Презентация, доклад на тему Azərbaycan dili 3 cü sinif. Sican və dəvə təmsili.Mənəvi keyfiyyətlər.

* Standartlar : 2.2.1 2.2.4* Məqsəd: Mətndəki əsas fikri həyatla əlaqələndirir. Əsərin ideya məzmununu atalar sözü ilə ifadə edir. Əsəri oxuyarkən obrazların nitqini onların xarakterinə uyğun səsləndirir. Müvafiq mətnləri müəyyən

Слайд 1Lovğalandıqca xəcalətlilik artır.
Şəmkir rayon Düyərli kənd 2№-li tam orta məktəbi


İbrahimova İlhamə Fərhad

Mənəvi keyfiyyətlər

Lovğalandıqca xəcalətlilik artır. Şəmkir rayon Düyərli kənd 2№-li tam orta məktəbi İbrahimova İlhamə FərhadMənəvi keyfiyyətlər

Слайд 2* Standartlar : 2.2.1 2.2.4
*

Məqsəd: Mətndəki əsas fikri həyatla əlaqələndirir. Əsərin ideya məzmununu atalar sözü ilə ifadə edir. Əsəri oxuyarkən obrazların nitqini onların xarakterinə uyğun səsləndirir. Müvafiq mətnləri müəyyən olunmuş tələblərə uyğun sürətli, düzgün, şüurlu, ifadəli oxuyur.
* İnteqrasiya : Ana dili 1.2.1. 3.1.2.
Həyat Bilgisi 3.1.1.
* Dərsin Tipi : İndikdiv
* İş formaları: Kiçik Qruplarla iş, Fərdi iş.
* Üsullar : Sosioliji Tədqiqat, ESSE, VENN, Müzakirə
* Resurslar : Videofilmlər, İllütrasiya və şəkilli plakatlar, pppt .
* Ev Tapşırığı : Atalar sözləri əsasında hekayə tərtib etmə, testlərin
həlli (Fərid iş)
* Əlavə təhsil : “Tülkü həccə gedir” təmsili

MÖVZU : DƏVƏ VƏ SIÇAN

* Standartlar :  2.2.1      2.2.4* Məqsəd: Mətndəki əsas fikri həyatla əlaqələndirir.

Слайд 3Motivasiya, problemli vəziyyətin yaradılması 4 dəq

Tədqiqatın aparılması 15 dəq

İnformasiya mübadiləsi 10

dəq

İnformasiyanın müzakirəsi 4 dəq

Umumiləşdirmə və nəticə 4 dəq

Ev tapşırığı 2 dəq

Qiymətləndirmə 6 dəq

DƏRSIN MƏRHƏLƏLƏRI

Doğum tarixi: 1207-ci il
Doğum yeri: Əfqanıstan
Vəfatı: 1273-cü il
Vəfat yeri: Konya

Motivasiya, problemli vəziyyətin yaradılması 4 dəqTədqiqatın aparılması 15 dəqİnformasiya mübadiləsi 10 dəqİnformasiyanın müzakirəsi 4 dəqUmumiləşdirmə və nəticə

Слайд 4MOTIVASIYA
Gördüklərinizin oxşarlıqları varmı ?
Bəs daha fərqli olan hansıdır ?
Bilirsinizmi bu siçan

LOVĞALIĞIN necə qardaşı olub ?
MOTIVASIYAGördüklərinizin oxşarlıqları varmı ?Bəs daha fərqli olan hansıdır ?Bilirsinizmi bu siçan LOVĞALIĞIN necə qardaşı olub ?

Слайд 5BİLİK
a) ayağımı yorğanıma görə uzadacam
b) səninlə dostluq etməyəcəm
c) yurdumu tərk etməyəcəm

BİLİKa) ayağımı yorğanıma görə uzadacamb) səninlə dostluq etməyəcəmc) yurdumu tərk etməyəcəm

Слайд 61. Ağıllı və müdrik olmaq üçün
nə etmək lazımdı ?
2. Lovğalıqla

bağlı həyatda nələri etmək olmaz ?
3. Lovğa insanın uğuru nə olar ?
4. Lovğalığa aid atalar sözlərini kim deyər ?
5. Mətndə dəvənin hansı xüsusiyyətləri nəzərə çarpır ?

QAVRAMA

1. Ağıllı və müdrik olmaq üçün nə etmək lazımdı ?2. Lovğalıqla bağlı həyatda nələri etmək olmaz ?3.

Слайд 7Tədqiqatın aparılması
Tədqiqat sualı :
Sizcə nə etmək lazımdır ki, insanlarda lovğalıq

hissi baş qaldırmasın ?

Şagirdlər bilik və bacarıqlarına görə 4 qrupa bölünür və mövzuya uyğun adlar seçilir.
Müdriklər qrupu
Ağıl qrupu
Dostluq qrupu
Ədalət qrupu

Tədqiqatın aparılmasıTədqiqat sualı : Sizcə nə etmək lazımdır ki, insanlarda lovğalıq hissi baş qaldırmasın ?Şagirdlər bilik və

Слайд 8Müdriklər qrupu - İş vərəqi
“Lovğalığın axırı Xəcalətdir” atalar sözünü necə başa

düşürsünüz ?
Fikirlərinizi iş vərəqində mətn formasında yazın.
Tapşırığın yetirilmə müddəti 15 dəq.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Qrup üzvlərinin adı soyadı: _______________________________________________
Tarix: ______________________________________

Müdriklər qrupu - İş vərəqi“Lovğalığın axırı Xəcalətdir” atalar sözünü necə başa düşürsünüz ? Fikirlərinizi iş vərəqində mətn

Слайд 9Ağıl qrupu - İş vərəqi
Siçanın və dəvənin müsbət və mənfi xüsusiyyətlərini

VENN diaqramında göstərin. Fikirlərinizi əsaslandırın
Tapşırığın yetirilmə müddəti 15 dəq.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Qrup üzvlərinin adı soyadı: ________________________
Tarix: ____________



-

+

-

Ağıl qrupu - İş vərəqiSiçanın və dəvənin müsbət və mənfi xüsusiyyətlərini VENN diaqramında göstərin. Fikirlərinizi əsaslandırınTapşırığın yetirilmə

Слайд 10Dostlar qrupu - İş vərəqi
Sizə verilən kuklalardan istifadə edərək öz sozlərinizlə

mətni sadələşdirib səhnəcik düzəldin.
Tapşırığın yetirilmə müddəti 15 dəq.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Qrup üzvlərinin adı soyadı: _____________________
Tarix: _________________

Dostlar qrupu - İş vərəqiSizə verilən kuklalardan istifadə edərək öz sozlərinizlə mətni sadələşdirib səhnəcik düzəldin.Tapşırığın yetirilmə müddəti

Слайд 11Ədalət qrupu - İş vərəqi
Sizə görə həyatda daha hansı canlılar lovğadırlar

?
Onları bu yoldan xilas etmək üçün nə etmək olar ?
Fikirlərinizi iş vərəqində ESSE formasında yazın.
Tapşırığın yetirilmə müddəti 15 dəq.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Qrup üzvlərinin adı soyadı: _______________________________________________
Tarix: ______________________________________

Ədalət qrupu - İş vərəqiSizə görə həyatda daha hansı canlılar lovğadırlar ?Onları bu yoldan xilas etmək üçün

Слайд 12Məlumat mubadiləsi – Təqdimat
Şagirdlər hazırladıqları işləri təqdim edir. Ümumiləşdirici müzakirə aparılır

və sual verilir. Secilən şagirdlərə hədiyyələr verilir.

Sintez sualı : Siz məktəbinizdə olan lovğa insanları dəvənin getdiyi yoldan başqa hansı yollarla bu xüsusiyyətdən uzaqlaşdırardınız ? Sonuncu verilən ən dolğun cavabın sahibi hədiyyə qazanacaq.

Dəyərləndirmə: Hər kəs düşünüb cavab verir. Əgər Cəlaləddin Ruminin bu təmsilini öyrənməsəydik lovğa insanlarla rəftar və ünsiyyət qaydalarını bele öyrənə bilərdikmi ?

Suallar cavablandırılır. Refleksiya aparılır.

Məlumat mubadiləsi – TəqdimatŞagirdlər hazırladıqları işləri təqdim edir. Ümumiləşdirici müzakirə aparılır və sual verilir. Secilən şagirdlərə hədiyyələr

Слайд 13Qrup qiymətləndirməsi

Qrup qiymətləndirməsi

Слайд 14Diqqətinizə görə minnətdaram

Diqqətinizə görə minnətdaram

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть