Презентация, доклад на тему Математика пәнінен Шеңбер және дөңгелек тақырыбындағы ашық сабақ

Содержание

Сабақтың тақырыбы: Шеңбер. Дөңгелек.Сабақтың мақсаты: Шеңбер мен дөңгелек туралы түсінік беру, шеңбердің элементтерімен таныстыру, шеңбер мен дөңгелекті ажырата білуге үйрету.Міндеттері: 1. Өздігінен білім дәрежесін арттыру, логикалық ой-өрісін дамыту, меңгерген білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге дағдыландыру;2. Әр

Слайд 1Шеңбер және
дөңгелек

Шеңбер және дөңгелек

Слайд 2Сабақтың тақырыбы: Шеңбер. Дөңгелек.
Сабақтың мақсаты: Шеңбер мен дөңгелек туралы түсінік беру,

шеңбердің элементтерімен таныстыру, шеңбер мен дөңгелекті ажырата білуге үйрету.
Міндеттері:
1. Өздігінен білім дәрежесін арттыру, логикалық ой-өрісін дамыту, меңгерген білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге дағдыландыру;
2. Әр топтың тез, шапшаң жұмыс істеуінде оқушылардың қызығушылығын ояту;
3. Жылдамдыққа, шапшаңдыққа баулу, ұжымдық тәрбие беру.
Көрнекіліктер: дөңгелек, шеңбер элементтері көрсетілген кесте, үлестірме қағаздар, шығармашылық тапсырма, циркуль, өлшегіш лента, киіз үй (макет), сызғыш, қарандаш.
Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың тақырыбы: Шеңбер. Дөңгелек.Сабақтың мақсаты: Шеңбер мен дөңгелек туралы түсінік беру, шеңбердің элементтерімен таныстыру, шеңбер мен дөңгелекті

Слайд 3 1. Ұйымдастыру кезеңі 2. Үй жұмысын тексеру

бөлімі 3. “Топпен жұмыс” сөзжұмбақ шешу 4. Миға шабуыл (жаңа материалға дайындық бөлімі) 5. Жаңа сабақты меңгерту
6. Оқулықпен жұмыс
7.cергіту сәті
8. Cабақты бекітуМатематикалық диктант
9. Уйге тапсырма
10Бағалау

1. Ұйымдастыру кезеңі  2. Үй жұмысын тексеру бөлімі 3. “Топпен жұмыс” сөзжұмбақ

Слайд 4Ұйымдастыру кезеңі

Тобыңды тап


Оқушыларды топқа бөлу

Ұйымдастыру кезеңі Тобыңды тап Оқушыларды топқа бөлу

Слайд 5Сәлемдесу
Қайырлы таң, достым!
Қайырлы күн болсын!
Сенбінің әрбір күні
Сәттілікке толсын!
Біздің алар бағамыз
Кілең

«бестіктер» болсын!
СәлемдесуҚайырлы таң, достым!Қайырлы күн болсын!Сенбінің әрбір  күніСәттілікке толсын!Біздің алар бағамызКілең «бестіктер» болсын!

Слайд 6Көңіл-күйіміз қалай?
Жақсы
Орташа
Нашар

Көңіл-күйіміз қалай?ЖақсыОрташаНашар

Слайд 7Үй жұмысын тексеру бөлімі
“Сен маған, мен саған”

№477
Теңдеудің түбірін тап



Үй жұмысын тексеру бөлімі  “Сен маған, мен саған”      №477Теңдеудің түбірін тап

Слайд 8
Сөзжұмбақ шешу
(топпен жұмыс)

Сөзжұмбақ шешу(топпен жұмыс)

Слайд 9Арақашықтықты өлшейтін құрал .
Түзудің екі жағынан щектелген бөлігі .
Құрамында белгісізі бар

өрнек
Бір нүктеден шығатын екі сәуледен тұратын бөлік .
Түзудің бір жағынан шектелген бөлігі
Бұрышты өлшейтін құрал
Арақашықтықты өлшейтін құрал .Түзудің екі жағынан щектелген бөлігі .Құрамында белгісізі бар өрнек Бір нүктеден шығатын екі сәуледен

Слайд 11 ІІІ. Миға шабуыл (жаңа материалға дайындық бөлімі)
Мына фигураларға назар аударыңыз. А,

В, С, Д фигураларының қайсысының барлық нүктелері берілген нүктеден ( О, Е, К, L) бірдей қашықтықта жатыр?


ІІІ. Миға шабуыл (жаңа материалға дайындық бөлімі)	Мына фигураларға назар аударыңыз. А, В, С, Д фигураларының қайсысының

Слайд 12
Сақина мен монетаның ұқсастығы неде, айырмашылығы неде?

Сақина мен монетаның ұқсастығы неде, айырмашылығы неде?

Слайд 14Қазақтың тұрмыс тіршілігінде де шеңбер мен дөңгелек тәрізді денелер кеңінен орын

алған. Олар: түрлі әшекейлік бұйымдар және киіз үй. Киіз үйдің толық құрылысы шеңбер мен дөңгелек тәрізді фигуралардан құралған. Табаны дөңгелек болса, керегелері доға пішіндес болғандықтан шеңбер жасайды. Киіз үй шаңырағының жиегі шеңбер тәрізді. Киіз үй – шеңбер мен дөңгелектерден тұратын қазақтың ұлттық өнерінің ерекшелігін бейнелейтін құрылыс.
 

Қазақтың тұрмыс тіршілігінде де шеңбер мен дөңгелек тәрізді денелер кеңінен орын алған. Олар: түрлі әшекейлік бұйымдар және

Слайд 16Шар емес, дөңгелек емес 
Бірақ осылардың бөлігі
Радиус,диаметрін іздегенде
Онсыз болмайды келісі

Жұмбақ

Шар емес, дөңгелек емес Бірақ осылардың бөлігіРадиус,диаметрін іздегендеОнсыз болмайды келісіЖұмбақ

Слайд 17
шеңбер

шеңбер

Слайд 18 12.11.2016
Шеңбер . Дөңгелек

12.11.2016Шеңбер . Дөңгелек

Слайд 19 Шеңберді циркуль деген құралмен саламыз

Шеңберді циркуль деген құралмен саламыз

Слайд 20Шеңбер
Шеңбер –барлық нүктелері бір жазықтықта және центрден (О нүктесінен) бірдей қашықтықта

жататын фигура.

О

ШеңберШеңбер –барлық нүктелері бір жазықтықта және центрден (О нүктесінен) бірдей қашықтықта жататын фигура.   О

Слайд 21
O































•  O•••••••••••••••••••••••••••••••

Слайд 22

сыртқы аймақ

Ішкі аймақ


Слайд 23Радиус
Радиус - шеңбердің центрін оның бойындағы кез келген нүктемен қосатын кесінді.


Бір шеңбердің барлық радиустары тең.

О

А

B

Радиус R әрпімен белгіленеді
R = OА, ОВ - радиус

РадиусРадиус - шеңбердің центрін оның бойындағы кез келген нүктемен қосатын кесінді. Бір шеңбердің барлық радиустары тең.ОАBРадиус R

Слайд 24Диаметр
Шеңбердің центрі арқылы өтіп, оның бойындағы екі нүктені қосатын кесінді диаметр

деп аталады.

Диаметр D әрпімен белгіленеді.

Диаметр шеңбер радиусынан екі есе ұзын.
D=2∙R


С

D

О

ДиаметрШеңбердің центрі арқылы өтіп, оның бойындағы екі нүктені қосатын кесінді диаметр деп аталады.Диаметр D әрпімен белгіленеді. Диаметр

Слайд 25Доға.

Шеңбердің бойында жатқан екі нүкте арасындағы бөлігі шеңбердің доғасы деп аталады.

, BD, DC, CA – доғалар.
Жазылуы: U АВ ,U ВD, U DС, U CA

В

А

С

D

О

Доға.Шеңбердің бойында жатқан екі нүкте арасындағы бөлігі шеңбердің доғасы деп аталады.AВ , BD, DC, CA – доғалар.Жазылуы:

Слайд 26Дөңгелек
Жазықтықтың шеңбердің ішіндегі бөлігі, шеңбердің өзімен қоса дөңгелек деп аталады.

ДөңгелекЖазықтықтың шеңбердің ішіндегі бөлігі, шеңбердің өзімен қоса дөңгелек деп аталады.

Слайд 27Кейбір аспаптардың шкалалары шеңбер бойымен орналасады.Мысалы, сағат циферлатының жиегі шеңбер, ал

пішіні дөңгелек болып табылады.
Кейбір аспаптардың шкалалары шеңбер бойымен орналасады.Мысалы, сағат циферлатының жиегі шеңбер, ал пішіні дөңгелек болып табылады.

Слайд 28 Оқулықпен
жұмыс

Оқулықпен   жұмыс

Слайд 29
Ауызша есептер:

№ 478

• В

• С

• О

• Е

• К

• L

• A

•D


Шеңбердің бойында

Дөңгелекте

Дөңгелектің сыртында

B, D

С, О, E

L, K, А

Ауызша есептер:

Слайд 30 Оқулықпен жұмыс:
№ 479
Дәптерге О нүктесін белгілеңдер.О нүктесін центр етіп

алып, шеңбер сызыңдар.Дөңгелекті бояңдар.
1) Шеңбердің радиусын өлшеп, оны жазыңдар
2)Дөңгелектің диаметрі неше сантиметр? Оны жазыңдар

Оқулықпен жұмыс:  			№ 479Дәптерге О нүктесін белгілеңдер.О нүктесін центр етіп алып, шеңбер сызыңдар.Дөңгелекті бояңдар.1) Шеңбердің радиусын

Слайд 31 Оқулықпен жұмыс:
Дөңгелек тобы
А деңгейі №

480 (1)
Шеңбердің радиусы 11 см.Шеңбердің диаметрін табыңдар

Шеңбер тобы
А деңгейі № 480 (2)

Айдың диаметрі 3474 км. Айдың радиусы неше километр?

Оқулықпен жұмыс:  			Дөңгелек  тобы		 А деңгейі   № 480 (1)Шеңбердің радиусы 11 см.Шеңбердің диаметрін

Слайд 32 Оқулықпен жұмыс:

В деңгейі

№ 486
3.34- суретте центрі А нүктесі болатын бірінші дөңгеелек және центрі В нүктесі болатын екінші дөңгелек кескінделген.
Қай нүктеелер:
1) Бірінші дөңгелектің де, екінші дөңгелектің де ішінде орналасқан;
2)Бірінші дөңгелекке ғана тиісті:
Екінші дөңгелекке ғана тиісті

Оқулықпен жұмыс:  						 В деңгейі

Слайд 33Сергіту сәті

Сергіту сәті

Слайд 34Б+50+ ар=
40+ қабат=
Тем+ 2=
М+3+е=
7+су=
6+бақан=
100+к=
7+ген=
М+10+шақ=
Лим+10=

Б+50+ ар=40+ қабат=Тем+ 2=М+3+е=7+су=6+бақан=100+к=7+ген=М+10+шақ=Лим+10=

Слайд 35Кім жылдам ойыны

Шешімін дұрыс тауып, кестені толтырсаң, шеңберге қатысты ұғым атауын

оқисың.

Ғ. D=12, R = ? О. R = 2, D= ?
Д. D=14, R = ? А. R = 4, D= ?

Кім жылдам ойыныШешімін дұрыс тауып, кестені толтырсаң, шеңберге қатысты ұғым атауын оқисың.

Слайд 36Логикалық жаттығу
1. Жыл он екі айдың ішінде 30 және 31

сандары ауысып отырады. Ал 28 және 29 сандары қай айда кездеседі?
2. Қосарланып жегілген ат-арбамен Самат 8 шақырым жол жүрді. Оның әр аты неше шақырым жол жүрді?
3. 2адам шахматты 2ойнайды.Әрқайсысы қанша уақыттан ойнайды?

4.Үстел беті төртбұрышты. Оның бір бұрышын арамен кесіп алсақ, неше бұрыш қалады.
Логикалық жаттығу 1. Жыл он екі айдың ішінде 30 және 31 сандары ауысып отырады. Ал 28 және

Слайд 37. 1. Шеңбердің центрі арқылы өтіп, оның бойындағы екі нүктені қосатын кесінді

… деп атайды.
2. Шеңбердің центрін оның бойындағы кез келген нүктемен қосатын кесіндіні шеңбердің… деп атайды.
3. Барлық нүктелері бір жазықтықта және центрден бірдей қашықтықта жататын фигура … деп атайды
. 4. Жазықтықтың шеңбердің ішіндегі бөлігі, шеңбердің өзімен қоса ………. деп атайды.
5. Шеңбердің бойында жатқан екі нүкте арасындағы бөлігі шеңбердің …… деп аталады..

Сабақты бекіту
Математикалық диктант.

. 1. Шеңбердің центрі арқылы өтіп, оның бойындағы екі нүктені қосатын кесінді … деп атайды.  2.

Слайд 38

Үй тапсырмасы:
№ 481;
№ 488
Үй тапсырмасы:

Слайд 39Тарихи мәліметтер
“Дөңгелек” ұғымы алғаш рет ежелгі гректерде қалыптасқан. “Диаметр” грек тілінен

аударғанда “көлденеңдік” дегенді білдіреді. Үнділер мен вавилондықтар дөңгелектің ең негізгі элементі радиус деп есептеді. Радиус латынның radius – доңғалақтың сым шабағы сөзінен алынған.

Тарихи мәліметтер“Дөңгелек” ұғымы алғаш рет ежелгі гректерде қалыптасқан. “Диаметр” грек тілінен аударғанда “көлденеңдік” дегенді білдіреді. Үнділер мен

Слайд 40Шеңберді айналдыра циркульменен,
Сызамыз дөңгелетіп бір қолменен
Дәл қақ орта тұсы болып табылатын
О

центрі, екі радиус диаметрімен.

Математика пәні қызық есебімен
Ойлауға, жылдамдыққа үйретумен
Келеді санамызды тым арттырып,
Бүгінгідей ашық сабақ өткізумен.
Шеңберді айналдыра циркульменен,Сызамыз дөңгелетіп бір қолмененДәл қақ орта тұсы болып табылатынО центрі, екі радиус диаметрімен.Математика пәні қызық

Слайд 41«Алған әсерің қандай»

«Алған әсерің қандай»

Слайд 42Рефлексия
Менің сабаққа да,
өзіме де көңілім
толды,
Тапсырмаларды
өте жақсы
орындап,жақсы
баға

алдым.

Сабақ жақсы және
қызық болды.
Сабаққа жақсы
қатыстым
деп ойлаймын.

Сабақтан
жақсы ештеңе
алған жоқпын.
Не айтылғандарын
да түсінбедім.
Қызық емес.

РефлексияМенің сабаққа да, өзіме де көңілім толды,Тапсырмаларды өте жақсы орындап,жақсы баға алдым.Сабақ жақсы және қызық болды.Сабаққа жақсы

Слайд 43Сабақ аяқталды
Рахмет

Сабақ аяқталдыРахмет

Слайд 44Назарларыңызға
рахмет!!!

Назарларыңызға рахмет!!!

Слайд 45 Сау болыңыздар!

Сау болыңыздар!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть