Презентация, доклад әдебиеттік оқу С. Бақбергенов. Құрманғазы (4 сынып)

Содержание

Мақсаты: 1. Оқушыларға Сәуірбек Бақбергеновтың «Құрманғазы» атты әңгімесі бойынша қазақтың ұлы күйші-композиторы Құрманғазы Сағырбайұлының өмірімен таныстыруОқып, өздігінен ізденіп жұмыс істеуге баулу, байланыстырып сөйлеуге, ойын тұжырымдай білу қасиетін дамыту; балалардың шығармашылық белсенділіктерін түрлі музыкалық тапсырмалар арқылы

Слайд 1Тақырыбы:
Сәуірбек Бақбергенов. «Құрманғазы»

Тақырыбы:Сәуірбек Бақбергенов. «Құрманғазы»

Слайд 2
Мақсаты:
1. Оқушыларға Сәуірбек Бақбергеновтың «Құрманғазы» атты әңгімесі бойынша қазақтың

ұлы күйші-композиторы Құрманғазы Сағырбайұлының өмірімен таныстыру
Оқып, өздігінен ізденіп жұмыс істеуге баулу, байланыстырып сөйлеуге, ойын тұжырымдай білу қасиетін дамыту; балалардың шығармашылық белсенділіктерін түрлі музыкалық тапсырмалар арқылы ояту.
Отан сүйгіш, елін қорғайтын, өнерін сыйлайтын азамат болуға тәрбиелеу,
балаларды өз халқының музыканың мұрасынан эстетикалық ләззат алуға баулу.

Мақсаты: 1. Оқушыларға Сәуірбек Бақбергеновтың «Құрманғазы» атты әңгімесі бойынша қазақтың ұлы күйші-композиторы Құрманғазы Сағырбайұлының өмірімен таныстыруОқып,

Слайд 3
Түрі: аралас сабақ.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену, тыңдау, сто
Көрнекілігі: суреттер, кесте.

слайдтар

Түрі: аралас сабақ.Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену, тыңдау, стоКөрнекілігі: суреттер, кесте. слайдтар

Слайд 4
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік.
А) Психологиялық дайындық
Ә)Топқа бөлу

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік.А) Психологиялық дайындықӘ)Топқа бөлу

Слайд 5Бүгінгі сабағымызды топтық жарыс түрінде өткіземіз.

Бүгінгі сабағымызды топтық жарыс түрінде өткіземіз.

Слайд 6 ІІ.Қызығушылықты ояту
А) Үй тапсырмасын сұрау:
1. «Үш қадам» әдісі. Әр

топтан бір – бір оқушыдан шығып «Бала Тұрар» әңгімесін айтады
2. «Сұрақ меннен жауап сізден» сұрақ – жауап әдісі

ІІ.Қызығушылықты оятуА) Үй тапсырмасын сұрау: 1. «Үш қадам» әдісі. Әр топтан бір – бір оқушыдан шығып

Слайд 7ІІІ.Мағынаны ашу
А) «Ой қозғау» әдісі
Құрманғазы туралы видеоролик көрсету. Сұрақ – жауап

арқылы талдау

ІІІ.Мағынаны ашуА) «Ой қозғау» әдісіҚұрманғазы туралы видеоролик көрсету. Сұрақ – жауап арқылы талдау

Слайд 8Видеоролик

Видеоролик

Слайд 9
Ә) Топтық тапсырма
1- топ Құрманғазының өмірі туралы баяндау
2 –топ Құрманғазының

шығармалары туралы баяндау
3- топ «Адай» күйінің тарихы
4-топ «Сары арқа » күйінің тарихы

Ә) Топтық тапсырма1- топ Құрманғазының өмірі туралы баяндау2 –топ Құрманғазының шығармалары туралы баяндау3- топ «Адай» күйінің

Слайд 10
Б) Слайдпен жұмыс.
Сәуірбек Бақбергенов және Құрманғазы өміріне қысқаша тоқталу

Б) Слайдпен жұмыс. Сәуірбек Бақбергенов және Құрманғазы өміріне қысқаша тоқталу

Слайд 11

Құрманғазы Сағырбайұлы (1818-1889) — қазақтың ұлы күйші-композиторы.Қазақтың аспапты музыка өнерінің

классигі.
Қазіргі Орал облысы, Жанғалы ауданының Жиделі елді мекенінде дүниеге келген. Күй атасы.

Шыққан тегі – Кіші жүз, он екі ата Байұлынан өрбіген Сұлтансиықтың Қызылқұрт бұтағы.
Құрманғазы Сағырбайұлы (1818-1889) — қазақтың ұлы күйші-композиторы.Қазақтың аспапты музыка өнерінің классигі.Қазіргі Орал облысы, Жанғалы ауданының Жиделі елді

Слайд 12
Құрманғазының ғұмыр кешкен уақыты, әсіресе оң солын танып, өмір-тіршілікке белсене

араласа бастаған кезі мейлінше күрделі еді. Бұл кезең патшалық Ресей жүргізген отаршыл саясаттың ең бір қарқын алған, әбден құныққан, шектен шыға басынған кезі болатын. Қашанда ел басына келген нәубеттің ауырлық тауқыметі ең алдымен еңсесі биік ерлердің иығына түсетін әдеті. Замана зобалаңы Құрманғазыны да от-жалынымен шарпып бағады. Оның «Түрмеден қашқан», «Кісен ашқан», «Ертең кетем», «Бозқаңғыр», «Пәбескі», «Терезеден-есіктен», «Бозшолақ», «Бұқтым-бұқтым», «Не кричи, не шуми», «Арба соққан», «Аман бол, шешем, аман бол», «Қайран шешем» сияқты күйлері замана басқа салған зобалаңның бір-бір бекеті сияқты. Ол қатал тағдырдың кез келген талқысына өнерімен жауап беріп, өнерімен белгі қалдырып отырған.
Құрманғазының ғұмыр кешкен уақыты, әсіресе оң солын танып, өмір-тіршілікке белсене араласа бастаған кезі мейлінше күрделі еді.

Слайд 13
В) Оқулықпен жұмыс
Сөздік пен жұмыс
Суыт – асығыс.
Кілтипандарын – құпиясын.
Жігері

құм болды – дәрменсіз күйге түсті.
Құқай – қиындық.
Шылау – жүрегіннің шаужайы, шылбыры.


В) Оқулықпен жұмыс Сөздік пен жұмысСуыт – асығыс.Кілтипандарын – құпиясын.Жігері құм болды – дәрменсіз күйге түсті.Құқай

Слайд 14
Мәтін 4 бөлікке бөлініп таратылады.
- Әр топ бөліктерді

дауыстап оқиды.
- Берілген мәтін бөліктері топ ара түсіндіреді
- Ортаға әр топтан бір оқушы түсіндіреді.

Мәтін 4 бөлікке бөлініп таратылады.  - Әр топ бөліктерді дауыстап оқиды. - Берілген мәтін бөліктері

Слайд 15ІV.Ой толғау
Бекіту. Топпен жұмыс
1-Топ «Ақындар» тобы - 5 жолды өлең
2-Топ «Жазушылар»

тобы – эссе жазу
3-Топ «Суретшілер» тобы – сары арқа күйінің мазмұнына байланыты сурет салу
4-Топ «мүсіншілер» тобы – домбыра мүсінің жасау

ІV.Ой толғауБекіту. Топпен жұмыс1-Топ «Ақындар» тобы - 5 жолды өлең2-Топ «Жазушылар» тобы – эссе жазу3-Топ «Суретшілер» тобы

Слайд 16V. Үйге тапсырма:
«Құрманғазы » әңгімесін оқу. Мазмұның айту
Құрманғазыға буклет жасау

Бағалау:

Бағалау парағы бойынша бағаланады

V. Үйге тапсырма:«Құрманғазы » әңгімесін оқу. Мазмұның айту Құрманғазыға буклет жасауБағалау: Бағалау парағы бойынша бағаланады

Слайд 17VI. Кері байланыс
«Екі жұлдыз, бір тілек» стикерге өз ұсыныстары мен

тілектерін жазады


VI. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» стикерге өз ұсыныстары мен тілектерін жазады

Слайд 18
Назарларыңызға рахмет

Назарларыңызға рахмет

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть