Презентация, доклад на тему Dars: Tag`dimot .ASOSLARNI ISHLATILISHI

Содержание

Mavzu: Eng muhim asoslarning ishlatilishi.Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga eng muhim asoslarning ishlatilishini o’rgatish.Ta’rbiyaviy maqsad: O’quvchilarni fanga qiziqishini rivojlantirish,kimyo fanini hayot-ga bog’liqligini tushintirish.Rivojlantiruvchi maqsad:O’quvchilarni mustaqil fikirlash darajasini oshirish,fanga qiziqishlarini o’rganish,asoslarni ishlatish sohalarini bilish..

Слайд 1




 


Toshkent shahar Yashnobod tumani
149-maktab kimyo fani o’qituvchisi
Begmaliyeva Gulzinat Nurkulovnaning
7-sinf

uchun 1- soatlik dars ishlanmasi.
Mavzu: Eng muhim asoslarning ishlatilishi.

 Toshkent shahar Yashnobod tumani149-maktab kimyo fani o’qituvchisiBegmaliyeva Gulzinat Nurkulovnaning  7-sinf uchun 1- soatlik dars ishlanmasi.

Слайд 2Mavzu: Eng muhim asoslarning ishlatilishi.
Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga eng muhim asoslarning ishlatilishini

o’rgatish.
Ta’rbiyaviy maqsad: O’quvchilarni fanga qiziqishini rivojlantirish,kimyo fanini hayot-
ga bog’liqligini tushintirish.
Rivojlantiruvchi maqsad:O’quvchilarni mustaqil fikirlash darajasini oshirish,fanga qiziqishlarini o’rganish,asoslarni ishlatish sohalarini bilish..
Mavzu: Eng muhim asoslarning ishlatilishi.Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga eng muhim asoslarning ishlatilishini o’rgatish.Ta’rbiyaviy maqsad: O’quvchilarni fanga qiziqishini rivojlantirish,kimyo

Слайд 3Dars turi: Noan’anaviy
Dars uslubi: Kimyoviy diktant ,tezkor savollar, ,,qurilish tosh’’usulida ishlash,reaksiya

koefisentlar yig’indisidan elementni aniqlash, reaksiya tenglamalarini yozish,4x4 sanoqqa 4 javob usuli, dars davomida ingliz tilidan foydalananish,mustaqil masala yechish.
Dars jihozi:Ekran ,kodoskop, tarqatma materiallar,kompyuter texnikasi.
Kerakli reaktivlar;NaOH, Ca(OH)2, FeCl3. Cu(OH)2, Na2CO3
Kimyoviy jihozlar: probirka , shtativ.

Dars turi: Noan’anaviyDars uslubi: Kimyoviy diktant ,tezkor savollar, ,,qurilish tosh’’usulida ishlash,reaksiya koefisentlar yig’indisidan elementni aniqlash, reaksiya tenglamalarini

Слайд 4

Tashkiliy qism. 2 daqiqa
Salomlashish.
O’qituvchi :Good morning!
B) davomatni tekshirish.
D) sinfning

darsga tayorgarlik
darajasini aniqlash.
Tashkiliy qism. 2 daqiqaSalomlashish. O’qituvchi :Good morning!B) davomatni tekshirish.D) sinfning darsga tayorgarlik  darajasini aniqlash.

Слайд 5II. Asosiy qism.
1.O’quvchilarni 3 ta guruhga ajratish.
2.Uy vazifani so’rash.3 daqiqa.

3.Kimyoviy diktant. 2 daqiqa
4.Tezkor savollar. 5 daqiqa
5. Tajribalar ko’rsatish. 5 daqiqa.
6. ”.Qurilish tosh ,,usulida ishlash. 2 daqiqa
7. Reaksiya koefisientlar yig’indisidan elementni aniqlash. 1 daqiqa
8. Test bilan ishlash.2 daqiqa.
9. 4x4 sanoqqa 4 javob usuli. 1 daqiqa
10. Yangi mavzuni o’rganish.10 daqiqa
11.Dars davomida ingliz tilidan foydalanamiz. 1 daqiqa
12.Yangi mavzu bo’yicha savollar. 3 daqiqa
.13. Topgan topoloq usuli. 1 daqiqa
14. Masala. 3 daqiqa
15. Oquvchilarga kimyoviy element yozilgan kartochkalar tarqatiladi va ular shu element hosil qilgan asos va oksid formulasini aytadilar. 4 daqiqa
16.Dars yakuni.
II. Asosiy qism. 1.O’quvchilarni 3 ta guruhga ajratish.2.Uy vazifani so’rash.3 daqiqa.   3.Kimyoviy diktant. 2 daqiqa4.Tezkor

Слайд 6O’quvchilarni 3 ta guruhga ajratish
1-guruh “ASOS,,

2-guruh“KISLOTA,,

3-guruh“OKSID,,


O’quvchilarni 3 ta guruhga ajratish1-guruh “ASOS,,    2-guruh“KISLOTA,, 3-guruh“OKSID,,

Слайд 71.Uy vazifasini so’rash.
1.Asoslar deb metal atomi va bir yokiy bir necha

gidroksoguruhlargan tashkil topgan murakkab moddalarga aytiladi.
2.NaOH+ HCl= NaCl+ H2O misol bo’la oladi.
3.a)KOH+HNO3= KNO3+H2O
b) 2KOH+NiCl2=2KCl+Ni(OH)2
c)2Bi(OH)3+3H2SO4=Bi2(SO4)3+6H2O
d) 2KOH+H2SiO3=K2SiO3+2H2O
e)2NaOH+MgSO4=Na2SO4+ Mg(OH)2
4.n (KOH)=0,14mol
n(H2SO4)=0,19 mol
n(K2SO4)= 0,14 mol
1.Uy vazifasini so’rash.1.Asoslar deb metal atomi va bir yokiy bir necha gidroksoguruhlargan tashkil topgan murakkab moddalarga aytiladi.2.NaOH+

Слайд 83..Kimyoviy diktant:
Magniy oksidi.
Kaliy gidroksidi.
Alyuminiy gidroksidi.
Mis oksidi.
Qalay gidroksidi.

3..Kimyoviy diktant:Magniy oksidi.Kaliy gidroksidi.Alyuminiy gidroksidi. Mis oksidi.Qalay gidroksidi.

Слайд 93.Kimyoviy diktant
MgO,
KOH,
AI(OH)3,
CuO.
Sn(OH)2

3.Kimyoviy diktantMgO, KOH,AI(OH)3, CuO. Sn(OH)2

Слайд 104.Tezkor savollar. ,,OKSID’’ guruhiga
1. Asoslar deb nimaga aytiladi?


2. Ammoniy gidroksid formulasi
3. Suvda eruvchi asoslar deb…
4.Asoslar qanday olinadi.
5.Asoslarga indikator tasiri.
4.Tezkor savollar.   ,,OKSID’’  guruhiga1. Asoslar deb nimaga aytiladi?

Слайд 11,ASOS’’ guruhiga
1. Qaysi asos bilan ishlaganda ehtiyot bo’lish kerak.


2. Asoslarni qanday sinflarga bo’lish mumkin. .
3.Asoslar fenolftalein tasirida qanday rangga kiradi?
4.Oksidlar deb nimaga aytiladi?
5.Suvda erimaydigan asoslar deb…
,ASOS’’  guruhiga 1. Qaysi asos bilan ishlaganda ehtiyot bo’lish kerak.

Слайд 12,, KISLOTA’’ guruhiga.


1.Asoslar kislota bilan nima hosil qiladi?
2.Asoslar qizdirilganda qanday modda hosil bo’ladi.
3.Amfoter asoslar deb nimaga aytiladi?
4.Asoslarni qanday sinflarga bo’lish mumkin.
5.Ishqorlar deb…..

,, KISLOTA’’  guruhiga.

Слайд 135.Tajribalar ko’rsatish va reaksiya tenglamani yozish
Kerakli reaktivlar;NaOH, Ca(OH)2, FeCl3. Cu(OH)2, Na2CO3,


Jihozlar: probirka, shtativ.
1. NaOH+HCl=
2.Ca(OH)2+CO2=
3.FeCl3+ NaOH=
4. Cu(OH)2====

5.Tajribalar ko’rsatish va reaksiya tenglamani yozish Kerakli reaktivlar;NaOH, Ca(OH)2, FeCl3. Cu(OH)2, Na2CO3, Jihozlar: probirka, shtativ.1. NaOH+HCl=2.Ca(OH)2+CO2=3.FeCl3+ NaOH=4.

Слайд 144 6.Quyida ,,qurilish tosh’’ larida yasalgan , qatorda asosli oksid, kislotali oksid,

amfoter oksid, asoslar, ishqorlarni formulasini qoying.
4 6.Quyida ,,qurilish tosh’’ larida yasalgan , qatorda asosli oksid, kislotali oksid, amfoter oksid, asoslar, ishqorlarni formulasini

Слайд 157.Quyidagi reaksiya tenglamasining koeffitsiyentlari yig’indisi fosforning nisbiy molekulyar massasi

soniga teng


1. Zn+ 2HCl= ZnCl2+ H2
2. Na2O+H2O= 2NaOH
3. P2O5+3H2O=2H3PO4
4. AlCl3+3NaOH=Al (OH)3+3NaCl
5. 2Fe(OH)3= Fe2O3+ 3H2O
6. 2Fe+3Cl2= 2FeCl3
7. 2H2+O2= 2H2O

7.Quyidagi reaksiya  tenglamasining  koeffitsiyentlari yig’indisi fosforning nisbiy molekulyar massasi soniga teng1.  Zn+ 2HCl= ZnCl2+

Слайд 16.. 8.TEST.
1.CaO mos keluvchi asoslarni aniqlang?
A) CaOH

B) Ca(OH)2
C) CaO2H2 D)Ca(OH)2CO3
2.Natriy gidroksid va nitrat kislota ta’sirida nima hosil bo’ladi?
A)NaNO3+H2O B)NaOH+ H2O
C)NaNO2+H2O D)NaOH+HNO3
3.Ishqorlar tuzlar bilan ta’sirlashib ……
A)Tuz va suv B)Asos va tuz
C)Kislota va suv D)Yangi tuz va asos
4.2 mol NaOH atomlar sonini aniqlang.
A)6,02*10 B)12,04*10
C)22,4 L D) 44,8 L
5. Quyidagi qaysi reaksiya natijasida natriy karbonat hosil bo’ladi.
A)NaOH+CO2=
B)Na2SO4+ HCl=
C)Ca(OH)2+ CO2=
D) NaCl+ KOH=
..  8.TEST.1.CaO mos keluvchi asoslarni aniqlang?A) CaOH         B)

Слайд 17 Javoblar.
1. B.
2 A.
3. D.
4.

B
5. A,

Javoblar.1. B.2 A.3. D.4. B5. A,

Слайд 189. 4x4 -4 sanoqqa 4 javob.

9.  4x4 -4 sanoqqa 4 javob.

Слайд 1910.Yangi mavzu:
NaOH.- oq tusli juda yaxshi eriyigan ,hatto havodagi suv bug’larini

ham tortib olib suyuqlanadigan qattiq modda. Natriy gidroksidining suvdagi kuchsiz eritmasi qo’l bilan ushlab ko’rilganda sovundek tuyuladi va terini o’yib yuboradi. Shuning uchun uni texnik maqsadlarda ,,kaustik soda’’ deb ham nomlanadi. O’yuvchi natriy bilan ishlaganda juda ehtiyot bo’lish kerak !NaOH sanoat miqyosida ko’p ishlab chiqariladi. Sanoatda uni osh tuzi eritmasini elektroliz yo’li bilan olinadi.
NaOH –kimyo sanoati uchun eng muhim xomashyolardan biridir:neftni qayta ishlash mahsulatlarini tozalashda; sovun, qog’oz ishlab chiqarishda ; to’qimachilik va suniy tola ishlab chiqarishda hamda sanoatning boshqa ko’plab sohalarda qollaniladi.

10.Yangi mavzu:NaOH.- oq tusli juda yaxshi eriyigan ,hatto havodagi suv bug’larini ham tortib olib suyuqlanadigan qattiq modda.

Слайд 20 KOH
KOH-oq

tusli ,suvda yaxshi eridigan qattiq modda. Xossalari jihatidan o’yuvchi natriyga juda o’xshab ketadi. Sanoatda o’yuvchi natriy kabi kaliy xlorid tuzi eritmasidan elektroliz qilib olinadi. Uning ta’sir kuchi o’yuvchi natriynikiga o’xshasa-da , tannarxi qimmatligi tufayli kamroq ishlatiladi.
KOHKOH-oq tusli ,suvda yaxshi eridigan qattiq modda.

Слайд 21Ca(OH)2

Ca(OH)2- oq g’ovak modda, kuchli asoslardan hisoblanadi, suvda kam eriydi: 1-litr

suvda 200 da 1,56 gr eriydi. Uning suvdagi bir jinsli eritmasi ,,ohakli suv‘’deb ataladi va ishqoriy muhitda ega bo’ladi . Sanoatda ohaktoshni kuydirib olinadigan kalsiy oksidi- so’ndirilgan ohakni suv tasirlanishidan hosil bo’ladi :
CaCO3 CaOCa (OH)2
So’ndirilgan ohak asosan qurilishda sementli, qumli va boshqa xil qorishmalar tayorlashda ,kislotaligi ortib ketgan tuproq larni neytrallashda , qishloq xo’jaligi zararkunandalarga qarshi kurash vositasi sifatida keng qo’llaniladi.
Ca(OH)2Ca(OH)2- oq g’ovak modda, kuchli asoslardan hisoblanadi, suvda kam eriydi: 1-litr suvda 200 da 1,56 gr eriydi.

Слайд 22NH4OH
NH4OH- amiakli selitra olishda , soda ishlab chiqarishda, tibbiyotda novshadil

spirt nomi bilan ishlatiladi.
NH4OH NH4OH- amiakli selitra olishda , soda ishlab chiqarishda, tibbiyotda novshadil spirt nomi bilan ishlatiladi.

Слайд 23 11.Dars davomida ingliz tilidan foidalanamiz.  

11.Dars davomida ingliz tilidan foidalanamiz.  

Слайд 2412.Yangi mavzu bo’yicha savollar.
1.Sovun olishda qaysi asos ishlatiladi?
2. Qurilishda qaysi asos

ishlatiladi?
3.Qog’oz ishlab chiqarishda qaysi asos ishlatiladi?
4.Dorixonalarda qaysi asos sotiladi?
5.Ohakli suv formulasi?
6.Terini o’yib yuboradigan asos qaysi?
7.Kaustik soda formulasi?

12.Yangi mavzu bo’yicha savollar.1.Sovun olishda qaysi asos ishlatiladi?2. Qurilishda qaysi asos ishlatiladi?3.Qog’oz ishlab chiqarishda qaysi asos ishlatiladi?4.Dorixonalarda

Слайд 2513. Topgan topoloq usuli.
.
1) Elektr o’tkazaman.

Vaqtimni ketkazaman
Ko’p-ko’p pullar topaman.
Oltinman deb aldasam.
.
2) U metallar shohidir,
Sal gapga erimaydi.
,,Zar suvi’’ bo’lsa –chi gar,
Jonini ham beradi.
13. Topgan topoloq usuli..    1) Elektr o’tkazaman.      Vaqtimni ketkazaman

Слайд 263.Modda qattiq holatdan,
Suyuq fazoga o’tmay,
O’tar gazliy holatga,
Nomin ayting

kutmay?

4. Suv tug’diruvchi deya
Qaysi modda atog’liq,
Olamga eng zo’r bomba
Uning nomiga bog’liq?
 
5.Ayting ,elementlarga
Gar biriktirilsa kislorod
Bunday birikmalarga ,
Berilgandir qanday ot?

3.Modda qattiq holatdan, Suyuq fazoga o’tmay,O’tar gazliy holatga,Nomin  ayting  kutmay?4. Suv tug’diruvchi deyaQaysi modda atog’liq,Olamga

Слайд 276.Ba’zi kimyoviy modda,
Uchraydi turli xilda,
Aytingchi ,ne deb atalar,
Bu

hol kimyoviy tilda?
 

8.O’zi aktiv bolsa ham
Kerosinga bekingan
Ayting qaysi modda.
6.Ba’zi kimyoviy modda, Uchraydi turli xilda, Aytingchi ,ne deb atalar, Bu hol kimyoviy tilda? 8.O’zi aktiv bolsa hamKerosinga

Слайд 2814. Masala

1.Tarkibida Mn-61,8%, O-36%, H-2,22 % bo’lgan asosning

formulasini aniqlang.

2. Tarkibida S-50%, O-50% bo’lgan oksidning formulasini aniqlang.

3.Mn-49,6% , O-50,4% bo’lgan oksidning formulasini aniqlang.

14. Masala1.Tarkibida  Mn-61,8%,  O-36%,  H-2,22 % bo’lgan asosning formulasini aniqlang.2. Tarkibida S-50%, O-50% bo’lgan

Слайд 2915.
O’quvchilarga kimyoviy element yozilgan kartochkalar tarqatiladi va ular shu element hosil

qilgan asos va oksid formulasini aytadilar. Doskada yo’zilgan elementni olib shu element oksidi va asosini aytib teskari tomoni ochiladi .
15.O’quvchilarga kimyoviy element yozilgan kartochkalar tarqatiladi va ular shu element hosil qilgan asos va oksid formulasini aytadilar.

Слайд 3016. Uyga vazifa
Savol va topshiriqlarni bajarish.

16. Uyga vazifaSavol va topshiriqlarni bajarish.

Слайд 31Ishqorlar mavzusida sher.
KOH bo’laman
o‘yuvchanlik qilaman.

Birov ustiga to’ksa
Sog’qoymasdan o’yaman.
Lakmus qog’ozi qorqib,
Kokaradi qarang-a
Fenolftalein quyilsa.
Kirar toq qizil ranga.


Ishqorlar mavzusida sher.  KOH bo’laman     o‘yuvchanlik qilaman. Birov ustiga to’ksa

Слайд 32 E’tiboringiz uchun rahmat.

E’tiboringiz uchun      rahmat.

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть