Презентация, доклад на тему Қазақ тілі Көсемшенің жасалуы

Содержание

Сабақтың мақсаты:Көсемшенің жұрнақтарын білу.Жұрнақтардың жалғану тәртібін ажырата алу.Сөйлем құрауда қолдану. сабақтың әдіс-тәсілдері: топпен жұмыс,баяндау ,сұрақ- жауап , сын тұрғысынан ойлау стратегиялары. сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,кеспе қағаздар

Слайд 1№52 негізгі мектеп Тақырыбы:
Көсемшенің жасалуы, түрлері
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі:
Зайрымбетова Нұргүл

Мирбекқызы
9- сынып
№52 негізгі мектеп   Тақырыбы:Көсемшенің жасалуы, түрлеріҚазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі:Зайрымбетова Нұргүл Мирбекқызы9- сынып

Слайд 2

Сабақтың мақсаты:
Көсемшенің жұрнақтарын білу.
Жұрнақтардың жалғану тәртібін ажырата алу.
Сөйлем құрауда қолдану.



сабақтың әдіс-тәсілдері: топпен жұмыс,баяндау ,
сұрақ- жауап , сын тұрғысынан ойлау стратегиялары.
сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,кеспе қағаздар



Сабақтың мақсаты:Көсемшенің жұрнақтарын білу.Жұрнақтардың жалғану тәртібін ажырата алу.Сөйлем құрауда қолдану.   сабақтың әдіс-тәсілдері: топпен жұмыс,баяндау

Слайд 3




















Психологиялық дайындық
Қайырлы күн достым,
қайырлы күн болсын,
сейсенбінің әр кезі,
сәттілікке

толсын,
біздің алар бағамаыз,
кілең бестік болсын.
Психологиялық дайындық			Қайырлы күн достым, 			қайырлы күн болсын, 			сейсенбінің әр кезі, 			сәттілікке толсын, 			біздің алар бағамаыз, 			кілең бестік

Слайд 4Сабақтың барысы:






І. Ұйымдастыру кезеңі.
(Оқушыларды түгелдеу, сыныптың сабаққа әзірлігі)



ІІ Үй тапсырмасын

сұрау. “Жетіқарақшы” ойыны

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. (Оқушыларды түгелдеу, сыныптың сабаққа әзірлігі)ІІ Үй тапсырмасын сұрау. “Жетіқарақшы” ойыны

Слайд 5 ІІІ. Жаңа сабақ

ІІІ. Жаңа сабақ

Слайд 6Көсемшенің жасалуы, түрлері

Көсемшенің жасалуы, түрлері

Слайд 7




















Сабаққа ден қою (ой қозғау)
Барша заттың бір өзімде қимылы,
Сөз табының күрделісі,

қиыны
Сабақты, салт, есімше мен  көсемше 
Шақ пен  рай, етіс те боп жиылдым.
Сабаққа ден қою (ой қозғау)		Барша заттың бір өзімде қимылы,		Сөз табының күрделісі, қиыны		Сабақты, салт, есімше мен  көсемше 		Шақ пен

Слайд 8Жаза


Айта
Бара
Тұра
Күле
Жүзе
Бере
Келе
Сөйлей
Қарай
Тарай
Сұрай

І топ

Жаза               АйтаБараТұра

Слайд 9Жазып
Айтып
Барып
Тұрып
Күліп
Жүзіп
Беріп
Келіп
Сөйлеп
Қарап
Тарап
Сұрап


ІІ топ

ЖазыпАйтыпБарыпТұрыпКүліпЖүзіпБеріпКеліпСөйлепҚарапТарапСұрап   		 ІІ топ

Слайд 10Жазғалы
Барғалы
Келгелі
Сөйлегелі
Айтқалы
Кеткелі
Төккелі
Жатқалы



ІІІ топ

ЖазғалыБарғалыКелгеліСөйлегелі АйтқалыКеткеліТөккеліЖатқалы    		 ІІІ топ

Слайд 11 көсемшенің –а, -е, -й және –ып, -іп, -п түрлері ғана

жіктеледі. Қалған жағдайда не жіктелмейді, не септелмейді, не көптелмейді, не тәуелденбейді.
көсемшенің –а, -е, -й және –ып, -іп, -п түрлері ғана жіктеледі. Қалған жағдайда не жіктелмейді, не

Слайд 12
І деңгей
Мәтіннен көсемшелерді теріп жазу.
Сен қалмақ болсаң, біз-қазақ, қарпысқалы келгенбіз,

сен темір болсаң, біз-көмір, балқытқалы келгенбіз, танымайтын жат елге танысқалы келгенбіз. Жаңа үйреткен жас тұлпар жарысқалы келгенбіз. Тұтқыр сары желіммін, жабысқалы келгенбіз. Берсең, жөндеп бітіміңді айт, бермесең, дірілдемей жөніңді айт, не тұрысатын жеріңді айт.

І деңгейМәтіннен көсемшелерді теріп жазу.Сен қалмақ болсаң, біз-қазақ, қарпысқалы келгенбіз, сен темір болсаң, біз-көмір, балқытқалы келгенбіз,

Слайд 13



ІІ деңгей
Төмендегі көсемшелерге морфологиялық талдау жасау.
Түседі, барады, сөйлеппін, бұрылғалы, тартып,

салынғалы
ІІ деңгейТөмендегі көсемшелерге морфологиялық талдау жасау.Түседі, барады, сөйлеппін, бұрылғалы, тартып, салынғалы

Слайд 14




ІІІ деңгей
Төменде берілген сөз тіркестерін қатыстырып, сөйлем құрастыру.
Тізе қосып,көре алмайды,ауырып

отырған,таба білген,барып келейін,шашқалы отыр,тілек тілеп.
ІІІ деңгейТөменде берілген сөз тіркестерін қатыстырып, сөйлем құрастыру.Тізе қосып,көре алмайды,ауырып отырған,таба білген,барып келейін,шашқалы отыр,тілек тілеп.

Слайд 15





Шығармашылық жұмыс.
Оқушыларға сюжеттік сурет беріледі. Топ болып 2-3 сөйлем жазу

керек. Құрамында көсемшелер мен есімшелердің болуы шарт.
Шығармашылық жұмыс.Оқушыларға сюжеттік сурет беріледі. Топ болып 2-3 сөйлем жазу керек. Құрамында көсемшелер мен есімшелердің болуы

Слайд 16












«Дұрыс», «Дұрыс емес» стратегиясы.
- Етістер үшке бөлінеді.
- Зат есім

деректі және дерексіз болады.
- -ған, -ген есімшенің жұрнақтары.
- Салт етістік табыс септігіндегі сөзді қажет етеді.
- “Тыңдады” сабақты етістік.

«Дұрыс», «Дұрыс емес» стратегиясы.- Етістер үшке бөлінеді. - Зат есім деректі және дерексіз болады. - -ған,

Слайд 17Үйге тапсырма.

258-жаттығу

2. “Армансыз адам алысқа бармас” ойтолғау

Оқушыларды бағалау





Үйге тапсырма.258-жаттығу2. “Армансыз адам алысқа бармас” ойтолғауОқушыларды бағалау

Слайд 18













Рефлексия:

1. Бүгінгі сабақта маған____________________қызықты болды.
2.Маған___________________________________қиындық туғызды.
3. Менің көңіл-күйім___________________

Рефлексия: 1. Бүгінгі сабақта маған____________________қызықты болды.2.Маған___________________________________қиындық туғызды.3. Менің көңіл-күйім___________________

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть