Презентация, доклад на тему 5 сыныпқа әдебиет пәнінен сабақ жоспары Тақырыбы: Ф.Оңғарсынова Оюлар өлеңі

Сабақтың түріӘдіс-тәсілдеріСабақтың міндеттеріЖаңа білім беруАвтор жайлы кеңінен мәлімет жинақтайды.Өлеңді мәнерлеп оқып,мазмұнынын,құрылысынМеңгереді.Сөздікпен жұмыс,талдау,зерттеуЖұмыстарын жасайды.Жеке,топпен,ұжыммен жұмыс жасау арқылы еркін шығармашылықпен айналысады.Сатылай кешенді талдауКөрнекілігіПәнаралық байланысБуклеттер,суреттер,кітаптарПән мұғалімдерімен пікірлесу

Слайд 15 сынып. Фариза Оңғарсынова
Оюлар
Мақсаты:
Оқушыларрды ақынмен,өлеңмен
таныстыру,ою туралы жалпы
мағлұмат беру,қайта оралған
қазақтың

өнері-оюдың қыр-сырын
таныту,өлеңнің мәнін ашу.

Оқушыларға оюдың қыры мен
сырын көрсету арқылы ары
қарай дамытып, өздері қолдана
пайдалана білуге,
Іс тігуге,ою оюға бағыт беру,
өмірге керекті өнер ретінде
пайдалана
білуге дағдыландыру

Қазақ өнерінің өміршеңдігін таныту,
бабамыздан қалған мұраны
көзіміздің қарашығындай
сақтауға тәрбиелеу.

5 сынып. Фариза Оңғарсынова ОюларМақсаты:Оқушыларрды ақынмен,өлеңмен таныстыру,ою туралы жалпымағлұмат беру,қайта оралғанқазақтың өнері-оюдың қыр-сырынтаныту,өлеңнің мәнін ашу.Оқушыларға оюдың қыры

Слайд 2Сабақтың түрі
Әдіс-тәсілдері
Сабақтың міндеттері
Жаңа білім беру
Автор жайлы кеңінен мәлімет жинақтайды.
Өлеңді мәнерлеп оқып,мазмұнынын,құрылысын
Меңгереді.Сөздікпен

жұмыс,талдау,зерттеу
Жұмыстарын жасайды.Жеке,топпен,ұжыммен
жұмыс жасау арқылы еркін шығармашылықпен
айналысады.

Сатылай кешенді талдау

Көрнекілігі

Пәнаралық байланыс

Буклеттер,суреттер,кітаптар

Пән мұғалімдерімен пікірлесу

Сабақтың түріӘдіс-тәсілдеріСабақтың міндеттеріЖаңа білім беруАвтор жайлы кеңінен мәлімет жинақтайды.Өлеңді мәнерлеп оқып,мазмұнынын,құрылысынМеңгереді.Сөздікпен жұмыс,талдау,зерттеуЖұмыстарын жасайды.Жеке,топпен,ұжыммен жұмыс жасау арқылы еркін

Слайд 3Сабақтың барысы:
І Қызығушылығын ояту.
Жаңа сабаққа кіріспес бұрын ұйымдастыру кезеңінен соң


үнтаспа арқылы М.Мақатаевтың сөзіне жазылған
Ә.Тінәлиевтің орындауындағы
“Фаризажан” әнінен үзінді беріледі


Фариза!
Фаризажан, Фариза қыз,
Сен мені білесің бе, білесің бе?
Жаралмаған жан екем күресуге
Жылай жүріп өтірік күлесің де,
Жүресің де қоясың, жүресің де.
Бірі итеріп кеудемнен , бірі шалып,
Тастағысы келеді күресінге,
Фаризажан, сен саны білесің бе?

Сабақтың барысы: І Қызығушылығын ояту.Жаңа сабаққа кіріспес бұрын ұйымдастыру кезеңінен соң үнтаспа арқылы М.Мақатаевтың сөзіне жазылғанӘ.Тінәлиевтің орындауындағы

Слайд 4Оюлар
1.Авторы:
Фариза Оңғарсынова 1939 жылы 25 желтоқсанда
Атырау облысы Новобогат ауданында,


Манаш ауылында дүниеге келген.
1961 ж Атырау пединститутын бітірген.
1961-66 ж. мектеп мұғалімі, директор болған.
1966 ж. журналистік бағытқа бет бұрған
1970ж. Облыстық “Коммунистік еңбек”
газетінде әдеби қызметкер.
1970-1978ж. “Қазақстан пионері газетінің редакторы.
1978ж. “Пионер”журналының редакторы
1966ж. Қаз. халық жазушысы,
ал 1984 ж. ҚР сыйлығының иегері атанады.
“Құрмет белгісі” орденінің иегері.

2. Тақырып:

Бұл -өнер туындысының іргетасы.Әдеби шығарма
дегеніміз белгілі дәуірдегі қоғамдақ шындықтың
сәулесі.Бұл өлеңнің тақырыбы:
қазақтың ұлттық өнері ,
ұлттық нақышы ою-өрнекке арналған.

3. Жанр түрі:

Өлең дегеніміз- белгілі бір өлшеммен
қиыннан қиыстырып үйлесімді ырғақпен
Ұйқасып келетін өрнекті сөз жүйесі.

4. Идеясы:

Өлеңнің негізгі идеясы қазақ өнерінің өміршеңдігін
тану, бабаларымыздан қалған мұраны көзіміздің
қарашығындай сақтау.

Оюлар 1.Авторы:Фариза Оңғарсынова 1939 жылы 25 желтоқсанда Атырау облысы Новобогат ауданында, Манаш ауылында дүниеге келген. 1961 ж

Слайд 55.Шумақ:
Аяқталған синтаксистік біртұтас ойды білдіреді.
Өлең 6 шумақтан тұрады.
6. Тармақ:
Өлеңнің әрбір

жолы. Өлеңде 25 тармақ

7. Бунақ

Белгілі бір дауыс ырғағымен бөлінеді.
3 бунақты өлең

8. Буын саны:

Белгілі бір дауыс ырғағымен бөлінеді.

9.Ұйқас:

А,а,б,а-қара өлең ұйқасы

10. Әдеби теориялық
ұғымдар:

Троп дегеніміз сөзді мағынасында әсерлеп,
әдемілеп беру. Бұл өлеңдегі эпитеттер:
Қошқар мүйіз, асқақтатқан үн,
тарамысты саусақ, мөлдір шық.
Кейіптеу- жан бітіп жайраңдайды жан-жағымнан.
“Келе ғой, құлыншағым, өзіме!” деп анам кеп
сипағандай шашымна жай
Тенеу-әжемнің көзіндей бұл оюды
Тұрақты тіркес-басымды алмай, көз жазып
қалам ба деп.

5.Шумақ:Аяқталған синтаксистік біртұтас ойды білдіреді. Өлең 6 шумақтан тұрады.6. Тармақ:Өлеңнің әрбір жолы. Өлеңде 25 тармақ7. БунақБелгілі бір

Слайд 611. Түсіндірмелі
сөздік:
Кимешек- орта жастан асқан әйелдің бас киімі.
Желбау- шаңырақты байлайтын

жіп.
Басқұр- кереге мен уықтың аражігі
көрсетпеу үшін оюлап жасалған бұйым.

12. Тәрбиелік мәні:

Халықтың асыл қасиетін өзіне жинаған
ұлтына қолөнер бұйымдарын , халқтың
дәстүрін бағалап, қастерлеуге тәрбиелейді.

Ою қию( қайшы, түрлі түсті қағаз, желім үлестіріледі.)

Қазақтың қолөнері, ою-өрнектер жайлы мақал-мәтелдер,
даналық сөздер жазу.

11. Түсіндірмелі сөздік:Кимешек- орта жастан асқан әйелдің бас киімі.Желбау- шаңырақты байлайтын жіп.Басқұр- кереге мен уықтың аражігікөрсетпеу үшін

Слайд 7Ақын ойын қылқалам арқылы беру(сурет салу)
Бекіту
Үйге тапсырма

“Ақын өлеңінен алған әсерім” эссе

жазу.
Ою салып келу.
“Оюлар” өлеңінің 3 шумағын жаттау


Бағалау

Ақын ойын қылқалам арқылы беру(сурет салу)БекітуҮйге тапсырма“Ақын өлеңінен алған әсерім” эссе жазу.Ою салып келу.“Оюлар” өлеңінің 3 шумағын

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть