Презентация, доклад по казахской литературе 5 класс Ыбырай Алтынсарин Өзен өлеңі

Содержание

Сабақтың мақсаты: Өзеннің адам өміріндегі маңызы. Табиғат туралы білімдерін кеңейту.Оқушыны өзін ортада еркін ұстап, ойын ашық айтып, жолдастарының ойын тыңдай білуге үйрету.Өлеңдегі негізгі ойды түсіну.Міндеттері:І. Барлық оқушы: 1. Өлеңді мәнерлеп оқи алады. 2. Өтілген материал

Слайд 1Қзақ әдебиеті
Ашық сабақ
5-сынып
Пән мұғалімі: Мусабаева Эльмира Хасенқызы
Қостанай облысы
Амангелді ауданы
Амантоғай жалпы білім

беретін орта мектебі
Қзақ әдебиетіАшық сабақ5-сыныпПән мұғалімі: Мусабаева Эльмира ХасенқызыҚостанай облысыАмангелді ауданыАмантоғай жалпы білім беретін орта мектебі

Слайд 2Сабақтың мақсаты: Өзеннің адам өміріндегі маңызы. Табиғат туралы білімдерін кеңейту.Оқушыны өзін

ортада еркін ұстап, ойын ашық айтып, жолдастарының ойын тыңдай білуге үйрету.
Өлеңдегі негізгі ойды түсіну.
Міндеттері:
І. Барлық оқушы: 1. Өлеңді мәнерлеп оқи алады.
2. Өтілген материал бойынша сұрақтарға жауап бере алады.
ІІ. Оқушылардың көпшілігі:
1. Өз ой-пікірін жеткізе алады.
2. Өлең құрылысына талдау жасай алады.
ІІІ. Кейбір оқушы:
1. Ойын дәлелді пікірмен жеткізе алады.



Сабақтың мақсаты: Өзеннің адам өміріндегі маңызы. Табиғат туралы білімдерін кеңейту.Оқушыны өзін ортада еркін ұстап, ойын ашық айтып,

Слайд 3Сабақ кезеңдері:
І. Ұйымдастыру.
ІІ: “Ой ашар” Үй тапсырмасын пысықтау.
ІІІ “Қызығушылықты ояту” жаңа

тақырыпты ашу.
ІV. “Мағынаны тану” жаңа сабақ.
V. “Ой дамыту” “Алтын қақпа” ойыны.
VІ. “Ой түйіндеу”.
VІІ. Рефлексия “Аралдар” әдісі.
VІІІ. Бағалау.
ІХ. Үйге тапсырма.


Сабақ кезеңдері:І. Ұйымдастыру.ІІ: “Ой ашар” Үй тапсырмасын пысықтау.ІІІ “Қызығушылықты ояту” жаңа тақырыпты ашу.ІV. “Мағынаны тану” жаңа сабақ.V.

Слайд 4КӨҢІЛ КҮЙІҢ ҚАНДАЙ?
Психологиялық дайындық
І. Ұйымдастыру кезеңі. Көңіл-күйді анықтау.

«Жетістіктер

ағашы»

Жасыл жапырақ –мен бүгінгі сбақта жетістікке жетемін.
Қызыл жапырақ -мен бүгін өз пікірімді айтамын.
Сары жапырақ -мен бүгінгі сабақта белсенділік танытамын.

КӨҢІЛ КҮЙІҢ ҚАНДАЙ?Психологиялық дайындық І. Ұйымдастыру кезеңі. Көңіл-күйді анықтау.  «Жетістіктер ағашы»Жасыл жапырақ –мен бүгінгі сбақта жетістікке

Слайд 5ІІ. “Ой ашар” үй тапсырмасы
“Қағаздағы диалог” әдісі
Махамбет Өтемісұлы «Қызғыш құс»

өлеңі
ІІ. “Ой ашар” үй тапсырмасы“Қағаздағы диалог” әдісі Махамбет Өтемісұлы «Қызғыш құс» өлеңі

Слайд 6

“Жұмбақ шешу” әдісі

ІІІ. Қызығушылықты ояту.
Ақ жылан аяғы жоқ, көзі

де жоқ,
Сөйлеген не бір ауыз сөзі де жоқ.
Тоқтамай қысы-жазы кезе берер,
Үстінде бір жапырақ бөзі де жоқ.
(Өзен)

“Жұмбақ шешу” әдісіІІІ. Қызығушылықты ояту. Ақ жылан аяғы жоқ, көзі де жоқ, Сөйлеген не бір ауыз

Слайд 7Ыбырай Алтынсарин
«Өзен» өлеңі

Ыбырай Алтынсарин«Өзен» өлеңі

Слайд 8Ыбырай Алтынсарин
(1841-1889)
ІҮ. Мағынаны тану.

Ыбырай Алтынсарин(1841-1889)ІҮ. Мағынаны тану.

Слайд 9 Ыбырай Алтынсарин –қазақ балалар әдебиетінің атасы, ұлы ұстаз. Ыбырай Алтынсарин 1841

жылы Қостанай облысында дүниеге келген. Өз әкесі Алтынсары Ыбырайдың 4 жасар кезінде қайтыс болды да, Ыбырай атасы Балғожа бидің тәрбиесінде өседі.
1844 жылы Орынборда қазақ балаларына арналған жеті жылдық мектеп ашу туралы патша ережесі бекітіледі. Балғожа би осы ашылмақ мектепке 1846 жылы бес жасар немересі Ыбырайды жазғызып қояды. 1850 жылы 23 тамызда орыс-қазақ мектебі ашылып, қазақтан 30 бала алынады, солардың бірі Ыбырай Алтынсарин болады. Жеті жылда Ыбырай мектептен жақсы білім алып шығады. Ендігі жерде өзі алдған білім нұрын халқына шашқысы келіп, мектеп ашуды армандайды. Көп жылдар аңсап, өз өмірінің арманы болған мектебі тек 1864 жылы ашылады. Бала оқытқанына қатты қуанған Ыбырай: «Он төрт бала оқытамын. Бала оқытуға қойға тиген аш қасқырдай тиістім. Балалар да менің айызымды қандырып, оқуды тез меңгеріп алды» деп жазған екен бір хатында.
Ыбырай Алтынсарин –халқына білім беріп, мәдениетті ел қатарына жеткізуді армандап, өзінің бар өмірін сол жолға арнаған адам. Сонымен қатар ол балаларға арнап әртүрлі тақырыпта көптеген өлең, шағын әңгімелер жазды. Орыс әдебиетінен балаларға лайық көркем шығармаларды аударды. Сол көркем шығармалардың бәрінде де ол балаларға білім, тәрбие, үлгі-өнеге беру мақсатын көздеді.


Ыбырай Алтынсарин –қазақ балалар әдебиетінің атасы, ұлы ұстаз. Ыбырай Алтынсарин 1841 жылы Қостанай облысында дүниеге келген. Өз

Слайд 10Ыбырай Алтынсариннің шығармашылығы
Өлеңдері

«Бұл кім?», «Әй, достарым!», «Әй, жігіттер!», «Жаз»,

«Өзен», «Ананың сүйюі» және т.б. өлеңдері бар.

Оқулықтары

«Қазақ  хрестоматиясы»,
«Қазақтарға орыс тілін үйретудің бастауыш құралы»

Әңгімелері

"Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш" , «Екі жолдас», «Бір уыс мақта», «Қисық ағаш», «Таза бұлақ», «Шеше мен бала», «Ақымақ дос», «Тазша бала», «Қыпшақ Сейтқұл», «Киіз үй мен ағаш үй», «Талаптың пайдасы», «Бақша ағаштары», «Асыл шөп», «Байұлы», «Мейірімді бала», «Дүние қалай етсең табылады», «Жиренше шешен», «Бай мен жарлы баласы», «Әке мен бала», «Мақта қыз бен мысық» және т.б. әңгімелері бар.

Ыбырай Алтынсариннің шығармашылығы

Ыбырай Алтынсариннің шығармашылығы  Өлеңдері«Бұл кім?», «Әй, достарым!», «Әй, жігіттер!», «Жаз», «Өзен», «Ананың сүйюі» және т.б. өлеңдері

Слайд 11Мәнерлеп оқу
Өзен
Таулардан өзен ағар сарқыраған, Айнадай сәуле беріп жарқыраған. Жел соқса, ыстық

соқса бір қалыпта, Аралап тау мен тасты арқыраған.
Көңілің суын ішсең ашылады, Денеңде бар дертінді қашырады. Өксіген оттай жанып жануарлар Өзеннен рақат тауып басылады. Қынарда тілсіз тұрған тоғайлар да Шуылдап желмен бірге бас ұрады...
Он мың мал айдап өтсең лай қалмайды, Тасыса су бармаған сай қалмайды. Тасыған өзен судың қуатымен Көк шығып шөп бітпеген жай қалмайды.
Ел қыстап күн көреді жаныбында, Дәм болар алуан - алуан балығында... Тас таста, алтын таста сынамаққа, Сонда да аққан өзен қалыбында.
Мәнерлеп оқуӨзен Таулардан өзен ағар сарқыраған, Айнадай сәуле беріп жарқыраған. Жел соқса, ыстық соқса бір қалыпта, Аралап

Слайд 12Сөздік жұмысы
Өксіген –шөлдеген мағынасында.
Қынарда –жағасында, маңында.
Жай –орын (жер), қоныс.
Жанабында –жанында, маңында.



Сөздік жұмысыӨксіген –шөлдеген мағынасында.Қынарда –жағасында, маңында.Жай –орын (жер), қоныс.Жанабында –жанында, маңында.

Слайд 13«Ой дамыту»
“Алтын қақпа”
ойыны.

«Ой дамыту» “Алтын қақпа” ойыны.

Слайд 141. «Тас қақпа» сұрағы.
Ыбырай Алтынсарин кім?
Қай жылы, қай жерде
дүниеге келген?
Кімнің

тәрбиесінде болған?
1. «Тас қақпа» сұрағы.Ыбырай Алтынсарин кім?Қай жылы, қай жерде дүниеге келген?Кімнің тәрбиесінде болған?

Слайд 152. «Темір қақпа» сұрағы.
Өзеннің адам өміріндегі маңызы қандай?
Адамдар неліктен суды
құрметтейді?


2. «Темір қақпа» сұрағы.Өзеннің адам өміріндегі маңызы қандай?Адамдар неліктен суды құрметтейді?

Слайд 163. «Күміс қақпа» сұрағы.
Өлеңді талдау: «Өзен» Өлең неше шумақ?
(4 шумақ)


Неше жол?
(18 жол)
Неше буын бірінші жолы?
(11 буын)
Неше бунақ?
(3 бунақ)
Ұйқас түрі:
сарқыраған, жарқыраған, арқырған. (а, а, б, а)
Қара өлең.
3. «Күміс қақпа» сұрағы.Өлеңді талдау: «Өзен»  Өлең неше шумақ? (4 шумақ)  Неше жол? (18 жол)

Слайд 174. «Алтын қақпа» сұрағы.
«Пікірлер кестесі» әдісі.

4. «Алтын қақпа» сұрағы.  «Пікірлер кестесі» әдісі.

Слайд 185. Алтын сандық

Елбасымыз Н.Ә.Назарбаевтың халыққа жолдаған
“Қазақстан - 2050” жолдауы болашағымыздың


бағдары. Жолдаудың негізгі бағыттарының
бірі экологияға арналып отыр. Қоршаған ортаны
ластауға, экологиялық қалыпты жағдайды бүлдіруге
жол бермеуге зор көңіл бөлінген

«Табиғат әзілді сүймейді, ол әрқашан әділдікті қорғайды, ол қатал, оныкі ақиқат, оныкі дұрыс. Қателік пен адасу адамнан шығады» (Гете)

5. Алтын сандықЕлбасымыз Н.Ә.Назарбаевтың халыққа жолдаған “Қазақстан - 2050” жолдауы болашағымыздың бағдары. Жолдаудың негізгі бағыттарының бірі экологияға

Слайд 19
VІІІ. Рефлексия
“Үш арал”

