Презентация, доклад на тему Үйкеліс күші (7-сынып)

Содержание

тақырыпты тиімді меңгерту мақсатындағы ұйымдастырылатын әрекеттерді интерактивті (өзара белсенді) нұсқада оңтайландыру; түйінді базалық (пән ауқымындағы) құзіреттілікті қалыптастыру, білім,білік,дағды негізінде қалыптасқан оқу-танымдық құзіреттіліктерін дамыту негізіндегі атқарылатын әрекеттердің пәрменділігін арттыру.;репродуктивті

Слайд 1 ТИПІ: Жаңаша (инновациялық) сабақ
Сабақтас үш бағыттағы бір МАҚСАТ:
а) білімділік –танымдық:

Күш түрлерінің бірі- үйкеліс күшінің мәнін, үйкелістің пайда болу себептерін, түрлерін және оны азайту жолдарын зерделеу арқылы тақырыпты меңгерту.
ә) дамытушылық: Берілген тапсырмадағы ситуациядан шығу әрекеті арқылы оқушылардың оқу-танымдық құзіреттіліктерін дамыту. Пән негізіндегі ғылыми тұжырымдарды көре білу, сезіну, түйсіну дағдыларын дамыту.
б) тәрбиелік: Әрекет барысында бір-бірінің пікірін тыңдауға, сыйлауға, тіл тазалығын сақтауға тәрбиелеу. Тақырып мазмұнына және әдістемелік тәсіліне этнографиялық мөлтек ақпарат енгізу арқылы оқушыларды елжандылыққа тәрбиелеу.

ТАҚЫРЫБЫ: ҮЙКЕЛІС КҮШІ

ТИПІ: Жаңаша (инновациялық) сабақ	Сабақтас үш бағыттағы бір МАҚСАТ: 	а) білімділік –танымдық: Күш түрлерінің бірі- үйкеліс күшінің мәнін,

Слайд 2
тақырыпты тиімді меңгерту

мақсатындағы ұйымдастырылатын әрекеттерді интерактивті (өзара белсенді) нұсқада оңтайландыру;
түйінді базалық (пән ауқымындағы) құзіреттілікті қалыптастыру, білім,білік,дағды негізінде қалыптасқан оқу-танымдық құзіреттіліктерін дамыту негізіндегі атқарылатын әрекеттердің пәрменділігін арттыру.;
репродуктивті өнімсіз әдіс-тәсілдерді инновациялық өздік әрекет ұйымдастыру үрдісімен алмастыру;
интерактивті әдіс-құралдар мүмкіндіктерін тиімді қолдану нәтижесінде білім сапасын арттыру, құзіреттілік дәрежесін көтеру, тұлға дамуына жағдай туғызу. Жаңа тақырыпты оқушыларға өздігінен меңгерту барысындағы әдіс-тәсіл, амал-айлаларды оңтайлы қолдану.
 

Мақсаттан нәтижеге жету жолындағы МІНДЕТТЕР:

тақырыпты тиімді меңгерту мақсатындағы ұйымдастырылатын әрекеттерді интерактивті (өзара белсенді)

Слайд 3Логикалық «құрылымдар құру» - технологиялық тәсілі – ыңғайлы перцептивтік тәсіл В.П.Беспалько
Теориялық

негіздеме

Тірек сигналдары арқылы оқушылардың логикалық ойлауын дамыту
В.П.Шаталов

Практикалық негіздеме

ЛТС – логикалық тірек сызбаларды ақпараттық –коммуникациялық құралдар көмегімен құрастыру – тұлға дамуының кепілі

Өздік технология

ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ ҰТЫМДЫ ӘДІС-ТӘСІЛДЕР:


Ойтастам, сараптамалық талдау, мәселені шешу жолдарын қарастыру, нақты ситуациядан шығу, ой қорыту әдіс-тәсілдері арқылы ұйымдастырылатын өздік әрекет – инновациялық әрекет;
Зертханалық тәжірибе, практикалық жұмыс атқару әрекеттері;
Шығармашылық жұмыс – зерттеу, ізденіс әрекеті.

Логикалық «құрылымдар құру» - технологиялық тәсілі – ыңғайлы перцептивтік тәсіл В.П.БеспалькоТеориялық негіздемеТірек сигналдары арқылы оқушылардың логикалық ойлауын

Слайд 4ҚҰРАЛ-ЖАБДЫҚТАР:
Компьютер
Оқулық
Дәптер
Динамометр
Жүктер жиынтығы
Электронды оқулық
Суреттер
САБАҚ БАРЫСЫ:
І. ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ: оқулық, дәптер, компьютер

– оқу құралдарын әрекет ұйымдастыруға дайындығын қамтамасыз ету.

ҚҰРАЛ-ЖАБДЫҚТАР: КомпьютерОқулықДәптерДинамометрЖүктер жиынтығыЭлектронды оқулықСуреттер САБАҚ БАРЫСЫ:І. ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ: оқулық, дәптер, компьютер – оқу құралдарын әрекет ұйымдастыруға дайындығын

Слайд 5ІІ. БЕЛСЕНДІРУ КЕЗЕҢІ
Өткен тақырып материалын қайталау, зерделеу, жаңа тақырыппен селбестіру.
Белсендіру сұрақтары

арқылы шапшаң атқарылатын аудио-визуалды әрекет.
Күш дегеніміз не ? (анықтамасы, белгіленуі, өлшем бірлігі, өлшейтін құрал).
Ауырлық күшінің физикалық мағынасы неде ? (анықтамасы, белгіленуі, өлшем бірлігі, өлшейтін құрал).
Масса- физикалық шамасы нені сипаттайды? (анықтамасы, белгіленуі, өлшем бірлігі, өлшейтін құрал).
Компьютер экранындағы кесте арқылы толықтырылады

ІІ. БЕЛСЕНДІРУ КЕЗЕҢІӨткен тақырып материалын қайталау, зерделеу, жаңа тақырыппен селбестіру.Белсендіру сұрақтары арқылы шапшаң атқарылатын аудио-визуалды әрекет.Күш дегеніміз

Слайд 6
ІІІ. ЖАҢА ТАҚЫРЫПТЫ ӨТУ КЕЗЕҢІ:
І блок
Сәйкестендіру тесті
Жаңа тақырыпты оқып

зерделеу – сәйкестендіру тестін орындаудан басталады.
Бір-бірімен жанасып үйкелісті тудыратын денелер жұбын табады

Дәптермен жұмыс.

ІІІ. ЖАҢА ТАҚЫРЫПТЫ ӨТУ КЕЗЕҢІ: І блок Сәйкестендіру тестіЖаңа тақырыпты оқып зерделеу – сәйкестендіру тестін орындаудан басталады.Бір-бірімен

Слайд 7Денелер бір-бірімен жанасқанда олардың арасында пайда болатын құбылыс ү й к

е л і с деп аталады.

Бір дене екінші дененің бетімен қозғалған кезде пайда болатын күш ү й к е л і с к ү ш і (Fүйк ) деп аталады.

Үйкеліс, үйкеліс күші деген не екені туралы анықтамаларды компьютер экранындағы слайд арқылы зерделейді

Денелер бір-бірімен жанасқанда олардың арасында пайда болатын құбылыс ү й к е л і с деп аталады.Бір

Слайд 8
Сырғанау қозғалысы арқылы үйкеліс тудыратын денелер жұбы - 2-б 4-а
Домалау

қозғалысы арқылы үйкеліс тудыратын денелер жұбы - 1-д 5-в
Тыныштықта тұрған денелер жұбы - 3-г 6-ә

Сәйкестендіру тесті негізінде үйкеліс беттерінің жұбын табу

Сырғанау қозғалысы арқылы үйкеліс тудыратын денелер жұбы  - 2-б 4-аДомалау қозғалысы арқылы үйкеліс тудыратын денелер жұбы

Слайд 92
1
ИННОВАЦИЯЛЫҚ САБАҚ
Топтық жұмыс
Әр топ өз тапсырмаларын орындау барысында экрандағы слайдтарды «слайдтар

көрсету» режимінде
анимациялық нұсқадағы слайдтар түрінде зерделейді.
21ИННОВАЦИЯЛЫҚ САБАҚТоптық жұмысӘр топ өз тапсырмаларын орындау барысында экрандағы слайдтарды «слайдтар көрсету» режимінде анимациялық нұсқадағы слайдтар түрінде

Слайд 12І топ тапсырмасы

І топ тапсырмасы

Слайд 13ІІ топ тапсырмасы

ІІ топ тапсырмасы

Слайд 14ІІІ топ тапсырмасы

ІІІ топ тапсырмасы

Слайд 15
Жанасатын денелердің бір-біріне қатысты қозғалысына қарай бұл үйкелісті


с ы р ғ а н а у
үйкелісі дейміз

Топтардан күтілетін нәтижелер

Жанасатын денелердің бір-біріне қатысты қозғалысына қарай бұл үйкелісті
д о м а л а у
үйкелісі дейміз

Жанасатын денелердің бір-біріне қатысты қозғалысына қарай бұл үйкелісті т ы н ы ш т ы қ үйкелісі дейміз

Жанасатын денелердің бір-біріне қатысты   қозғалысына қарай бұл үйкелісті  с ы р ғ а н

Слайд 16Топтық жұмыс нәтижесінің қорытынды көрсеткіші - ЛТС

Топтық жұмыс нәтижесінің қорытынды көрсеткіші - ЛТС

Слайд 17 Әлемдік мәні бар ғаламат жаңалықтардың бірі доңғалақты ойлап табу. Доңғалақты ойлап

табушы біздің ата тегімізге жататын сақтар болғанын мақтанышпен атауға болады. Сырт көзге қарапайым құбылыс болып көрінгенмен, мағынасы ғылыми дәрежеде болып келетін бұл жаңалықтың пайдасы өте зор. Доңғалақтың пайда болуы қажеттіліктен туындады. Алғашқы ағаш доңғалақтар кейіннен темірден жасалып, доңғалақ шеңберінің сырты резеңкемен көмкерілді. Көшпенділер ғасырлар бойы жүктерін түйіп, сүйретіп жүрді. Доңғалақты арбалар пайда болғаннан кейін бұл мәселенің ғаламат шешімі табылды.

Ізденімпаз жеке оқушы ақпараты

Әлемдік мәні бар ғаламат жаңалықтардың бірі доңғалақты ойлап табу. Доңғалақты ойлап табушы біздің ата тегімізге жататын сақтар

Слайд 18Ү
Й
К
Е
Л
І
С
Т
І
Ң





Жанасатын беттер өте мұқият өңделген жағдайда олардың молекулаларының бір бөлігі бір-біріне

өте жақын орналасады да, өзара әрекеттесу күштері байқала бастайды

Соның салдарынан сансыз төмпешіктер бір-біріне ілінісіп, дененің сырғанауына кедергі туғызады.

Пайда болу себептері





Жанасатын беттердің кедір-бұдыр болуы






Жанасатын беттердің молекулаларының өзара тартылысы

Шығармашыл, қабілетті, дара оқушы жұмысы

ҮЙКЕЛІСТІҢЖанасатын беттер өте мұқият өңделген жағдайда олардың молекулаларының бір бөлігі бір-біріне өте жақын орналасады да, өзара әрекеттесу

Слайд 19Үйкелісті азайту жолдары
Өңдеу
Майлау
Үйкелісті азайту жолдары ғылыми тәжірибелік зерделеу

– оқулықпен атқарылатын ұжымдық әрекет
Үйкелісті азайту жолдары Өңдеу МайлауҮйкелісті азайту жолдары ғылыми тәжірибелік  зерделеу – оқулықпен атқарылатын ұжымдық әрекет

Слайд 20Бір дене екінші дененің бетімен қозғалған кезде, қозғалыс жылдамдығына қарама-қарсы бағытталған

және дененің қозғалысына кедергі жасайтын үйкеліс күшінің пайда болатынын күнделікті өмірдегі тәжірибелерден байқауға болады.

Үйкеліс күшінің бағытын анықтау

Бір дене екінші дененің бетімен қозғалған кезде, қозғалыс жылдамдығына қарама-қарсы бағытталған және дененің қозғалысына кедергі жасайтын үйкеліс

Слайд 21Нақты мәселені шешу әдістемесі
Жып-жылтыр мұз айдынында үш бала сырғанауда. Бір бала

етік, екіншісі коньки, енді бірі аяғына пима киіп алған. Балалар қатарласып сырғанағанда қайсысы жылдам, қай бала өте баяу сырғанайды ? Оның себебі неде ?

І топ тапсырмасы

Нақты мәселені шешу әдістемесіЖып-жылтыр мұз айдынында үш бала сырғанауда. Бір бала етік, екіншісі коньки, енді бірі аяғына

Слайд 22Еден жуғанда диванды қозғап, астын тазалау қажеттілігі туындайды.
Осы екі мысалды салыстыра

отырып қайсысында үйкеліс күші басым деп ойлайсыңдар? Неліктен ?

Күй сандық өте ауыр саздық аспап. Оны бір орыннан екінші орынға ауыстыру өте қиын.

ІІ топ тапсырмасы

Нақты мәселені шешу әдістемесі

Еден жуғанда диванды қозғап, астын тазалау қажеттілігі туындайды.Осы екі мысалды салыстыра отырып қайсысында үйкеліс күші басым деп

Слайд 23
Берілген мәліметтерді зерделей отырып, үйкеліс коэффициенті ең аз, ең көп денелер

жұбын анықтап, себебін түсіндір

ІІІ топ тапсырмасы

Нақты мәселені шешу әдістемесі

Берілген мәліметтерді зерделей отырып, үйкеліс коэффициенті ең аз, ең көп денелер жұбын анықтап, себебін түсіндірІІІ топ тапсырмасыНақты

Слайд 24
Үйкеліс күшінің өзгеру себептері
Дененің ауданына аса тәуелді емес

Үйкеліс күшінің өзгеру себептері Дененің ауданына аса тәуелді емес

Слайд 25Ү Й К Е Л І С


көп

Динамометрмен практикалық

жұмыс
Электронды оқулық арқылы практикалық жұмысты бекіту бақылау
Оқулықтағы 87-суретті зерделеу арқылы бекіту

аз

Практикалық жұмыс
Үйкеліс күшін сандық жағынан сипаттауға болады

Ү Й К Е Л І Скөп  Динамометрмен практикалық  жұмысЭлектронды оқулық арқылы практикалық жұмысты бекіту

Слайд 26Үйкеліс, ауырлық, нормаль қысым күштері арасындағы байланыс
Fт=Fүйк
Тарту күші мен үйкеліс

күші бір-біріне тең болған кезде бірқалыпты қозғалыс пайда болады





Дененің өзі жанасып тұрған бетке (жанасу бетіне перпендикуляр) түсіретін күшін нормаль қысым күші деп атайды N

Үйкеліс, ауырлық, нормаль қысым күштері арасындағы байланысFт=Fүйк Тарту күші мен үйкеліс күші бір-біріне тең болған кезде бірқалыпты

Слайд 27

N Fа
Дене горизонталь бетте жатқан жағдайда нормаль

қысым күші денеге әрекет ететін ауырлық күшіне тең N=Fа





Дене көлбеу жазықтықта жатқан кезде денеге әсер ететін ауырлық күші нормаль қысым күшінен басым болады

N






N   Fа Дене горизонталь бетте жатқан жағдайда нормаль қысым күші денеге әрекет ететін ауырлық

Слайд 28Fүйк. = µ N (Н)

Fүйк. - үйкеліс күші
µ - үйкеліс коэффициенті
N

- нормаль қысым күші

18-жаттығу № 2 есеп


Есеп шығару блогы

Fүйк. = µ N (Н)Fүйк. - үйкеліс күшіµ - үйкеліс коэффициентіN - нормаль қысым күші18-жаттығу № 2

Слайд 29 БЕКІТУ

М Ә Н І

ӘДІС-ТӘСІЛДЕРІ

ҚҰРАЛ - ЖАБДЫҚТАРЫ
Зерделенген тақырыптың мән-мағынасын әр оқушының меңгеруіне

бағытталған Ә Р Е К Е Т ұйымдастыру

ЛТС – құру (оқушылардың ұжымдық әрекеті)

АКҚ (ақпараттық коммуникатив-тік құралдар) оқулық, динамометр, жүктер жиынтығы, суреттер, электронды оқулық.

БЕКІТУ М Ә Н ІӘДІС-ТӘСІЛДЕРІҚҰРАЛ - ЖАБДЫҚТАРЫЗерделенген тақырыптың мән-мағынасын әр оқушының меңгеруіне бағытталған

Слайд 31Бағалау - сабақ үрдісінің маңызды кезеңі.
Топтық жұмыс атқару барысындағы әр

оқушының дербес әрекетін бағалау
критерийлері:
белсенділігі
нақты үлесі
білім дәрежесі
логикалық ойлауы
шығармашылық жұмыс нәтижесі
зертханалық-практикалық жұмыс нәтижесі
Өзара белсенді әрекет көрсеткіштері бағаланады.


Үйге тапсырма беру үрдісін арнайы талаптармен сәйкестендіру
нақтыландыру
комментарий жасау (әрекет үлесін атап өту)
ЛТС – зерделеу арқылы тақырыпты қайталау
18-жаттығу № 3,4 есеп

Бағалау - сабақ үрдісінің маңызды кезеңі.Топтық жұмыс атқару барысындағы  әр оқушының дербес әрекетін бағалау критерийлері:белсенділігінақты үлесібілім

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть