Презентация, доклад ПО ХИМИИ НА ТЕМУ ЭНГ МУХИМ АСОСЛАР

Ta‘limiy maqsad : o’quvchilarga metallmaslar haqida umumiy tushunchalar berish ,metall-maslarning umumiy xossalari bilan tanishtirish . b)Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilаrni vatanni sevish va uni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash,darslikdan tashqari adabiyotlarni o’qishga da’vat etish ekologik dunyoqarashni kengaytirish

Слайд 1
Sana : 17.02.15
Sinf : 8 – „B“

Fan :Kimyo
Mavzu :
METALLMASLARNING UMUMIY

XOSSALARI
Sana : 17.02.15 Sinf : 8 – „B“Fan :KimyoMavzu :METALLMASLARNING UMUMIY XOSSALARI

Слайд 2

Ta‘limiy maqsad : o’quvchilarga metallmaslar
haqida umumiy tushunchalar berish

,metall-
maslarning umumiy xossalari bilan tanishtirish .


b)Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilаrni vatanni
sevish va uni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash
,darslikdan tashqari adabiyotlarni o’qishga da’vat
etish ekologik dunyoqarashni kengaytirish ,
estetik didni,axloqiy sifatlarni kamol toptirish .

d)rivojlantiruvchi maqsad:O’quvchilаrni mustaqil
fiikrlashga o’rgatish,nutq madaniyatini oshirish,
o’z-o’zini boshqarishga yo’naltirish,hozir javoblik,
topqirlik xususiyatlarini rivojlantirish.

Darsning maqsadi :

Ta‘limiy  maqsad : o’quvchilarga metallmaslar  haqida umumiy tushunchalar berish ,metall-maslarning umumiy xossalari bilan tanishtirish .

Слайд 3Darsning texnalogik xaritasi

Darsning texnalogik  xaritasi

Слайд 4
Darsimiz qiziqarli bo’lishi uchun sinf o’quvchilarini
3 ta guruhga bo’lib

olamiz va quyidagicha nomlaymiz.

“Vodorod”guruhi

“Uglerod”guruhi

“Kislorod”guruhi

H



C

o



O’qituvchi

Haftada bor yetti kun,
Yetti kun-u, yetti tun.
Qani ayting bolalar,
Bugun qaysi qanday kun?



O’qituvchi

O’quvchilar qalaysiz ?



O’quvchi:

Qalay emas oltimiz
Zarafshonning faxrimiz

Darsimiz qiziqarli bo’lishi uchun sinf o’quvchilarini 3 ta guruhga bo’lib olamiz va quyidagicha nomlaymiz.“Vodorod”guruhi“Uglerod”guruhi“Kislorod”guruhi  H Co

Слайд 5
“Vodorod”guruhi
“Uglerod”guruhi
“Kislorod”guruhi



C
H
O
Vodorod davriy sistemaning boshida joylashgan metallmas bo`lib hisoblanadi samoda vodorod

atomlari geliyga aylanish jarayoni yuz berib ,bu termoyadro reaksiyasi deyiladi ,va bunda quyosh uchun asosiy energiya manbai hosil bo`ladi Uning 3 ta izotopi mavjud . 2tasi tabiy 1 tasi suniy .Allatropiyasi ham 3ta ,atomar vodorod ,para spinli vodorod , orto spinli vodorod .

Davriy jadvalning 4-guruhida joylashgan metallmas bolib lotincha-ko`mir so`zidan olingan .Tabiatda erkin holatda uglerod olmos va grafit shaklida uchraydi .Uglerod o`simlik va hayvonot dunyosining asosiy tarkibiy qismidir.Uning olmos ,karbin ,grafit va fullerilen shaklidagi allatropiyasi mavjud.

Kislorod davriy sistemaning 6-guruhchasida joylashgan metallmas,bo`lib havoda hajmiy jihatdan 21%,massa jihatdan 23%ni tashkil etadi ,yer qobig`Ining 47%ni tashkil etadi .O`rtacha og`irlikdagi odam (70kg)odamning 45 kg ni kislorod tashkil etadi.Inson 1 kunda 750 litr kislorod yutib ,657 litr karbonat angidrid chiqaradi .




“Vodorod”guruhi “Uglerod”guruhi“Kislorod”guruhiCHOVodorod davriy sistemaning boshida joylashgan metallmas bo`lib hisoblanadi samoda vodorod atomlari geliyga aylanish jarayoni yuz berib

Слайд 6
Baholash mezoni




5


3
4


O’qituvchi
O’quvchilar bugun dars jarayonida qaysi o’quvchilar

va qaysi guruh haqiqiy oltin ekanligini isbotlaydi
Baholash mezoni 534 O’qituvchi O’quvchilar bugun dars  jarayonida qaysi o’quvchilar va qaysi guruh haqiqiy oltin ekanligini

Слайд 7
Darsning borishi

Darsning turi :
Noan’anaviy
Darsning usuli :guruhlar bilan

ishlash kompyuterdan tuzilgan amaliy ko’rgazmali materiallar



Darsning jihozi :8-sinf kimyo dasligi , davriy jadval , metallmaslar jadvali ,metallmaslar reaktivlari. ,





Darsning borishi :
1.Salomlashish
2.Navbatchini aniqlash
3.Sinf tozaligini tekshirish

Texnik vositalari: proyektor,ekran va kompyuter



Darsning borishi Darsning turi :Noan’anaviy Darsning  usuli :guruhlar bilan ishlash kompyuterdan tuzilgan amaliy ko’rgazmali materiallar

Слайд 8
Darsning rejasi






1.Tashkiliy qism

3 daqiqa
2.Pedagogik iqlim yaratish
Oyning muhim sanalari 4 daqiqa
3.O’tilgan mavzuni so’rash va
mustahkamlash 7 daqiqa
4.Yangi mavzu bayoni 12 daqiqa
Davriy jadvaldagi o`rni
Atom tuzilishi
Kimyoviy boglanishi
5. Yangi mavzuni mustahkamlash
6.Metallmaslarning ahamiyati. 4daqiqa
7. Krassvord yechish 7 daqiqa
8. Inson va ekologiya 4 daqiqa
9.Darsning xulosasi 2 daqiqa
10. Uyga vazifa 2 daqiqa






Darsning rejasi 1.Tashkiliy  qism

Слайд 9


O’qituvchi
Bugun darsimizda sizlar o’quvchi sifatida emas ,

turli xil kasb egalari sifatida ishtirok etasiz . Sinfimizda bo’lajak shifokorlar , jurnalistlar , labarantlar , dorishunoslar va bo’lajak ustozlar o’tirishibdi . Qani jurnalistlar bizni kun yangiliklari bilan tanishtirsin

Oyning muhim sanalari



O’qituvchi

Bu oyda muhim bo’lgan sanalarni ayting


14

Alisher Navoiy tavallud topgan kun

Zaxiriddin Muhammad Bobur tug’ilgan kun


9


Har kimki vafo qilsa vafo topg`usidir ,har kimki jafo qilsa jafo topg`usidir,Yaxshi kishi ko`rmagay yomonlik hargiz ,Har kimki yomon bo`lsa jazo topg`usidir.

Oz-oz o`rganib dono bo`lur
Qatra qatra yigilib doryo bo`lur.Bilmaganni sarab o`rgangan olim orlanib so`ramagan o`ziga zolim

O’qituvchi Bugun darsimizda  sizlar  o’quvchi sifatida emas , turli xil kasb egalari sifatida ishtirok

Слайд 10
E barakalla .
Uy vazifasin so’zlang ,
Faqat ilmni ko’zlang ,
Qanday

mavzu o’tgandik
Va nimani o’rgandik ?

O’tilgan mavzu so’rash

:O'qituvchi

“Vodorod”guruhi

“Uglerod”guruhi

“Kislorod”guruhi




Borning elrktron formulasini yozing ?
1S2, 2S2 2P1
2)Uglerodning elektron formulasini yozing ?
1S2,2S2 2p2
3)Azotning elektron formulasini yozing?
1S2,2S2 2P3

7)Kremniyning elektron formulasini yozing ?
1S2, 2S2 2P6,3S2 3P2
8)Fosforning elektron formulasini yozing ?
1S2,2S2 2P6,3S2 3P3
9)Oltingugurtning elektron formulasini yozing ?
1S2,2S2 2P6,3S2 3P4

4)Kislorodning elektron formulasini yozing ?
1S2,2S2 2P4
5)Ftorning elektron formulasini yozing ?
1S2,2S2 2P5
6)Neonning elektron formulasini yozing ?
1S2,2S2 2P6
6

“KIM CHAQQON” O`YINI

E  barakalla .Uy vazifasin so’zlang ,Faqat ilmni ko’zlang ,Qanday  mavzu o’tgandik Va nimani o’rgandik ?O’tilgan

Слайд 11
YANGI MAVZU BAYONI
Kimyoviy elementlarning oz qismini tipik metallmaslar

tashkil etadi.Ularning soni22 ta.Ular D.I.Mendeleyev elementlar davriy jadvalining o`ng tomonidagi yuqori qismini band etadi.Ular jadvalda uchburchak bo`ylab joylashgan, uchburchak cho`qqisini ftor band etadi.Uning asosini bor va astat chizig`ida yotuvchi elementlar egallaydi.Metallmaslar bir biridan deyarli keskin farq qiladi.Ularning rangi ham turli tuman. Metallmaslarning ikkitasi; uglerod vaoltingugurt juda qadimvaqtlardan berima`lum,lekin astat faqat1940 yilda sun`iy yo`l bilan hosil qilingan.Metallmaslarning yuqori oksidlarikislotali xossaga ega. Vodorodli birikmalari odatdagi sharoitda gazsimon moddalardan iborat.
YANGI   MAVZU BAYONIKimyoviy elementlarning oz qismini tipik metallmaslar tashkil etadi.Ularning soni22 ta.Ular D.I.Mendeleyev elementlar

Слайд 12
“Vodorod”guruhi
“Uglerod”guruhi
“Kislorod”guruhi



Davriy sistemada metallar ko`pmi,metallmaslar ?
Metallmaslarning ko`pchiligi qaysi element oilasiga kiradi

?
Kimyoviy reaksiyalarda metallmaslar qanday xossani namoyon qiladi?
Normal sharoitda qaysi metallmaslar gazsimon?
Qaysi metallmas suyuq?
Metallmaslarga ta`rif bering?
Metallmaslarning nisbiy elektrmanfiyligi necha oralig`ida bo`ladi ?


Kosmosda qaysi metallmas ko`p uchraydi ?
2.Yer qobig`ida qaysi metallmaslar eng ko`p uchraydi ?
4.Azot guruhchasi elementlari qanday nomlanadi?
5.Metallmaslar metallar bilan birikib ,qanday bog`lanishli birikmalarni hosil qiladi?

1.Nima sababdan vodorod ham birinchi guruhda ham ettichi guruhda joylashgan ?
2. Elementlarning metallmaslik xossalari guruhda qanday davrlarda qanday o`zgaradi ?
3. Eng kuchli metallmas qaysi element ?
4.Metallmaslardan qaysilari suyuq holatda bo`ladi?
5.Metallmaslarning vodorodli birikmalari qanday moddalarni hosil qiladi ?
6.Metallmaslarning yuqori oksidlari qanday oksid hosil qiladi,va ular qaysilar ?

Tezkor savollarga –tezkor javoblar

“Vodorod”guruhi “Uglerod”guruhi“Kislorod”guruhiDavriy sistemada metallar ko`pmi,metallmaslar ?Metallmaslarning ko`pchiligi qaysi element oilasiga kiradi ?Kimyoviy reaksiyalarda metallmaslar qanday xossani namoyon

Слайд 13METALLMASLARNING INSON HAYOTIDAGI O`RNI
-Sizda buqoq kasalligi boshlangan . Bu organizmda

yod yetishmasligidir .
Kuniga 1 mahal yodomarin istemol qiling va yodlangan tuz albatta

Menda xotira susayishi , noo’rin asabiylashish va nafas olganda havo yetishmasligi bezovta qiladi


BEMOR


SHIFOKOR

Metallmaslardan xlor va oltingugurtdan qanday maqsadlarda
foydalanamiz

Kundalik hayotimizda xlordan har- xil dog`larni ketgazish,kiyimlarni oqartirish va dizenfeksiya maqsadida ishlatiladi.

Kundalik hayotimizda oltingugurtdan bobo dehqonlarimiz, mo`l -ko`l hosil olishda ,yani o`simlik va mevalarni zararkunanda hasharotlardan himoyalash maqsadida ishlatiladi

METALLMASLARNING INSON HAYOTIDAGI O`RNI-Sizda buqoq  kasalligi boshlangan . Bu organizmda yod yetishmasligidir .Kuniga 1 mahal yodomarin

Слайд 14



INSON VA EKOLOGIYA

Biz tabiat qo`ynida yashar ekanmiz ,u

bilan uzluksiz munosabatda bo`lamiz. Tabiat bizga bitmas tuganmas tabiiy boyliklarni in`om qilib kel yapti. Biz sanoati eng rivojlangan viloyatda yashaymiz.Hozirgi vaqtda atrof muhitni ifloslantiruvchi sanoat chiqindilari jiddiy ekologik muammoga aylandi.Mutaxasislarning ma`lumotlariga qaraganda,har yili respublikamiz atmosferasiga 4 million tonnaga yaqin zararli moddalar tarqatilmoqda.

Shulardan ko`p qismi metallmas oksidlariga to`g`ri keladi. Bular tarkibiga uglerod chiqindilari-25%, oltingugurt(4)oksidi-15%, azot(2) oksidi,8%--qattiq moddalar 4%-o`ziga xos o`tkir zaxarli moddalar tashkil etadi.Bundan xulosa qiladigan bo`lsak, metallmaslarning foydali tomonlari bilan birga ,inson hayotiga zararli tomonlari ham mavjud.

INSON VA EKOLOGIYABiz tabiat qo`ynida yashar ekanmiz ,u bilan uzluksiz munosabatda bo`lamiz. Tabiat bizga

Слайд 15
Dars yakunida faol qatnashgan
o’quvchilarni o’qituvchi
tomonidan rag’batlantirish va


yig’ilgan ballarni hisoblash .

Uyga vazifa :120-122 betlarni o’qib , 24-jadvalni o’rganish

Esingdami sen tug’ilgan on
Hamma xandon edi sen esa giryon
Shunday yashaginki ketar chog’ingda
Hamma giryon qolsin sen esa xandon.

Dars yakuni

Dars yakunida  faol qatnashgan o’quvchilarni o’qituvchi tomonidan rag’batlantirish va yig’ilgan ballarni hisoblash . Uyga vazifa :120-122

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть