РАФТ , автор орындығы, білім, түсіну, анализ, қолданыс, бағалау сұрақтары, реакция теңдеулерін жазу, ой толғаныс.
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: Интерактивті тақта, Д.И.Менделеевтің периодтық кестесі, натрий металы, су, тұз қышқылы, натрий гидроксиді, натрий хлориді, натрий брамиді, натрий йодиді, күміс нитратының ерітінділері, индикаторлар, сынауықтар, қауіпсіздік ережесі, стикерлер, форматты қағаз.
Пәнаралық байланыс: биология, география, математика, физика.

Оқыту технологиясы:  СТОСабақтың типі: Бекіту сабағыСабақтың түрі:  Практикалық сабақСабақтың әдіс - тәсілі :

Слайд 7Сабақтың жоспары:
I Ұйымдастыру кезеңі:
  
1. Сәлемдесу (Психологиялық дайындық )
Табиғат! Тіршіліксің тұнып

тұрған,
Сен - Күнсің! Көтерілген күліп қырдан.
Сен - Көлсің, Сен - Ормансың,
Сен - Бұлақсың . Адамды сұлулыққа құнықтырған.
 
Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан - жағым!
 
2. Түгендеу
3. Топқа бөлу
Химиялық элементтердің формулалары арқылы топтастырымын: ( КOH, LiOH, Ca(OH)2, Mg(OH)2 NaOH, Na2S, Na2CO3, Na2SO3, Na2SiO3, Na3PO4,, , HCL, HI, HBr, HF, H2SO4)
I топ: "Қышқылдар"
II топ: "Негіздер"
III топ: "Тұздар"


Сабақтың жоспары: I Ұйымдастыру кезеңі:   1. Сәлемдесу (Психологиялық дайындық )Табиғат! Тіршіліксің тұнып тұрған,Сен - Күнсің! Көтерілген күліп

Слайд 8II. Жаңа сабақ: Іс - әрекеттерім:
Миға шабуыл:

Слайдтан йодтың сапалық және натрий металының

суда
қопарылыс беріп еруінің реакцияларына арналған
тәжірибелер көрсетіледі:
Йод + крахмал ерітіндісі = ерітінді түсі
натрий + су = сілті + индикатор= ерітінді түсі
II. Жаңа сабақ: Іс - әрекеттерім: Миға шабуыл:Слайдтан йодтың сапалық және натрий металының суда қопарылыс беріп еруінің

Слайд 91. Қауіпсіздік ережесі
Қауіпсіздік техникасының негізгі ережелері:
1. Реактив салынған ыдыстың

сыртында жазылған заттың формуласын кем дегенде екі рет қарап, іздеп отырған заттың дәл сол екенін айқындап алған жөн.
2. Реактивтерді қолмен ұстауға, дәмін татып көруге болмайды.
3. Егер газ күйіндегі заттың иісін сезгің келсе, оның ыдысын мұрыннан алысырақ ұстап, аздап желпіп көру керек.
4. Реактиві бар ыдыстың аузына үңілмейді, жанынан қарайды.
5. Сынауықтың ашып аузын оқушы өзіне немесе жанындағы адамға қаратып ұстамауы керек.
6. Артық алынған реактивтің қалғанын қайтадан таза зат салынған ыдысқа салуға немесе құюға болмайды.
7. Әсіресе, қышқылдармен немесе сілтілермен жұмыс істегенде абай керек.

1. Қауіпсіздік ережесі  Қауіпсіздік техникасының негізгі ережелері:1. Реактив салынған ыдыстың сыртында жазылған заттың формуласын кем дегенде

Слайд 10 1. Зертханалық столда
Мақсаты: 1) Үш сынауықты

алып: № 1) NaCL № 2) NaBr № 3) NaI ерітінділерін құйыңдар. Әр қайсысына AgNO3 тамшылатып қосыңдар. Не байқадыңдар? Реакция теңдеуін жазып түсіндіріңдер? Түзілген тұнбаның түсіне көңіл аударыңдар? Жазғандарыңызды екеуара, топпен тексеріңіздер:
1. Зертханалық столдаМақсаты:   1)   Үш сынауықты алып: № 1) NaCL

Слайд 11 1. Зертханалық столда
Мақсаты: 1) Үш сынауықты

алып: № 1) NaCL № 2) NaBr № 3) NaI ерітінділерін құйыңдар.
Әр қайсысына AgNO3 тамшылатып қосыңдар. Не байқадыңдар? Реакция теңдеуін жазып түсіндіріңдер?
түзілген тұнбаның түсіне көңіл аударыңдар? Жазғандарыңызды екеуара, топпен тексеріңіздер:
1. Зертханалық столдаМақсаты:   1)   Үш сынауықты алып: № 1) NaCL

Слайд 122. Семантикалық кестемен жұмыс
Мақсаты: Тиісті реакция теңдеулерін жеке жазып, жұппен тексеріп,

топпен талқылап кестені толтырады:


2. Семантикалық кестемен жұмысМақсаты: Тиісті реакция теңдеулерін жеке жазып, жұппен тексеріп, топпен талқылап кестені толтырады:

Слайд 132. Семантикалық кестемен жұмыс
Мақсаты: Тиісті реакция теңдеулерін жазып, кестені толтырамыз:


2. Семантикалық кестемен жұмыс  Мақсаты: Тиісті реакция теңдеулерін жазып, кестені толтырамыз:

Слайд 14Заттардың сапалық құрамын анықтау
(анализ денгейіндегі тапсырма)
Мақсаты: Сілтілердің, қышқылдардың және

олардың тұздарының сапалық құрамын анықтау.
Үш ыдыста белгісіз үш ерітінді берілген, берілген ерітінді арқылы қай ыдыста қандай ерітінді берілген екендігін анықтау :
Заттардың сапалық құрамын анықтау  (анализ денгейіндегі тапсырма)Мақсаты: Сілтілердің, қышқылдардың және олардың тұздарының сапалық құрамын анықтау. Үш

Слайд 164. Эксперименттік есептер шығару (топтық жұмыс)

4. Эксперименттік есептер шығару (топтық жұмыс)

Слайд 174. Эксперименттік есептер шығару(топтық жұмыс)

4. Эксперименттік есептер шығару(топтық жұмыс)

Слайд 185. Рафт әдісі
Мақсаты: Рольді - бала өзі таңдайды, аудитория, форма,

тақырыпты - мұғалім өзі береді.
Р - роль
А - аудитория
Ф - форма
Т - тақырып

5. Рафт әдісі Мақсаты: Рольді - бала өзі таңдайды, аудитория, форма, тақырыпты - мұғалім өзі береді.Р -

Слайд 21III. Сабақты бекіту:
1. Ой толғау
Мақсаты: Берілген тақырыптарға "Эссе" жазып, "Автор орындығында"

оқу.
I топ: "Қышқылды жаңбырдың қоршаған ортаға әсері"
II топ: "Арал теңізіндегі тұздың қоршаған ортаға, маңайындағы тұрғындарға әсері"
III топ: "Улы химикаттардың (металл натрийдің - Na, галогендердің - CL2, Br2, F2, I2 ) тірі организмге әсері"

III. Сабақты бекіту:1. Ой толғауМақсаты: Берілген тақырыптарға

Слайд 22“Қышқылдар”
Қышқылды жаңбырдың қоршаған ортаға әсері
Қышқылды жаңбыр – атмосфералық жауын-шашын түрлері

(оған қар да жатады). Қышқылды жаңбыр құрамында қышқыл-дың (pH 5,6) болатындығы ауа
құрамында өндіріс қалдықтары (Cu, SO2 , NO2 , HCl т.б) мөлшерінің көптігіне байланысты. Осындай жауын-шашын түскен топырақ пен су айдындарының
қышқылдығы артып, соның нәтижесінде қоршаған ортаның экожүйесі деградацияға ұшырайды. Атап айтқанда, су айдындарындағы балықтар мен су
жануарлары жаппай қырылып, топырақ құнарсызданып, жеміс-жидек пен көкеніс және орман ағаштары өспей, солып қалады.
“Қышқылдар”Қышқылды жаңбырдың қоршаған ортаға әсері Қышқылды жаңбыр – атмосфералық жауын-шашын түрлері (оған қар да жатады). Қышқылды жаңбыр

Слайд 23Күкірт қышқылы - Жезқазған, Балқаш, Өскемен қалалардағы
өндірістік цехтарда түсті металдардың

құрамындағы күкірттен алынады.
Бор қышқылы – Батыс Қазақстандағы Индерборатынан өндіріледі.
Сірке қышқылы – көп жылдар бойы Теміртау маңынан алынып келді.
Фосфор қышқылы – тазалығы жоғарысы алынып тағам өнеркәсібіне
лимонад, мармелад, сироптарға дәм кіргізу үшін қоспа ретінде пайдаланылады. Фосфор қышқылы Тараз қаласында өндіріледі.
Тұз қышқылы - өнеркәсәпте металдан жасалатын бұйымдардың бетіндегі қақты, татты ерітіп тазалау үшін қолданылады.
Шарап қышқылы – швед химигі К.В.Шелее шарап тасымалдайтын бөшкенің ішкі қабырғасындағы шарап тасы деп аталатын қақтан тазартып алды. Кейіннен ол жемістер мен өсімдіктерден лимон қышқылын, алма қышқылын тапты.
Күкірт қышқылы  - Жезқазған, Балқаш, Өскемен қалалардағыөндірістік цехтарда түсті металдардың құрамындағы күкірттен алынады.  Бор қышқылы

Слайд 24Мынау қандай жәндік? Организімінде

қандай химиялық зат бар?
Мынау қандай жәндік? Организімінде            қандай химиялық

Слайд 25Сірке қышқылы қандай қышқылға


жатады?
Сірке қышқылы қандай қышқылға

Слайд 26“Тұздар”
“Арал теңізінің қазіргі кездегі ахуалы”
Арал өңірі экологиялық апатқа ұшырағаннан кейін

құрғап қалған теңіз түбінен
айналаға зияндылығы өте жоғары миллиондаған тонна тұзды шаңдар көтеріп,
желмен тарай бастады. Онда топырақтың тұздануы өте жылдам жүруде.
Теңіз түбінен көтерілген улы тұздың мөлшері жылына 13-23 млн т. деп
есептеледі тіптен, тұзды шаңдар әсері сонау Орта Азия республикалары
аумағына жетіп, ауыл шаруашылығына зардабын тигізуде. Топырақтың
тұздануы Өзбекстанда -60 %, Қазақстанда -60%-70% -ға артып отыр.
Қазіргі кезде Арал өңіріндегі адамдардың денсаулығы күрт төмендеп кетті.
Бұл өңірде, соңғы мәліметтерге қарағанда туберкулез, бүйрекке тас байлану,
сарыауру, өкпе-тыныс жолдарының қабынуы, жұқпалы аурулар бойынша
Республикамыздың басқа өңірімен салыстырғанда жоғары көрсеткішті көрсетіп
отыр.
Арал теңізінің болашағы дүние жүзінің болашағы дүние жүзі халықтарын
толғандырып отыр. Оның біржола жойылып кетуі Орта Азия мен Қазақстанды
ғана емес көптеген Шығыс елдерінің тыныс –тіршілігіне өзгерістер әкелмек.
Қазіргі кезде Аралды құтқару бағытында батыл да жоспарлы түрде
ғылыми негізде жұмыстар жасалуда. “Арал тағдыры – адам тағдыры”
болғандықтан, оны сақтап қалу аға ұрпақтың болашақ алдындағы борышы.
“Тұздар”“Арал теңізінің қазіргі кездегі ахуалы” Арал өңірі экологиялық апатқа ұшырағаннан кейін құрғап қалған теңіз түбінен айналаға зияндылығы

Слайд 27Ас тұзы

Ас тұзы

Слайд 28Арал теңізі

Арал теңізі

Слайд 31 "Улы химикаттардың (металл натрийдің - Na, галогендердің - CL2,

Br2, F2, I2 ) тірі организмге әсері"

CL- тұншықтырғыш, улы,өте қауіпті, немістер хлорды және оның қосылысы иприт немесе дихлордиэтилсульфидті соғыс кезінде қолданып
15 000 әскерді уландырған. Хлормен уланған адам дамылсыз жөтеледі.
F- өте улы
Br- булары - улы, денеге тисе күйдіреді, жазылмайтын жара қалдырады. Абайсызда бром денеге тисе, аммиактың немесе соданың сұйық ерітіндісімен жуу қажет. Броммен тартпа шкафта резеңке қолғапты пайдаланып, сақтықпен жұмыспен істеу керек.
I - көп мөлшері улы, 2-3 гр адамды өлтіруге жетіп жатыр. Йодтың буы тұншықтырып, тыныс жолдарын бүлдіреді. Йод жетіспеген жағдайда зоб ауруына шалдығады. Таулы аудандардың суында, топырағында йод өте аз болады, ондағы адамдар алқымның ісік ауруына жиі шалдығады.
Na – пышақпен оңай кесілетін, суда жақсы еритін, суға түссе қопарылыс беретін, денеге тисе күйдіретін, екінші аты күйдіргіш натр деп аталатын, керасинде сақталатын сұр түсті, жұмсақ металл.



Слайд 32INSERT кестесі
W- Химиялық формуланы дұрыс жаздым, дәл солай деп ойлаймын;
+-

Бұл қызық, мен үшін жаңалық;
X- Химиялық формулаларды, реакция теңдеулерін қате жаздым, менің жазғаным дұрыс емес;
?- Бұл мен үшін түсініксіз, осы жөнінде көп білгім келеді;
INSERT кестесіW- Химиялық формуланы дұрыс жаздым, дәл солай деп ойлаймын;+-   Бұл қызық, мен үшін жаңалық;X-

Слайд 33IV . Үй тапсырмасын беру:

"Сілтілік металдар" мен "Галогендер" тақырыбына
"Синквейн"

(бес жолды өлең) құрып жазып келу.

IV . Үй тапсырмасын беру:

Слайд 34V. Бағалау
Бағалаудың нақты критерилері:
1. Семантикалық кесте бойынша -1 балл
2.Зертханалық столда (Анализдік

деңгейдегі)тапсырмалар бойынша-1 балл
3. РАФТ (хат, түсінік хат, өтініш) жазғаны бойынша-1 балл
4. Ой толғау тапсырмасы бойынша өз ойын еркін жеткізуі -1балл
5.Реакция теңдеуін қатесіз және дәптерге сауатты жазуы бойынша -1балл
V. БағалауБағалаудың нақты критерилері:1. Семантикалық кесте бойынша -1 балл2.Зертханалық столда (Анализдік деңгейдегі)тапсырмалар бойынша-1 балл3. РАФТ (хат, түсінік

Слайд 36 " Өте жақсы" =2
"Жақсы" =7
"Орташа" =0
"Өте төмен" =0


Слайд 37VI. Кері әсер парағы

1. Бүгінгі сабақтан алған әсерім?
2. Маған не ұнады/ұнамады?
3.

Тапсырманы орындаудағы туындаған қиыншылықтар?

VI. Кері әсер парағы1. Бүгінгі сабақтан алған әсерім?2. Маған не ұнады/ұнамады?3. Тапсырманы орындаудағы туындаған қиыншылықтар?

Слайд 38Сабақтан соңғы ойтолғаныс:

1.Бүгінгі қолданылған әдістер баланың дамуына әсер етті

ме?
2.Қай балаларға әсер етті, қай бала реакция теңдеулерін жаза алмады?

Сабақтан соңғы ойтолғаныс: 1.Бүгінгі қолданылған әдістер баланың дамуына әсер етті ме?2.Қай балаларға әсер етті, қай бала реакция

Слайд 39Сабақты психологиялық дайындықтан бастадым:

Табиғат! Тіршіліксің тұнып тұрған,
Сен - Күнсің! Көтерілген күліп

қырдан.
Сен - Көлсің, Сен - Ормансың,
Сен - Бұлақсың . Адамды сұлулыққа құнықтырған.
Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан - жағым!
Сабақты психологиялық дайындықтан бастадым:Табиғат! Тіршіліксің тұнып тұрған,Сен - Күнсің! Көтерілген күліп қырдан. Сен - Көлсің, Сен -

Слайд 43 Топқа бөлу
Химиялық элементтердің формулалары арқылы үш топқа топтастырдым: ( КOH,

LiOH, Ca(OH)2, Mg(OH)2
NaOH, Na2S, Na2CO3, Na2SO3, Na2SiO3, Na3PO4,, , HCL, HI, HBr, HF, H2SO4)
Осы кезде балалар өзін ортаға бейімдей бастады.
I топ: "Қышқылдар"
II топ: "Негіздер"
III топ: "Тұздар"
Топқа бөлуХимиялық элементтердің формулалары арқылы үш топқа топтастырдым: ( КOH, LiOH, Ca(OH)2, Mg(OH)2 NaOH, Na2S, Na2CO3,

Слайд 44Оқушылардың сабаққа қызығушылығын қалай арттыруға болады? - деген сұраққа жауап қарадым.


Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында миға шабуыл жасап слайдтан йодтың сапалық және натрий металының суда қопарылыс беріп еруінің реакцияларына арналған тәжірибелер көрсеттім:

Йод + крахмал ерітіндісі = ерітінді көгереді
натрий + су = сілті + индикатор= ерітінді түсі

"Қандай химиялық элементтер бар?"Қандай заттардың құрамында крахмал болада?
Крахмалдың бар екенін қалай анықтайды? Йодтың түсі қандай? Крахмал ерітіндісінде қалай өзгереді? - деген сұрақ қоя отырып тұрмыстағы маңызын, химиялық формулаларын айтқызу, қауіпсіздік ережесін еске түсіру
арқылы балалардың сабаққа деген қызығушылығын арттырдым. Сұраққа Әділетте жауап беріп отырды.
Оқушылардың сабаққа қызығушылығын қалай арттыруға болады? - деген сұраққа жауап қарадым. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында миға

Слайд 48 Зертханалық столда тапсырмасын орындауда Асел топта заттардың аттарына қарап, реакция

теңдеулерімен өрнектеп, қағазға жазып хатшының ролін атқарып, Айнұр реакциясын жазып, тұнбаның түсін анықтап қорғап шықты.
Зертханалық столда тапсырмасын орындауда Асел топта заттардың аттарына қарап, реакция теңдеулерімен өрнектеп, қағазға жазып хатшының ролін

Слайд 53 Топқа нөмірленген үш ерітінді, әр түрлі индикаторлар

беріледі. Әсел тобында түсіндіру жұмыстарын жүргізіп,
ерітінділерге метилоранж индикаторын қосып анықтап,
қорғап шықты.
Топқа нөмірленген үш ерітінді, әр түрлі индикаторлар беріледі. Әсел тобында түсіндіру жұмыстарын жүргізіп, ерітінділерге

Слайд 58Рафт әдісі
Рафт әдісінде Әсел тұз роліне еніп, президентке экологиялық

тақырыпта өтініш жазды. Айнұр қышқыл роліне еніп түсінік хат, тұздың пайдалы жақтарын айтып роліне еніп емханаға адамгершілік тақырыпта хат жазды. Әділет йод роліне еніп емханаға адамгершілік тақырыбында хат жазды. Топта өз қалауларымен ой толғаныстарын оқыды: Жансая қышқылдың роліне еніп
құмырсқа қышқылының құмырсқада, бақшада болатын крапива шөбінде кездесетінін, денеге тиіп ашытатынын,
сонымен қатар жеміс жидектің құрамында болатынын,
организмге пайдалы екендігін айтты.
Бұл тапсырманы Аділет өте қызығып орындады.

Рафт әдісі  Рафт әдісінде Әсел тұз роліне еніп, президентке экологиялық тақырыпта өтініш жазды. Айнұр қышқыл роліне

Слайд 62Оқушыларға проблемалық сұрақ берілді:

Берілген тақырыптарға "Эссе" жазып, "Автор орындығында" оқыды.
I

топ: "Қышқылды жаңбырдың қоршаған ортаға әсері"
II топ: "Арал теңізіндегі тұздың қоршаған ортаға, маңайындағы тұрғындарға әсері"
III топ: "Улы химикаттардың (металл натрийдің - Na, галогендердің - CL2, Br2, F2, I2 ) тірі организмге әсері"
Оқушыларға проблемалық сұрақ берілді: Берілген тақырыптарға

Слайд 64Сұрақ қою арқылы оларға жауап іздеумен айналысуын талап еттім.
Сыни тұрғыдан

ойлау дағдыларын дамыту сұраққа жауап берместен бұрын оқушылардың ойлауын, талдауын қажет етеді. Сол сұрақ аймағында өз ойтолғаныстарын "эссе" ретінде жазып, топта оқылып шыңдалып "Автор орындығына"ұсынылды.
Оқушылар ойланып, ізденіп қышқылды жаңбырдың қоршаған ортаға әсерін жазды.
Өсіп тұрған өсімдіктерді өсірмей қуратып, күйдіртіп тастайтынын, жәндіктерді құртатынын, ауаны ластайтынын топта сөйлемей отырған Назерке өз ой толғауын автор орындығында орындады.
Қарлыға арал теңізінің суы тартылып қалып теңіз түбіндегі тұз желмен ұшып, жан- жағындағы халыққа зардабын тигізуде, әр түрлі ауруға шалдығып жатқынын айтты. Жанель галогендердің организмге зиянын, уландыратынын, тұншықтыратынын, күйдіретінін, улылығы адамды өлтіретінін айтты.
Сұрақ қою арқылы оларға жауап іздеумен айналысуын талап еттім. Сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын дамыту сұраққа жауап берместен

Слайд 66Топтық: зертханалық столда белгісіз үш ерітіндіні қай ыдыста
екендігін анықтау, тапсырманы

талқылап ортадан бір шешімге келу, топты бағалау.
Жеке: қауіпсіздік ережесі, семантикалық кесте толтырды, есеп шығарды, Рафт әдістері, проблемалық сұраққа эссе жазып,
автор орындығында орындады, Инсерт кестесін толтырды,
реакция теңдеуін жазып теңестірді.
Жұптық: Заттарды анықтауда, рекация теңдеуін жазуда ой бөлісті,
бір- бірінің тапсырмасын тексерді және бағалады.

Топтық: зертханалық столда белгісіз үш ерітіндіні қай ыдыста екендігін анықтау, тапсырманы талқылап ортадан бір шешімге келу, топты

Слайд 67Инсерт кестесін мына сұрақтар бойынша толтырғыздым:
W- Химиялық формуланы дұрыс жаздым, дәл

солай деп ойлаймын;
+- Бұл қызық, мен үшін жаңалық;
X- Химиялық формулаларды, реакция теңдеулерін қате жаздым, менің жазғаным дұрыс емес;
?- Бұл мен үшін түсініксіз, осы жөнінде көп білгім келеді;
INSERT кестесі

Инсерт кестесін мына сұрақтар бойынша толтырғыздым:W- Химиялық формуланы дұрыс жаздым, дәл солай деп ойлаймын;+-   Бұл

Слайд 68Үйренуге тапсырма беру:

"Сілтілік металдар" мен "Галогендер" тақырыбына "Синквейн"

(бес жолды өлең)
құрып жазып келуді бердім.
Үйренуге тапсырма беру:

Слайд 69Бағалау өз ойын еркін жеткізу өзін-өзі бағалау топтарды салыстыра отырып, пікір

арқылы, ауызша, бағалаудың нақты крийтерилері арқылы оқушылардың іс-әрекеттерін басшылыққа ала отырып бағалауды жүзеге асырдым:

Бағалаудың нақты критерилері:
1. Семантикалық кесте бойынша -1 балл
2.Зертханалық столда (Анализдік деңгейдегі) тапсырмалар
бойынша-1 балл
3. РАФТ (хат, түсінік хат, өтініш) жазғаны бойынша-1 балл
4. Ой толғау тапсырмасы бойынша өз ойын еркін жеткізуі -1балл
5.Реакция теңдеуін қатесіз және дәптерге сауатты
жазуы бойынша -1балл
Бағалау өз ойын еркін жеткізу өзін-өзі бағалау топтарды салыстыра отырып, пікір арқылы, ауызша,  бағалаудың нақты крийтерилері

Слайд 70
"Өте жақсы" =7
"Жақсы" =5
"Орташа" =0
"Өте төмен" =0


Слайд 71Сабақ соңында "Кері әсер парағын" толтырғыздым, мына сұрақтарға жауап жазды:

1.Бүгінгі менің

көңіл күйім ?
2. Бүгін мен не үйрендім?
3. Маған не ұнады/ұнамады?
4. Тапсырманы орындау барысында туындаған қиыншылықтар?
5. Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе пікіріңіз?


Әр сабақтың соңында алынып отырған кері ісер парағына жазылған пікірлері
арқылы көңіл күйлерінің ерекше болғандағын, тапсырманы орындау барысында
туындаған қиыншылықтарды топтасып шеше білгендері ұнағандығын, сабақтың өзге
сабақтарға қарағанда ерекше болғандығын, жақсы әсерде қалғандарын білдім. Осы пікірлер арқылы келесі сабағымды жоспарлап отырдым.
Сабақ соңында

Слайд 73Сабақтан соңғы ойтолғаныс:

Бүгінгі қолданылған әдістерім баланың дамуына әсер етті ме?-деген

сұрақты өзіме қоя отырып, бүгінгі қолданылған әдістер: Семантикалық кесте арқылы білімдерін жинақтағандарын, РАФТ әдісі арқылы химиялық тілде хат, түсінік хат, арыз жазуға, рольдерге енуге , ойтолғаныс жазуда сыни тұрғыдан ойланды. Әділеттің "Кері әсер парағында" РАФТ әдісінде рольге енуді, зертханалық столда тәжірибе жасап реакция теңдеуін жазу арқылы жұппен, топпен жұмыс істегені ұнағанын көрсеткен.
Аселдің бүгінгі сабақта көңіл күйі ерекше болғанын, топтасып жұмыс істеуде әртүрлі пікірлердің тұжырымдалуынан терең ойлар пайда болғанын, Семантикалық картаны толтырғаны ұнағанын,РАФТ әдісінде рольдерге енгені, ИНСЕРТ кестесі арқылы келесі сабақта не білгісі, проблемалық сұраққа ой толғаныс ретінде эссе жазып, автор орындығында орындағаны ұнаған.
Айнұрға сабақта миға шабуыл жасау, нақты критерилер арқылы және ауызша жиі мадақтаулардың арқылы әділ бағаланғандары көңіл күйіне ұнағаны кері әсер парағында айтылған.
Қай балаларға әсер етті, қай бала сөйлей алмады?-деген сұрақты өзіме қоя отырып, жұптық және топтық жұмыстың Әділеттің РАФТ әдісіндегі түсінік хат жазуы, семантикалық картаны толтыруда, ойлау қабілеті дамуына көп ықпалын тигізді. Топтық жұмыс оқушылар ролдерімен алмасып, кезектесіп сөйлеп шығуына мүмкіндік туғызды. Топта сөйлемей отырған Назерке, Қарлыға, Жанель сабақтың шығармашылық бөлімінде өз ойларын айтады. Сабақта назардан тыс қалған, іс әрекетке қалған оқушы болмады.

Сабақтан соңғы ойтолғаныс: Бүгінгі қолданылған әдістерім баланың дамуына әсер етті ме?-деген сұрақты өзіме қоя отырып, бүгінгі қолданылған

Слайд 74
Бұл сабақ қай жағынан тиімді немесе сәтті болды? - деп

өз іс әрекетіме есеп беруді ұйғардым. Жалпы жүргізген сабағым бойынша мен бүгінгі сабағымда тақырыпты толық игеру үшін алған әдістерім сәтті болды. Өйткені оқушылар бүгінгі сабақта оқыған мәліметтерді саралап,талқылап, оған байланысты өз көқарастарын, түсініктерін білдіре алды. Сабақтың тиімділігі берілген тапсырмаларды жұппен, топпен талқылауы, бір ойдың екінші рет қайталанбауы, нақты критерийлер арқылы бағалануы, сұрақтардың сын тұрғысынан қойылуында деп ойладым.
Сабақ барысында қандай кемшіліктер орын алды ?-деп қарайтын болсам, уақыттың жетіспеушілігі, тапсырманың көптігі білінді.

Бұл сабақ қай жағынан тиімді немесе сәтті болды? - деп өз іс әрекетіме есеп беруді ұйғардым.

Слайд 75Осы сабақты қайта өткізер болсам, нені өзгертер едім?- дейтін болсам, тапсырмалар

түрін азайтып, уақытты ұтымды пайдаланар едім.
Келесі оқу жылында өзім беретін сыныптарда осы курста тренерлерден үйренген әдіс тәсілдерімді жүйелі жоспарлай отырып, оқушыларды зерттеп, шығармашыл, зияткер тұлға қалыптастыруға тырысар едім.
Бұған қоса кейінгі сабақ барысында уақытты бүгінгі сабаққа қарағанда ұтымды пайдаланар едім деген ойда қалдым.
Осы сабақты қайта өткізер болсам, нені өзгертер едім?- дейтін болсам, тапсырмалар түрін азайтып, уақытты ұтымды пайдаланар едім.

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть