Презентация, доклад биология пәнінен Жемістер

Содержание

1. «Бұл заман білекке сенетін емес, білімге сенетін заман». *** 2. «Заманауи әлемде елдің қуаты ең алдымен азаматтарының білімімен өлшенеді». *** 3. «Сол білімді әжетке, тұрмыс игілігіне жарата білуімен бағаланады». *** 4. «Инемен құдық қазғандай,

Слайд 1Жемістер
6 сынып
Биология пәнінің мұғалімі: Мұхаметжан Мейір Еркенқызы

Жемістер6 сыныпБиология пәнінің мұғалімі: Мұхаметжан Мейір Еркенқызы

Слайд 2
1. «Бұл заман білекке сенетін емес, білімге сенетін заман». *** 2. «Заманауи әлемде

елдің қуаты ең алдымен азаматтарының білімімен өлшенеді». *** 3. «Сол білімді әжетке, тұрмыс игілігіне жарата білуімен бағаланады». *** 4. «Инемен құдық қазғандай, қиын да күрделі, орасан қажыр - қайрат пен ерік - жігерді талап ететін білімсіз – өмір тұл». *** 5. «Терең білім – тәуелсіздігіміздің тірегі, ақыл - ой – азаттығымыздың алдаспаны».
1. «Бұл заман білекке сенетін емес, білімге сенетін заман». *** 2. «Заманауи әлемде елдің қуаты ең

Слайд 3Сабақтың тақырыбы: Жемістер
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға жемістің түрлерін таныстыру, шырынды және жемістерді ажырата

білу, жемістердің емдік қасиеті мен пайдасын білдіру.
Сабақтың міндеттері:
а)білімділік: Оқушыларға жемістің түрлерімен, құрылысымен таныстыра отырып, жемістердің ұқсастығымен айырмашылығын білуге үйрету.
в)тәрбиелік: Оқушыларға экологиялық, экономикалық, эстетикалық тәрбие бере отырып оқыту.
б)дамытушылық: Осы бөлімдер арқылы оқушылардың ой-өрісін дамыту, денсаулығын күтуге үйрету, пайдалы тамақты таңдай білуге дағдыландыру, тілі дамыту, сөздік қорын молайту.
Сабақтың түрі: Аралас
әдісі: түсіндіру , сұрақ-жауап
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, валеология, география т.б
Көрнекілігі: слайдар, интерактивті тақта, муляждар, сызбанұсқа.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі.
1.оқушылармен сәлемдесу;
2.сынып тазалығын тексеру;
3.оқушыларды түгелдеу:
4.психологиялық қалыптастыру (зейінін аудару).
Сабақтың тақырыбы: ЖемістерСабақтың мақсаты:Оқушыларға жемістің түрлерін таныстыру, шырынды және жемістерді ажырата білу, жемістердің емдік қасиеті мен пайдасын

Слайд 4Менің көнілім жақсы.

Мен сабақты жылдам орындаймын.

Мен сабақты жақсы оқимын.

Менің жазуым жақсы.

Менің

тәртібім жақсы.
Менің көнілім жақсы.Мен сабақты жылдам орындаймын.Мен сабақты жақсы оқимын.Менің жазуым жақсы.Менің тәртібім жақсы.

Слайд 5Үй тапсырмасы
«Өсімдіктердің жыныстық көбеюі. Тозаңдану мен ұрықтану» тақырыбы.

Үй тапсырмасы«Өсімдіктердің жыныстық көбеюі. Тозаңдану мен ұрықтану» тақырыбы.

Слайд 61 тапсырма «Кім жылдам»
І топ
1.Аталық және аналық жыныс жасушаларының қосылуы.
2.Гүлдің көбеюге

қатысатын бөлімдері.
3.Қосарлы ұрықтануды ашқан ғалым.

1 тапсырма  «Кім жылдам»І топ1.Аталық және аналық жыныс жасушаларының қосылуы.2.Гүлдің көбеюге қатысатын бөлімдері.3.Қосарлы ұрықтануды ашқан ғалым.

Слайд 71 тапсырма «Кім жылдам»
ІІ топ
1.Бір гүлдің өз аталық тозаңының сол гүлдің

аналығының аузына түсуі.
2.Ұрықтанған соң жатыннан дамиды.
3.Жыныс мүшелері бар, бұтақтанбайтын түрі өзгерген, қысқарған өркен.

1 тапсырма  «Кім жылдам»ІІ топ1.Бір гүлдің өз аталық тозаңының сол гүлдің аналығының аузына түсуі.2.Ұрықтанған соң жатыннан

Слайд 81 тапсырма «Кім жылдам»

ІІІ топ
1.Жай жапырақтың тақта саны.
2.Аналықтың ең жуан жері
3.Тозаңдану

түрлері

1 тапсырма  «Кім жылдам»ІІІ топ1.Жай жапырақтың тақта саны.2.Аналықтың ең жуан жері3.Тозаңдану түрлері

Слайд 9ІІ - тапсырма «Биологиялық пошта» ойыны
І топ
Гүлге тән белгілерді жинаңыз.

ІІ - тапсырма «Биологиялық пошта» ойыны І топГүлге тән белгілерді жинаңыз.

Слайд 10ІІ - тапсырма «Биологиялық пошта» ойыны

ІІ топ
Жапыраққа тән белгілерді жинаңыз.

ІІ - тапсырма «Биологиялық пошта» ойыныІІ топЖапыраққа тән белгілерді жинаңыз.

Слайд 11ІІ - тапсырма «Биологиялық пошта» ойыны

ІІІ топ
Сабаққа тән белгілерді жинаңыздар

ІІ - тапсырма «Биологиялық пошта» ойыныІІІ топСабаққа тән белгілерді жинаңыздар

Слайд 12
1.Жіпше мен тозаңқаптан тұрады.
2.Жер асты және жер үсті мүшелерін жалғастырады.
3.Жай шатырлы

өсімдік.
4.Газ алмасу, су буландыру жасушалары болады.
5.Сыртқы және ішкі қабықшасы бар жасуша.
6.Буын және буын аралығы болады.
7.Бүкіл тірі ағзаларға керекті қоректік зат түзіледі.
8.Өркеннің орталық тірек бөлімі.
9.Бағаналы және борпылдақ
жасушалары бар.

1.Жіпше мен тозаңқаптан тұрады.2.Жер асты және жер үсті мүшелерін жалғастырады.3.Жай шатырлы өсімдік.4.Газ алмасу, су буландыру жасушалары болады.5.Сыртқы

Слайд 13ІІІ ТАПСЫРМА Гүлдің құрылысы

ІІІ ТАПСЫРМА  Гүлдің құрылысы

Слайд 14ЖАҢА САБАҚ
Мен бір кездерде жайқалған гүл болатынмын. Тозаңданып, аналық жатынында пайда

болдым. Күндер өтіп, мен өсіп, дамыдым. Қазір менің атым кім?

ЖАҢА САБАҚМен бір кездерде жайқалған гүл болатынмын. Тозаңданып, аналық жатынында пайда болдым. Күндер өтіп, мен өсіп, дамыдым.

Слайд 15Мүшелер
Вегетативті
(өсімді)
Генеративті
(көбею)
Тамыр
Сабақ
Жапырақ
Гүл
? Жеміс
? Тұқым

МүшелерВегетативті(өсімді)Генеративті(көбею)Тамыр СабақЖапырақ Гүл? Жеміс ? Тұқым

Слайд 16Жемістер

Жемістер

Слайд 17Жемістер - өсімдіктер гүлдеп болғаннан кейін ұрықтанған аналық жатынының жеміске айналуы.


Жемістер

Шырынды жемістер

Құрғақ жемістер

Жемістер - өсімдіктер гүлдеп болғаннан кейін ұрықтанған аналық жатынының жеміске айналуы. ЖемістерШырынды жемістерҚұрғақ жемістер

Слайд 18Шырынды жемістер
Сүйекті
Жемістерінің сыртқы қабығы
жұмсақ, шырынды. Ішкі
бөлімі сүйектенген бір немесе
бірнеше

тұқымы болады.

Жидек тәрізді
Жемістерінің қабығы қалың,
қатты.

Жидек
Жемістің сыртқықабығы жұқа,
Жұмсақ, шырынды, ішінде
тұқымдары болады.

Өрік, шие, алхоры,
шабдалы

Қызанақ, жүзім,
картоп, баклажан т.б

Мандарин, апельсин,
қауын, қарбыз қияр т.б

Шырынды жемістерСүйектіЖемістерінің сыртқы қабығыжұмсақ, шырынды. Ішкі бөлімі сүйектенген бір немесе бірнеше тұқымы болады.Жидек тәріздіЖемістерінің қабығы қалың, қатты.Жидек

Слайд 19Шырынды жемістер
Алма(apple)
Шие(cherry)
(сүйекті шырынды)
Алхоры(plum)
(сүйекті шырынды)
Жүзім(grapes)
(жидек)
Қарлыған
(currant)
(жидек)

Шырынды жемістер Алма(apple)Шие(cherry) (сүйекті шырынды)Алхоры(plum)(сүйекті шырынды)Жүзім(grapes) (жидек)Қарлыған(currant)(жидек)

Слайд 20Құрғақ жемістер
Қақырамайтын
Қақырайтын
Қақырайтын
құрғақ жемістер
Бұршаққап - бір ұялы,
көп тұқымды, жемісінің
тігісінен қақырайды.
Тұқымдары

жеміс
жақтауының
жиегіне бекиді.
(асбұршақ, қараған,
үрмебұршақ)

Бұршаққын - екі ұялы,
көп тұқымды жеміс.
Тұқымдары
пердеге бекінеді.
(Жұмыршақ, шытырша,
қырыққабат)

Қауашақ – бір және көп
ұялы, көп тұқымды жеміс.
Қауашақ әр жерінен
қақырайды.
(мақта, зығыр, көкнәр)

Құрғақ жемістерҚақырамайтынҚақырайтынҚақырайтын құрғақ жемістерБұршаққап - бір ұялы, көп тұқымды, жемісініңтігісінен қақырайды.Тұқымдары жеміс жақтауының жиегіне бекиді.(асбұршақ, қараған,үрмебұршақ) Бұршаққын

Слайд 21Қақырамайтын
құрғақ жемістер
Жаңғақ пен жаңғақшалардың
Жеміс серігі қатты
ағаштанған, тұқымы
жеміс

серігімен
бірікпей бос орналасады.
(қарамық, қазтабан,
емен жаңғағы)

Тұқымша жеміс- бір
тұқымды жеміс.
Жеміс серігі тығыз,
қатты, тұқымымен
бірікпеген.
Тұқымы жеміс ішінде
бос жатады.
(күнбағыс, аскөк)

Дәнек жеміс- жеміс.
Серігі тұқыммен бірігіп
кеткен жеміс.
(бидай, қарабидай
арпа, т.б.)

Жинақталған жемістер-
бір-бірімен бірікпеген
күрделі көп аналықтардан
түзілген
(құлпынай, итмұрын)

Қанатты жеміс-
жеміс серігінің
біраз бөлігі жұқарып,
қанатқа айналған.
(үйеңкі, қайың)

Қақырамайтын құрғақ жемістерЖаңғақ пен жаңғақшалардың Жеміс серігі қатты ағаштанған, тұқымы жеміс серігіменбірікпей бос орналасады.(қарамық, қазтабан, емен жаңғағы)Тұқымша

Слайд 22Құрғақ жемістер
Қауашақ (мақта)
Бұршаққап
(асбұршақ)
Бұршаққын
(қырыққабат)
Бидай дәнегі
Тұқымша
Емен жаңғағы
Қанатша (үйеңкі)

Құрғақ жемістер Қауашақ (мақта)Бұршаққап (асбұршақ)Бұршаққын (қырыққабат)Бидай дәнегіТұқымшаЕмен жаңғағыҚанатша (үйеңкі)

Слайд 23Жидекті жеміс
Жүзім
(жидек)
Қарлыған
(жидек)
Қызанақ
(жидек)

Жидекті жемісЖүзім (жидек)Қарлыған(жидек)Қызанақ(жидек)

Слайд 24Жидек тәрізді
апельсин(orange)

лимон(lemon)
Мандарин(mandarin)
Жидек тәрізді     апельсин(orange)          лимон(lemon)

Слайд 25Сүйекті шырынды жеміс
Шие(cherry)
(сүйекті шырынды)
Алхоры (plum)
(сүйекті шырынды)

Сүйекті шырынды жемісШие(cherry) (сүйекті шырынды)Алхоры (plum)(сүйекті шырынды)

Слайд 26Жинақталған жемістер

Жинақталған жемістер

Слайд 27Дәрумендер
Жемістерден не аламыз?

Дәрумендер Жемістерден не аламыз?

Слайд 28Дәрумендер
Витамин деген терминді 1912 жылы поляк ғалымы К.Фрунт ұсынған. Ол

латынның
“vita”- өмір, “amin”- қажетті деген сөздерінен тұрады
Дәрумендер Витамин деген терминді 1912 жылы поляк ғалымы К.Фрунт ұсынған. Ол латынның “vita”- өмір,  “amin”- қажетті

Слайд 30Пайдалы, қажетті өнімдерді дайындайтын белгілі бір мамандар:
Фармацевт- ол дәрі- дәрмектерді

жасайтын маман.
Бағбан- жемістерді өсіруші маман.
Агроном- ауыл шаруашылығындағы   өнімдерді
өсіруші маман.(бидай, арпа, сұлы т .б)
Дизайнер-технолог- әр түрлі өсімдіктерден әдемі
бұйымдарды безендіретін маман.
Аспаз-кондитер- түрлі дәмді тағам дайындайтын    
маман.
Косметолог – сұлулық, әсемдік маманы.
Пайдалы, қажетті өнімдерді дайындайтын белгілі бір мамандар: Фармацевт- ол дәрі- дәрмектерді жасайтын маман.Бағбан- жемістерді өсіруші маман.Агроном- ауыл

Слайд 31Жұмбақ

Жұмбақ

Слайд 32Қабығы қатты, іші тәтті,
Алайық таңдап, ол не?

Жер анадан нәр алған
Тала

елге таралған
Ет –сүйектен жаралған
Жейді оны таба алған.

Қабығы қатты, іші тәтті,Алайық таңдап, ол не? Жер анадан нәр алғанТала елге таралғанЕт –сүйектен жаралғанЖейді оны таба

Слайд 33Түс жорып көрейік
Түске бидай, арпа кіретін болса, онда азық-түлікке арзаншылық болады

деген сөз.
Егер кісі түсінде жүзім жесе, онда оның өмірде бағы жанады.
Егер кісі түсінде қауын немесе қарбыз жесе, онда оның досы байиды.
Егер кісі түсінде алма жесе, онда ол өңінде тілегіне жетеді.
Егер кісі түсінде шабдалы жеп жүрсе, онда ол екі дүниеде бірдей шат-шадман ғұмыр кешеді. Бұл түс өңге айналу үшін аз дегенде бір күн ораза ұстау керек.
Егер кісі түсінде грек жаңғағын жесе, онда өңінде оның ішім-жем қоры мол болады.
Егер кісі түсінде анар жесе, онда ол өңінде байиды.
Егер кісі түсінде бидай көрсе, онда ол өңінде тілеген тілегіне жетеді.
Егер кісі түсінде тары көрсе, онда ол өңінде бақытты болады.
Түс жорып көрейікТүске бидай, арпа кіретін болса, онда азық-түлікке арзаншылық болады деген сөз.Егер кісі түсінде жүзім жесе,

Слайд 34

Тапсырмалар

Тапсырмалар

Слайд 35Мына жемістерді ажыратып атаңыздар І топ

Мына жемістерді ажыратып атаңыздар І топ

Слайд 36Мына жемістерді ажыратып атаңыздар ІІ топ

Мына жемістерді ажыратып атаңыздар ІІ топ

Слайд 37Мына жемістерді ажыратып атаңыздар ІІІ топ

Мына жемістерді ажыратып атаңыздар ІІІ топ

Слайд 38ІІ тапсырма «Ойлы болсаң,озып көр» І топ

ІІ тапсырма  «Ойлы болсаң,озып көр» І топ

Слайд 39ІІ тапсырма «Ойлы болсан, озып көр» ІІ топ

ІІ тапсырма  «Ойлы болсан, озып көр» ІІ топ

Слайд 40 ІІ тапсырма «Ойлы болсан, озып көр» ІІІ топ

ІІ тапсырма «Ойлы болсан, озып көр» ІІІ топ

Слайд 41ІІІ тапсырма. Берілген жемістерді кестеге топтастырып, бөліп жаз.
І топ



Қауашақ, жидек, сүйекті

шырынды, дәнек, бұршақ қап, жидек тәрізді, алма жемісі, асқабақ жемісі, жаңғақ, бұршаққын

ІІІ тапсырма. Берілген жемістерді кестеге топтастырып, бөліп жаз.І топҚауашақ, жидек, сүйекті шырынды, дәнек, бұршақ қап, жидек тәрізді,

Слайд 42 ІІІ тапсрыма. Сызықтық диктант
^ дұрыс - қате
ІІ топ
Піскен жемістің

дәмдік сапасы жоғары әрі тәтті.
Нашар піскен жеміс ұзақ сақталады.
Үсіген жемістердің дәмдік құндылығы артады.
Шырынды жемістер шырыны мол, әрі жұмсақ.
Шіріген жемістер адам өмірін ұзартады.
Жемістер хош иісті әрі дәмді.
ІІІ тапсрыма. Сызықтық диктант^ дұрыс   - қатеІІ топПіскен жемістің дәмдік сапасы жоғары әрі

Слайд 43ІІІ тапсырма. Семантикалық карта
(Тізімдегі өсімдіктерді жеміс түріне қарай тиісті бағанаға жаз)
ІІІ

топ

1. Бұршақ ; 2. Қызанақ ; 3. Алма ; 4.Бидай; 5.Орманжаңғақ; 6. Жүгері; 7. Үрмебұршақ; 8.Өрік; 9. Күнбағыс; 10.Көкнәр; 11.Алхоры; 12. Жүзім; 13. Қырыққабат; 14. Қарбыз; 15. Асқабақ;

ІІІ тапсырма. Семантикалық карта(Тізімдегі өсімдіктерді жеміс түріне қарай тиісті бағанаға жаз)ІІІ топ 1. Бұршақ ; 2. Қызанақ

Слайд 44VІ. О Й Қ О Р Ы Т У
VІІІ.

Ү Й Г Е Т А П С Ы Р М А

VІІ. Б А Ғ А Л А У

“ Маңызды өмірлік даналық ”

Топ басшыларының жауаптарды
белгілеген бетшелерін пайдаланып,
оқушыларды бағалау

§26 мазмұндау
№14 зертханалық жұмыс.
Кесте толтыру.

VІ.  О Й  Қ О Р Ы Т УVІІІ.  Ү Й Г Е

Слайд 45Үйге тапсырма:
§26 (мазмұндау)
№14 зертханалық жұмыс
Кесте толтыру

Үйге тапсырма: §26 (мазмұндау) №14 зертханалық жұмысКесте толтыру

Слайд 48Кездескенше

Кездескенше

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть