Презентация, доклад по казахскому языку на тему Қорықтар неге керек? (8-класс)

Содержание

Сабақтың мақсаты:Білімділік: Оқушыларға мәтінді түсіндіре отырып, қорықтардың неге керек екені туралы ойларын білу,туынды

Слайд 1
Сабақтың лексикалық тақырыбы:
“Қорықтар

неге керек?”
Грамматикалық тақырыыбы:
Туынды зат есімдер
Сабақтың лексикалық тақырыбы:      “Қорықтар неге керек?”

Слайд 2Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға мәтінді түсіндіре отырып,

қорықтардың неге керек екені туралы
ойларын білу,туынды зат есімдердің
жасалу жолдарын түсіндіру
Тәрбиелік: балаларды табиғатқа қамқорлық жасауға
тәрбиелеу арқылы адамгершілік
қасиеттерді бойларына сіңіру
Дамытушылық: Мәтінді оқи отырып, оқушылардың
тілін, ойын , танымын дамыту, жаңа
сөздерді меңгерту.




Сабақтың мақсаты:Білімділік: Оқушыларға мәтінді түсіндіре отырып,

Слайд 3Сабақ түрі : жаңа сабақ
Сабақ әдісі:топпен жұмыс, «Еркін жауап», РАФТ
стратегиясы,«Топтастыру

» стратегиясы,
«Сұрақ-жауап» стратегиясы, «Қызығушылығын ояту»,
«Болжау» стратегиясы, көрнекілік әдістері

Көрнекіліктер: слайдпен суреттер, кеспе қағаздар, деңгейлік тапсырмалар, тірек- сызбалар, кітапханадан кітап көрмесі қойылады.
Техникалық құралдар: үнтаспа, интерактивті тақта, компьютер.
Пәнаралық байланыс: әдебиет,биология,
өсімдіктану,география, музыка
Сабақ типі: Жаңа білімді игерту сабағы.
Сабақ түрі : жаңа сабақСабақ әдісі:топпен жұмыс, «Еркін жауап», РАФТ стратегиясы,«Топтастыру » стратегиясы, «Сұрақ-жауап» стратегиясы, «Қызығушылығын ояту»,

Слайд 4
Сабақ эпиграфы: :
Балалар,
Келіңдер,
Соңыма еріңдер.
Жетісу өңірін
Аралап көріңдер.
Көріңдер жайлауын,
Бауларын,
Тауларын.
Үркітіп алмаңдар,
Құстарын,
Аңдарын.

/Қ.Баянбаев/
Сабақ эпиграфы: : Балалар, Келіңдер,Соңыма еріңдер.Жетісу өңірінАралап көріңдер.Көріңдер жайлауын,Бауларын,Тауларын.Үркітіп алмаңдар,Құстарын,Аңдарын.

Слайд 5Видео көрініс

Видео көрініс

Слайд 7Ойтолғаныс
(рефлексия)
Ұйымдастыру бөлімінде Ой қозғау:Нені біліп шығу керек? Ой толғау:Нені білгіміз келеді ? Ой қорыту:Нені

білу керек?
Ойтолғаныс(рефлексия)Ұйымдастыру бөлімінде Ой қозғау:Нені біліп шығу керек? Ой толғау:Нені білгіміз келеді ? Ой қорыту:Нені білу керек?

Слайд 8Сөздік жұмысы

өндіріс
құрып кету
қауіп
сайрау
қорғау
аялау
жұлмау
қорық
құм төбе

производство
исчезновение
опасность,бедствие
петь
защищать
беречь
не вырывать
заповедник
бархан


Сөздік жұмысыөндірісқұрып кетуқауіпсайрауқорғауаялаужұлмауқорық құм төбе производствоисчезновение опасность,бедствиепеть защищатьберечь не вырыватьзаповедникбархан

Слайд 9Туынды зат есімдер
Қазақ тілінде зат есімдер жұрнақ жалғау арқылы да жасалады.Оларды

туынды зат есімдер деп атаймыз.
Мысалы:жазу (етістік)+шы –жазушы
жеңіл(сын есім)+дік – жеңілдік
шай(зат есім)+хана -шайхана
Туынды зат есімдерҚазақ тілінде зат есімдер жұрнақ жалғау арқылы да жасалады.Оларды туынды зат есімдер деп атаймыз.Мысалы:жазу (етістік)+шы

Слайд 10 Туынды зат есімдер жасайтын жұрнақтар екі топқа бөлінеді.
Бірінші –есімдерден туынды

зат есім жасайтын жұрнақтар;
Екінші – етістіктен туынды зат есім жасайтын жұрнақтар;
Туынды зат есімдер  жасайтын жұрнақтар екі топқа бөлінеді.Бірінші –есімдерден туынды зат есім жасайтын жұрнақтар;Екінші –

Слайд 11 1-тапсырма.Сөздерге тиісті жұрнақтарды жалға.
КІСІ
ҚОЙ
ҮЙ
ҚАП
ШАРУА
БАС
ДӘРІ
ҚОРЫҚ
ӨМІР
-ЛІК,
-ШІК,
-ШЫЛЫҚ,
-ХАНА,
-ТЫҚ,
-ЛІК,
-ТЫҚ,
-ШЫ,
-ШЫҚ

1-тапсырма.Сөздерге тиісті жұрнақтарды жалға.КІСІҚОЙҮЙҚАПШАРУАБАСДӘРІҚОРЫҚӨМІР-ЛІК,-ШІК,-ШЫЛЫҚ, -ХАНА,-ТЫҚ,-ЛІК,-ТЫҚ,-ШЫ,-ШЫҚ

Слайд 12Мәтінмен жұмыс.

Оқушылар төрт топқа бөлініп,мәтіннің төрт бөлігі бойынша әр топ жұмыс

жасайды.
Мәтінмен жұмыс.Оқушылар төрт топқа бөлініп,мәтіннің төрт бөлігі бойынша әр топ жұмыс жасайды.

Слайд 13“ОҚУ ОРТАЛЫҒЫ”ТОБЫ
ӨНДІРІСІ ДАМЫҒАН ЕЛДЕРДЕ КЕЙБІР ЖАН-ЖАНУАРЛАР МЕН ӨСІМДІКТЕР АЗАЙЫП, ЖЫЛДАР

ӨТКЕН СОҢ,МҮЛДЕМ ҚҰРЫП КЕТУ ҚАУПІ ТУАДЫ. ҚҰСТАР САЙРАП, КӨБЕЛЕКТЕР ҰШЫП,ГҮЛДЕР ГҮЛДЕП ТҰРУ ҮШІН БІЗДЕР ӨЗ ОТАНЫМЫЗДЫҢ ТАБИҒАТЫН ҚОРҒАУҒА ТИІСПІЗ.ҚАЙТКЕН КҮНДЕ ДЕ ТАБИҒАТ ӨЗІНІҢ ТАБИҒИ ҚАЛПЫН САҚТАУЫ КЕРЕК.
“ОҚУ ОРТАЛЫҒЫ”ТОБЫ ӨНДІРІСІ ДАМЫҒАН ЕЛДЕРДЕ КЕЙБІР ЖАН-ЖАНУАРЛАР МЕН ӨСІМДІКТЕР АЗАЙЫП, ЖЫЛДАР ӨТКЕН СОҢ,МҮЛДЕМ ҚҰРЫП КЕТУ ҚАУПІ ТУАДЫ.

Слайд 14“ЖАЗУ ОРТАЛЫҒЫ ” ТОБЫ
Өзімізді қоршаған табиғи ортаны,табиғатты аялай,құрметтей білейік.Қорықтарға барғанда ешбір

аңға, жан-жануарларға тиіспейік,гүлдер мен өсімдіктерді жұлмайық,таптамайық.Табиғатты ар-ұжданы таза,саналы адамдар ғана қорғай алады.
“ЖАЗУ ОРТАЛЫҒЫ ” ТОБЫӨзімізді қоршаған табиғи ортаны,табиғатты аялай,құрметтей білейік.Қорықтарға барғанда ешбір аңға, жан-жануарларға тиіспейік,гүлдер мен өсімдіктерді жұлмайық,таптамайық.Табиғатты

Слайд 15“ҒЫЛЫМ ОРТАЛЫҒЫ ”ТОБЫ
Елімізде табиғат байлығын:ормандар мен өсімдіктерді, жануарлар мен аң-құстарды қорғап,сақтайтын

қорықтар көп.Соның бірі – Алматы мемлекеттік қорығы.Алматы қаласы маңындағы Алатау тауларының табиғи байлықтарын қорғау үшін құрылған.
“ҒЫЛЫМ ОРТАЛЫҒЫ ”ТОБЫЕлімізде табиғат байлығын:ормандар мен өсімдіктерді, жануарлар мен аң-құстарды қорғап,сақтайтын қорықтар көп.Соның бірі – Алматы мемлекеттік

Слайд 16
“БАСПАСӨЗ ОРТАЛЫҒЫ” ТОБЫ
Іле өзені бойындағы “Қалқан” деп аталатын құмды

және сексеуілді жер де алматы қорығына енеді.Мұнда ерекше дыбыс шығарып тұратын құм төбе орналасқан.Оны ел “әнші құм ” деп атайды.
“БАСПАСӨЗ ОРТАЛЫҒЫ” ТОБЫІле өзені бойындағы “Қалқан” деп аталатын құмды және сексеуілді жер де алматы

Слайд 17РАФТ стратегиясы

РАФТ стратегиясы

Слайд 18“КІМ ТЕЗ,ШАПШАҢ?”
ОЙЫНЫ.
2-ТАПСЫРМА
БЕРІЛГЕН

СӨЙЛЕМДЕРГЕ
СҰРАҚ ҚОЙ.
“КІМ ТЕЗ,ШАПШАҢ?”       ОЙЫНЫ.2-ТАПСЫРМА БЕРІЛГЕН  СӨЙЛЕМДЕРГЕ СҰРАҚ  ҚОЙ.

Слайд 193-ТАПСЫРМА. СӨЗДЕРДІҢ ТҮБІРЛЕРІН АНЫҚТА.

3-ТАПСЫРМА. СӨЗДЕРДІҢ ТҮБІРЛЕРІН АНЫҚТА.

Слайд 20“ОЙЛАН ДА ,АЯҚТА”
4-ТАПСЫРМА. КӨП НҮКТЕ ОРНЫНА КЕРЕКТІ ЖАЛҒАУЛАРДЫ ҚОЙЫҢДАР.


1.ЖАН-ЖАНУАР ... МЕН ӨСІМДІК ... ДҮНИЕСІ.
2 ҚҰС... САЙРАП, КӨБЕЛЕК... ҰШЫП,ГҮЛ...ГҮЛДЕП ТҰРУ ҮШІН БІЗДЕР ӨЗ ОТАНЫМЫЗ...ТАБИҒАТЫН ҚОРҒАУҒА ТИІСПІЗ.
3. Табиғат... ар-ұжданы таза,саналы адам... ғана қорғай алады.
4.ОРМАН... МЕН ӨСІМДІКТЕР... ,ЖАНУАР... МЕН АҢ-ҚҰСТАР... ҚОРҒАП,САҚТАЙТЫН ҚОРЫҚ КӨП.
“ОЙЛАН ДА ,АЯҚТА”4-ТАПСЫРМА. КӨП НҮКТЕ ОРНЫНА КЕРЕКТІ ЖАЛҒАУЛАРДЫ ҚОЙЫҢДАР.   1.ЖАН-ЖАНУАР ... МЕН ӨСІМДІК ... ДҮНИЕСІ.

Слайд 21
Қор... - табиғатты қорғау...,сақтау.. арналған алқап.Өкін...ке қарай,аң...лар рұқсатсыз қор...қа аң аулауға

барады.Оларды бақылау... ұстап,қор...қа жібермейді.Ондай аң...ларды зян...тер дейді.Кішіпейілді... көрсетіп,бірінші сәлем бергенді ұнатамын. Көп оқып,мол біл... алғым келеді.

Өз біліміңді тексер!
Ол үшін қорық аты жазылған конверттен тапсырма аласын. 5-ТАПСЫРМА КӨП НҮКТЕ ОРНЫНА ТИІСТІІ ҚОСЫМШАЛАРДЫ ЖАЛҒАП ЖАЗЫҢДАР

Қор... - табиғатты қорғау...,сақтау.. арналған алқап.Өкін...ке қарай,аң...лар рұқсатсыз қор...қа аң аулауға барады.Оларды бақылау... ұстап,қор...қа жібермейді.Ондай

Слайд 22Үйге тапсырма:
233-бет,
6-7 тапсырма
сөздік жаттау.

Үйге тапсырма:233-бет,6-7 тапсырма сөздік жаттау.

Слайд 23

“Болжау” кестесіне оқушылар
қысқаша өз ойларын жазады.
Шын

мәнінде қорықтар неге керек?

Оған сіздің дәлеліңіз.

Қорықтар-ды қалай қорғауға болады?

“Болжау” кестесіне оқушылар қысқаша өз ойларын жазады.Шын мәнінде қорықтар неге керек?Оған сіздің дәлеліңіз.Қорықтар-ды

Слайд 24НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА      РАХМЕТ!!!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть