Презентация, доклад на тему ИЗО- СӘНДІК ҚОЛДАНБАЛЫ ӨНЕР 5-СЫНЫП

Содержание

Сабақтың мақсаты: а) Білімділік: Қазақ халқының сәндік қолданбалы өнері жайлы

Слайд 1Сабақтың тақырыбы:
Сәндік қолданбалы өнер
Тұрмыстық бұйымдар жасау және әшекейлеу

өнері
Сабақтың тақырыбы:  Сәндік қолданбалы өнер Тұрмыстық бұйымдар жасау және әшекейлеу өнері

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік:

Қазақ халқының сәндік қолданбалы өнері жайлы
оқушыларға жалпы мағлұмат беру, таныстыру, ұлттық салт
- дәстүрімізді, өнерімізді, тілімізді, дінімізді оқушылардың
бойына сіңіру арқылы олардың ой – өрістерін, тіл
мәдениетін, өзін - өзі ұстау мәнерін бағалап, ұлттық
құндылықтарды насихаттауға үйрету.
 
ә) Дамытушылық: Оқушыларды тақырыптың жан-жақтылығымен таныстыра
отырып, түрлі әдіс-тәсілдер арқылы дүниетанымын
кеңейту, қазақтың ұлттық құндылықтары жайлы білімдерін
дамыта отырып, тапқырлыққа, ізденімпаздыққа
шығармашылыққа баулу.
 
б) Тәрбиелілік: Оқушыларды өз ойын толық жеткізе білуге, тапқырлыққа,
жылдамдыққа, ептілікке тәрбиелеу, достық қарым-қатынас
тәрбиесін беру, өз елінің ұлттық құндылықтарын сақтау,
құрметтеуге деген патриоттық тәрбиесін шыңдау.
жұмыстарын эстетикалық тұрғыдан ұқыпты орындауға тәрбиелеу.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ – жауап, практикалық жұмыс.
Көрнекілік: фотосуреттер, слайдтар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру: Оқушылардың сабаққа қатысуын, құрал – жабдықтарын түгендеу, тексеру. Зейіндерін сабаққа аудару.
Сабақтың мақсаты: а) Білімділік:          Қазақ халқының сәндік қолданбалы

Слайд 3ІІ. Үй тапсырмасы.
.
Бейнелеу өнері бойынша шаршы ішіне жасырылған сөздерді тауып мағынасын

түсіндіру.
ІІ. Үй тапсырмасы. .Бейнелеу өнері бойынша шаршы ішіне жасырылған сөздерді тауып мағынасын түсіндіру.

Слайд 41.Кескіндеме – қағаз, картон бетіне әр түрлі бояумен орындалатын туынды.




2 .Графика – қағаз бетіне қарындаш, қаламұш, тушь арқылы салынған сурет.



3.Мүсін – әр түрлі материалдармен кеңістікте сомдалған көркем шығарма.



4.Сәулет – үйлер, ғимараттар, көшелерді жобалау және оны жасау өнері.

1.Кескіндеме – қағаз, картон бетіне әр түрлі бояумен орындалатын туынды.  2 .Графика  –  қағаз

Слайд 5
Бейнелеу өнерінде неше жанр бар?
Кескіндеме дегеніміз не?
Акварель дегеніміз не?
Портрет жанрының түрлері

?
Моринистік жанр дегеніміз не?
Батальды жанр дегеніміз не?
Саздан, балшықтан көлемді бейне?

Оқушыларға өткен сабаққа байланысты сұрақтар қойып білімдерін тексеру

Бейнелеу өнерінде неше жанр бар?Кескіндеме дегеніміз не?Акварель дегеніміз не?Портрет жанрының түрлері ?Моринистік жанр дегеніміз не?Батальды жанр дегеніміз

Слайд 61.Натюрморт – жансыз денелер мен заттардан бейнелейтін

көркем шығарма


2 .Пейзаж – табиғат көрінісін бейнелейтін туынды.


3.Портрет – адам келбетін бейнелейді.


4.Маринист – су әлемін бейнелейтін көркем шығарма.
1.Натюрморт   –  жансыз денелер мен заттардан бейнелейтін   көркем шығарма

Слайд 7ІІ. Жаңа сабақ.

Шатасқан әріптерден сөздер шығару арқылы жаңа тақырыптың атын табу.
Рзегер, Ісерм, Ребеш, Сұта






ЗЕргер

Ісмер


Шебер


ұста


ІІ. Жаңа сабақ.         Шатасқан әріптерден сөздер шығару арқылы жаңа

Слайд 8Сабақтың тақырыбы:
Сәндік қолданбалы өнер
Тұрмыстық бұйымдар жасау және әшекейлеу

өнері
Сабақтың тақырыбы:  Сәндік қолданбалы өнер Тұрмыстық бұйымдар жасау және әшекейлеу өнері

Слайд 9
1 – топ “Зергер”
2 – топ “Шебер”


Сабақты бейнелеу өнерінің түрлерін еске түсіруден бастаймын.

Сабақты бастамас бұрын оқушыларды 2 топқа бөлемін

1 – топ  “Зергер”2 – топ  “Шебер”    Сабақты бейнелеу өнерінің түрлерін еске

Слайд 10Бейнелеу өнері түрлері
Бейнелеу өнерінің түрлері
Кескіндеме
Мүсін
Сәндік өнер
Графика
Сәулет өнері
Дизайн

Бейнелеу өнері түрлеріБейнелеу өнерінің түрлеріКескіндемеМүсінСәндік өнерГрафикаСәулет өнеріДизайн

Слайд 11Қазақ халқының сәндік қолданбалы өнерінің ежелгі ұлттық үлгілері мен дәстүрі ғасырлар

бойы сақталып, ұрпақтан-ұрпаққа жалғасуда. Қазақтың ежелден келе жатқан киіз үйі мен күнделікті тұрмыста пайдаланатын барлық жиһаздары мен заттары ұлттық ою-өрнекпен көркемделіп отырады. Ою-өрнектері қайталанбалы әрі ашық түсті болып келетін алаша, текшелі өрнекті тықыр кілем, әшекей оюлы кебеже сияқты киіз үйдін ішіне тұтынатын сәндік жиһаздармен қатар ағаш ұқсату өнері және жібек жіптермен кестелей тоқу, ағаш пен сүйекті жымдастыру арқылы көркемдеу, тері ұксату (бедерлі инкрустациялы), оймыш, шекіме, бұрама, қалыптама, қаптырма, көз салу секілді зергерлік өнерінің түрлері де өркен жайды.

Кіріспе

Қазақ халқының сәндік қолданбалы өнерінің ежелгі ұлттық үлгілері мен дәстүрі ғасырлар бойы сақталып, ұрпақтан-ұрпаққа жалғасуда. Қазақтың ежелден

Слайд 12
Балалар біз бүгінгі сабақта сәндік қолданбалы өнері

түрлерімен танысып, ұлттық ыдыс аяқтарды дұрыс бейнелеуді үйренеміз.

Жаңа сабаққа кіріспе

Балалар біз бүгінгі сабақта сәндік қолданбалы өнері түрлерімен танысып, ұлттық ыдыс аяқтарды дұрыс

Слайд 13Жаңа сабақ:
Қазақ халқының сәндік қолданбалы өнерінің көп ғасырлық тарихы бар. Сәндік

қолданбалы өнер деп тек қана практикалық жағынан емес, эстетикалық мәні жағынан да маңызды дайындалған және көркем жасалған өндірістік немесе қолөнер арқылы өмірге келген көркем туынды жасауды айтады.
Жаңа сабақ:Қазақ халқының сәндік қолданбалы өнерінің көп ғасырлық тарихы бар. Сәндік қолданбалы өнер деп тек қана практикалық

Слайд 14Сәндік қолданбалы өнерді әзірлеу үшін мынандай материалдарды қолданады:

1. Ағаш
2. Сүйек
3. Тас
4.

Әйнек
5. Табиғи және жасанды заттар
Сәндік қолданбалы өнерді әзірлеу үшін мынандай материалдарды қолданады:1. Ағаш2. Сүйек3. Тас4. Әйнек5. Табиғи және жасанды заттар

Слайд 15Сәндік қолданбалы өнерінің түрлері
1. Керамика (фарфор)
2. Әйнек (ыдыстар,құмыра, мозайка)
3.

Көркем оймыш (ағаш,тас,сүйек)
4. Металлдан жасалған бұйымдар (зергерлік бұйымдар)
5. Жиһаздар (сәндік маталар, киімдер)
6. Ойыншықтар
Сәндік қолданбалы өнерінің  түрлері  1. Керамика (фарфор)2. Әйнек (ыдыстар,құмыра, мозайка)3. Көркем оймыш (ағаш,тас,сүйек)4. Металлдан жасалған

Слайд 16
Қай халықтың болса да тұрмыс –

тіршілігіне қажетті әдемі бұйымдар мен заттарды дүниеге әкелген қолөнері болады. Солардың ішінде біздің қазақ халқы қолөнерінің дамуы өзінше ерекше.
Қолөнермен айналысатын адамдарды төрт топқа бөлуге болады.
Қай халықтың болса да тұрмыс – тіршілігіне қажетті әдемі бұйымдар мен заттарды

Слайд 17Қолөнер
Ұста
Зергер
Ісмер
Шебер

ҚолөнерҰстаЗергерІсмерШебер

Слайд 18Ұста – қару – жарақ, ер – тұрман, сауыт сайман жасаумен

шұғылданатын адам





Ұста – қару – жарақ, ер – тұрман, сауыт сайман жасаумен шұғылданатын адам

Слайд 19Зергер – алтынмен аптап, күміспен қаптап алқа, сырға, білезік жасайтын адам.

Зергер – алтынмен аптап, күміспен қаптап алқа, сырға, білезік жасайтын адам.

Слайд 20Ісмер – ұлттық киімдер тігумен айналысатын, қолынан іс келетін адамдар.

Ісмер – ұлттық киімдер тігумен айналысатын, қолынан іс келетін адамдар.

Слайд 21Шебер – ағаштан әр түрлі бұйымдар жасайтын адам.

Шебер – ағаштан әр түрлі бұйымдар жасайтын адам.

Слайд 22

Тұрмысымызда сәндік қолданбалы өнер көп қолданылады.
Ал балалар келесі кезекте “Ойлан тап”

ребусын шешейік
Тұрмысымызда сәндік қолданбалы өнер көп қолданылады.Ал балалар келесі кезекте “Ойлан тап” ребусын шешейік

Слайд 23“Ойлан тап” ребусы

“Ойлан тап” ребусы

Слайд 24Халық шеберлері тұрмысқа қажетті ыдыс аяқтар жасаған. Осы ыдыстар көбнесе ағаштан

жасалған

Қымыз құюға арналған ыдыстың суреті







Халық шеберлері тұрмысқа қажетті ыдыс аяқтар жасаған. Осы ыдыстар көбнесе ағаштан жасалғанҚымыз құюға арналған ыдыстың суреті

Слайд 25Практикалық жұмыс
1. “Шебер” тобы “Ұлттық ыдыс аяқтарды” бейнелеу
2.

“Ісмер” тобы “Ұлттық киімдерді “ бейнелеу

Стол үстіндегі заттардан тұтас бір біріккен сурет салу үшін алдымен оларды дұрыс орналастыруымыз керек. Қағаз бетіне заттарды орналастыру, орын белгілеу, көру нүктесін таңдау үйлесімділіктің бастапқы негізі болып табылады. Нұсқаның жеке бөліктері бір – бірімен байланысты болғанда ғана үйлесімділік шешім дұрыс болады.
Практикалық  жұмыс 1. “Шебер” тобы “Ұлттық ыдыс аяқтарды” бейнелеу 2. “Ісмер” тобы  “Ұлттық киімдерді “

Слайд 26Сурет салу кезеңдері

1. Қағаздың ортақ нүктесін тауып, заттардың шеткі нүктелерін анықтау.

2.

Нұсқаның толық көрінісін көмекші сызықтар арқылы шығарып алу

3. Нұсқадағы жалпы заттардың түстерін анықтау. Көлеңке жарығын белгілеу.

4. Нұсқаның түстерін палитраның көмегімен анықтау.
Сурет салу кезеңдері1. Қағаздың ортақ нүктесін тауып, заттардың шеткі нүктелерін анықтау.2. Нұсқаның толық көрінісін көмекші сызықтар арқылы

Слайд 27Өзіндік жұмыс барысында 2 топ бір – біріне өздері білетін жұмбақтар,

мақал – мәтелдер жасырады.

Киім пішсең кең піш,
Тарылтуың оңай.
Темір кессең қысқа кес,
Ұзартуың оңай.

Жігіт адамға жетпіс өнер де аз.

Өнерлінің өрісі ұзақ.

Шебердің қолы көпке ортақ

Қыз еркем кестесімен көркем,
Ұл ерке өнерімен көркем

Өзіндік жұмыс барысында 2 топ бір – біріне өздері білетін жұмбақтар, мақал – мәтелдер жасырады.

Слайд 28Жаңа сабақты пысықтау.
Сөзжұмбақ. Ұлттық киімдер







Ұлдардың бас киімі
Хан сұлтандар киетін бас киім
Ұлттық

аяқ киім
Әйелдер киімі
Әйелдердің аяқ киімі


А

Қ

И

Я

Т

Й

А

Ы

Р

Қ

А

Л

П

А

Қ

М

Ә

С

І

К

А

М

З

О

Л

Қ

А

М

Ш

А

Б

Жаңа сабақты пысықтау.Сөзжұмбақ. Ұлттық киімдерҰлдардың бас киіміХан сұлтандар киетін бас киімҰлттық аяқ киімӘйелдер киіміӘйелдердің аяқ киіміАҚИЯТЙАЫРҚАЛПАҚМӘСІКАМЗОЛҚАМШАБ

Слайд 29Жаңа сабаққа қорытынды.

Зергерлік бейнелеу өнерінің қай түріне жатады?
Ағаштан жасалған заттарды, ыдыс-аяқтарды

кімдер жасайды?
Ісмер деген кім?
Ұста деген кім?
Жаңа сабаққа қорытынды.Зергерлік бейнелеу өнерінің қай түріне жатады?Ағаштан жасалған заттарды, ыдыс-аяқтарды кімдер жасайды?Ісмер деген кім?Ұста деген кім?

Слайд 30

Бағалау: Салыстырмалы түрде
Үйге тапсырма: Камзол, сәукеленің суретін салу


Бағалау: Салыстырмалы    түрдеҮйге тапсырма: Камзол, сәукеленің суретін салу

Слайд 31Сабақты назар қойып
тыңдағандарыңызға
рахмет!

Сабақты назар қойып тыңдағандарыңызға рахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть