Презентация, доклад по литературе на тему Koroğlu dastanı (6-cı sinif)

Standart: 1.1.3Dastanı hissələrə ayırır, məzmununu müxtəlif formalarda izah edir, plan tərtib edir.Məqsəd : “Koroğlu” dastanının növ və janrını müəyyənləşdirə bilir. Mövzu ilə bağlı verilən suallara cavab verir.İş forması: Kollektiv və kiçik qruplar.İş üsulu: Beyin həmləsi,BİBÖ, krassvord,

Слайд 1Bakı şəhəri Nəsimi rayonu 111 saylı tam orta məktəbin Azərbaycan dili

və ədəbiyyatı müəllimi Əsədova Məlihənin «Koroğlu» dastanı mövzusunda

Təqdimat (6-cı sinif)

Bakı şəhəri Nəsimi rayonu  111 saylı tam orta məktəbin Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimi Əsədova Məlihənin

Слайд 2Standart: 1.1.3
Dastanı hissələrə ayırır, məzmununu müxtəlif formalarda izah edir, plan tərtib

edir.
Məqsəd : “Koroğlu” dastanının növ və janrını müəyyənləşdirə bilir. Mövzu ilə bağlı verilən suallara cavab verir.
İş forması: Kollektiv və kiçik qruplar.
İş üsulu: Beyin həmləsi,BİBÖ, krassvord, pazl yığımı.
Resurslar: Dərslik, mimio lövhəsi və qələmi marker,A3 vərəqləri,İKT vasitələri
İnteqrasiya: Tarix musiqi

Mövzu: “Koroğlu” dastanı

Standart: 1.1.3Dastanı hissələrə ayırır, məzmununu müxtəlif formalarda izah edir, plan tərtib edir.Məqsəd : “Koroğlu” dastanının növ və

Слайд 3Elektron lövhədə örülü dairənin ətrafinda 3 şəkil (qılınc, at, dəbilqə)
MOTİVASİYA
Xalqımızın hər

cür zülmə, haqsızlığa , ədalətsizliyə , xüsusən yadelli işğalçılara qarşı mübarizəni özündə əks etdirir.Bu janr haqqında nə deyə bilərsiniz?
Elektron lövhədə örülü dairənin ətrafinda 3 şəkil (qılınc, at, dəbilqə)MOTİVASİYAXalqımızın hər cür zülmə, haqsızlığa , ədalətsizliyə ,

Слайд 4Tədqiqat sualı
Dastanların tərbiyəvi əhəmiyyəti nədir?
Qruplar üzrə iş: 1.
Şagirdlər lövhədəki rəngli dairəni

firladaraq uyğun rəngə bərkidilmiş sualları açıb cavablar hazırlayırlar.
Tədqiqat sualıDastanların tərbiyəvi əhəmiyyəti nədir?Qruplar üzrə iş: 1.Şagirdlər lövhədəki rəngli dairəni firladaraq uyğun rəngə bərkidilmiş sualları açıb

Слайд 5BİBÖ cədvəli
Şagirdlər qruplara ayrılır, hər bir qrupa ad verirəm və şagirdlər

BİBÖ cəvəlini doldururlar.

Koroğlu — Altay — Altay, Türkiyə,
Türkmənistan,
Azərbaycan türklərinin
əfsanələrində
və xalq
əhvalatlarında
iştirak edən qəhrəman.

Koroğlu — Altay,
TürkiyəTürkiyə, Türkmənistan,
Azərbaycan türklərinin
əfsanələrində və
xalq əhvalatlarında
iştirak edən qəhrəman.

Dastanların tərbiyəvi
əhəmiyyəti
Nədir?

BİBÖ cədvəliŞagirdlər qruplara ayrılır, hər bir qrupa ad verirəm və şagirdlər BİBÖ cəvəlini doldururlar.Koroğlu — Altay —

Слайд 6Tədqiqatın aparılması:
Qruplar tədqiqata başlayır.

İnformasiya mübadiləsi:
Hər qrupdan bir nəfər nümayəndə qrupun işini

təqdim eir. Qruplar bir-birinin işləri ilə tanış olurlar. Təqim olunan işlər lövhədən asılır.
Tədqiqatın aparılması:Qruplar tədqiqata başlayır.İnformasiya mübadiləsi:Hər qrupdan bir nəfər nümayəndə qrupun işini təqdim eir. Qruplar bir-birinin işləri ilə

Слайд 7İnformasiyanın müzakirəsi.
Müəllim tədqiqatan alınan cavablara əsasən şagirdlərə suallarla müraciət edərək, onları

öz mühazirələrini əsaslandırmağa sövq edir.

Qruplar üzrə iş: 2.

Lövhədə adları qeyd olunan dastanın qəhrəmanları xarakterlərinə görə
qruplaşdırılır və fikirlər əsaslandırılır.
İnformasiyanın müzakirəsi.Müəllim tədqiqatan alınan cavablara əsasən şagirdlərə suallarla müraciət edərək, onları öz mühazirələrini əsaslandırmağa sövq edir.Qruplar üzrə

Слайд 8Qrup işi: 3.
Qəhrəmanlıq mövzusuna aid verilmiş atalar sözlərini buraxılmış boşluqları doldurmaqla

tamamlayın...
1.İgid ölər ....... Qalar.
2. ......... İgidləri ilə tanınar.
3. .......... İgidin yaraşığıdır.
4. İgid odur ...... atlana, igid odur......... qatlana.
Kollektiv iş.
Elektron lövhədəki məkan adları birləşərək , adları yazılmış şəhərlərin hansı dastanda adı çəkildiyi müəyyənləşdirilir.
Qrup işi: 3.Qəhrəmanlıq mövzusuna aid verilmiş atalar sözlərini buraxılmış boşluqları doldurmaqla tamamlayın...1.İgid ölər ....... Qalar.2. ......... İgidləri

Слайд 9Nəticə və ümumiləşdirmə
Müəllim diqqəti tədqiqat sualına yönəldərək şagirdlərin cavablarını ümumiləşdirir. Eləcə

də BİBÖ cədvəlində yeni öyrənilən biliklər də qeyd olunur.
Nəticə və ümumiləşdirməMüəllim diqqəti tədqiqat sualına yönəldərək şagirdlərin cavablarını ümumiləşdirir. Eləcə də BİBÖ cədvəlində yeni öyrənilən biliklər

Слайд 10DASTAN QƏHRƏMANLARI
KEÇƏL HƏMZƏ
DƏLİ HƏSƏN
HALAYPOZAN
DƏMİRÇİOĞLU
EYVAZ
BƏLLİ ƏHMƏD
Toxmaqvuran, Tüpdağıdan, İsabalı, Çopur Səfər
Cavablar müzakirə olunur

və ümumiləşdirmə aparılır.

REFLEKSİYA

DASTAN QƏHRƏMANLARIKEÇƏL HƏMZƏDƏLİ HƏSƏNHALAYPOZANDƏMİRÇİOĞLUEYVAZBƏLLİ ƏHMƏDToxmaqvuran, Tüpdağıdan, İsabalı, Çopur SəfərCavablar müzakirə olunur və ümumiləşdirmə aparılır.REFLEKSİYA

Слайд 11 Ev tapşırığı

Qəhrəmanlıq mövzusunda esse tərtib etmək


İstənilən bir qəhrəmanlıq mövzusuna aid inşa yazmaq.

Qiymətləndirmə:
Müəllim cavablara görə qrupları qiymətləndirir.
Ev tapşırığıQəhrəmanlıq mövzusunda esse tərtib etmək İstənilən bir qəhrəmanlıq mövzusuna aid inşa

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть