«Ұлттық ою – өрнек
түрлері».
Слайд 3
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды ою-өрнек
түрлерімен таныстыру, ою-өрнек салу арқылы қолды жаттықтырып, оқушылардың шеберлігін ұштау.
Коррекциялық: Оқушылардың есте сақтау қабілетін шыңдау, ой-өрісін, сөз байлығын, тілін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды халқымыздың асыл мұраларын, салт-дәстүрін, өнерін құрметтеуге, ұйымшылдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Түрі:
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, жеке және топпен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: Музыка, тарих, бейнелеу өнері, математика.
Слайд 4Жаңа сабақ
.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сұрақтар:
ІІ. Кіріспе сөз.
Балалар, бүгінгі біздін тақырыбымыз «Ұлттық
ою-өрнек түрлері» деп
аталады. Біз бүгін ұлттық ою-өрнек түрлерімен, шығу тегімен танысқалы отырмыз. Ою-өрнек /латынның орнамент – әсемдеу, сәндеу деген сөзінен шыққан/. Қазақтың ою-өрнектерінің түрлері де, атаулары да көп, 360-қа тарта түрлері қарастырылады.
Ою-өрнек өнері ғасырлар бойы қазақ халқының бейнелеу өнерінің жеке
түрі болып келеді. Үй ішінің тұрмысына қажетті заттарды, ұлттық киімдерді, бұйымдарды әшекейлеу үшін қолданған.
Слайд 5Жаңа сабақ
.
ІІІ. Негізгі бөлім.
Ұлттық ою-өрнек туралы мәлімет беру:
Ұлттық ою -
өрнектерді төрт топқа бөлген:
- Зооморфтық - жануарларға, малдың денесіне, ізіне байланысты өрнектер;
- Өсімдік бейнелі - жапырақты гүлдер, ағаш, шыршық, жетігүл өрнектер;
-Космогониялық – ай, күн, жұлдыз және аспан әлеміне байланысты өрнектер;
-Геометриялық – ромбылар, иректер, жұлдызшалар, үшбұрыштар және көпбұрыштар
Слайд 8
Жануарға байланысты ою-өрнек.
Слайд 10Аспан әлеміне байланысты ою-өрнек.
Слайд 11 Сергіту сәті
Шарты: Музыка ойнатылады. Балалардың қолындағы ою үлгісі бір-біріне
беріліп отырады. Музыка тоқтаған кезде, ою-үлгісі қай баланың қолында қалып койса, сол бала еңбек туралы мақал-мәтел айтуы тиіс.
Сарамандық жұмыс.
Өткенді еске алып, ойға толам,
Сұрыптап тезге салып, көп ойланам,
Ой түбіне жете алмай титықтасам,
Қолыма қайшы алып, ою оям – деп Бауыржан Момышұлы атамыз айтқандай біз де келесі сарамандық жұмыс бөліміне көшеміз.
Топтық жұмыс
1 – топ . Өсімдік
2 – топ . Геометриялық
Слайд 15
Сәндік
Әсемдікке
Адалдыққа
Көркемдік
Сұлулыққа
Ою-өрнек
Слайд 16
Жаңа сабақты бекіту
1.Тұрмыстық бұйымдардағы ою- өрнектерді кімдер
жасайды?
2.Қазақ халқында ең көп таралған ою-өрнектің аты?
3.Қазақ халқы ою –өрнектерді мән –мағынасына қарай неше топқа бөлінеді?