Презентация, доклад на тему Қосу формулалары тригонометрия тарауы

Содержание

Қосу формулалары9 сыныпМұғалім: Пирниязова Р.М.Алгебра:тригонометрия бөлімі

Слайд 1


Слайд 2Қосу формулалары
9 сынып
Мұғалім: Пирниязова Р.М.
Алгебра:тригонометрия бөлімі

Қосу формулалары9 сыныпМұғалім: Пирниязова Р.М.Алгебра:тригонометрия бөлімі

Слайд 3Сабақтың мақсаты
білімділік : екі бұрыштың қосындысы мен айырымындағы тригонометриялық функциялардың формулалары

туралы түсінік беру; осы формулаларды тригонометриялық функцияларды тепе-тең түрлендіруде қолдануды үйрету.
дамытушылық : оқушылардың өз бетінше жұмыс істей білу, өз жұмысын бағалай білу дағдысын, логикалық ойлау қабілетін дамыту.
тәрбиелік:өз жұмысына жауапкершілікпен қарауға, жүйелі түрде жұмыс істеуге, өз ойын дәл, тиянақты айта білуге үйрету.
Сабақтың мақсатыбілімділік : екі бұрыштың қосындысы мен айырымындағы тригонометриялық функциялардың формулалары туралы түсінік беру; осы формулаларды тригонометриялық

Слайд 41. Ұйымдастыру кезеңі:
Бүгінгі сабақта өз білімдеріңді өздерін бағалап отырасыңдар. Ол

үшін сіздерге «Сәттілік» картасы қажет болады. Оған аты-жөндеріңді жазасыздар.Парақта бүгінгі сабақтың тапсырмалары келтірілген. Әрбір дұрыс орындалған тапсырманың тұсына «плюс» таңбасын қойып отырасыздар. Сабақ соңында әр оқушы өз жинаған «плюс»-тарын санап, өз білімін бағалай алады. Әрине бұл жұмыс шындықты, жауапкершілікті талап етеді. Мен сіздердің шыншыл адам екендеріне сенемін. Ал енді сабағымызды бастайық.
1. Ұйымдастыру кезеңі: Бүгінгі сабақта өз білімдеріңді өздерін бағалап отырасыңдар. Ол үшін сіздерге «Сәттілік» картасы қажет болады.

Слайд 5Тригонометриялық функциялардың таңбалары

“Білім алудың негізі – қайталау” (халық даналығы)
2. Үй жұмысын тексеру.

Қайталау

Тригонометриялық функциялардың таңбалары“Білім алудың негізі – қайталау” (халық даналығы)2. Үй жұмысын тексеру. Қайталау

Слайд 6Тригонометриялық функциялардың жұп немесе тақтығы

sin тақ функция, сондықтан «-» таңбасы функция

алдына шығады
cos жұп функция, сондықтан «-» таңбасы жойылып кетеді
tg тақ функция, сондықтан «-» таңбасы функция алдына шығады
сtg тақ функция, сондықтан «-» таңбасы функция алдына шығады
Тригонометриялық функциялардың жұп немесе тақтығыsin тақ функция, сондықтан «-» таңбасы функция алдына шығады cos жұп функция, сондықтан

Слайд 7Қайталау есептері «Сәттілік» картасында
1) Берілген бұрыштар қай ширекке тиісті:
а)

36°; б) 340°; в) -270° г) -125°

2) Берілген функцияның таңбасы қандай:
а) cos 280 ° б) sin 179° ;
в) tq 500° г) ctq 359°

3) Берілген функцияның жұп немесе тақтығын анықтаңдар
а) sin ( -α ) б) cos ( - α );
в) tq ( - α ) г) ctq ( - α )
Қайталау есептері «Сәттілік» картасында 1) Берілген бұрыштар қай ширекке тиісті: а) 36°; б) 340°; в) -270° г)

Слайд 8Тригонометриялық формулаларды
қайталау
«Тригонометрия элементтері» тарауын өту барысында тригонометриялық формулалардың әртүрлі

топтарымен және осы формулаларды өрнектерді түрлендіруде қолданумен таныстыңдар.
Кім осы топтарды атап өте алады?

Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер

Келтіру формулалары.

Тригонометриялық формулаларды қайталау «Тригонометрия элементтері» тарауын өту барысында тригонометриялық формулалардың әртүрлі топтарымен және осы формулаларды өрнектерді түрлендіруде

Слайд 11Келтіру формулалары

Келтіру формулалары

Слайд 12

Ал енді бүгінгі сабақта тригонометриялық формулалардың тағы бір тобымен танысасыздар: бұл

- қосу формулалары деп аталатын топ

Ал енді бүгінгі сабақта тригонометриялық формулалардың тағы бір тобымен танысасыздар: бұл - қосу формулалары деп аталатын топ

Слайд 13Жаңа тақырып:
Қосу формулалары
“Барлық істің басшысы – білім мен ұғым” (Конфуций)


Жаңа тақырып: Қосу формулалары“Барлық істің басшысы – білім мен ұғым” (Конфуций)

Слайд 14cos ( α +β) =cosα cos β – sinα sinβ

сos

(α - β) =cosα cosβ + sinα sinβ

sin (α +β) =sinα cosβ + cosα sinβ

sin (α –β )=sinα cosβ – cosα sinβ

Қосу формулалары

cos ( α +β) =cosα cos β – sinα sinβ сos (α - β) =cosα cosβ +

Слайд 16Мысалы: cos105° бұрышының мәнін есептеңдер
Осы сияқты sin105°, tg105°, ctg105° мәндерін

есептеуге болады
Мысалы: cos105° бұрышының мәнін есептеңдер Осы сияқты sin105°, tg105°, ctg105° мәндерін есептеуге болады

Слайд 17 Деңгейлік
тапсырмалар


«Бар нәрсеге қолды жеткізер - білім»

(халық даналығы)

Деңгейлік тапсырмалар «Бар нәрсеге қолды жеткізер - білім»       (халық даналығы)

Слайд 18ІІІ деңгей тапсырмасы :
1) 75°-ты 45°+30°арқылы өрнектеп, sin75° және cos75°

мәндерін есептеңдер

2) 15°-ты 45°-30°арқылы өрнектеп, sin15° және cos15° мәндерін есептеңдер

ІІІ деңгей тапсырмасы : 1) 75°-ты 45°+30°арқылы өрнектеп, sin75° және cos75° мәндерін есептеңдер2) 15°-ты 45°-30°арқылы өрнектеп, sin15°

Слайд 19ІІ деңгей тапсырмасы
Өрнектің мәнін табыңдар:
1) сos107°cos17°+sin107°sin17°
2) sin63°cos27°+cos63°sin27°
3) sin51°cos21°- cos51°sin21°

ІІ деңгей тапсырмасы Өрнектің мәнін табыңдар:1) сos107°cos17°+sin107°sin17°2) sin63°cos27°+cos63°sin27°3) sin51°cos21°- cos51°sin21°

Слайд 20І деңгей тапсырмасы
1)Егер
және
болса, онда
-ны

есептеңдер;

2)Егер

және

болса, онда

-ны есептеңдер;

және

І-ширекте

және

І-ширекте

3)Егер

және

-оң сүйір бұрыштар және

болса,онда

-ны табыңдар

І деңгей тапсырмасы 1)Егер  және  болса, онда  -ны есептеңдер;  2)Егер  және

Слайд 211
2
3
4
5
6
«Білімді мыңды жығады, ...»
(МАБ – 2011 тест тапсырмалары)

123456«Білімді мыңды жығады, ...» (МАБ – 2011 тест тапсырмалары)

Слайд 221 – нұсқа 27 есеп
Өрнектің мәнін табыңдар:
1) сos40°cos20°-sin40°sin20°

1 – нұсқа 27 есеп Өрнектің мәнін табыңдар:1) сos40°cos20°-sin40°sin20°

Слайд 237 – нұсқа 27 есеп
Өрнекті ықшамдаңыз:

7 – нұсқа 27 есеп Өрнекті ықшамдаңыз:

Слайд 24Есептеңіз:
2 – нұсқа 27 есеп

Есептеңіз: 2 – нұсқа 27 есеп

Слайд 2510 – нұсқа 27 есеп
Ықшамдаңыз:

10 – нұсқа 27 есеп  Ықшамдаңыз:

Слайд 266 – нұсқа 27 есеп
Ықшамдаңыз:

6 – нұсқа 27 есеп Ықшамдаңыз:

Слайд 2713 – нұсқа 27 есеп
және олар І-ширекте
болса, онда
өрнегінің


мәнін табыңыз

13 – нұсқа 27 есеп және олар І-ширекте болса, онда өрнегінің мәнін табыңыз

Слайд 28«Білім теңіз түбі
де, шегі де жоқ»

«Білім теңіз түбі де, шегі де жоқ»

Слайд 29Қорытынды:
Сонымен бүгінгі сабақта біз не үйрендік? Қандай формулалармен таныстық?
Енді бүгінгі сабақты

қорытындылау үшін келесі сәйкестендіру тестін орындайық.
Қорытынды:Сонымен бүгінгі сабақта біз не үйрендік? Қандай формулалармен таныстық?Енді бүгінгі сабақты қорытындылау үшін келесі сәйкестендіру тестін орындайық.

Слайд 30Сәйкестендіру тесті

Сәйкестендіру тесті

Слайд 31Енді жалпы тригонометрия тарауын өту барысында қандай формулалар- мен таныстық, қандай

жаңа ұғымдармен таныстық осыны топтастыру арқылы келтірейік.
Енді жалпы тригонометрия тарауын өту барысында қандай формулалар- мен таныстық, қандай жаңа ұғымдармен таныстық осыны топтастыру арқылы

Слайд 32Тригонометрия
тарауында не
үйрендік?
Тригонометрия-
лық функция-
лардың таңбалары

Негізгі тригоно-
метриялық тепе-
теңдіктер

Қосу
формулалары
Келтіру
формулалары

Тригонометрия-
лық функция-
лардың жұп


немесе тақтығы

Тригонометриятарауында не үйрендік?Тригонометрия-лық функция-лардың таңбаларыНегізгі тригоно-метриялық тепе-теңдіктерҚосу формулаларыКелтіру формулаларыТригонометрия-лық функция-лардың жұп немесе тақтығы

Слайд 33Үйге тапсырма: п.22,
№346 есеп және
тригонометрияның шығу
тарихы туралы реферат
жазып

келу
Үйге тапсырма: п.22, №346 есеп жәнетригонометрияның шығу тарихы туралы реферат жазып келу

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть