Презентация, доклад на тему Қызықты физика атты физикалық ойын.

Содержание

«Қызықты физика»физикалық ойынының бағдарламасыМақсаты: білімділігі: оқушылардың білім деңгейін анықтау, логикалық ойлау қабілеттері мен жағдаяттан шығу дағдыларын дамыту, дамытушылық: танымдық белсенділіктері мен пәнге қызығушылықтарын арттыру. Оқушылардың ақпараттық мәдениетін қалыптастыру. тәрбиелік: Оқушыларды көпшілік

Слайд 1"Қызықты физика"
Ф И З И К А Л Ы Қ

О Й Ы Н Ы

Слайд 2 «Қызықты физика»
физикалық ойынының бағдарламасы
Мақсаты:
білімділігі:

оқушылардың білім деңгейін анықтау, логикалық ойлау қабілеттері мен жағдаяттан шығу дағдыларын дамыту,
дамытушылық: танымдық белсенділіктері мен пәнге қызығушылықтарын арттыру. Оқушылардың ақпараттық мәдениетін қалыптастыру.
тәрбиелік: Оқушыларды көпшілік ортада сөйлеуге және өз ойын еркін айта алуға дағдыландыру, жылдамдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
«Қызықты физика»физикалық ойынының бағдарламасыМақсаты:     білімділігі: оқушылардың білім деңгейін анықтау, логикалық ойлау қабілеттері

Слайд 3 Көрнекілігі:
Ойынның слайдтары, оқушылардың
шығармашылық көрмесі,
Әдіс-тәсілдері:

Ауызша жауап беру, тәжірибе жасау,
сұрақ-жауап.
Формасы: Ойын сабақ
Көрнекілігі: Ойынның слайдтары, оқушылардың шығармашылық көрмесі, Әдіс-тәсілдері:  Ауызша жауап беру, тәжірибе жасау,сұрақ-жауап.Формасы: Ойын

Слайд 4
Сабақтың барысы:

Ойынның шарттары:
1. ТАНЫСТЫРУ (әр топ тобын, ұранын айту);
2. «КІМ

ЖЫЛДАМ» (викториналық сұрақтар);
3. «ОЙЛАНАЙЫҚ, ОЙЛАЙЫҚ!» (логикалық есеп);
4. «КІМ ТАПҚЫР!» (Ғажайып жетілік);
5. «ҚАТЕСІН ТАП!»
6. СЕРГІТУ СӘТІ. (Кел, күлейік!)
7. «ТІЛ - ӨНЕР»
(жұмбақтың шешімін тауып, орыс тіліне аудару)
8. «Физикалық диктант...»
9. «ШЕШЕНДІК» (капитандар сайысы)
Сабақтың барысы:Ойынның шарттары:1. ТАНЫСТЫРУ  (әр топ тобын, ұранын айту);2. «КІМ ЖЫЛДАМ»  (викториналық сұрақтар);3. «ОЙЛАНАЙЫҚ,

Слайд 5 - Құрметті ұстаздар мен оқушылар!
«Қызықты физика»
атты физикалық

ойынына қош келдіңіздер!
Уа жарандар, жарандар!
Бәрің бері қараңдар.
Бәріңе жар салайық,
Жылдам шешіп жарысып,
Сұрақ пенен есепті.
Приборларды сөйлетіп,
Жасайық тәжірибені.
Көңілді ойын жасайық,
Асықпайық, саспайық.
Физиканың еліне
Батыл қадам жасайық,
Осылайша шабытпен,
Ойынымызды бастайық! –
Ойынға қатысушы оқушыларға сәттілік тілей
отырып, ойынымызды бастауға рұқсат етіңіздер!


- Құрметті ұстаздар мен оқушылар! «Қызықты физика»  атты физикалық ойынына қош келдіңіздер!Уа жарандар, жарандар!Бәрің бері

Слайд 6Ойынға 3 топ қатысады.
«Протон» тобы
«Нейтрон» тобы
«Электрон» тобы


1. «ТАНЫСТЫРУ»
(Ойынға қатысушы үш

топ өздерін таныстырады.)
Ойынға 3 топ қатысады.«Протон» тобы«Нейтрон» тобы«Электрон» тобы1. «ТАНЫСТЫРУ» (Ойынға қатысушы үш топ өздерін таныстырады.)

Слайд 7 2. «Кім жылдам» (ВИКТОРИНАЛЫҚ СҰРАҚТАР)
3 топқа викториналық сұрақтар беріледі.
Әр дұрыс жауап

– 1 ұпай.

2. «Кім жылдам» (ВИКТОРИНАЛЫҚ СҰРАҚТАР)3 топқа викториналық сұрақтар беріледі. Әр дұрыс жауап –

Слайд 8«КІМ ЖЫЛДАМ» (викториналық сұрақтар)
«Электрон» тобына қойылатын сұрақтар:
1. Табиғат туралы ғылым.
2.

Жылу, электр, жарық, механикалық құбылыс табиғи құбылыс бола ала ма?
3. Заттың үш күйін ата.
4. Найзағайдың пайда болуы туралы шынайы болжамды ұсынған кім?
5. Қараңғы бөлмеге кіргенде ең алдымен нені бірінші жағасың: май шамды ма, әлде газды ма?
6. Ұзындықтың халықаралық бірліктер жүйесіндегі өлшемі не?
7. Күн шығатын жақ.
8. Кемпірқосақта неше түс бар?
9. Теректегі алма қай кезде гүлдейді?
10. Мензурка қандай құрал?
11. Жай көзге көрінбейді. Қозғалуға ерінбейді. Ол не?
«КІМ ЖЫЛДАМ» (викториналық сұрақтар)«Электрон» тобына қойылатын сұрақтар:1. Табиғат туралы ғылым. 2. Жылу, электр, жарық, механикалық құбылыс табиғи

Слайд 9
1. Аспан денелерін зерттейтін ғылым.
2. Жылу құбылысына мысал келтір.
3. Табиғатты зерттеудің

қандай үш әдісі бар?
4. Айға аяғы алғаш тиген астронавт кім?
5. Адамға қай кезде көзілдіріктің қажеті жоқ?
6. Көк шарфты суға салса, не болады?
7. Уақыттың халықаралық бірліктер
жүйесіндегі өлшемі не?
8. Күн бататын жақ.
9. Темірқазық жұлдызын тағы басқаша
қалай атайды?
10. Егер кеседегі судың бәрін ішіп қойсақ,
ішінде не қалады?
11. Астрономиядағы ең негізгі
зерттеу құралы.

«Протон» тобына қойылатын сұрақтар

1. Аспан денелерін зерттейтін ғылым.2. Жылу құбылысына мысал келтір.3. Табиғатты зерттеудің қандай үш әдісі бар?4. Айға аяғы

Слайд 10
1. Заттың ең ұсақ бөлшегі.
2. Бақылау дегеніміз не?
3. Күн мен түннің

көктемде теңелуі.
4. 1 кг темірдің массасы қыста ауыр ма,
әлде жазда ауыр ма?
5. Күн жүйесіндегі ең ірі планета.
6. Сұйық тарапынан әсер ететін кері итеруші
күшті ашқан кім?
7. Темір не?
8. Көкке қарап, жұлдыз санауға арналған құрал?
9. Атом дегеніміз не?
10. Күштің өлшем бірлігін ата?
11. Көлемін де, пішінін де сақтамайтын затты ата.

«Нейтрон» тобына қойылатын сұрақтар

1. Заттың ең ұсақ бөлшегі.2. Бақылау дегеніміз не?3. Күн мен түннің көктемде теңелуі.4. 1 кг темірдің массасы

Слайд 11






III. «ОЙЛАНАЙЫҚ, ОЙЛАЙЫҚ!» (логикалық сұрақтар)
1. Қандай жолмен еш уақытта адам жүрмейді?
2.

Елеуішпен су әкелуге бола ма?
3. Егер сатқандағы судың бәрін ішіп қойса не қалады?
4. Неліктен су отты сөндіреді?
5. Дайындауға болады бірақ жеуге болмайды?
6. Ыстық суда қандай стақан тез жарылып сынады?
7. Ньютонның заңын ашуына себеп болған не?
8. Кім барлық тілде сөйлейді?
9. Ашық ыдыстағы су неге азаяды?
10. Қандай ыдыстарға су құйылмайды?
11. Көзіңмен көресің бірақ қолмен ұстай алмайсың?
12. Жерден көтеру оңай бірақ лақтыру қиын?
13. Теңізде қандай тастар болмайды?
14. Македонский заманындағы уақыт көрсеткіші
немесе өлшеуіші болған не?
15. Жазуға болатын химиялық элемент?




III. «ОЙЛАНАЙЫҚ, ОЙЛАЙЫҚ!» (логикалық сұрақтар)1. Қандай жолмен еш уақытта адам жүрмейді?2. Елеуішпен су әкелуге бола ма?3. Егер

Слайд 12






III. «ОЙЛАНАЙЫҚ, ОЙЛАЙЫҚ!» (логикалық сұрақтар)
1. Құс жолы
2. Болады егер қар немес

мұз болса
3. Ауа
4. Су ауа жібермейді, от ауасыз жанбайды
5. Сабақ
6. қалыны, ішкі қабаты бірдей жылынбайды?
7. Алма
8. Жаңғырық
9. Буланады
10. Су толы ыдысқа
11. Көлеңке
12. Мамық
13. Құрғақ
14. Тауық
15. Бор




III. «ОЙЛАНАЙЫҚ, ОЙЛАЙЫҚ!» (логикалық сұрақтар)1. Құс жолы2. Болады егер қар немес мұз болса3. Ауа 4. Су ауа

Слайд 13IV. «КІМ ТАПҚЫР!»
4. Ой жинақтау.
10
Ғалымдар
20
Ғалымдар
30
Ғалымдар
40
Ғалымдар
10
Формула
20
Формула
30
Формула
40
Формула
10
Өлшем.б
10
аспаптар
10
Салтдәстүр
20
Өлшем.б
30
Өлшем.б
40
Өлшем.б
20
аспаптар
30
аспаптар
40
аспаптар
20
Салтдәстүр
30
Салтдәстүр
40
Салтдәстүр

IV. «КІМ ТАПҚЫР!» 4. Ой жинақтау.10Ғалымдар20Ғалымдар30Ғалымдар40Ғалымдар10Формула20Формула30Формула40Формула10Өлшем.б10аспаптар10Салтдәстүр20Өлшем.б30Өлшем.б40Өлшем.б20аспаптар30аспаптар40аспаптар20Салтдәстүр30Салтдәстүр40Салтдәстүр

Слайд 14
10 Ғалымдар - Орыс тіліне «физика» деген сөзді алғаш енгізген үлы

ғалым.

( М.В.Ломоносов)

Жауабы

10 Ғалымдар - Орыс тіліне «физика» деген сөзді алғаш енгізген үлы ғалым. ( М.В.Ломоносов)Жауабы

Слайд 15
20 Ғалымдар - 1969 жылы айға алғаш табан тіреген американ ғалымдары

кім?

(Н.Армстронг пен Э.Олдрин)

Жауабы

20 Ғалымдар - 1969 жылы айға алғаш табан тіреген американ ғалымдары кім? (Н.Армстронг пен Э.Олдрин)Жауабы

Слайд 16
30 Ғалымдар - Сұйықтар мен газдардың қысымды барлық жаққа бірдей жеткізетінін

зерттеген ғалым.

(Блез Паскаль)

Жауабы

30 Ғалымдар - Сұйықтар мен газдардың қысымды барлық жаққа бірдей жеткізетінін зерттеген ғалым. (Блез Паскаль)Жауабы

Слайд 17
40 Ғалымдар - Атмосфералық қысымның ауа райына байланысты өзгеретінін алғаш байқаған

қай ғалым еді.

( Э.Торричелли)

Жауабы

40 Ғалымдар - Атмосфералық қысымның ауа райына байланысты өзгеретінін алғаш байқаған қай ғалым еді. ( Э.Торричелли) Жауабы

Слайд 1810 Формула –




Бұл қандай формула.

(жылдамдықтың уақытқа
байланысты формуласы)

Жауабы

10 Формула –

Слайд 1920 Формула –




Бұл қандай өрнек.

( қозғалыс заңы)

Жауабы

20 Формула –

Слайд 2030 Формула –





Бұл қандай формула.

(дененің тығыздығы)

Жауабы

30 Формула –

Слайд 2140 Формула –




Бұл қандай формула.

(Қылтүтіктің көтерілу биіктігі)

Жауабы

40 Формула –

Слайд 22
10 Өлшем бірлік - м/с қандай


формуланың өлшем бірлігі.

(жылдамдықтың)

Жауабы

10 Өлшем бірлік - м/с қандай

Слайд 23
20 Өлшем бірлік - м2 қандай формуланың

өлшем бірлігі.

(аудан)

Жауабы

20 Өлшем бірлік - м2 қандай формуланың өлшем бірлігі. (аудан)Жауабы

Слайд 24
30 Өлшем бірлік - Паскаль қай формулаға

тиісті.

(қысым)

Жауабы

30 Өлшем бірлік - Паскаль қай формулаға тиісті. (қысым)Жауабы

Слайд 25
40 Өлшем бірлік - Ньютон

қандай формуланың өлшем бірлігі.

(күш)

Жауабы

40 Өлшем бірлік -  Ньютон  қандай формуланың өлшем бірлігі. (күш) Жауабы

Слайд 26
10 аспаптар – Сұйықтың тығыздығын өлшеуге арналған аспап.


(Ареометр).

Жауабы

10 аспаптар – Сұйықтың тығыздығын өлшеуге арналған аспап. (Ареометр).Жауабы

Слайд 27
20 аспаптар – Сұйықсыз сөзінің грекше баламасы.
(анероид)
Жауабы

20 аспаптар – Сұйықсыз сөзінің грекше баламасы. (анероид)Жауабы

Слайд 28
30 аспаптар – Ұшақтардың ұшу биіктігін қадағалап отыратын

аспап.

(альтиметр)

Жауабы

30 аспаптар – Ұшақтардың ұшу биіктігін қадағалап отыратын аспап. (альтиметр)Жауабы

Слайд 29
40 аспаптар – Сфигмотанометр дегеніміз қандай аспап.
(Жүрек

соғуын өлшейтін аспап).

Жауабы

40 аспаптар – Сфигмотанометр дегеніміз қандай аспап. (Жүрек соғуын өлшейтін аспап).Жауабы

Слайд 30
10 Салт-дәстүр – Айтыстың ен көне түрі
(Бәдік)
Жауабы

10 Салт-дәстүр – Айтыстың ен көне түрі(Бәдік)Жауабы

Слайд 31
20 Салт-дәстүр – Сәукелені желегімен кім, қай уақытта киген ?
(Жаңа

түскен келін)

Жауабы

20 Салт-дәстүр – Сәукелені желегімен кім, қай уақытта киген ? (Жаңа түскен келін)Жауабы

Слайд 32
30 Салт-дәстүр – Өмілдірік деген не?
(Ер тұрман әбзелі)
Жауабы

30 Салт-дәстүр – Өмілдірік деген не? (Ер тұрман әбзелі)Жауабы

Слайд 33
40 Салт-дәстүр – Үш қуатты ата
(ақыл, жүрек тіл)
Жауабы

40 Салт-дәстүр – Үш қуатты ата(ақыл, жүрек тіл)Жауабы

Слайд 34
V. «Қатесін тап!»
Жаздың ашық, ыстық күндерінің бірінде тауға шықтық.
Жолда ыстықтамау үшін

қара киімдер киіп алдық.
Алдымен құмдауыт өзен жағасымен жүріп отырдық.
Құм құрғақ және таза екен, жүру өте оңайға түсті.
Содан соң жол көк шалғынмен жалғасты,
бұл жермен жүру қиындау болып, жылдамдығымыз азаяды.

Алыстан отын шауып алып жатқан адамды көрдік,
балтасының дыбысы бұтаққа тиген сәтте құлаққа келіп тұрды.
Өзенге жетіп, ұйықтауғы өзеннің жағасына жаттық.
Кешке қарай салқындап кетті, балалар өзенге түсіп шыққаннан
кейін бірден жылынып сала берді.
Су түінде бір үлкен тас жатыр екен,ұлдардың үшеуі әзер
көтеріп судан шығарып жіберді.
V. «Қатесін тап!»Жаздың ашық, ыстық күндерінің бірінде тауға шықтық.Жолда ыстықтамау үшін қара киімдер киіп алдық. Алдымен құмдауыт

Слайд 35VI. СЕРГІТУ СӘТІ.
(Кел, күлейік!)
Тапсырма:
Адамға қарағанда
5 қабырғасы артық,
30

қабырғалы,
517 мускулдан, алдыңғы аяғында 5 саусақ, артқы аяғында 4 саусағы
бар, жүгіргенде 50 км/сағ жүгіреді, 60 метр
қашықтықтан көре алатын, адамға қарағанда 14 есе иісті артық сезе алатын жануар қалай аталады?

Жауабы:

VI. СЕРГІТУ СӘТІ. (Кел, күлейік!)Тапсырма: Адамға қарағанда 5 қабырғасы артық, 30 қабырғалы, 517 мускулдан, алдыңғы аяғында 5

Слайд 36
VII. «ТІЛ - ӨНЕР»
(жұмбақтың шешімін тауып,
орыс тіліне аудару)
Дұрыс

жауапқа
қазақ тілінде – 10 ұпай,
орыс тілінде – 10 ұпай.
Сұрақтар:
1. Аса қажет өмірге халық үшін,
Пайдаланады күн сайын жарық үшін.
(ток, ток)
VII. «ТІЛ - ӨНЕР» (жұмбақтың шешімін тауып, орыс тіліне аудару) Дұрыс жауапқа қазақ тілінде – 10 ұпай,

Слайд 372. Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да.
Ұзындығы

жазулы тұр бойында.
(сызғыш, линейка)
3. Суға салсаң батпайы,
Отқа салсаң жанбайды.
(мұз, лед)
4.Қабат-қабат қаптама,
Ақылың болса аттама.
(кітап, книга)
5.Бар ма, жоқ па оны анық білмейсің
Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің.
(ауа, воздух)
6.Жұрттың бәрі соны сүйеді,
Бірақ қарағысы келмейді.
(күн, солнце)
2. Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да.  Ұзындығы жазулы тұр бойында.

Слайд 38


VIIІ. «Физикалық диктант...»
Табиғаттағы физикалық құбылыстарды әрі денелердің физикалық қасиеттерін зерттейтін ғылым ...... деп аталады.
(Физика)
2. Пішіні мен көлемін сақтау ..... ...... тән қасиет.
(қатты денеге)
3. Дене молекулаларының қозғалыс жылдамдығы неғұрлым үлкен болса, оның ............. соғұрлым жоғары болады.
(температурасы)
4. Коперниктің «..... ............ айналуы туралы»деп аталатын
еңбегі 1543 жылы жарық көрді.
(Аспан сфералары)
5. Басқа денелер әрекет тигізбегенде дененің тыныштық күйін сақтау құбылысы ....... деп аталады.
(инерция)

Слайд 39


6. Латынша деформация ......, ...... деп аталады.
(бүліну, бұзылу)
7. Сүттің майлылығын анықтау үшін қолданылатын ареометрлер - ........ деп аталады.
(лактометр)
8. ....... ...... .... деп сұйықтың беттік қабатында әрекет ететін күш.
(беттік керілу күші)
9. Атмосфералық қысым .........байланысты өзгереді.
(биіктікке)
10. Денені бір орыннан екінші орынға қозғап апаруда күштің
істеген жұмысы ........... .... деп аталады.
(механикалық жұмыс)
6.

Слайд 42  
Олар жайлы төреші,
Көрермендер өздерің.
Ақ – қарасын айырып,
Куә болды көздерің.
Көңіл бөліп

бұл кешке,
Келгендеріңізге көп рахмет!

Сабағымыз аяқталды

  Олар жайлы төреші,Көрермендер өздерің.Ақ – қарасын айырып, Куә болды көздерің.Көңіл бөліп бұл кешке,Келгендеріңізге көп рахмет!Сабағымыз аяқталды

Слайд 43Назар аударғандарыңыз үшін рахмет.

Назар аударғандарыңыз үшін рахмет.

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть