Презентация, доклад на тему Химиядан презентация тақырыбы Ион алмасу реакциялары

Содержание

а) білімділік  мақсаты:            Бағдарлама межесіне сай білім, білік  дағдыларын қалыптастыра отырып, оқушыларды реакция аяғына дейін жүру үшін қандай шарттар орындалуымен таныстыру, химиялық реакциялардың теңдеулерін құрастыруға дағдыландыру;  б) дамыту  мақсаты:       Химия – заттар және олардың бір- біріне

Слайд 1


Ион алмасу реакциялары










Қостанай облысы Федоров ауданы әкімдігінің білім бөлімінің “№2 орта

мектебі” КММ

жоғары дәрежелі І санатты
химия пәні мұғалімі
Оспанова С.К.
.

Ион алмасу реакцияларыҚостанай облысы Федоров ауданы әкімдігінің білім бөлімінің  “№2 орта мектебі” КММжоғары дәрежелі І санатты

Слайд 2а) білімділік  мақсаты:            Бағдарлама межесіне сай білім, білік  дағдыларын қалыптастыра отырып, оқушыларды

реакция аяғына дейін жүру үшін қандай шарттар орындалуымен таныстыру, химиялық реакциялардың теңдеулерін құрастыруға дағдыландыру;  б) дамыту  мақсаты:       Химия – заттар және олардың бір- біріне айналуы туралы ғылым екендігіне оқушылардың көздерін жеткізу, ион алмасу реакциялары туралы білімдерін дамыту;  в) тәрбиелік  мақсаты:          Оқушылардың танымдық және комуникативтік іс- әрекетпен өздігінен білім алуға және еңбекке  бейімдеу арқылы жылдам ойлауға, ойын қорыта білуге, өзінің салт- дәстүрін тануға тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік  мақсаты:            Бағдарлама межесіне сай білім, білік  дағдыларын қалыптастыра отырып, оқушыларды реакция аяғына дейін жүру үшін

Слайд 3Сабақтың түрі:
Жаңа білімді қалыптастыру сабағы.
Сабақтың өткізілу формасы:
Жекелеген, жұптық, топтық

жұмыстар. Жеке-дара, электрондық оқулықпен жұмыс.

Пәнаралық байланыс:
География, математика, информатика, орыс тілі, әдебиет, аймақтық компоненттерді қолдану.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді қалыптастыру сабағы.Сабақтың өткізілу формасы: Жекелеген, жұптық, топтық жұмыстар. Жеке-дара, электрондық оқулықпен жұмыс.Пәнаралық байланыс:

Слайд 4“ Химия – ғажайыптар аймағы.
Бұнда ойлар бағындырылып адамзаттың жаңа кезеңі

қалыптасады.”
М. Горький.
“ Химия – ғажайыптар аймағы. Бұнда ойлар бағындырылып адамзаттың жаңа кезеңі қалыптасады.”

Слайд 5Сабақтың барысы.

I.Ұйымдастыру кезеңі
1. Оқушылармен амандасу
2. оқушыларды түгендеу
3. Ынтымақтастық (коллаборативтік) орта

қалыптастыру
                             Бүгінгі күн ерекше
                            Мен сабақта, мектептемін
                            Менің зейінім  тұрақты,
                           Менің сабаққа ынтам зор,
                           Өйткені мен бақыттымын


Сабақтың барысы.I.Ұйымдастыру кезеңі 1. Оқушылармен амандасу2. оқушыларды түгендеу3. Ынтымақтастық (коллаборативтік) орта қалыптастыру                             Бүгінгі күн ерекше                            Мен сабақта, мектептемін                           

Слайд 6 Иондар туралы не білесіңдер? Электролит пен бейэлектролиттерге қандай

заттар жатады?

Анықтау

Иондар туралы не білесіңдер? Электролит пен бейэлектролиттерге қандай заттар жатады?  Анықтау

Слайд 7Оқушылар өзін-өзі бағалайды Оларды үш топқа бөлеміз. Тапысмаларды 5 балдық жүйеде бағалайды. І тапсырма

Химиялық диктант Көп нүктенің орнына тиісті сөзді жаз. 1).... – суда ерігенде немесе балқығанда оң және теріс иондарға бөлінетін заттар. 2) Иондар дегеніміз – ... бөлшектер. 3) Диссоциациялану дәрежесі ..... әріпімен белгіленеді. 4) Күкірт қышқылы ... сатыда диссоциацияланады. 5) ..... – сулы ерітіндіде диссоциацияланғанда катион ретінде тек сутек катионын бөліп шығаратын заттар.
Оқушылар өзін-өзі бағалайды Оларды үш топқа бөлеміз. Тапысмаларды 5 балдық жүйеде бағалайды. І тапсырма  Химиялық

Слайд 8ІІ тапсырма 1. «Тұздардың, негіздердің және қышқылдардың суда ерігіштігі» кестесін

пайдаланып, берілген кестеге мына заттардың формулаларын бөліп жазыңдар: CuO, Cu(OH)2, Ca(OH)2, H2SO4, K2SO4, BaSO4, AgNO3, AgCl, FeCl3, PbCO3.
ІІ тапсырма   1. «Тұздардың, негіздердің және қышқылдардың суда ерігіштігі» кестесін пайдаланып, берілген кестеге мына заттардың

Слайд 9Қатысу Видео

Қатысу  Видео

Слайд 10Зерттеу
Оқушылар 3 топқа бөлініп тапсырма орындайды
“Миға шабуыл стратегиясы”

ЗерттеуОқушылар 3 топқа бөлініп  тапсырма орындайды“Миға шабуыл стратегиясы”

Слайд 11Бұл заттың 0,9 % ерітіндісі физиологиялық ерітінді деп аталады. Адам ағзасы

көп қан жоғалтқанда қан тамырына құйылады. Ол затты тұрмыста тамақ дайындауда қолданылады.
Сұрақ: Бұл заттың химиялық атауы


Электролиттік диссоциация териориясының негізін қалаған швед ғалымы. Сонымен қатар физиканың көп саласында, иммунохимия саласында жұмыстар жүргізген.
Сұрақ: Химия ғылымының дамуына үлес қосқан қай ғалым туралы айтылуда

Қалалардағы зауыт, фабрикалардан бөлінетін улы газдардың әсерінен, зиянды жағдайлардан өсімдіктердің зат алмасу процесі баяулайды. Мысалы: жөке ағашы орманда 400 жыл өмір сүрсе, қалада не бары 50-80 жыл ғана өмір сүреді.

.


PISA тапсырмалары

Бұл заттың 0,9 % ерітіндісі физиологиялық ерітінді деп аталады. Адам ағзасы көп қан жоғалтқанда қан тамырына құйылады.

Слайд 12Зерттеу тапсырмалары
Оқушылар 4 топқа бөлініп және берілген тапсырмаларды орынд Оқушылар 4

топқа бөлініп және берілген л жерде Миға шабуыл стратегиясы қолданылады. айды. Бұл жерде Миға шабуыл стратегиясы қолданылады.

1.Неліктен сынауыққа калий хлоридін құйып, үстіне натрий сульфатын қосқанда тәжірибеде ешқандай өзгеріс байқалмайды, реакция теңдеуін жазып түсіндір?


2.Натрий сульфаты бар сынауыққа барий хлоридін қоссақ неліктен ақ тұнба түзіледі, ол қандай зат?






3.Натрий сульфиді ерітіндісіне тұз қышқылын құйғанда неге шіріген жұмыртқаның исі білінеді?

Зерттеу тапсырмаларыОқушылар 4 топқа бөлініп және берілген тапсырмаларды орынд Оқушылар 4 топқа бөлініп және берілген л жерде

Слайд 13Сергіту сәті:

Оқушыларға анион, катиондар эмблемаға
жазылып беріледі, оқушылар иондар

рөлінде
ретсіз қозғалыста жүреді. Музыка біткеннен кейін бірінің бірі жұбын тауып, түзілген ерітіндінің формуласын құрастырады, атайды.
Соңында екі ерітіндінің қосылу нәтижесінде
жаңа рекацияның түрі құрылады,иондар арасында жүретін ол қандай реакция?
1 топ 2 топ
А+ + К - А+ + К -

Ерітінді Ерітінді

Сергіту сәті: Оқушыларға анион, катиондар эмблемаға  жазылып беріледі, оқушылар иондар рөлінде ретсіз қозғалыста жүреді. Музыка біткеннен

Слайд 14 Ион алмасу реакциясы



Тұнба Газ немесе Аз
ұшқыш диссоциация-
ланатын зат

Түсіндіру

Ион алмасу реакциясы

Слайд 15“Миға шабуыл” стратегиясы
Генератор


Анализатор
1.Иондық теңдеулер дегеніміз не?


2. Иондық теңдеулерде қандай заттардың формулалары


молекулалық түрде жазылады?

3.Иондық теңдеуде электролиттің формулалары қалай жазылады?

4.Ион алмасу реакциясы қалай жүреді?
“Миға шабуыл” стратегиясыГенераторАнализатор1.Иондық теңдеулер дегеніміз не?2. Иондық теңдеулерде қандай заттардың формулалары молекулалық түрде жазылады?3.Иондық теңдеуде электролиттің формулалары

Слайд 161. Ион алмасу реакцияларының жүру жағдайлары туралы қорытындылап ойыңды 12-сурет тұжырымда.


Әзірлеу

2. Формулалары төменде берілген ерітінділер арасында жүретін ион алмасу реакцияларының теңдеулерін жазып қайтымды және қайтымсыз алмасу реакцияларын салыстыр.

1. Ион алмасу реакцияларының жүру жағдайлары туралы қорытындылап ойыңды 12-сурет тұжырымда. Әзірлеу2.  Формулалары төменде берілген ерітінділер

Слайд 17 2–тапсырма «Домино» ойыны
Оқушылардың есте сақтау қабілетін арттырады. Қағаздың жартысына формула, 2 –

ші жартысына басқа заттың аты жазылады. Келесі қағазда сол заттың формуласы жауап ретінде жазылып, басқа заттың формуласы сұрақ ретінде қойылған. Оны оқушы рет – ретімен жауаптарын сәйкестендіргенде ұзын домино жиналады.
2–тапсырма «Домино» ойыны Оқушылардың есте сақтау қабілетін арттырады. Қағаздың жартысына формула, 2 – ші жартысына басқа

Слайд 18Кеңейту
1.Неліктен судың диссоциациялануы ескерілмейді?
2.Сен қалай ойлайсың,не себепті электролиттер күшті және әлсіз

деп ажыратылады?

3. Парта үстіне төгілген қағаз клейі бірнеше минуттан соң қату себебі неде?
Кеңейту1.Неліктен судың диссоциациялануы ескерілмейді?2.Сен қалай ойлайсың,не себепті электролиттер күшті және әлсіз деп ажыратылады?3. Парта үстіне төгілген қағаз

Слайд 19
"Баға беру"
Топ жетекшілері оқушылардың үй тапсырмасы және жаңа сабақ бойынша

қорытынды бағаларын қояды.
Бестікті көп алған топ дарынды топ, аздау алғаны алғырлар, бестікті жинай алмаған топ белсенді топ деп табылды.
Оқушылар түгел бағаланады.

“Екі жұлдыз бір тілек”


Слайд 20


Маған сабақ ұнаған жоқ,
уақытым босқа өтті
Сабақ маған ұнады, әлі де


ізденуім керек

Сабақ маған қатты ұнады,
жақсы қатыстым деп ойлаймын

Рефлексия

Бүгін қай топ жақсы жұмыс жасады?
Саған қай топтың жауабы ұнады?
Топтық жұмыста қандай қиындық болды

Маған сабақ ұнаған жоқ, уақытым босқа өттіСабақ маған ұнады, әлі де ізденуім керекСабақ маған қатты ұнады, жақсы

Слайд 21Нәтижесі
Жауапкершілікті сезінді.
Өзіне деген сенім пайда болды,
бірін – бірі толықтырды.
3. Бір-бірімен

жарыса орындады.
4. Байқағанын, көргенін айта білді.
5. Химия пәнінің қоршаған ортамен, т. б.
тығыз байланыста екеніне көздері жетті.
6.PISA тапсырмаларына жауап бере алды.
НәтижесіЖауапкершілікті сезінді.Өзіне деген сенім пайда болды,	бірін – бірі толықтырды. 3. Бір-бірімен жарыса орындады. 4. Байқағанын, көргенін айта

Слайд 22Назарларыңызға рахмет
Сабақ аяқталды.
Сау болыңыздар!

Назарларыңызға рахметСабақ аяқталды.Сау болыңыздар!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть