Презентация, доклад на тему Дауыссыз дыбыс Презентатция

Содержание

Сабақтың мақсаты:Оқушыларға жаттығу жұмыстары мен қосымша мәліметтер беру арқылы дауыссыз дыбыстардың жасалу жолын жан – жақты меңгерту.

Слайд 1Ашық сабақ
Қазақ тілі 5-сынып

Ашық сабақҚазақ тілі 5-сынып

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға жаттығу жұмыстары мен қосымша мәліметтер беру арқылы

дауыссыз дыбыстардың жасалу жолын жан – жақты меңгерту.
Сабақтың   мақсаты:Оқушыларға жаттығу жұмыстары мен қосымша мәліметтер беру арқылы дауыссыз дыбыстардың жасалу жолын жан –

Слайд 3Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгендеу

2. Сыныпты үш топқа бөлу

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа

аудару
Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылармен амандасу, түгендеу2. Сыныпты үш топқа бөлу3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару

Слайд 4Психологиялық дайындық

Қазақ тілі-өз тілім, ана тілім Абай, Мұхтар сөйлеген дара тілім. Қастерлейді ұл-қызың

мәңгі сені Болашағым, бақытым, дара тілім.














Психологиялық дайындықҚазақ тілі-өз тілім, ана тілім Абай, Мұхтар сөйлеген дара тілім. Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені Болашағым, бақытым,

Слайд 5Үй тапсырмасын тексеру, бекіту
1) 259 –жаттығу
2) Дауысты дыбыстарды мағынасына қарай

ажырату.
Үй тапсырмасын тексеру, бекіту 1) 259 –жаттығу2) Дауысты дыбыстарды мағынасына қарай ажырату.

Слайд 6Семантикалық карта

Семантикалық карта

Слайд 7ІІІ. Білім тексеру
«Миға шабуыл»
1. Біз қай саланы оқып жатырмыз?
2. Фонетика саласы

нені зерттейді?

3.Дыбыс деген не, әріп деген не?

4. Қазақ тілінде неше дыбыс, неше әріп бар?

5.Дыбыс бола алмайтындарды ата

6. Қазақ тілінің төл дыбыстары?

8. Дыбыстау мүшелеріне нелер жатады?

10. Дауысты дыбыс деген не?

9. Дауысты дыбыстарды ата

11. Жуан, жіңішке дыбыстар ненің қатысына қарай бөлінеді?

7. Жақтың қатысына қарай дауыстылар қалай бөлінеді?

12. Еріндік, езулік дыбыстарға қандай дыбыстар жатады?

ІІІ. Білім тексеру«Миға шабуыл»1. Біз қай саланы оқып жатырмыз?2. Фонетика саласы нені зерттейді?3.Дыбыс деген не, әріп деген

Слайд 8ІV Жаңа сабақтың құпиясы

ІV Жаңа сабақтың құпиясы

Слайд 9Дауыссыз дыбыстар:
б, в, г, ғ, д, ж, з, й, к,

қ, л, м, н, ң, п, р, с, т, ф, х, ц, ч, ш, щ, һ, (у) (25 дыбыс)
Дауыссыз дыбыстар: б, в, г, ғ, д, ж, з, й, к, қ, л, м, н, ң, п,

Слайд 10Д
«Жасырынған әріптер» ойыны

Әліпбидегі әріптердің ретін жатқа білуі арқылы оқушылар


жаңа сабақтың тақырыбын табады


а

с

у



ы




с

з


ы



Д «Жасырынған әріптер» ойыны Әліпбидегі әріптердің ретін жатқа білуі арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын табадыа с у

Слайд 11Д

ы
с
б


ы



т
р

а


Д ы с б ы т р а

Слайд 12Қазақ тіл ғылымы → фонетика

саласы → дыбыс → дауыссыз →



қатаң → ұяң → үнді

Дыбыстардың жеті атасы

Қазақ тіл ғылымы → фонетика саласы → дыбыс → дауыссыз → қатаң → ұяң → үндіДыбыстардың жеті

Слайд 13  Ү. «Кітап – досың, ақылшың» (Оқулықпен жұмыс)

262-жаттығу. Мына сөздерге көрсетілген

жұп дауыссыздардың тиістісін жазыңдар.
П - б: ...айдасыз, ...аласыз, ...алың, са...ар, са...тау, қа...ылда, ла...ылда, са...ақ;
Т - д: ба...пақ, қа...ақ, са...ақ, ...ақ, ...абыс, ...алап, ...әрі, ...аналық;
К - г: ә...е, е...ін, кө...тем, кө...ер, ...үл, ...еремет, тө..., тер...еу;
Қ - ғ: қа...аз, қа...ты, ба...дарлама, ба...ыр, ...асыр, ...арыш, ...асық, қа...;
С - з: а...амат, ба...тыр, сү...бе, сү...істі, ...ағыз, қа...;
Ш - ж: ша...пау, қа...ымас, қа...қын, ...апырақ, ...иен, ... аттық, ...алтылда.
  Ү. «Кітап – досың, ақылшың» (Оқулықпен жұмыс)262-жаттығу. Мына сөздерге көрсетілген жұп дауыссыздардың тиістісін жазыңдар.П - б:

Слайд 14264-жаттығу. Мәтіндегі қатаң дауыссыздардың астын-бір, ұяң дауыссыздардың астын-екі, үнді дауыссыздардың астын

ирек сызықпен сызыңдар.

Ақыл айтыпты: - ... дүниеге, ахиретке не пайдалы болса, не залалды болса, білетұғын – мен, сенің сөзіңді ұғатұғын – мен. Менсіз пайданы іздей алмайды екен, залалдан қаша алмайды екен, ғылымды ұғып үйрене алмайды екен. Осы екеуі маған қалай таласады? Менсіз өздері неге жарайды?-депті.
264-жаттығу. Мәтіндегі қатаң дауыссыздардың астын-бір, ұяң дауыссыздардың астын-екі, үнді дауыссыздардың астын ирек сызықпен сызыңдар.Ақыл айтыпты: - ...

Слайд 15
Дыбыстарды тиісінше тіркестіріп сөз жасаңдар және сол сөзге дыбыстық талдау жасаңдар


Р,

о, б 4. Қ, ы, а, з, қ
А, ш, а, ғ 5. А, л, а, д
Т, р, е, е, м 6. І, м, б, л, і

«Адасқан әріптер» ойыны.

Дыбыстарды тиісінше тіркестіріп сөз жасаңдар және сол сөзге дыбыстық талдау жасаңдарР, о, б

Слайд 16267-жаттығу. Мына сияқты сөйлемдер құрастырыңдар.

Үлгі: Таудың табиғаты тамаша.

Талғат, Таңат, Тұрарбек,

Темір төртеуі тау табиғатын тамашалап, таңқурай терді.
267-жаттығу. Мына сияқты сөйлемдер құрастырыңдар.Үлгі: Таудың табиғаты тамаша. Талғат, Таңат, Тұрарбек, Темір төртеуі тау табиғатын тамашалап, таңқурай

Слайд 17
Шарты: әр сөздің соңғы дыбысынан басталатын сөздер тізбегін жасаңдар.

Мысалы: Көйлек-кеме-емен-наурыз-зат-тас-сыпырғыш-шар-ракета-айна...
«Сөзтізбек»

ойыны
Шарты: әр сөздің соңғы дыбысынан басталатын сөздер тізбегін жасаңдар. Мысалы: Көйлек-кеме-емен-наурыз-зат-тас-сыпырғыш-шар-ракета-айна...«Сөзтізбек» ойыны

Слайд 18
ҮІ. «Қол боста» (Үйге тапсырма)
Ү. «Ой қорытайық» (Жаңа сабақты бекіту)

“Сиқырлы қалам”

әдісі арқылы сабақ бекітіледі.


269-жаттығу

Ереже жаттау

ҮІ. «Қол боста» (Үйге тапсырма)Ү. «Ой қорытайық» (Жаңа сабақты бекіту)“Сиқырлы қалам” әдісі арқылы сабақ бекітіледі.269-жаттығуЕреже жаттау

Слайд 19 
ҮІІІ. «Соңғы сөз» (Оқушыларды бағалау)

  ҮІІІ. «Соңғы сөз» (Оқушыларды бағалау)

Слайд 20НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!
Сау
болыңыздар!!!

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА  РАХМЕТ! Сау болыңыздар!!!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть