Презентация, доклад на тему Әдебиеттік оқу. Ашық сабақ. Боран

Сабақтың мақсаты:• М.Әуезов өмірімен таныстыру, «Абай жолы» роман эпопеясынан алынған «Боран» мәтінін оқып, негізгі ойды, идеяны ұғынады. • Мәтін бойынша тапсырмалар беріп,өз ойларын тұжырымдап жеке,топта жұмыс жасап, шығармашылықпен жұмыс жасауға, танымдық қабілетті дамытуда, ой өрісін арттыруда

Слайд 1Жиырма екінші желтоқсан
Сабақтың тақырыбы:

Боран

Жиырма екінші желтоқсанСабақтың тақырыбы: Боран

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
• М.Әуезов өмірімен таныстыру, «Абай жолы» роман эпопеясынан алынған «Боран»

мәтінін оқып, негізгі ойды, идеяны ұғынады. • Мәтін бойынша тапсырмалар беріп,өз ойларын тұжырымдап жеке,топта жұмыс жасап, шығармашылықпен жұмыс жасауға, танымдық қабілетті дамытуда, ой өрісін арттыруда ізденіс жұмыстарын жүргізу. • Ұлы адамдар өмірінен үлгі алуға, табиғаттағы өзгерістерді байқай білуге тәрбиеленеді.
Сабақтың мақсаты:• М.Әуезов өмірімен таныстыру, «Абай жолы» роман эпопеясынан алынған «Боран» мәтінін оқып, негізгі ойды, идеяны ұғынады.

Слайд 3Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу:

Қонақ күту - салтымыз
Оқып-біліп жатырмыз.
Келген қонақ сіздерге
Сәлем бердік жалпымыз
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі а) Сәлемдесу:          Қонақ күту

Слайд 4Ой қозғау
«Бірлік болмай, тірлік болмас»

- Мағынасын қалай түсінеміз?(балалар жауап

береді)
Осы мақалды басшылыққа ала отырып, берілген тапсырмаларды татуласа, достаса, бірлесе отырып, бір-бірімізге көмектесе отырып орындаймыз.
Үш топқа бөлініп, бүгінгі сабағымызды жарыс түрінде өткіземіз
Ой қозғау«Бірлік болмай, тірлік болмас»  - Мағынасын қалай түсінеміз?(балалар жауап береді) Осы мақалды басшылыққа ала отырып,

Слайд 5І-топтың ұраны: Әдебиетті мақтаймыз

Әңгіменің барлығын
Есімізге сақтаймыз.

ІІ-топтың ұраны: Бұл сайыста болма бос,
Біліміңе білім қос.

ІІІ-топтың ұраны: Біз ақылды баламыз
Бар білімді саламыз.
Ереже, жұмбақ, ойынның
Жауабын тез табамыз.
Үш топ бірге: Тілейміз сәттілік,
Жеңіп шықсын бірлік!

Жыл мезгілдері арқылы Топқа бөлу

І-топтың ұраны: Әдебиетті мақтаймыз

Слайд 6ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау
«Бір айналым» әдісімен сұралады.
1. Абай «Қыс» өлеңін

жатқа айту. – Автор қысты кімге теңеп тұр? (Қысты адамға, кәрі шалға теңейді)
– Шалдың киімдері қандай? (Ол ақ киімді, үстін ақ қырау басқан)
– Киім деп отырғаны не? (Ол жауған қар, қатқан мұз)
– Өлеңдегі шалдың мінезі қандай? (Ол қатал, соқыр, мылқау адам сияқты)
– Соқыр, мылқау дейтін себебі не? (Ол ештеңені көрмейді, аямайды, бәрін тоңдырады).
– Міне, балалар Абай атамыз қыс мезгілін осылай суреттеген.

ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау «Бір айналым» әдісімен сұралады.1. Абай «Қыс» өлеңін жатқа айту. – Автор қысты кімге

Слайд 7 Абай кім? сұрағына

жауап ала отырып
үй тапсырмасын қорыту ұлы ақын ұлы тұлға Абай лирик

Сазгер Аудармашы
Абай кім? сұрағына жауап ала отырып

Слайд 8Сергіту сәті. Жаңа сабақ:
Қызығушылықты ояту.

Тұлғасынан шұғыла құт тараған,
Асқар таудай алыбым – Мұхтар ағам!
Халқыңыздай биіксіз пір тұтатын,
Ұлтыңыздай ұстазсыз ұлағатты.



М.Әуезов1897 жылы туылып, 1961 жылы өмірден өткен. Ол қазіргі Шығыс Қазақстан облысының Семей өңіріндегі Абай ауданында дүниеге келген. Оны атасы Әуез бен әжесі Дінәсіл тәрбиелеген.
Алдымен ауыл молдасынан хат танып, кейін Семей, Ташкент, Санкт-Петербург қалаларында оқыды.
Мұхтар Әуезовтың көптеген әңгімелерін оқыдық. Яғни, Көксерек, Бала Абай, Әбілмансұр, Әке арманы, Кешкі дөң басында т.б. Ал енді бүгін Мұхтар атамыздың тағы бір әңгімесімен танысамыз.










Сергіту сәті.      Жаңа сабақ: Қызығушылықты ояту.

Слайд 9Топтастыру
Қыста болатын қандай табиғат құбылыстарын білесіңдер?
Боран
Аяз – Қыс –

қар
Қырау

Ендеше бүгінгі жаңа сабағымыз қысқы табиғат құбылысына байланысты, боранды күні болған оқиға туралы болмақ. 

ТоптастыруҚыста болатын қандай табиғат құбылыстарын білесіңдер?    БоранАяз – Қыс – қар    ҚырауЕндеше бүгінгі

Слайд 11Оқулықпен жұмыс

Оқушылар оқиды талдайды.
.ДЖИКСО әдісімен мәтінді оқыту.  А)Тақырып материалдарын бөлімдерге бөлу. Ә)Тақырыпты топтарға

бөлімдер бойынша беру. 1 топ «...суық қатайғаннан .... шыдатарлық емес» 2 топ «Ығы кетіп,... шыдап болмады» 3 топ «.....Қанша екені белгісіз ... азан салады» Б)Топта оқу (5 минут) В)Талқылау Г)Ұжымдық талқылау. Әр топтан бір оқушыдан шығып, өзі оқыған бөліктерінің түсінігін айтады. Д) Кезектестіріп сұрақ қою.
Оқулықпен жұмысОқушылар оқиды талдайды..ДЖИКСО әдісімен мәтінді оқыту.  А)Тақырып материалдарын бөлімдерге бөлу. Ә)Тақырыпты топтарға бөлімдер бойынша беру. 1

Слайд 12Тапсырмалар. 1 топ Әңгімеге сүйеніп үсінуден қалай сақтануға болатынын айт. 2 топ Мәтіннен

Абайдың мазасы кеткені жөнінде айтылатын жолдары тауып оқу.

V. Венн диаграммасы бойынша
І топ. Қыс, көктем мезгілінің ерекшеліктерін салыстыр.
ІІтоп. Әңгімеге сүйеніп үсінуден қалай сақтануға болатынын айт.
ІІІ топ. Әңгімеден жазушының боранды неге теңегенін тауып оқыту

Тапсырмалар. 1 топ Әңгімеге сүйеніп үсінуден қалай сақтануға болатынын айт. 2 топ Мәтіннен Абайдың мазасы кеткені жөнінде

Слайд 13Қорытындылау

- Бұл мәтін арқылы автор М. Әуезов не айтқысы келеді?
- Бұл

мәтіннен табиғат құбылыстарын адам баласы өзгерте алмайтынын білдік.
- Осындай боранды күні үсінуден сақтануды үйретіп тұр.
- Қанша қиыншылық көрсеңде шыдамды, ұстамды, төзімді, адал болуға тәрбиелеп отыр.
- Қасыңдағы достарыңа адал болуға үйретіп тұр.
Қорытындылау- Бұл мәтін арқылы автор М. Әуезов не айтқысы келеді?- Бұл мәтіннен табиғат құбылыстарын адам баласы өзгерте

Слайд 14Рефлексия
Өте жақсы Ұнады

Ұнамады
Рефлексия Өте жақсы     Ұнады     Ұнамады

Слайд 15Бағалау
Бүгінгі сабаққа жақсы қатыстым деген балалар жымиған бет бейнеге, толық қатыса

алмадым деген балалар ойланып тұрған бет бейненің тұсына келіп тұрамыз.

Балалар, біз «Бірлік болмай, тірлік болмас» мақалын басшылыққа ала отырып, өзіміздің қазақ тілі пәнінен алғыр, жүйрік екенімізді көрсеттік

БағалауБүгінгі сабаққа жақсы қатыстым деген балалар жымиған бет бейнеге, толық қатыса алмадым деген балалар ойланып тұрған бет

Слайд 16Күнделікті енді алайық, Үй тапсырмасын жазайық Әдебиеттен алған білімді Ұмытпай есте сақтайық.
Үй тапсырмасы:
Мәтінді оқу,

мазмұнын айту.

Балалар, біз «Бірлік болмай, тірлік болмас» мақалын басшылыққа ала отырып, өзіміздің қазақ тілі пәнінен алғыр, жүйрік екенімізді көрсеттік

Күнделікті енді алайық, Үй тапсырмасын жазайық Әдебиеттен алған білімді Ұмытпай есте сақтайық.Үй тапсырмасы:Мәтінді оқу, мазмұнын айту.Балалар, біз

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть