Презентация, доклад по математике на тему Мустахкамлаш

Содержание

Дарснинг мақсади: Билимлиги: ўқувчилар билан ўтилган дарслар бўйича мисол ва масалалар, тенгламалар ечиш. Ривожлантирувчи : ўқувчиларнинг математикага бўлган қизиқишини ошириш, оғзаки ҳисоблаш қобилиятини ривожлантириш.Тарбиявийлилиги : ўз-ўзини бошқаришга, уюшқоқликка, жавобгарликни хис қила билишга ўргатиш.

Слайд 1№111 М.Маметова номли умумий ўрта мактаб Математика Мавзу: Мустаҳкамлаш
3- “А”синф Кочкарова Лазакат

2015

йил 2015 йил
№111 М.Маметова номли умумий ўрта мактаб  Математика  Мавзу:  Мустаҳкамлаш 3- “А”синф Кочкарова Лазакат2015 йил

Слайд 2Дарснинг мақсади: Билимлиги: ўқувчилар билан ўтилган дарслар бўйича мисол ва масалалар,

тенгламалар ечиш.
Ривожлантирувчи : ўқувчиларнинг математикага бўлган қизиқишини ошириш, оғзаки ҳисоблаш қобилиятини ривожлантириш.
Тарбиявийлилиги : ўз-ўзини бошқаришга, уюшқоқликка, жавобгарликни хис қила билишга ўргатиш.
Дарснинг мақсади: Билимлиги: ўқувчилар билан ўтилган дарслар бўйича мисол ва масалалар, тенгламалар ечиш. Ривожлантирувчи : ўқувчиларнинг математикага

Слайд 3Дарс тури: такрорлаш
Дарс методи: савол-жавоб, тест
Дарс жиҳози: дарслик, интерфаол тахта, тест,

уй расми
Дарснинг бориши: 1.Ташкилий қисм.
1.Саломлашиш.
2. Дарсга ҳозирлик
3. Дафтарларни тарқатиш
4.Ўтилган дарсларни мустаҳкамлаш
Дарс тури: такрорлашДарс методи: савол-жавоб, тестДарс жиҳози: дарслик, интерфаол тахта, тест, уй расмиДарснинг бориши: 1.Ташкилий қисм.1.Саломлашиш. 2.

Слайд 4Ташкилий қисм:
ПСИХОЛОГИК ТАЙЁРГАРЛИК
1, 2, 3 кериламиз,
чўзиламиз,
Энди тўғри ўтирамиз.

Ташкилий қисм:ПСИХОЛОГИК ТАЙЁРГАРЛИК1, 2, 3 кериламиз, чўзиламиз,Энди тўғри ўтирамиз.

Слайд 5Ўтилган дарсларни
мустаҳкамлаш.

Ўтилган дарсларни  мустаҳкамлаш.

Слайд 6Савол -жавоб
Қандай жадвални биласизлар?
Қўшишда сонлар қандай аталади?
Айиришдаги сонлар қандай аталади?
Кўпайтиришдаги сонлар

қандай аталади?
Бўлишдаги сонлар қандай аталади?
Савол -жавобҚандай жадвални биласизлар?Қўшишда сонлар қандай аталади?Айиришдаги сонлар қандай аталади?Кўпайтиришдаги сонлар қандай аталади?Бўлишдаги сонлар қандай аталади?

Слайд 78 * 3 = 24
1-чи турган сон қандай аталади?
2-чи турган сон

қандай аталади?
3-чи турган сон қандай аталади?

8 * 3 = 241-чи турган сон қандай аталади?2-чи турган сон қандай аталади?3-чи турган сон қандай аталади?

Слайд 8Йиғиндини кўпайтмага
алмаштиринг
2
2
2
2
2

Йиғиндини кўпайтмага алмаштиринг22222

Слайд 9Мантиқий топшириқ:
1.Оқ тўп қора денгизга тушса нима бўлади.
2.Чўп орасига қуёнлар

беркиниб ўтирибди. Фақат 10 та қулоғи кўриниб турибди.
Нечта қуён беркиниб ўтирибди.
3.Овчи ўрмондан қуёнлар тутиб олди.
Унинг халтасидан 6 та қулоқ чиқиб турибди. Овчи нечта қуён тутиб олди.
Мантиқий топшириқ:1.Оқ тўп қора денгизга тушса нима бўлади. 2.Чўп орасига қуёнлар беркиниб ўтирибди. Фақат 10 та қулоғи

Слайд 102. Янги мавзу баёни.
Бугун биз сиз билан биргаликда уй соламиз.
1.Уй солиш

учун нима қилиш керак?
2.Чиройли ва мустаҳкам бўлиши учун нима қилиш керак?
3. Уй солиш учун берилган топшириқларни бажаринг.
4.Топшириқни тўғри бажарган ўқувчига уйнинг калити берилади.
2. Янги мавзу баёни.Бугун биз сиз билан биргаликда уй соламиз.1.Уй солиш учун нима қилиш керак?2.Чиройли ва мустаҳкам

Слайд 11Китоб билан ишлаш
1-топшириқ. Қурилиш материалларини сотиб олиш.
Жадвалдан фойдаланиб, масалалар тузинг ва

уларнинг ечимини ифода кўринишида ёзиб кўрсатинг.

4

6

8

10

Китоб билан ишлаш1-топшириқ. Қурилиш материалларини сотиб олиш.Жадвалдан фойдаланиб, масалалар тузинг ва уларнинг ечимини ифода кўринишида ёзиб кўрсатинг.

Слайд 122-топшириқ. Фундамент қуйиш.

b=3, 2, 1, 0 бўлса, 3* b

ифоданинг қийматини топинг.

3 * 3 = 9

3 * 2 = 6

3 * 1 = 3

3 * 0 = 0

2-топшириқ. Фундамент қуйиш.b=3, 2, 1, 0  бўлса,  3* b ифоданинг қийматини топинг.3 * 3 =

Слайд 133-топшириқ. Ғиштларини териш.
Таққосланг:
16:2 * 16:4
16:8 * 4:2
12:3 * 12:2
12:3 * 8:2

3-топшириқ. Ғиштларини териш.Таққосланг:16:2 * 16:416:8 * 4:212:3 * 12:212:3 * 8:2

Слайд 144-топшириқ. Томини ёпиш.
Масалани ечинг:
Спорт майдонида 2 ўқувчи ҳакам бўлди, 16 ўқувчи

эса футбол ўйнамоқда.
Футбол ўйновчилар ҳакамлардан неча марта ортиқ?

16 : 2 = 8
Жавоби: 8 марта ортиқ

4-топшириқ. Томини ёпиш.Масалани ечинг:Спорт майдонида 2 ўқувчи ҳакам бўлди, 16 ўқувчи эса футбол ўйнамоқда. Футбол ўйновчилар ҳакамлардан

Слайд 155-топшириқ. Дераза ва ромларини ўрнатиш.
Кўпайтманинг ва бўлинманинг қийматларини топинг.
4 :

2 =
2 : 2 =
1 * 2 =
2 * 2 =

2

1

2

4

5-топшириқ. Дераза ва ромларини ўрнатиш.Кўпайтманинг ва бўлинманинг қийматларини топинг. 4 : 2 =    2

Слайд 166-топшириқ. Ранг бериш.
Тенгламани ечинг
х * 2 = 14

14 * х =

7

х : 2 = 7

2 * х = 12

6-топшириқ. Ранг бериш.Тенгламани ечингх * 2 = 1414 * х = 7х : 2 = 72 *

Слайд 17Дам олиш дақиқаси

Дам олиш дақиқаси

Слайд 18Тест билан ишлаш
1.Қўшишини кўпайтиришга алмаштир. 3+3+3+3
А) 3 * 4 Б) 3 *

3 В) 3 * 2

2.Сарварнинг 10 та конфети бор эди. У 2 тадан ўртоқларига тенг бўлиб берди. Нечта ўртоғига конфет берди?
А) 8 та Б) 5 та В) 2 та

3. Қийматини топинг. 16:2+2
А) 8 Б) 18 В) 20

4. Неча соат бўлади? 1 сутка + 4 соат
А) 24 соат Б) 28 соат В) 26 соат

15 билан 3 нинг бўлинмасини топинг.
А) 15 *3 Б) 3 * 15 В) 15 : 3
Тест билан ишлаш1.Қўшишини кўпайтиришга алмаштир. 3+3+3+3А) 3 * 4		Б) 3 * 3		В) 3 * 22.Сарварнинг 10 та

Слайд 19Дарсни якунлаш.
Ҳар бир топшириқ бўйича ишлар юритилди. Суръат бўйича солинган

уйни томоша қилиш. Энди шу уйнинг калитини кимга берамиз?
Дарсни якунлаш. Ҳар бир топшириқ бўйича ишлар юритилди. Суръат бўйича солинган уйни томоша қилиш. Энди шу уйнинг

Слайд 20Уйга вазифа.
уйга берилган топшириқни тўлиқ, тўғри бажарган ўқувчига шу уйнинг

калити берилади.

Уйга:№ 7 57- бет.
Уйга вазифа. уйга берилган топшириқни тўлиқ, тўғри бажарган ўқувчига шу уйнинг калити берилади. Уйга:№ 7

Слайд 21Ўқувчиларни баҳолаш ва рағбатлантириш

Ўқувчиларни баҳолаш ва рағбатлантириш

Слайд 22Эътиборинглар учун рахмат!

Эътиборинглар учун рахмат!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть