Презентация, доклад биология пәні бойынша Өзін – өзі тану пәнімен интеграцияланған биология сабағының жоспары(8 сынып)

Содержание

«Өзін – өзі тану» пәнімен интеграцияланған биологиясабағының жоспары

Слайд 1М.Сиранов атындағы орта мектеп
Сарсенгалиева Гулжахан Мухимовна
Биология пәнінің жоғары санатты мұғалімі
2018

жыл
М.Сиранов атындағы орта мектепСарсенгалиева Гулжахан МухимовнаБиология пәнінің жоғары санатты мұғалімі 2018 жыл

Слайд 2







«Өзін – өзі тану» пәнімен
интеграцияланған биология
сабағының жоспары

«Өзін – өзі тану» пәнімен интеграцияланған биологиясабағының жоспары

Слайд 3

















Тақырыбы:
Сезім мүшелері және анализаторлар

туралы түсінік.
Құндылық: Ақиқат.
Қасиеттер: қарапайымдылық, адалдық,
кішіпейілділік, жауапкершілдік,шыншылдық .
Мұғалім: Сарсенгалиева Гүлжахан

Сыныбы: 8 «ә»
Оқушы саны:18
Тақырыбы: Сезім мүшелері және анализаторлар

Слайд 4








Сабақ мақсаты:
Биология сабағында оқушыларға
сезім мүшелерін меңгерте отырып,
ақиқат құндылығының

мәнін ашу.
Сабақ мақсаты: Биология сабағында оқушыларға сезім мүшелерін меңгерте отырып, ақиқат құндылығының мәнін ашу.

Слайд 5








Міндеттері:
-Сезім мен қабылдаудың адам өміріндегі және
оның қоршаған әлемді тануындағы

рөлін
түсіндіре отырып, оқушылар бойында шыншылдыққа,
қарапайымдылыққа, адалдық қасиеттерін қалыптастыру.
-Оқушылардың негізгі түсініктерді оқыту барысында
өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын дамыта отырып,
шыншылдыққа адалдыққа баулу
-Оқушыларды нақтылыққа,жауапкершілікке,
ұқыптылыққа, шыншылдыққа тәрбиелеу.
Міндеттері:-Сезім мен қабылдаудың адам өміріндегі және оның қоршаған әлемді тануындағы рөлін түсіндіре отырып, оқушылар бойында шыншылдыққа,

Слайд 6Сабақ барысы:
Сыртқы интеграция (өзін – өзі тану сабақтарының әдістемелік тәсілдерін қолдану)
Ұйымдастыру

кезеңi.
«Өзін – өзі тану» сабағының : «5-Т» ережесі.
*Тәртіп
*Талап
*Тыныштық
*Тазалық
*Татулық
Сабақ барысы:Сыртқы интеграция (өзін – өзі тану сабақтарының әдістемелік тәсілдерін қолдану)Ұйымдастыру кезеңi. «Өзін – өзі тану» сабағының

Слайд 7Тыныштық сәті
«Тыныс алуға зейін қою»
Сіздердің аяқ-қолдарыңызды айқастырмай, түзу


отыруларыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз тынышталады. Тыныс алған кезде тыныштық пен ризашылық қабылдаймыз. Тынысты шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықты сыртқа шығарамыз.
Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз..., арқамызды тік ұстаймыз..., қолдарыңызды тізелеріңіздің үстіне қоюға болады...
Тыныс аламыз..., тынысты шығарамыз (9-10 рет жайлап).
Тыныштық сәті   «Тыныс алуға зейін қою»Сіздердің аяқ-қолдарыңызды айқастырмай, түзу отыруларыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу

Слайд 8Үй тапсырмасын тексеру.
Адам ағзасындағы сезім мүшелері.
Көз-көру мүшесінің ерекшелігі қандай?
Тері арқылы

нені сеземіз?
Үй тапсырмасын тексеру.Адам ағзасындағы сезім мүшелері. Көз-көру мүшесінің ерекшелігі қандай?Тері арқылы нені сеземіз?

Слайд 9Дәйексөз.
"Көз адамның -айнасы"

(Оқушылар дәйексөзді бірнеше рет қайталап,
дәптерлеріне жазып, мағынасын

түсіндіреді)
Дәйексөз.

Слайд 10
Ой қорыту:
Сезім мүшесі арқылы өмірдің негізгі қағидасы
ақиқат арқылы сарапталатындығын

түсіндік.
Ол үшін ой санамызға ар-ұждан дауысына сәйкес
мінез-құлықпен дұрыс әрекет ете білуіміз керек.
Көз адамның сезім мүшесі екендігінің бірі екені
ақиқат.
Ендеше жалпыадамзаттық құндылығы жағынан
алып қарайтын болсақ адамның көзқарасына карап
ішкі дүниесінде не болып жатқанын білуге болады
Ой қорыту: Сезім мүшесі арқылы өмірдің негізгі қағидасы ақиқат арқылы сарапталатындығын түсіндік. Ол үшін ой санамызға ар-ұждан

Слайд 11









Мұғалім сыйы.
 «Орманда» мәтіні оқылады.
Орманға барғанда, біз оны алғаш жасыл ағаш ретінде

қабылдаймыз.
Мән беріп қарай бастағанда біз ағаштарды, бұталарды, шөптерді, ағаштар арасындағы аспанның көрінісін байқап, айыра бастаймыз.
Тек бірте-бірте біз жеке қасиеттер ретінде жапырақтар мен қылқан жапырақты ағаштардың жасыл түсін, қайыңдардың діңіндегі ақ түсті, қарағай діңінің күрең қызыл түсін, шыршалардың қара қоңыр діңін, аспанның көгілдір түсін ажыратамыз. Заттар түсінің жеке қасиеттері жайында ақпараты бізге көру сезімдері жеткізеді.
Дәл осылайша ормандағы дыбыстар қабылданады. Алғашқыда тек жапырақтар мен ағаштағы бұталардың самалдан тербелген
дыбыстары ғана естілсе, содан соң бұл шулы дыбыстың ішінен
ұшып жүрген жәндіктердің ызыңын, құстардың әнін, жапырақтардың сылдырын, адам дауысын ажырата бастаймыз. Күші, ырғағы,
ұзақтығы, жоғарылығы бойынша әртүрлі болатын бұл дыбыстар жеке есту сезінулеріне бөлініп кетеді.


















Мұғалім сыйы. «Орманда» мәтіні оқылады.Орманға барғанда, біз оны алғаш жасыл ағаш ретінде қабылдаймыз. Мән беріп қарай бастағанда біз

Слайд 12
- Сонымен балалар, біз қоршаған әлем мен ішкі ортаның заттарының және

құбылыстарының қасиеттерін қабылдаймыз, сеземіз екен. Адамда қандай сезім мүшелері бар, қане айтып көрейікші?
Сезім денені басқарады.Ақыл сезімді басқарады. Таза ақыл -ой ақылдан жоғары тұрады. Егер ақыл-ойды дұрыс қолдана білсек, онда мазасыздық, қорқыныш ашу ызадан арылуға болады. Ақыл ойдың дауысын есту үшін, ақылды тыныштандыру керек. Демек, мінез адамның басты байлығы.
- Мамандықтары әр түрлі адамдар: орманшы, орман өнеркәсібінің жұмысшысы, дәрігер, суретші, аң аулаушы орманды қалай қабылдайды деп ойлайсыңдар?

- Сонымен балалар, біз қоршаған әлем мен ішкі ортаның заттарының және құбылыстарының қасиеттерін қабылдаймыз, сеземіз екен. Адамда

Слайд 13
Бізді коршаған дүние туралы барлық мәліметті арнайы сезімтал мүшелер — көру,

есту, иіс сезу, сипап сезу және дәм сезу анализаторлары арқылы аламыз. Анализатор — рецепторлы мүше, жүйке жолдары мен үлкен ми сыңарлары қыртысын қоса ми орталықтарынан тұрады. Анализаторлардың әрқайсысының көмегімен адамда әр түрлі сезімдер: температура, ауыру, иіс, жарық, дыбыс және т.б. қалыптасады.
Анализаторларға байланысты бір мезгілде қоршаған дүние құбылыстары мен заттарын егжей-тегжей талдау арқылы әр түрлі сезімнің үздіксіз синтезі жүреді. Сондықтан бізді қоршаған дүниені тұтас қабылдау жүзеге асырылады.
Адамның қабылданатын тітіркендіргіштердің жеке белгілерін ажырата білу қабілетін жаттықтыруға болады. Мысалы, парфюмерия өнеркәсібінде жұмыс істейтін иіс дегустаторлары бар. Солар ғана дәл аспап анықтай алмайтын әр түрлі иістің химиялық құрамындағы шамалы ғана айырмашылықты бағалай алады.

Бізді коршаған дүние туралы барлық мәліметті арнайы сезімтал мүшелер — көру, есту, иіс сезу, сипап сезу және

Слайд 14Анализаторлар жұмысына байланысты пайда болатын сезім қабылданатын тітіркендіргіш әрекетінің сипаты, белгісі

бойынша бөлінеді:
а) арақашықтыққа (көру, есту, иіс сезу);
ә) жанасқанда (тері жене дәм сезу сезімталдығы);
б) химиялық (иіс сезу, дәм сезу);
в) механикалық (есту, сипап-сезу);
г) жарық (көру).
И.П. Павлов анықтағандай, кез келген анализатор негізгі үш: рецепторлар (қабылдаушы буын), жүйке жолдары (өткізгіш буын) және ми орталығы (орталық өндейтін буын) буынынан тұрады.


Анализаторлар жұмысына байланысты пайда болатын сезім қабылданатын тітіркендіргіш әрекетінің сипаты, белгісі бойынша бөлінеді:а) арақашықтыққа (көру, есту, иіс

Слайд 15Шығармашылық, топтық жұмыс.
(әр топқа плакат, маркер, сурет, стикерлер беріледі)
1-топ.Адам өмірінде

анализаторлардың қандай маңызы бар?

2-топ. Парфюмерия саласындағы білікті мамандар иіссулардың барлық иістерін ажырата алады.Неліктен? 

3-топ.Тітіркенуді қабылдау қалай іске асырылады?

Шығармашылық, топтық жұмыс. (әр топқа плакат, маркер, сурет, стикерлер беріледі)1-топ.Адам өмірінде анализаторлардың қандай маңызы бар?2-топ. Парфюмерия саласындағы

Слайд 16Шығармашылық, топтық жұмыс
1 – топ: оқушыларға «сиқырлы жәшік» ұсынылады.Ол жәшіктің ішінді

әртүрлі заттар орналасқан.Мысалы: алма,апельсин,карандаш,сағат,бор,ваза,кубик, ... т.б.Сол жәшіктің ішінен 4затты алып сипаттама беру.
Қандай сезімдер арқылы талдауға болады? Ақпараттың сезім мүшелері арқылы дұрыс қабылданғанына назар аудару. Мысалы: апелсинді көргенде "Біз не көріп тұрмыз?" деген сұраққа жауап іздеу.Ақпараттың бес сезім мүшесі арқылы қабылданатынын меңгере отырып, жақсы жақтарын ғана санаға сіңіру.
Шығармашылық, топтық жұмыс1 – топ: оқушыларға «сиқырлы жәшік» ұсынылады.Ол жәшіктің ішінді әртүрлі заттар орналасқан.Мысалы: алма,апельсин,карандаш,сағат,бор,ваза,кубик, ... т.б.Сол

Слайд 17

2 – топ.
Топ оқушылары 1,2 және 3 пробиркадағы
сулардың дәмін

көреді,оның жай су, тәтті және
ащы су екенін айтып береді.
Ал тұмауратқанда адам дәмді ажырата алмайды.
Ал тақтада аяқталмаған сөйлем беріледі:
Адамға салқын тиген уақытта немесе
тұмауратқанда , тамақ дәмсіз болып сезіледі , себебі  .....
Оқушылар өз ойларымен ортаға салады.
2 – топ. Топ оқушылары 1,2 және 3 пробиркадағы сулардың дәмін көреді,оның жай су, тәтті және ащы

Слайд 183 – топ: Бұл топтың бір мүшесі наушник киіп музыка әуеніне

қимылмен билейді. Ол музыканы тек қимылмен билеп көрсету керек.Ол лирикалы,көңілді ән болсын ол тек қимылдайды.Оның нақты қандай ән екенін түсіндіріп қоймау керек.
Топ мүшелері биге қарап музыканың қандай екенін айыра алу керек.
 Музыка қандай стилде: Классика ма, лирика ма, поп әлде джаз ба,т.б.
3 – топ: Бұл топтың бір мүшесі наушник киіп музыка әуеніне қимылмен билейді. Ол музыканы тек қимылмен

Слайд 19Қорытынды:
Көз арқылы алған ақпаратымызды толықтай жеткізуге бізге не жетпейді? сананың томендігі

жетпей калады ,акыл жетпей қалады адамның кемшіліктерін көріп жек көреміз әділдікті ақиқатты айтқызбаймыз,сананы біз қалай қабылдасақ солай бәрі жаксы болады, десек бәрі жақсы болады. Дене мүшелеріміздегі құбылыстарды ұғынуда сезіну, дағды, ұқыптылық талап етіледі
Қорытынды:Көз арқылы алған ақпаратымызды толықтай жеткізуге бізге не жетпейді? сананың томендігі жетпей калады ,акыл жетпей қалады адамның

Слайд 20







Топпен ән айту.
Абай өлені - Көзімнің қарасы
Көзімнің қарасы Көңілімнің санасы Бітпейді іштегі Ғашықтық жарасы Қазақтың

данасы Жасы үлкен ағасы "Бар" демес сендей бір Адамның баласы
Топпен ән айту.Абай өлені - Көзімнің қарасыКөзімнің қарасы Көңілімнің санасы Бітпейді іштегі Ғашықтық жарасы  Қазақтың данасы

Слайд 21Жылайын, жырлайын Ағызып көз майын Айтуға келегнде Қалқама сөз дайын Жүректен козғайын Әдептен озбайын Өзі де білмей

ме Көп сөйлеп созбайын
Жылайын, жырлайын Ағызып көз майын Айтуға келегнде Қалқама сөз дайын  Жүректен козғайын Әдептен озбайын Өзі де

Слайд 22Үй тапсырмасы.
«Сезім мүшелері және анализаторлар туралы түсінік »
тақырыбын оқу




Сабақтың қорытынды сәті
Екі жұлдыз, бір тілек
Бүгінгі сабақта алған жаңа ақпараттар, сезімдерін ақиқатпен ортаға салып қорытындылайды.

Үй тапсырмасы. «Сезім мүшелері және анализаторлар туралы түсінік » тақырыбын оқу Сабақтың қорытынды сәті Екі жұлдыз, бір

Слайд 23Соңғы тыныштық сәті
Тыныштық...бар жерде,тыныштық.......бүкіл әлемде
Сабақта айтылған ойларымызды жүрек түкпіріне

бекітіп,түйейік.Өмірде жасаған жағымды іс-әрекеттеріміз шын жүректен шығып, ізгілікке ниеттелсін.
Соңғы тыныштық сәтіТыныштық...бар жерде,тыныштық.......бүкіл әлемде Сабақта айтылған ойларымызды жүрек түкпіріне бекітіп,түйейік.Өмірде жасаған жағымды іс-әрекеттеріміз шын жүректен шығып,

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть