Презентация, доклад на тему Сабақтың тақырыбы: СПИРТТЕР. СПИРТТЕРДІҢ ХИМИЯЛЫҚ ҚАСИЕТТЕРІ ЖӘНЕ ҚОЛДАНЫЛУЫ 11-сынып

МақсатыБілімділік: Спирттердің қайда, қандай мақсатқа қолданылатынын түсіндіру.Дамытушылық: Сын тұрғысынан ойлау, ой шақыра білу, жеке,жұптасып, шағын топта жұмыс істеуге дағдыландыру.Тәрбиелік:

Слайд 1Сабақтың тақырыбы:
СПИРТТЕР. СПИРТТЕРДІҢ ХИМИЯЛЫҚ
ҚАСИЕТТЕРІ ЖӘНЕ
ҚОЛДАНЫЛУЫ
Жетекшісі:

Сұлтанғалиева Дина Екібайқызы
жоғары санаттағы химия пәнінің мұғалімі.
11 б сыныбы

Облыстық химиялық семинар

Ақтау-2011 жыл

Сабақтың тақырыбы: СПИРТТЕР. СПИРТТЕРДІҢ ХИМИЯЛЫҚ ҚАСИЕТТЕРІ ЖӘНЕ  ҚОЛДАНЫЛУЫЖетекшісі:

Слайд 2Мақсаты
Білімділік: Спирттердің қайда, қандай мақсатқа қолданылатынын түсіндіру.

Дамытушылық:

Сын тұрғысынан ойлау, ой шақыра білу, жеке,жұптасып, шағын топта жұмыс істеуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: Салауатты өмір салтын насихаттау.
Спирттік ішімдіктің адам өміріне кері әсерін айта
отырып жаман әдеттен сақтандыру. Денсаулығын сақтай білуге, ел келешегін бүгіннен ойлауға жетелеу.

МақсатыБілімділік: Спирттердің қайда, қандай мақсатқа    қолданылатынын түсіндіру.Дамытушылық:       Сын

Слайд 3Дағды мен шеберлікті қалыптастыру сабағы.
Сұрақ – жауап, баяндау ассоцияция әдісі.
Спирт,

натрий металы, күкірт қышқылы.

Интерактивті тақта оқушының жұмыс дәптері.

Биология, валеология

Дағды мен шеберлікті қалыптастыру сабағы. Сұрақ – жауап, баяндау ассоцияция әдісі.Спирт, натрий металы, күкірт қышқылы. Интерактивті тақта

Слайд 4Өткен сабақпен байланыстыру.
Химиялық қасиеттері
Қолданылуы
а) Ой қозғау кезеңі
б) Ой шақыру

кезеңі
в) Мағынасын түсіндіру
г) Мағынасын талдау кезеңі

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:




І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Жаңа сабақ.

ІІІ. Тұжырымдау кезеңі. (Бекіту.)
ІУ. Үй тапсырмасын тесттік тапсырма арқылы бағалау.

Өткен сабақпен байланыстыру.Химиялық қасиеттеріҚолданылуыа)  Ой қозғау кезеңіб)  Ой шақыру кезеңів)  Мағынасын түсіндіруг)  Мағынасын

Слайд 5Химиялық
қасиеттері

Химиялық қасиеттері

Слайд 6



Гидроксил тобындағы сутек

арқылы жүретін реакциялар

2R- OH + 2Na 2R – ONa + H2

2C2 H5 OH+2Na 2C2H5ONa +H2
Натрий этилаты
Металл туындыларын алкоголяттар
деп атайды.

C2H5ONa + H – OH C2H5ОН + NaОH
Алкоголяттар қатты заттар, гидролизге оңай ұшырайды:

Гидроксил       тобындағы сутек арқылы жүретін реакциялар 2R- OH + 2Na

Слайд 7Күрделі эфирлер түзілуі
C2H5OH – HООС

– СН3 C2H5О – ОС – СН3 + H2О
зтил сірке сірке қышқылының
спирті қышқылы этил эфирі (этилацетат)

Спирттер галогенсутектермен әрекеттеседі.

H2SO4
R – OH + HBr R – Br + H2O

Күрделі эфирлер түзілуі     C2H5OH – HООС – СН3    C2H5О –

Слайд 8Дегидратация реакциялары

H2SO4
C2H5 – ОH + HО – C2H5 C2H5 - О - C2H5 + H2О
диэтил эфирі

Тотығу реакциялары

[О]
СН3 СН2 ОН СН3 – С = О
этил спирті
Н
сірке альдегиді

Дегидратация реакциялары

Слайд 9

t O
СН3 - СН2ОН + СuО СН3 – С + Н2 О + Сu
H

С2 Н5 ОН + 3О2 2СО2 + 3Н2 О +Q


Слайд 10Ой қозғау кезеңі.
Қызығушылықты ояту

Ой қозғау кезеңі.    Қызығушылықты ояту

Слайд 11
«Шараптың шығуы жайында хикаят»
Ертеде бір патшаның есігінің

алдына лашын құсы дән тастап кетеді. Оны уәзірлеріне беріп ескертеді. Ол өсімдік болып жайқалып өседі. Келесі жылы одан да әдемі болып өседі. Келесі жылы одан да әдемі болып өседі. Келесі жылы одан да әдемі болып өседі. Үш – төрт жылдан кейін жеміс береді, таң қалады, күтеді. Күзге таман әдемі мөлдір жемісті жеп көруге жүрексінеді. Сонан соң патшаның әмірі бойынша шыны ыдысқа салып қойып, біраз күнен кейін көріп, одан да мөлдір сұйық пайда болғанын көрген уәзірлер патшаға көрсетеді. Паиша тұтқында жатқан бір сорлыны әкеліп, соған ішкізеді. Бір кесе ішеді, екіншісін береді. Үшіншісін сұрап ішеді. Соңында ән салады. Бейжай күйге түседі. Ең соңында патшаның тағын сұрайды. Шаршап қалжырап ұйықтап кетеді.
Ертеңіне әлгіні шақырып сұрағанда, рахатқа батқандығын айтады. Сона патша ішіп, ең алғаш «Патша шарабы» шыққан екен деседі. Оқушылар ол сұйықтың не екенін, оның ағзаға әсерін айтып өтеді.

«Шараптың шығуы жайында хикаят»Ертеде бір патшаның есігінің алдына лашын құсы дән тастап кетеді.

Слайд 12б) ОЙ ШАҚЫРУ
Этанолдан алынатын өнімдер және олардың қолданылуы

б) ОЙ ШАҚЫРУЭтанолдан алынатын өнімдер және олардың қолданылуы

Слайд 13
+
-
ДӘРІ ДӘРМЕК

АДАМДЫ

ЖАСАУ АЗДЫРАДЫ





ТАБЫС КӨЗІ ТҮРЛІ ҚЫЛМЫСҚА
ИТЕРМЕЛЕЙДІ

в) Мағынасын түсіндіру.

+  -ДӘРІ ДӘРМЕК

Слайд 14Этил спирті наркотик. Ол ерігіш болғандықтан қанға тез сініп ағзаға күшті

әсер етеді. Спирттің әсерінен адамның ықыласы кеміп, қиыл үйлесімділігі бұзылып, мінез – құлқында әдепсіздік жұртқа жек көрінішті етеді.
Маскүнемнен туған балалардың 38% кемтарлыққа душар болады. Ұрлықтың 55%, тонаудың 75% адамның мас кезінде жасалады.

Зияны

Өндірісте этил сапиртің әртүрлі жолмен алады. Ал химиктер тапқан қантты ашыту және ағаш сүрегінен алған. Негізгі тәсіл - синтетикалық жолмен алу. Ол үшін эиленді фосфор қышқылымен қатыстыра отырып, сумен әрекеттестіріп этил спиртін алады. Этанолды дәрі – дәрмек жасауға , залалсыздандырғыш зат етінде медицинада пайдаланады.Этил спирті химия өндірісінде сірке қышқылын бояу, синтиздік каучук , ди этил эфирін алуға қолданылады. Ең арзан еріткіштердің бірі. Әтір, иіссу, сусындар жасауға пайдаланамыз. Этил спиртінің де маңызы орасан зор.

Пайдасы

Этил спирті наркотик. Ол ерігіш болғандықтан қанға тез сініп ағзаға күшті әсер етеді. Спирттің әсерінен адамның ықыласы

Слайд 15Ел Призедентінің «Қазақстан 2030» жолдауында «Қоғамдық сана мен алкогоьге қарсы болу

керек. Кеңес үкіметі кезінде арақ біздің тұрмысымызға, әдетімізге дәстүрімізге терең енді. Ол адам өмірінің ажырамас бөлігі болып алды», - деп бүгінгі күннің ащы шындығын айтты. Осы шындықты мойындай отырып, жаман әдеттерден арылтуға ат салыса отырып, теледиабеттен үзінді көрейік.
Ел Призедентінің «Қазақстан 2030» жолдауында «Қоғамдық сана мен алкогоьге қарсы болу керек. Кеңес үкіметі кезінде арақ біздің

Слайд 16г) Мағынасын талдау кезеңі.
«Дебат» сайысынан көрініс көрсетуге екі оқушыдан төрт оқушы

шығып, ой жарыстырады.
ІІІ. Ой тұжырымдау кезеңі.
Қорытындылап өз ойымды оқушы ойымен ұштастырамын
ІУ. Үй тапсырмасын бес минуттық тест тапсырмасыен бағалаймын.
Перфокаттармен тексеремін.
г) Мағынасын талдау кезеңі.«Дебат» сайысынан көрініс көрсетуге екі оқушыдан төрт оқушы шығып, ой жарыстырады.ІІІ. Ой тұжырымдау кезеңі.Қорытындылап

Слайд 171, Этонол әрекеттесетін металды көрсетіңіз?
А) қорғасын

ә) кальций
Б) мыс в) никель
2. Этил спирті тотыққанда мынадай альдигед түзіледі
А) құмырсқа ә) сірке
Б) пропион в) май
3. С2Н5 – О – С4 Н9
Формуласы мен берліген жай эфир.
А) диэтил ә) этилпропил
Б) этил бутил в) пропилбутил
4. Массалық үлесі 10 200 г пропоиол – 1 ерітіндісі, массасы неше грамм натрииймен әрекеттеседі.
А) 23,2 г ә) 46,4 г
Б) 92,8 в) 94,5
5. 2,24 л сутегі алу үшін меаталл натриймен әрекеттесетін этил спиртінің массасы (г)
А) 2,3 ә) 5,6 б) 9,2 в) 9,9
6. 15 г 1 – прапанол 9,2 г металл натриймен әрекеттескенде, натрий пропинаттының мынадай массасы түзіледі (г)
А) 11,5 ә) 20,5 б) 23,4 в) 25,5

Тест сұрақтары

1, Этонол әрекеттесетін металды көрсетіңіз? А) қорғасын

Слайд 18

У. Үйге тапсырма.

Жұмыс дәптері – 8 жаттығу.
Оқулықтан – 16 жаттығу.

У. Үйге тапсырма.Жұмыс дәптері – 8

Слайд 19Назар
аударғандарыңызға
рахмет

Назар аударғандарыңызғарахмет

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть