Слайд 2
Мақсаты:
Логикалық есептерді шығара білу, есептерді шығару арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту,
ынтымақтастыққа тәрбиелеу.
Слайд 3
“Арифметика бүкіл математиканың
логикалық іргетасы болып табылады”
Лебег А.
«Математика -
ми гимнастикасы»
А.В.Суворов.
Слайд 4
Математикалық эстафета аялдамасы
Слайд 6
Рене Декарт
(1596-1650)
француз
математигі
Слайд 7Леонард Эйлер
ХVІІІғ. белгілі
математик
Слайд 11
Бір ыдысқа 3л, екінші ыдысқа 5л су сияды. Осы ыдыстарды пайдаланып,
4л. суды қалай құйып алуға болады?
Слайд 14
Математика – адам үшін, адам – математика үшін жаралған!
Математиканы
білмейсің, дұрыс өмір сүрмейсің!
Слайд 16Пәнарамалық сабақ
Тақырыбы :
Математикалық поезд
Слайд 17Cабақтың тақырыбы:
Математикалық поезд
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Өткен материалдан алған білімдерін оқушы санасына
бекіту.
Өткен тақырыптар бойынша әртүрлі есептерді шығара білу,
ойын элементтерін пайдаланып, оқушылардың білімін
жүйелеу, жалпылау
Дамытушылығы: Іскерліктерін, ойлау қабілеттерін арттыру, өз
бетімен жұмыс істеуге дағдыландыру
Тәрбиелігі: Оқушыларды есеп шығаруда шыдамдылыққа, пәнге деген
қызығушылығын арттыру
Слайд 18Сабақтың түрі:
Ойын сабақ
Сабақтың әдісі:
Кесте,
сұрақ-жауап, деңгейлік тапсырма
Көрнекілігі:
Поезд, киіз
үй, топшамалар
Слайд 20"Математикалық поезд"
ойыны
Ойын шарты:
Класс 3 топқа бөлінеді. Математикалық поездбен «Сыйлықтар
еліне» жету үшін “Оқып туған”, “Білім қуған” аялдамаларынан өтуіміз керек. Математикалық поездға отыру үшін билет алу ережесі: Кассадан үш есептен тұратын поездға отырғызу билетін аласыздар.
Слайд 21№1 есеп
Амалдарды орындаңыздар
1. (4,23-2,34):21=
2. (7,13+9,25):13=
3. (1,85+3,25):34=
Слайд 22Сұрақ-жауап
1. Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтеміз?
2. Ондық бөлшекті натурал санға қалай бөлеміз? 3. Егер бөлінгіштің бүтін бөлігі бөлгіштен аз болса, қалай бөлінеді?
Слайд 23Билет алу үшін
орындалатын
тапсырмалар
Слайд 241 билет- жалпы вагон
Самал 2,16 кг, ал Айша одан
3 есе
аз дәрілік шөп жинады.
Айша қанша дәрілік
шөп жинайды?
Слайд 252 билет- купе вагон
Азық-түлік қоймасындағы 1503,6 кг күрішті қаптағанда 28
қап болды.Бір қапта
неше кг күріш бар?
Слайд 263 билет- жұмсақ вагон
Бірінші поезд 4 сағатта 251,6 км, екінші поезд
5 сағатта 298км жол
жүрді. Поездардың жылдамдықтарын тауып, саластырыңдар.
Слайд 27Поездға отырғызу аяқталды.
Жолдарыңыз болсын!
Слайд 28"Сыйлықтар еліне" тез
жету үшін арадағы
аялдамалардан өту керек.
Слайд 29"Білім қуған"
аялдамасы
1. 0,5х=25
2. 4,2х=8,4
3. 1,2х=3,6
Слайд 30"Оқып туған"
аялдамасы
1.Глобус қандай фигураны елестетеді?
2.Қай айда 28 күн бар?
3. Бір
тауықтың салмағы 3 кг. Егер тауық бір аяғымен тұрса, салмағы қанша кг.
4. 7 тауықтың бір-бірден балапандары бар. Олардың барлығы нешеу?
5. Бір жұмыртқаны пісіру үшін 3 мин уақыт кетеді. Бес жұмыртқаны пісіру үшін неше мин. кетеді.
Слайд 31Сонымен біз «Сыйлықтар еліне» келдік. Енді қонақ үйге орналасу керек. Ол
үшін орын болма, жоқ па білу үшін мына есептерді шығарайық.
Шаңырақта: 42а+8, мұндағы а=5
Кереге: 3х+14х, мұндағы х=3
Есікте: 26у-3, мұндағы у=2
Өрнектің мәнін тап
Слайд 33Үй тапсырмасы
ІІ киіз үй эскизі
Шаңырақта:
54а+12, мұндағы а=3
Кереге:
15х+32х, мұндағы х=12
Есікте:
36у+14, мұндағы у=2
Слайд 35Сабақтың тақырыбы:
Жай бөлшектерге
амалдар қолдану
Слайд 36Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Жай бөлшектерді қосу, азайту және көбейтуге, санның бөлігін
табуға берілген жаттығуларды дұрыс орындай білу дағдыларын қалыптастыру, білім-біліктерін тексеру, бағалау.
Дамытушылық:
Оқушылардың тез ойлау қабілетін дамыту, әртүрлі есептер шығару арқылы ой-өрістерін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік:
Сабақ барысында ойын арқылы оқушылардың белсенділігін, ынтасы мен жігерін арттыру, намысын қорғауға баулу.
Слайд 37Еске түсірейік!
Жай бөлшектердің негізгі қасиеті?
Дұрыс бөлшек және бұрыс бөлшек деп қандай
бөлшек терді атаймыз?
Аралас сандар деп қандай сандарды айтамыз?
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосамыз және азайтамыз?
Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту қалай орындалады?
Жай бөлшекті жай бөлшекке қалай көбейтеміз?
Аралас сандарды қалай көбейтеміз?
Өзара кері сандар деп қандай сандарды айтамыз?
Санның бөлігін табу үшін не істейміз?
Слайд 39 1
Алматы қаласы: территориясы 0,3 мың
км, халық саны 1129,4 мың адам, халықтың тығыздығы 3764,7 ад./км,
Алматы 12.01.2011 ж
Слайд 402
Жамбыл облысы: орталығы Тараз, территориясы144,3 мың км, халық саны 988,8 мың
адам, халықтың тығыздығы 6,9 ад./км,
Тараз 13.01.2011 ж
Слайд 413
Оңтүстік Қазақстан облысы: орталығы Шымкент, территориясы 117,3 мың км, халық саны
1978,3 мың адам, халықтың тығыздығы16,9 ад./км,
Шымкент 14.01.2011 ж
Слайд 424
Қызылорда облысы: орталығы Қызылорда, территориясы 226,0 мың км, халық саны
596,2 мың адам, халықтың тығыздығы 2,6 ад./км,
Қызылорда 15.01.2011 ж
Слайд 435
Маңғыстау облысы: орталығы Ақтау ,территориясы165,6 мың км, халық саны 314,7 мың
адам, халықтың тығыздығы1,9 ад./км,
Ақтау 16.01.2011 ж
Слайд 44Атырау облысы: орталығы Атырау, территориясы 118,6 мың км, халық саны 440,3
мың адам, халықтың тығыздығы 3,7 ад./км,
6
Атырау 17.01.2011 ж
Слайд 457
Батыс Қазақстан облысы: орталығы Орал, территориясы151,3 мың км, халық саны 616,8
мың адам, халықтың тығыздығы4,1 ад./км,
Орал 18.01.2011 ж
Слайд 468
Ақтөбе облысы: орталығы Ақтөбе, территориясы 300,6 мың км, халық саны 682,6
мың адам, халықтың тығыздығы 2,3 ад./км.
Ақтөбе 19.01.2011 ж
Слайд 479
Қостанай облысы: орталығы Қостанай, территориясы196,0 мың км, халық саны 1017,7 мың
адам, халықтың тығыздығы 5,2 ад./км,
Қостанай 20.01.2011 ж
Слайд 4810
Солтүстік Қазақстан облысы: орталығы Петропавл, территориясы 98,0 мың
км, халық саны 726,0 мың адам, халықтың тығыздығы 7,4 ад./км,
Петропавл 21.01.2011 ж
Слайд 49Ақмола облысы: орталығы Көкшетау, территориясы 146,6 мың км, халық саны 836,3
мың адам, халықтың тығыздығы 5,7ад./км.
Көкшетау 22-23.01.2011 ж
11
Слайд 5012
Павлодар облысы: орталығы Павлодар, территориясы 124,8 мың км, халық саны 807,0
мың адам, халықтың тығыздығы 6,5 ад./км,
Павлодар 24.01.2011 ж
Слайд 5113
Шығыс Қазақстан облысы: орталығы Өскемен,территориясы 283,3 мың км, халық саны 1531,0
мың адам, халықтың тығыздығы 5,4 ад./км,
Өскемен 25-26.01.2011 ж
Слайд 5214
Алматы облысы: орталығы Талдықорған, территориясы 223,9 мың км, халық саны 1558,5
мың адам, халықтың тығыздығы 7,0 ад./км,
Талдықорған 27.01.2011 ж
Слайд 5315
Қарағанды облысы: орталығы Қарағанды, территориясы428,0 мың км, халық саны 1410,2 мың
адам, халықтың тығыздығы3,3 ад./км,
Қарағанды 28-29.01.2011 ж
Слайд 5416
Астана қаласы: территориясы 0,3 мың км, халық саны
319,3 мың адам, халықтың тығыздығы 1064,3 ад./км,
Астана 30.01.2011 ж
Слайд 55Спорттық жарыстар
1. Конькимен жүгіру.
2. Мәнерлеп сырғанау.
2. Шайбалы хоккей.
4. Шаңғы жарыстары.
5. Биатлон.
Слайд 60№5
Бағбаншы базарға 260 кг алма әкелді. Ол барлық алманың ¾ бөлігін
бағасы 100 теңгеден, ал қалғанын 80 теңгеден сатты. Бағбаншы базарға әкелген барлық алманы неше теңгеге сатты.
Слайд 62Есептеуге жүйрiк болсаң жасыңнан,
Математикаға орын берсең басыңнан,
Барлық ғылым саған үйiр болады,
Досың
солар – табылатын қасыңнан.
Слайд 63Ауызша есептейік
7,4+3,2=
2,65+0,25=
18,6+4,2=
59,1+2,07=
5,9+0,3=
1,37+3,7=
12,35+2=
Слайд 641,07
10,7
0,107
Жай бөлшектері бар жәшіктерге сәйкес ондық бөлшектерді салайық
0,107
10,7
1,07
Слайд 692,3км/сағ
x
№ 997
Кеменің тынық судағы жылдамдығы 23,7 км/сағ, өзен
ағысының жылдамдығы а км /сағ. Кеменің өзен ағысымен жүзгендегі жылдамдығы қандай?
Мұндағы а =3.2
а км/сағ
Слайд 70
- Жай бөлшек түрінде жазыңдар:
2,7; 31,4;
567,39; 6,005; 42,78.
Ондық бөлшек түрінде жазыңдар:
3/4; 5/8; 7/4.
Слайд 71Тізбектей қосуды орында
2,3
+4,5
+0,6
+0,5
+1,7
+0,4
Слайд 72Тізбектей қосуды орында
8,01
+9,08
+5,13
+1,99
+0,87
+4,92
Слайд 73Тізбектей қосуды орында
6,091
+7,083
+3,127
+0,373
+2,117
+0,209
Слайд 74Ондық бөлшектің бүтін бөлігін бөлшек бөлігінен үтірмен ажыратуды
Шотландия математигі Дж. Непер
(1550- 1617) және неміс аспан
әлемін зерттеушісі
И. Кеплер (1571 -1670) енгізген.
Слайд 75Ресейде Леонтий Филиппович
Магниицкий 1703 жылы басылып
шыққан өзінің “Арифметика”
оқулығында
ондық бөлшектер
туралы баяндауды жалғастырды
Слайд 76Екі ауылдың арасы 10 км.
Арман 3 км жол жүрді.
Қандай бөлігін жүрді?
10 км
Слайд 77Салыстыр
1,75
3,061
9,37
1,075
10,37
3,375
1 топ
Слайд 78Салыстыр
0,769
5,621
0,99
0,713
0,9
5,610
2 топ
Слайд 79Салыстыр
1,187
10,82
0,628
1,096
0,629
10,83
3 топ
Слайд 80Ойлан, тап
+ 3,*5* +* *,5
*,4* 0,***
4,187 18,548
Слайд 82Үйге тапсырма:
№ 991
№ 992
Математика - 5 класс.
Слайд 84Математикалық интеллектуалдық ойын
Пән мұғалімі: Сапарғалиева Ұ.Д.
миллион кімге бұйырады?
Слайд 85 Көңілді тапқыштар,білгірлер
Бар білімін алдарыңа салады
Кім білімді, көп оқыған болса егер
Бүгінгі күн жеңімпазы болады.
Өмірде ойлап тұрсаң бәрі де есеп
Ауырсаң ішетұғын дәрі де есеп
Есепсіз сүрген өмір мазмұнсыз-ау
Дүниенің бар тұлғасы есеп десек
с) см д)км
кему ретімен орналастыр.
Слайд 885 ілгек 20 теңге тұрады.Осындай 7 ілгекке неше теңге төлейсің?
Слайд 901. 2+2-2+2-2+2-2+2-2+2 өрнегінің мәні неше?
Слайд 92Тордағы барлық көжектердің аяқтарының саны 84,сонда тор ішінде қанша көжек?
Слайд 933,4 және 8 сандарының бәріне бөлінетін ЕКОЕ қандай?
Слайд 94"Жай бөлшектің алымын да, бөлімін де бірдей натурал санға көбейткеннен,бөлгеннен жай
бөлшек өзгермейді" ережесі қандай тақырыптан алынған?
Слайд 95Тырна таразыға екі аяғымен тұрғанда оның салмағы 6кг болады. Егер ол
таразыға бір аяғымен тұрса қанша кг болады?
Слайд 96Тізімнен артық сөзді алып таста?
А)глобус; В)дискі; С)доп; Д)қарбыз
Слайд 97Егер екі кірпіш салмағы 12кг болса, 5кірпіш салмағы неше кг?
Слайд 101Мына өлшемдердің қайсысы уақыт өлшеміне
жатпайды?
сағ,сек,мин,граду
Слайд 102Барлық сандарға қалдықсыз бөлінетін сан
Слайд 106Тік төртбұрыштың бір бұрышын кесіп тастасақ неше бұрыш қалады?
Слайд 107Стол үстінде бес пілте жанып тұрды. Үшеуін өшіргенде неше пілте қалады?
Слайд 108Өлшем құралы емес
циркуль,сызғыш,карандаш,
транспортир
Слайд 115Кему ретімен жаз:
Жыл,тәулік,апта,ай.
Слайд 119Стол үстінде бес пілте жанып тұрды. Үшеуін өшіргенде неше пілте қалады?
Слайд 1204,8,6 сандарының арифметикалық ортасы
Слайд 122Бір адам қалаға бара жатыр еді жолда үш танысы қарсы шықты,
қанша адам қалаға барды.
Слайд 123Қабырғасы 13 см квадраттың периметрі неге тең?
Слайд 124Екі басы , екі қолы, алты аяғы бар, ал жүргенде аяғы
төртеу. Ол не?
Слайд 125. Құттықтаймыз. Сіздің иігілігіңізге 1миллион теңге. Қуанышыңызға ортақпыз!
Жарыстың соңғы сәті
таяп қалды,
Демеңіздер біз өнерді аяп қалды.
Сіздермен кездесеміз біздер әлі,
Жеңімпаздар бүгінгі анықталды
Слайд 126Қатені тап
0,2 х = 25,02
х = 25,02 : 0,2
х =
1,241
Слайд 127Дұрыс жауабы
0,2 х = 25,02
х = 25,02 : 0,2
х =
125,1
Слайд 128
Сандардың жуық мәндері.Сандарды дөңгелектеу.
Слайд 129№1. Салыстырыңдар:
0,483 0,479
95,3 95,3000
4,781 4,79 0,045 0,0045
№2. а-ның мәнін тап.
№3. Қандай натурал сандардың арасында орналасқан :
<0,43< <12,354<
<1,25< < 9,34<
Ауызша
Слайд 13012 .04.11
Сынып жұмысы
Сандардың жуық мәндері.Сандарды дөңгелектеу.
Слайд 133Берілген сандар 3 санына жақын ба, әлде 4 санына жақын ба?
Кемімен
алынған жуық мәні ?
Артығымен алынған жуық мәні ?
Слайд 134Егер нөлдермен алмастырылатын немесе алынып тасталынатын бірінші цифр 0,1,2,3,4 болса, онда
оның сол жағындағы цифр өзгермейді.
2. Егер 5,6,7,8,9 цифрлары болса , онда оның сол жағындағы цифр 1- ге арттырылады.
Санды оған жақынырақ натурал санмен немесе нөлмен алмастыруды осы санды бүтінге дейін дөңгелектеу деп атайды.
Бүтінге дейін дөңгелектеу
Слайд 13545278 45300
8,935 8,9
18,574 18,57
56,4837 56,484
2763 2800
Слайд 1367,265
11,638
0,23
8,5
300,459
6,51801
0,8
Бүтінге дейін дөңгелекте
7
12
0
9
300
7
1
Слайд 138Қажетті разрядты анықтау
Алынып тасталынатын бірінші цифр 0,1,2,3,4
Егер болса,белгіленген цифрды өзгеріссіз қалдыру
Алынып тасталынатын бірінші цифр 5,6,7,8,9
болса, белгіленген санды 1-ге арттыру
2. Оған дейінгі цифрларды көшіріп жазу
Слайд 139100
99,7
99,8
99,9
99,6
99,5
99
99,4
99,3
99,2
99,1
Слайд 140Дөңгелектеңдер :
А) ондық үлстерге дейін
2,781
3,1458
1025,962
80,46
Б) жүздік үлестерге дейін
0,07258
2,45556
20,091
85,544
3,355
Слайд 141Ондық үлстерге дейін:
28,962 29,0
Жүздік үлестерге дейін:
5,595 5,60
Мыңдық үлестерге дейін:
3,3501 3,350
Слайд 1421 тонна
1 тонна
1 тонна
0,75 тонна
3,75 т жүкті тасу үшін ?...
Х
машина
машина
Есептің шарты:
Еегер бір машина 1 т артық емес жүкті көтере алса, 3,75 т жүкті тасу үшін қанша машина қажет болады?
Слайд 143283,4 65
283,5
30 9,746
310
543,8 97
543,90
Орнын толтыр
Слайд 144Дөңгелектеу түрлері
Математикалық дөңгелектеу – сан өзінің жуық мәніне ие болады.
Артығымен дөңгелектеу
— егер берілген санда дөңгелектенетін бөлігі нөлге тең болмаса, онда сан үлкенге қарай дөңгелектенеді. Дөңгелектеудің мұндай түрін қалта телефондары байланыс операторлары қолданады.
Сөйлесу ұзақтығы - 2,1 минут. Төлем ақысы - 3 минутқа.
«Анти» дөңгелектеу - дүкендерде тұтынушыларға өте төмен бағамен көріну үшін «дәлемес» бағалар қойылады (мысалы, 200 тг орнына 199тг).
Статистикалық дөңгелектеу – қала тұрғындарының орналасуын көрсеткенде : «Миллионға жуық тұрғындары бар » деп айтады..
Слайд 145Үйге тапсырма
§ 6.5
№ 1189, 1195
“Шамалардың жуық мәндерінің өмірде қолданылуы ”
реферат дайындау
Слайд 148
Түрі: Сайыс
Типі: Азиада олимпиадасында болатын спорт түрлерінің желісінде.
Сыныптар: 5-8 сыныптың
оқушылары мен ата-аналары қатысады.
Оқытушысы: Ибраева Теңдік Серікжанқызы
Мектебі:“ С.Бекбосынов атындағы орта мектебі” М.М.
Мекені: Ш.Қ.О Абай ауданы, Архат ауылы.
Слайд 149Сайыстың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың ата-анасымен бірге ұйымшылдықпен қатыса білуге, ойлау қабілетін, ой
ұшқырлығын, оқуға ынтасын аттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, нақты пәнге қызығушылыққа, жауапкершілікке, өзін-өзі тәрбиелеуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Ұйымдастырушылық қабілетін, адамгершілікке,еліне деген мәртебесін, спортшыларға деген қамқорлығын дамыту.
Көрнекіліктер: Интерактивті тақта, нақыл сөздер, карточкалық тапсырмалар, суреттер, логикалық есептер.
Слайд 150І топ “Данышпандар”
Топ мүшелері: 5,8-сынып оқушылары мен ата- аналары.
ІІ топ
“Тапқырлар”
Топ мүшелері: 6,7-сынып оқушылары мен ата- аналары.
Слайд 151Сайыс шарттары:
Топтың өзін-өзі таныстыру. (Амандасу рәсімі)
Тау шаңғысы. (Тапқырлық
сайысы)
Мәнерлеп сырғанау. ( Ата- аналар арасындағы сайыс)
Биатлон. (Білсең де тексер сайысы)
Хоккей. (Қас- қағым сәт)
Шаңғымен трек арқылы секіру .(Іздеген жетер мұратқа)
.Азиада белгісі. ( Құрастырма, сөзжұмбақ)
Слайд 152Жүру барысы:
Мұғалім:
Біреуінің жүрегінің
түгі бар.
Біреуінің арқалап жүрген қоғамдық жүгі бар.
Бүреуінің күмбірлеген күйі бар,
Енді біреуінің қатты істейтін миы бар,-дей отырып сайыскерлерді ортаға шақырайық.
1) Амандасу рәсімі: “Данышпандар” тобы,
Ұраны: Білекті бірді жығар.
Білімді мыңды жығар.
Сәлемдесуі: Біз дайынбыз бұл сайысқа достарым,
Көрсетеміз бізде қандай күш барын?
Алға қойған мақсатымыз бір екен.
Сәтті болсын сапарымыз әрдайым.
Слайд 153 “Тапқырлар”тобы.
Ұраны: Қандай сынақ болса дағы беріспе,
Әрқашанда үміткерміз жеңіске.
Сәлемдесуі:
Армандарға қол созумен келеміз.
Өмір теңіз жүзіп келеді кемеміз.
Білімменен қаруланған тобымыз.
Қарсыласты қалайда біз жеңеміз.
Слайд 1542)Тау шаңғысы (Тапқырлық сайысы)
І топқа: Тәуліктің төрттен бір бөлігі
7 жай сан
ба, құрама сан ба?
Егер тырна бір аяғымен тұрса 3 кг. Болады,ал екі аяғымен тұрса оның салмағы қанша болады?
5 қойда неше аяқ бар?
Ағаш үстінде 100 торғай отырады. Аңшы 10 торғайды атып алады.Торғайдың қаншасы қалды?
Асанның көгілдір түстес 5 тоты құсы,3 күнде 3кг, жасыл түстес 5 күнде 5 кг, сарғыш 7 құсы 7 күнде 7 кг жем тауысады. Тотылардың ең қомағайы қайсысы?
Слайд 155ІІ топқа: Ең үлкен уақыт өлшем бірлігі.
180 градусқа тең бұрыш.
Бір жұмыртқа
3 минутта піссе, 4 жұмыртқа қанша минутта піседі?
Екі санның бөліндісі.
Санның 100 ден бір бөлігі.
3 әке 6 бала серуенге шықты. Олар 42 алма сатып алды. Әр қайсысына 6 алмадан келді. Бұл қалай?
3)Мәнерлеп сырғанау( Ата-аналар арасындағы сайыс)
Алдарына берілген фигуралар арқылы бейне құрау.
Слайд 1564) Биатлон ( Білсең де тексер сайысы)
І топқа:
10-бүтін
сан дегеніміз не? 20-Иррационал сандар дегеніміз не? 30- жиын теориясының негізін қалаушы математик. 40- жұмбақ.
І топқа:
10-натурал сан дегеніміз не? 20-рационал сандар дегеніміз не? 30-иррационал сандарды зерттеген ғалымдар.40-жұмбақ.
10
20
30
40
40
30
20
10
Слайд 1575) Хоккей (Қас-қағым сәт)
Бұрышты өлшейтін құрал.
Бойы екі қарыс, сыйып тұр 25
арыс.
Қандай сан барлық санға қалдықсыз бөлінеді?
30 санын үш 6- ны пайдаланып шығар.
Аты шулы айқас сызық.Өзі толған мағына қызық.
Қиылыспайтын екі түзу.
Ұзындықтың өлшем бірлігі.
Дәлелденбейтін ұйғарым.
Екі нүктенің арасындағы түзу.
Шеңбердің центрі арқылы өтетін хорда.
Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш.
81 нешенің квадраты?
Слайд 1586) Шаңғымен трек арқылы секіру
(Іздеген жетер мұратқа)
Осы әріптерден
басталатын математикалық терминдерді,ғалымдардың аттарын атайды.
7) Азиада белгісі:
І топқа: Сөзжұмбақ.
ІІ топқа: Құрастырма.
П
С
Т
К
«Тапқырлар» тобы
«Данышпандар» тобы
Слайд 160 Осы сайыс өте жақсы деп бағаланып, сіздерге ұсынып
отырмын.
Абай ауданы, Архат ауылы
“С. Бекбосынов атындағы орта мектебі” М.М.
Ибраева Теңдік Серікжанқызы
Слайд 162Сабақтың тақырыбы:
«Білім тарландары»
Слайд 163Сабақтың мақсаты:
1.Оқушылардың математикадан алған білімдерін саралау,деңгейлерін анықтау
2.Оқушылардың
логикалық,танымдық дағдыларын дамыту.Математика пәніне деген қызығушылықтарын арттыру.
3.Оқушылардың білесе жұмыс жасауларын қалыптастыру.Топтық,достық қасиеттерін дамыту.
Слайд 164Барысы:
1.Ұйымдастыру бөлімі
а)амандасу.
б)оқушы назарын сабаққа аудару.
2.Негізгі бөлім
1.Таныстыру (топтың аты,ұраны)
2.Логикалық сұрақтар (топқа 10
сұрақ )
3. «Білімділер сайысы» (әр топқа тест тапсырмалары карточка бойынша)
4. «Сиқырлы квадрат»
5. «Жаңылмаймын ойыны» (команда капитанына)
6. Жасырын жұмбақты шеш.
7.Кросворд шешу
3.Қорытынды
Слайд 165ІІ.Логикалық сұрақтар.
І-топқа
1.Паралель түзулер дегеніміз не?
2. Масштаб дегеніміз не?
3.2 санының кубы неше?
4.Бөлімдері
бірдей бөлшектерді қалай азайтамыз?
5.25 санының квадраты
6.40 санының төрттен бір бөлігі.
7.Натурал сандарға қандай сандар жатады?
8.Натурал санға қандай санды қосқанда келесі сан шығады?
9.Таңбалары әр түрлі сандарды қалай қосамыз?
10.Координаталық жазықтықты енгізген кім?
Слайд 166ІІ-топқа
1.Пропорция дегеніміз не?
2.Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қалай қосамыз?
3.Перпендикуляр түзулер дегеніміз не?
4.20 санының
екіден бір бөлігі
5.100 жыл басқаша қалай аталады?
6.Үстелдің төрт бұрышы бар.Бір бұрышын кесіп тастады,неше бұрышы қалды?
7.Бір санға сондай санды тіркеп жазса,ол неше есе артады?
8.Теріс сандарды қалай салыстырамыз?
9.Жиындарға қолданылатын амалдар қандай?
10.4 санының кубы нешеге тең?
Слайд 167ІІІ. “Білімділер сайысы”
Топшама бойынша оқушыларға 10 сұрақтан тұратын тест тапсырмалары беріледі.
Слайд 168 ІV. «Сиқырлы квадрат» толтыру
І-топқа
1,2,3,4,5,6,7,8,9 сандарын 9 тордан тұратын шаршыға орналастырғанда тігінен
де,көлденеңнен де,диогоналынан да цифрлар қосындысы 15 болуы керек.
Слайд 169ІІ-топқа
Тоғыз тордан тұратын сиқырлы шаршыға 2,4,6,8,10,12,14,16,18 сандарын қай бағытта алсақ та,қосындысы
30 болатындай етіп орналастыру керек.
Слайд 170V. «Жаңылмаймын» ойыны (Капитандар сайысы)
І-топқа
1 минутта 3-ке қалдықсыз бөлінетін сандарды ата?
ІІ-топқа
1 минутта 3-ке қалдықсыз бөлінетін сандарды ата?
Слайд 171VІ. «Жасырын жұмбақты шеш»
1.Бір кемпір:
«Сапырып-сапырып Сарманға бер,
Құйып-құйып Құрманға бер,
Есіктегі екеуге бер,
Төрдегі
төртеуге бер,
Өзің іш те,маған бер.»-деген екен.Мұны естіген ұрылар:-«Қой мұнымыз бекер болар.Бұл үй толы кісі,әрі бізден екі есе артық екен,кетейік,»-деп кетіп қалыпты.
Кемпір тапқырлығымен ұрыларды осылай қорқытыпты.Сонда үйде неше адам,неше ұры?
Слайд 1722.Санамақ есеп
Түйе ,бота маң басқан,
Төрт аяғын тең басқан,
Шұнаң құлақ бес ешкі,
Қос
лақты қос ешкі,
Төрт қозылы екі қой,
Бәрін бірге ойлап қой.
Слайд 173Білім деген биік шың,
Бақытқа сені жеткізер.
Білім деген ақылшың
Қиындықтан өткізер,-деп бүгінгі «Білім
тарландары» атты білім сайысын қорытындылаймыз.
Қатысқандарыңызға,тыңдағандарыңызға рахмет.
Слайд 176Жай бөлшектер
Математика 5сынып
Мұғалім: Абишева Ләззат Әуелбековна
Звенигородка орта мектебі
Слайд 177Сабақтың мақсаты:
1.Тақырып бойынша алғашқы ұғымдарды қайталап, пысықтау,жай бөлшектермен амалдар орындау қабілеттерін
дамыту.
2. Логикалық ойлау , есте сақтау, тіл мәдениетін ұқыптылық қабілеттерін арттыру.
3. Алға қойған мақсатқа жете білуге, жауапкершілікке, топпен, ұжыммен жұмыс істей білуге тәрбиелеу.
Слайд 178Толықтыруды қажет ететін тест
Алым бөлшек сызығының
... жазылып, нешеуі алынғанын білдіреді.
Бөлім бөлшек сызығының ... жазылып, нешеге . . .
бөлінгенін білдіреді
Егер бөлшектің алымы бөлімінен ... болса, онда ол дұрыс бөлшек.
Егер бөлшектің алымы бөлімінен үлкен не тең болса, онда ол . . .
дұрыс бөлшек.
Жай бөлшектердің көбейтіндісі алымы ... көбейтіндісіне, бөлімі . . . көбейтіндісіне тең болатын бөлшек.
Дұрыс бөлшектер 1-ден . . . болады.
Бұрыс бөлшектер 1-ден . . . болады.
Слайд 179Логика бөлмесінің тапсырмалары
:
:
:
:
2. Бөлшектер қатарының қалай орнласқанын анықтап, келесі мүшесін тап.
1.2/5, 4/8, 6/11,8/14,... 2.3/4,4/5,5/6,...
Слайд 180С деңгейі:
1.Амалдарды орында:
А.7 В.8 С.9
Д.10
2.Өрнекті ықшамда.:
А.19/3а В.14/3а С.3/19а Д.19/3
3. Теңдеуді шеш:
А.
Слайд 181В деңгейі:
1.Есепте:
А. В.
С. Д.
2. Өрнектің мәнін тап:
Мұндағы а=5
А. В. С, Д.0
3. Теңдеуді шешіңдер:
А. В. С. Д.
Слайд 182А деңгейі:
1.Амалдарды орында:
А. В.
С. Д:
2.Теңдеуді шешіңдер:
А. В. С. Д.
3. Есепте:
А. 1 В. С. Д.
Слайд 183Бағалау парағы.
Тақырыбы: Жай бөлшектер.
5 сынып оқушысы: ______________________
Рефлексия. Өз көңіл-күйіңе сәйкес суретті
таңдап ал.
Сабаққа дайынмын. Маған бәрібір Мен өзіме сенімсізбін.
Тапсырмалар:1. Базар___________________
2.Оқу залы________________
3.Логика бөлмесі___________
4. Жаттығу залы ___________
5.Салыстыру мұнарасы_____________
7. Жобалау _________________-
8.Өзіңді бағала________________
9. Жалпы баға _______________
Слайд 186Қымбатты балалар!
Балқаш көлінің алыстағы “Ондық бөлшек” жағалауында экологиялық апат болған екен.
Бұрын бұл жер өсімдік пен гүлдерге толы, құстары сайраған, елік-маралы көсілген жер болған. Сол апаттың кесірінен ол жерде қазір өсімдіктер құрып, хайуанаттары жоғала бастаған. Ал олардың құруы адамдар өміріне де қатерлі. Біз бүгін бұл жағалауды, ондағы адамдарды апат зардабынан құтқару үшін көрсетілген маршрут бойынша сапар шегеміз. Құтқару оңай емес. Ол үшін біраз жолды кемемен жүріп, әртүрлі сындардан өтіп, қиындықтарды жеңуіміз керек.
Біз бір-бірімізге көмектесе отырып, барлық қиындықты жеңіп, мақсатымызға жетеміз!
Слайд 187
ДАЙЫНДЫҚ КЕЗЕҢІ
Көңіл-күйің қандай?
тамаша
жақсы
жабырқау
Слайд 188Жорық қағазы
Айлақ
“Біліктілік”
“Ондық бөлшек”
жағалауы
Қорытынды
“Ойлау”
Айлақ
Демалыс сәті
«Сиқырлы балықтар»
әлемі
“Есте сақта”
айлағы
Айлақ
“Тренинг”
“Жаңа
сабақ”
айлағы
Слайд 190ТРЕНИНГ
ЖАҚША АШУ
БӨЛШЕКТІ ҚЫСҚАРТУ
БӨЛШЕКТЕРДІ ҚОСУ ЖӘНЕ АЗАЙТУ
ОРТАҚ БӨЛІМГЕ КЕЛТІРУ
БӨЛШЕКТЕРДІ БӨЛУ ЖӘНЕ КӨБЕЙТУ
Қандай
математикалық
амалдарды білесіңдер?
Слайд 191Қандай түрлендіру
орындалған?
Бөлшекті азайту
Бөлшекті қосу
Бөлшекті қысқарту
Бөлшекті көбейту
Слайд 1936
15
48
Мына өрнектерді өз
бағандарына жаз.
Слайд 194Өзара тең бөліктер үлес деп аталады.
бөлшектері қысқарылмайтын бөлшектер.
Бөлшек сызығының астында бөлшектің алымы жазылады
15 минут сағаттың бөлігі
Дұрыс бөлшек координаталық сәуледе 1 санының оң жағында орналасады.
Дұрыс бөлшектің алымы бөлімінен кіші.
бөлшегі дұрыс бөлшек
Бұрыс бөлшек 1-ге тең немесе бірден үлкен
бөлшегі координаталық сәуледе бөлшегінің оң жағында орналасады.
Дұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуға болады.
Слайд 196Өтілген тақырыптарды есімізге түсірейік:
1. Жай бөлшектерді қосу.
2. Жай бөлшектерді азайту.
Слайд 1973. Жай бөлшектерді көбейту.
4. Жай бөлшектерді бөлу.
Слайд 198«Жаңа сабақ»
айлағы
«Жаңа сабақ» айлағына тоқтаңыздар!
Бүгінгі күнді жазыңыздар!
Слайд 199Сабақтың тақырыбы:
Ондық бөлшек.
Ондық бөлшекті оқу және жазу.
10.02.2011
Слайд 200Сабақтың мақсаты:
Ондық бөлшектер
ұғымын енгізу, ондық
бөлшектерді оқуға және жаза
білуге
жағдай жасау;
Белсенділіктерін және
оқушылардың пәнге
қызығушылығын
арттыру, дамыту;
танымдық қызығушылыққа,
жолдастық сезім, ұқыптылық,
мақсатқа жете білуге тәрбиелеу
Слайд 201Бөлімдері 10, 100, 1000 және т.с.с болатын бөлшектерді
Бөлімі онға еселік
болатын сан
ондық бөлшек деп аталады.
түрінде жазуға болады.
Слайд 202Оқылуы:
нөл бүтін оннан бес
он бес бүтін жүзден
отыз тоғыз
Он сегіз бүтін
мыңнан
үш жүз жиырма жеті
Слайд 203Жай бөлшекті немесе аралас санды ондық бөлшек түрінде жазу үшін:
Керек жағдайда
бөлшектің алымындағы цифрлар саны мен бөліміндегі нөлдер санын теңестіру;
Бүтін бөлігін жазу;
Бүтін бөлігін бөлшек бөлігінен айыру үшін үтір қою керек;
Бөлшек бөлігінің алымын үтірден кейін жазу керек.
Мысалы:
Слайд 204Ондық бөлшектің бөлшек бөлігінің цифрлары ондық таңбалар деп аталады.
Мысалы: 5,128, мұндағы
1, 2, 8 цифрлары –ондық таңбалары
Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға болады.
Мысалы:
Слайд 207Тарихи дерек
Ондық бөлшек орта ғасырда араб математиктерінің және олармен бір уақытта
Ежелгі Қытайда пайда болған. Еуропа ондық бөлшектерді Нидерланды математигі және инженері Симон Стевин (1548-1620) 1585 жылы “Оныншы” кітабын жарыққа шығарғанда қолданысқа енгізген.
Слайд 208"Сыйқырлы балықтар" әлемі
Ол үшін мына есептерді ауызша орындаңдар!
№697, №698,
№699.
№701, №702, №705 есептерін жазбаша орындаңдар
Слайд 210Көзге арналған жаттығулар.
Көзді бірнеше рет жыпылықтату.
Көзіңмен ақырын оң жаққа қарай 3-4
рет айналым жаса. Соншалықты айналым солға қарай жаса.
Слайд 212Жағалауға 3 шақырымдай қалды! Ендеше мына сұрақтарға жауап берсек жағалауға жетеміз!
Слайд 213
Ондық бөлшек дегеніміз не?
Бөлшектің ондық жазылуында қанша цифр болуы мүмкін?
Ондық таңба
деген не?
Ондық бөлшек дегеніміз не?
Бөлшектің ондық жазылуында қанша цифр болуы мүмкін?
Слайд 214"Ондық бөлшек" жағалауы
Қорытынды:
Мақсатымыз қандай еді?
Слайд 216
Сындардан өтуге не көмектесті?
достық
білім
өзара көмек
Слайд 217Үйге тапсырма:
№700, №703, №706, №712
«Ондық бөлшек»
туралы тарихи деректер.