Презентация, доклад на тему Хлор және оның қосылыстары

Содержание

Сабақтың тақырыбы: Хлор және оның қосылыстары.Сабақтың мақсаты: Білімділік: Галогендердің Д.И.Менделеев жасаған периодтық жүйедегі орны жайлы алған білімдерін толықтырып жүйелеу.Периодтық жүйедегі галогендердің орнына байланысты хлордың және оның қосылыстарының физикалық және химиялық қасиеттерімен,қолданылуымен таныстыру, хлорид,фторид, бромид,йодид иондарын анықтау

Слайд 1 Жырақұдық орта жалпы білім беретін

мектебі





Хлор және оның қосылыстары
8- сынып







Мурзагалиева Г.У.
Жырақұдық орта жалпы білім беретін мектебі

Слайд 2Сабақтың тақырыбы: Хлор және оның қосылыстары.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Галогендердің Д.И.Менделеев жасаған

периодтық жүйедегі орны жайлы алған білімдерін толықтырып жүйелеу.Периодтық жүйедегі галогендердің орнына байланысты хлордың және оның қосылыстарының физикалық және химиялық қасиеттерімен,қолданылуымен таныстыру, хлорид,фторид, бромид,йодид иондарын анықтау тәсілдеріне тоқталу;

Дамытушылық: Оқушылардың химиялық білімін одан әрі дамыту, тез ойлауға, шапшаңдыққа, өз бетімен ізденуге үйрету, ой-өрісін, шығармашылық мүмкіндігін, ғылыми көз-қарасын қалыптастыру.

Тәрбиелік: Өздігінен талпынып, жауапкершілікті саналы сезінетін, өнегелі ұрпақ тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: АҚТ-ны пайдалану

Сабақтың типі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Сұрақ –жауап, практикалық, т.б.
Пәнаралық байланыс: биология
Көрнекілігі: Слайд, зертханалық тәжірибелер ( электронды оқулық).
Сабақтың тақырыбы: Хлор және оның қосылыстары.Сабақтың мақсаты: Білімділік: Галогендердің Д.И.Менделеев жасаған периодтық жүйедегі орны жайлы алған білімдерін

Слайд 3
Сабақтың кезеңдері

І .Ұйымдастыру кезеңі

1)Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
2)Үй жұмысын тексеру

ІІ Жаңа сабақ

: Хлор және оның қосылыстары.
1) Тапсырма орындау ( танымдық есептер шығару)
2) “Білгенге маржан” ( оқушылар шығармашылығы ; галогендердің қолданылуын суреттер салу арқылы бейнелеу)
ІІІ . Сабақты қорытындылау. Оқушылардың жауаптары тыңдалып қорытынды жасалады.
ІҮ .Үйге тапсырма беру: § 71-74
Рефлексия: Бүгін сабақта алған білімдеріңді қайда қолданар едіңдер?


Сабақтың кезеңдеріІ .Ұйымдастыру кезеңі1)Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.2)Үй жұмысын тексеру ІІ Жаңа сабақ : Хлор және оның қосылыстары. 1)

Слайд 4

















Тест тапсырмалары.
І –топ
1.Натрий атомының сыртқы энергетикалық деңгейінің электрондық формуласы: а) ..3s1 б)...4 s1 в)…5s1
2.Натрий атомының жұптаспаған электрон дарының саны: а) 2 б) 3 в) 1
3.Тотықсыздандырғыш ретінде мына заттарды қолдана отырып таза натрий алуға болады:
а) алюминий б) натрий хлориді балқымасын электролиздеу арқылы в) сутек
4.Натрий тұздары жалынды қандай түске бояйды: а) сары б) күлгін в) қызыл күрең
5.Қай элементте металдық қасиет айқын байқалады: а) натрий б) калий в) литий
6. Натрий төмендегі заттардың қайсысымен әрекеттеседі: а) күкіртпен б) калиймен в) кальций оксидімен
7.№11 элементтің оксидіне қай гидроксид сәйкес келеді:а) Э (ОН) 2 б) ЭОН в) Э(ОН)3


Слайд 5
Кім жүйрік?

39,2 г күкірт қышқылын бейтараптау үшін натрий гидроксидінің қанша

массасы керек?

2.Массасы 9,2 г натрий сумен түгелдей реакцияға түсті. Одан алынған натрий сілтісі қанша грамм тұз қышқылымен әрекеттеседі?

3. Айналымдарады жүзеге асыр
Na Na2O N aOH Na CI Na




















Кім жүйрік?39,2 г күкірт қышқылын бейтараптау үшін натрий гидроксидінің қанша массасы керек?2.Массасы 9,2 г натрий сумен

Слайд 6
Жаңа сабақ: Хлор және оның қосылыстары.
Галогендер – F, Cl, Br, I,As
Cыртқы

электрондық қабатында 7 электрон– …ns nр болады және р-элементке жатады. 1 электронды қосып алады да тотығу дәрежесі – 1-ді көрсетеді. Фтордан басқасы оң тотығу дәрежесін көрсетеді: +1, +3, +5, +7
F – Cl – Br – I қатарында химиялық белсенділігі және тотықтырғыш қасиеті төмендейді.


Жаңа сабақ: Хлор және оның қосылыстары.Галогендер – F, Cl, Br, I,AsCыртқы электрондық қабатында 7 электрон– …ns nр

Слайд 7

+9 ) )
+53 ) ) ) ) )


+35 ) ) ) )

+17) ) )

кемиді

7e-

7e-

7e-

7e-






Ғ

СІ

Вr

I

+9 ) ) +53 ) ) ) ) ) +35 ) ) ) ) +17)

Слайд 8СІ

+17


2
8
1s2





2s2

3s 3p
7
2
5




2p6

СІ+17281s22s23s     3p7252p6

Слайд 9Хлордың алынуы:
МnO2+4HCl Cl2 + MnCl2 + 2H2O



Зертханада: MnO2,

KClO3, KMnO4

Өнеркәсіпте
алынуы:

Реакция теңдеуін аяқта?

KClO3 + HCl


Хлордың алынуы:МnO2+4HCl    Cl2 + MnCl2 + 2H2OЗертханада: MnO2, KClO3, KMnO4 Өнеркәсіптеалынуы:Реакция теңдеуін аяқта?KClO3 +

Слайд 10хлор- жай зат
,Т,И,У
СІ2

Тқайнау = - 101,3 С


Тcұй = - 34,1 С

0

0

хлор- жай зат ,Т,И,УСІ2  Тқайнау = - 101,3  С Тcұй = - 34,1  С

Слайд 11 СІ2
молекулалық формула
С І
Коваленттік
полюссіз байланыс
















С І

СІ2 молекулалық формула  С І   Коваленттікполюссіз байланыс  С І

Слайд 12 Хлордың

химиялық қасиеттері:


1.Жай заттармен әрекеттесуі.

Мыстың жіңішке сымын қыздырып ,хлоры бар ыдысқаапарса, реакйия көп жылу бөле жүреді

Си+СІ2 → СиСІ2

Темір ұнтағын спиртшамының жалынына ұстап, қыздырып алған соң хлор толтырылған ыдысқа салса, ол тез от алып жана бастайды

2Ғе +3СІ2 → 2 Ғе СІ2


Фосформен

2Р+ 3СІ2 → 2 РСІ3 ( ЖЕТІСПЕГЕНДЕ)

2Р + 5СІ2 → 2 РСІ5 АРТЫҚШЫЛЫҚТА БОЛҒАНДА

Бейне көрініс

Бейне көрініс

Бейне көрініс

Хлордың химиялық қасиеттері:1.Жай заттармен әрекеттесуі.Мыстың жіңішке сымын

Слайд 13Магний , сүрмемен әрекеттесіп тұздар түзеді

Мg + CI2 →

MgCI2

Sb + CI2 → SbCI2
Cутегімен

Н2 + CI2 → НCI
Күрделі заттармен әрекеттесуі

СІ2 + Н2 О → НCI + НСІО


НСІО → НCI + О

CI2 + 2Na OH → NaCI + NaCIO +H2 O
С6 н6 + 3CI2 → С 6 Н 6CI6
Сн,3 СООН+ CI2 → СН2CI СООН + НСІ






Бейне көрініс

Магний , сүрмемен әрекеттесіп тұздар түзеді Мg + CI2 →  MgCI2    Sb +

Слайд 14

Сl2






Хлордың қолданылуы

Сl2Хлордың қолданылуы

Слайд 15 HГ-галогенсутектердің физикалық қасиеті
Түссіз газ
Өткір иісті
Улы
Суда жақсы ериді
Ылғалды ауада түтіндейді

HГ-галогенсутектердің физикалық қасиетіТүссіз газӨткір иістіУлыСуда жақсы еридіЫлғалды ауада түтіндейді

Слайд 16 Хлорсутекті алу

Өнеркәсіпте
H2 + Cl2 → 2HCl

Зертханада
2NaCI қ + H2SO4 конц →
→ 2HCI г + Na2 SO4 қ


Бейне көрініс

Хлорсутекті алу     Өнеркәсіпте

Слайд 17Ғ - 1886 жылы Г.Муассан; “күнәhар элемент”
Сары, жасыл түсті газ.
Сұйыққа қиын

айналады.
Tбалқу- 55 К; Т қайнау -85 К
F2 + 2 e → 2F-

3Fe + 3F2 → 2 Fe F3
Si + 2F2 → Si F4
3H2O + 3F2 → F2O↑+4HF+H2O2
SiO2+ 2F2 → Si F4 + O 2
Xe + F2 → Xe F2




Галогендердің салыстырмалы сипаттамасы:

Ғ - 1886 жылы Г.Муассан; “күнәhар элемент”Сары, жасыл түсті газ.Сұйыққа қиын айналады.Tбалқу- 55 К; Т қайнау -85

Слайд 18Вr – 1826 жылы Ж.Балар;
“сасық элемент”
Қою қызыл түсті, сұйық,
өткір

иісті. Tбалқу- 265,7 К;
Т қайнау -331,8 К
Br2 + 2K → 2KBr
3Br2 + 2As → 2AsBr3
Br2 + H 2S →2HBr + S
2HI + Br2 → 2HBr + I2
2КBr + CI2 → 2KCI + Br2
Вr – 1826 жылы Ж.Балар; “сасық элемент”Қою қызыл түсті, сұйық, өткір иісті. Tбалқу- 265,7 К; Т қайнау

Слайд 19І – 1844 жылы Б.Куртуа
Суда нашар ериді, бірақ органикалық еріткіште ериді.
Tбалқу-

387 К; Т қайнау -457 К

3I2 + 6 NaOH → 5 NaI + NaIO3+ H 2O
I2 + Na2 SO3 + H 2O → Na2 SО 4 + 2HI
2KI + Br2 → 2KBr + I2
І – 1844 жылы Б.КуртуаСуда нашар ериді, бірақ органикалық еріткіште ериді.Tбалқу- 387 К; Т қайнау -457 К3I2

Слайд 20Бейне көрініс
Сапалық реакция Фторид,хлорид,бромид,йодид иондарына реактив ретінде күміс нитратының ерітіндісін пайдаланамыз Фторид

ионына реактив ретінде кальций ионын қолданамыз
Бейне көрінісСапалық реакция   Фторид,хлорид,бромид,йодид иондарына реактив ретінде күміс нитратының ерітіндісін пайдаланамыз  Фторид ионына

Слайд 21Хлорсутек әрекеттеседі:
Металдармен
Негіздік оксидтермен
Негіздермен
Тұздармен
Аммиакпен
Органикалық қосылыстармен
Күшті тотықтырғышпен




Хлорсутек әрекеттеседі:Металдармен Негіздік оксидтерменНегіздерменТұздарменАммиакпенОрганикалық қосылыстарменКүшті тотықтырғышпен

Слайд 22
Танымдық есептер

Ауыз

суын хлорлау үшін 1 л суға 0,002 мг хлор жұмсалады. Массасы 250 т суды өңдеуге хлордың қандай массасы қажет?

Медицинада әдетте антисептик ретінде 2-10 пайыздық йодтың спирттегі ерітіндісі қолданылады.Массасы 400 г спирт және 400 г 20 пайыздық йод ерітіндісінен дайындалған ерітіндіні осы мақсатпен қолдануға бола ма?
Танымдық есептерАуыз суын хлорлау үшін 1 л суға

Слайд 23ІІІ . Сабақты қорытындылау. Оқушылардың жауаптары тыңдалып қорытынды жасалады.

ІҮ.Оқушыларды бағалау

Ү

.Үйге тапсырма беру: § 71-74

Рефлексия: Бүгін сабақта алған білімдеріңді қайда қолданар едіңдер?

Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар.
ІІІ . Сабақты қорытындылау. Оқушылардың жауаптары тыңдалып қорытынды жасалады. ІҮ.Оқушыларды бағалауҮ .Үйге тапсырма беру: § 71-74 Рефлексия:

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть