Презентация, доклад на тему Ucbucagin,duzbucaqlinin ve kvadratin sahesi

Fənn: RiyaziyyatSinif: V sinifKeçirilmə tarixi: Mövzu: Çoxbucaqlıların perimetriStandart: 3.2.2. Çoxbucaqlıların və kvadratın xassələrini bilir və təsvir edir.4.2.4. Çoxbucaqlıların tərəflərinin uzunluqları cəmini hesablayır.Məqsəd: müxtəlif çoxbucaqlıların xassələrini və əlamətlərini bildiyini nümayiş etdirir.perimetri çoxbucaqlının tərəflərinin uzunluqları cəmi ilə ifadə edir. müxtəlif formalı

Слайд 1İsmayıllı şəhər Cülyan kənd tam orta
məktəbin riyaziyyat müəlliməsi
Mursalova Aybənizin
“Çoxbucaqlıların

perimetri” mövzusunda
keçirəcəyi açıq dərsin icmalı.
İsmayıllı şəhər Cülyan kənd tam orta məktəbin riyaziyyat müəlliməsi Mursalova Aybənizin“Çoxbucaqlıların perimetri” mövzusundakeçirəcəyi açıq dərsin icmalı.

Слайд 2Fənn: Riyaziyyat
Sinif: V sinif
Keçirilmə tarixi:
Mövzu: Çoxbucaqlıların perimetri
Standart:
3.2.2. Çoxbucaqlıların və kvadratın xassələrini

bilir və təsvir edir.
4.2.4. Çoxbucaqlıların tərəflərinin uzunluqları cəmini hesablayır.
Məqsəd:
müxtəlif çoxbucaqlıların xassələrini və əlamətlərini bildiyini nümayiş etdirir.
perimetri çoxbucaqlının tərəflərinin uzunluqları cəmi ilə ifadə edir.
müxtəlif formalı çoxbucaqlıların perimetrini hesablayır.
perimetrə aid hesablama və qrafiki bacarıqları əhatə edən məsələləri həll edir.
öyrəndiklərini tətbiq etməyi bacarır.
İnteqrasiya:
Texnologiya 4.1.1. Müstəvi və həcmli fiqurların hissələrinin təsvirini çəkir.
Təsviri incəsənət 2.2.2.. Sadə ikiölçülü əşyaları naturadan, habelə yaddaş əsasında nisbi dəqiqliklə təsvir edir.
İş forması: Böyük qruplarla, kiçik qruplarla və fərdi iş.
İş üsulu: Beyin həmləsi, müzakirə, kiçik mühazirə
Resurslar: Dərslik, paylama materialı(müxtəlif ölçülü həndəsi fiqurlar), rəngli karandaşlar, plastilin, kompüter, elektron lövhə, proyektor, iş vərəqləri, netbuklar
Fənn:	RiyaziyyatSinif:	V sinifKeçirilmə tarixi: 		Mövzu:	 Çoxbucaqlıların perimetriStandart: 	3.2.2. Çoxbucaqlıların və kvadratın xassələrini bilir və təsvir edir.4.2.4. Çoxbucaqlıların tərəflərinin

Слайд 3
Dərsin gedişi:

Motivasiya
Elektron lövhə vasitəsilə ekranda müxtəlif ölçülü həndəsi fiqurlar, fəza

fiqurları (kub, kürə, konus, düzbucaqlı prizma, piramida, silindr) və müstəvi fiqurları (kvadrat, düzbucaqlı, üçbucaq, dairə, trapesiya və çoxbucaqlı) nümayiş olunur. Dərs üçün lazım olan paylama materialları (həndəsi fiqurlar) əvvəlcədən şagirdlərin partalarının üstünə qoyulmuşdur.
Müəllim şagirdlərə müraciət edir:
- İlk gördüyünüz fiqurların adlarını deyin və göstərin.
Sonrakı slaydda fiqurlar hansılardır? Adlarını deyin və göstərin.
Bu fiqurlardan hansının tərəfləri yoxdur?
Fiqurların hansı xassələri var?
Göstərilən fiqurlardan hansılarının tərəfləri cəmini hesablamaq olar?
Dərsin gedişi:Motivasiya Elektron lövhə vasitəsilə ekranda müxtəlif ölçülü həndəsi fiqurlar, fəza fiqurları (kub, kürə, konus, düzbucaqlı prizma,

Слайд 7Tədqiqat sualı
Bu fiqurların tərəflərinin
uzunluqları cəmini hesablamaq
bizə nə üçün lazımdır?

Tədqiqat sualıBu fiqurların tərəflərinin uzunluqları cəmini hesablamaq bizə nə üçün lazımdır?

Слайд 8Tədqiqatın aparılması
Dərslikdəki öyrənmə tapşırığına diqqət yetirilir və müəllim tərəfindən izah

olunur. Variantlar elektron lövhədə yazılır. Hansı fiqurun hansı yazılışa uyğun olduğu araşdırılır. Şagirdlər həndəsi fiqurların əlamətlərini yada salıb təkrarlamaqla tapşırıqları yerinə yetirirlər. 6 nəfər şagird lövhəyə çağırılır. Elektron lövhədə onlar verilmiş tapşırığı yerinə yetirirlər. Şagirdlər çoxbucaqlıların tərəfləri cəmini hesabladıqdan sonra müəllim çoxbucaqlıların tərəfləri cəmi ifadəsi yerinə “Çoxbucaqlıların perimetri” ifadəsi işlədir. Sonra qruplarla iş həyata keçirilir.
Tədqiqatın aparılması 	Dərslikdəki öyrənmə tapşırığına diqqət yetirilir və müəllim tərəfindən izah olunur. Variantlar elektron lövhədə yazılır. Hansı

Слайд 9Çoxbucaqlının perimetri
Çoxbucaqlının perimetri onun bütün tərəflərinin uzunluqları cəmidir. Verilmiş üsullarla həndəsi

fiqurları qarşılaşdır.
1) Düzbucaqlı 2) Kvadrat 3) Bərabərtərəfli 4) Bərabəryanlı
üçbucaq üçbucaq

5) Müxtəliftərəfli
üçbucaq

4 sm + 6 sm + 4 sm + 6 sm = 20 sm
3 sm + 3 sm + 3 sm + 3 sm = 12 sm
3 sm + 5 sm + 6 sm = 14 sm
ç) 5 sm + 5 sm + 5 sm = 15 sm
4 sm + 4 sm + 3 sm = 11 sm
4 sm + 7 sm + 2 sm + 8 sm = 21 sm

6) Dördbucaqlı

Çoxbucaqlının perimetriÇoxbucaqlının perimetri onun bütün tərəflərinin uzunluqları cəmidir. Verilmiş üsullarla həndəsi fiqurları qarşılaşdır. 1) Düzbucaqlı

Слайд 104
3
5
İ
3
2
3
E
3
5
5
5
5
2
R
М
3
2
2
2
2
5
5
4
4
6
6
7
R
Е
Т
P

435İ323E355552RМ322225544667RЕТP

Слайд 11Qrup işlərindən əvvəl müəllim şagirdlərin yorğunluğunu aradan qaldırmaq üçün həndəsi fiqurlarsayağı

idman hərəkətləri etdirir. (paralel xətlər, düz xətlər, parça, şüa, kəsişən xətlər, perpendikulyar xətlər, bucaq, düzbucaq, iti bucaq, kor bucaq, açıq bucaq)
Qrup işlərindən əvvəl müəllim şagirdlərin yorğunluğunu aradan qaldırmaq üçün həndəsi fiqurlarsayağı idman hərəkətləri etdirir. (paralel xətlər, düz

Слайд 12I qrup
2. Kvadratın bir tərəfi 30 sm-dir. Bir tərəfin uzunluğunu

bilməklə kvadrat çəkə bilərikmi? Nə üçün?

a

c

b

Üçbucağın perimetrini
tapmaq üçün nə etmək
lazımdır?
1.
2.

I qrup 2. Kvadratın bir tərəfi 30 sm-dir. Bir tərəfin uzunluğunu bilməklə kvadrat çəkə bilərikmi? Nə üçün?acbÜçbucağın

Слайд 13II qrup
2. Düzbucaqlı şəklində bağın ətrafına məftil çəkmək lazımdır. Bağın

uzunluğu 20 m, eni isı 15 m – dir. Nə qədər məftil lazımdır? Düzbucaqlının şəklini çək.

5 sm

Sağdakı fiqurun
perimetrini hesabla
və adını yaz.

5 sm

6 sm

4 sm

II qrup 2. Düzbucaqlı şəklində bağın ətrafına məftil çəkmək lazımdır. Bağın uzunluğu 20 m, eni isı 15

Слайд 14III qrup
2. Düzbucaqlı formada olan tarlanın perimetri 800 m-dir. Tarlanın

uzunluğu 250 m – dir. Tarlanın eni neçə metrdir?

Perimetri 72 m olan kvadrat
şəkilli bağın hər tərəfi 5 m artırıldı.
Bağın perimetri neçə metr oldu?
92 m
82 m
77 m

III qrup 2. Düzbucaqlı formada olan tarlanın perimetri 800 m-dir. Tarlanın uzunluğu 250 m – dir. Tarlanın

Слайд 15IV qrup
2. Bərabərtərəfli üçbucağın perimetri 24 sm-dir. Üçbucağın bir tərəfinin

uzunluğu neçə santimetrdir? Üçbucağın şəklini çəkin.

Kvadratın tərəfinin uzunluğu
5 sm –dir. Kvadratın perimetrini tap.

IV qrup 2. Bərabərtərəfli üçbucağın perimetri 24 sm-dir. Üçbucağın bir tərəfinin uzunluğu neçə santimetrdir? Üçbucağın şəklini çəkin.Kvadratın

Слайд 16Bacarıqlılar

Hər qrupdan bir nəfər bacarıqlı şagird seçilir. Onlardan üçü parta arxasında

işləyir. Birinci şagird düzbucaqşəkilli cib dəsmalının kənarına bəzək üçün lent tikir. İkinci şagird düzbucaqşəkilli həyətin ətrafına çəpər çəkir. Üçüncüsü isə nimçənin altına sərmək üçün kvadratşəkilli kiçik süfrənin kənarına bəzək üçün lent tikir.

Bacarıqlılar		Hər qrupdan bir nəfər bacarıqlı şagird seçilir. Onlardan üçü parta arxasında işləyir. Birinci şagird düzbucaqşəkilli cib dəsmalının

Слайд 170 1

2 3 4 5

1 2 3 4 5

Dördüncü şagird isə fərdi olaraq elektron lövhədə koordinat şəbəkəsində ədədlər cütünün vasitəsilə verilən nöqtələri qeyd edir. Bu nöqtələri ardıcıl olaraq birləşdirməklə alınan fiqurları təyin edir.
(1, 1); (3, 1); (1, 5); (3, 5)
(2, 2); (4, 2); (2, 4); (4, 4)
(1, 3); (5, 3); (6, 5); (2, 5)

0      1      2

Слайд 18İnformasiyanın mübadiləsi
Qrup liderləri öz işlərini təqdim edirlər.
İnformasiyanın müzakirəsi

Şagirdlərin təqdimatından sonra cavablar sistemləşdirilir.

Müzakirə sualları

Perimetr nədir?
Üçbucağın, kvadratın, düzbucaqlının perimetrini necə tapırıq?
Bu həndəsi fiqurların tərəflərinin uzunluqları cəmini hesablamaq nə üçün lazımdır?

İnformasiyanın mübadiləsi 	Qrup liderləri öz işlərini təqdim edirlər. İnformasiyanın müzakirəsi    Şagirdlərin təqdimatından sonra cavablar

Слайд 19Nəticə və ümumiləşdirmə
Bu dərsdə siz çoxbucaqlıların perimetrinin hesablanması qaydasını öyrəndiniz. Düzbucaqlı

formalı həyətin kənarına hasar çəkərkən sərf olunan daşın miqdarını, məftilin uzunluğunu hesablamaq üçün, süfrənin kənarına lent tikərkən, müxtəlif inşaat işlərində inşaatçılar, dülgərlər, bənnalar və s. sənət sahibləri çoxbucaqlının tərəflərinin uzunluqları cəmini hesablama bacarıqlarından istifadə etməklə müxtəlif işlər yerinə yetirirlər.

Nəticə və ümumiləşdirməBu dərsdə siz çoxbucaqlıların perimetrinin hesablanması qaydasını öyrəndiniz. Düzbucaqlı formalı həyətin kənarına hasar çəkərkən sərf

Слайд 22Yaradıcı tətbiqetmə
Müəllim hər qrupa “1 şagird – 1 kompüter” layihəsi çərçivəsində

şagirdlərə verilmiş netbuklar vasitəsilə testlər göndərir. Testlər E-learning proqramı vasitəsilə hazırlanır.

Yaradıcı tətbiqetmə	Müəllim hər qrupa “1 şagird – 1 kompüter” layihəsi çərçivəsində şagirdlərə verilmiş netbuklar vasitəsilə testlər göndərir.

Слайд 23Testlər


1) Hansı fiqurun qarşı tərəfləri və qarşı bucaqları bərabərdir?

a) trapesiya b) üçbucaq c) paraleloqram

Bərabərtərəfli üçbucağın bir tərəfi 9 sm-dir. Bu üçbucağın qalan iki tərəfinin uzunluqlarının cəmi neçə sm-dir?
a) 11 sm b) 18 sm c) 9 sm

Şəkildə hər 1 sm reallıqda 2 m-dir. Şəkildəki
kvadratformalı sahənin real perimetrini tap.
a) 10 m b) 12 m c) 16 m


4) Evin planında hər 10 mm reallıqda 2 metrə bərabərdir.
Bu miqyasa görə qonaq otağının real perimetrini tap.
a) 20 m b) 16 m c) 14 m






2 sm

Qonaq
otağı

20 mm

30 mm

Mətbəx

Dəhliz

Testlər	 1)  Hansı fiqurun qarşı tərəfləri və qarşı bucaqları bərabərdir? 	a) trapesiya		b) üçbucaq 	c) paraleloqramBərabərtərəfli üçbucağın

Слайд 24Qiymətləndirmə
Əvvəlcədən hazırlanmış meyar cədvəli əsasında səviyyələrlə aparılır.

QiymətləndirməƏvvəlcədən hazırlanmış meyar cədvəli əsasında səviyyələrlə aparılır.

Слайд 25Ev tapşırığı
Dərslik. Səh 75. Məsələ: 3, 4

Ev tapşırığıDərslik. Səh 75. Məsələ: 3, 4

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть