Презентация, доклад по английскому языку Gadget Madness/Помешанные на электронике (7 класс)

Содержание

«Gadgets Madness»

Слайд 1The 6th of December,

Wednesday.
Class work.
The  6th of December,            Wednesday.

Слайд 2«Gadgets Madness»

«Gadgets Madness»

Слайд 3Цель урока: научить рассказывать о современных гаджетах с опорой на прочитанный

текст.

Задачи урока:
Образовательная: активизация лексических единиц по теме «Помешанные на электронике»;
Развивающая: развитие умения читать текст с детальным пониманием содержания текста;
Воспитательная: воспитывать умение работать в паре, в группе.

Цель урока: научить рассказывать о современных гаджетах с опорой на прочитанный текст.Задачи урока: Образовательная: активизация лексических единиц

Слайд 4Планируемый результат:

Читать и понимать тест с новым лексическим материалом;
Рассказывать

о современных гаджетах с опорой на прочитанный текст;
Выражать свое мнение о прочитанном.

Планируемый результат: Читать и понимать тест с новым лексическим материалом; Рассказывать о современных гаджетах с опорой на

Слайд 5Метапредметные:

овладевать навыками смыслового чтения текстов различных стилей и жанров;
осознанно строить речевое

высказывание в соответствии с задачами коммуникации;
осваивать способы решения проблем творческого и поискового характера;
уметь слушать собеседника и вести диалог в познавательных целях;
излагать свое мнение и аргументировать свою точку зрения.

Метапредметные:овладевать навыками смыслового чтения текстов различных стилей и жанров;осознанно строить речевое высказывание в соответствии с задачами коммуникации;осваивать

Слайд 6Личностные:

осознавать иностранный язык как средство общения, расширяющее познавательные возможности;
развивать этические чувства:

доброжелательность и эмоционально-нравственную отзывчивость, навыки сотрудничества со сверстниками.

Личностные:осознавать иностранный язык как средство общения, расширяющее познавательные возможности;развивать этические чувства: доброжелательность и эмоционально-нравственную отзывчивость, навыки сотрудничества

Слайд 7Технологии:
технология продуктивного чтения;
технология обучения в сотрудничестве;
прием «Синквейн».
Методы:
наглядный и

практический.
Формы работы:
фронтальная, парная, групповая.

Технологии: технология продуктивного чтения; технология обучения в сотрудничестве;прием «Синквейн».Методы: наглядный и практический.Формы работы: фронтальная, парная, групповая.

Слайд 8План урока:
Организационный момент
Технология продуктивного чтения:

работа с текстом до чтения – лексические задания; работа с текстом во время чтения (вопросно-ответная работа); работа с текстом после чтения (словарная работа).
Зарядка для глаз;
Рефлексия, прием «Синквейн»;
Итог урока;
Домашнее задание. Инструктаж.


План урока:Организационный моментТехнология продуктивного чтения:         работа с текстом до

Слайд 9Digital camera
E-book

MP3 player
TV-set
DVD player
Headphones
Laptop
Mobile phone
Robot pet
Vocabulary

Digital cameraE-book MP3 playerTV-setDVD playerHeadphonesLaptopMobile phoneRobot petVocabulary

Слайд 10 Task1. Mark the words on the topic “Gadgets”.
TV set, street, telephone,

chair, computer, Internet, MP3 player, music center, DVD player, play station, e-book, theater, camera, cinema, digital camera, risk, robot pet, hospital.

Work in groups

Task1. Mark the words on the topic “Gadgets”. TV set, street, telephone, chair, computer, Internet, MP3

Слайд 11TV set, telephone, computer, MP3 player, DVD player, play station, e-book,

camera, digital camera, robot pet.

Answers

TV set, telephone, computer, MP3 player, DVD player, play station, e-book, camera, digital camera, robot pet.Answers

Слайд 12Task2. “Make the words combinations”.
 

Work in groups

Task2. “Make the words combinations”.   Work in groups

Слайд 13Expensive telephone
Cool MP3 player
A new digital camera
Black-and-white TV set
Funny robot pet
Compact

DVD player
The modern computers
An old play station











Answers

Expensive telephoneCool MP3 playerA new digital cameraBlack-and-white TV setFunny robot petCompact DVD playerThe modern computersAn old play

Слайд 14 What do you use these gadgets for? I use

__________ to__________________.

E-book device
MP3 player
Digital camera
Mobile phone
Laptop
Headphones
DVD

store information
store music files
take pictures
talk to friends and parents
send text messages
send e-mails
surf the Net
read electronic books
watch films
listen to music
play computer games

p. 48 ex. 1

What do you use these gadgets for?   I use __________ to__________________. E-book device MP3

Слайд 15People have invented many useful devices. One of the most interesting

and widely-used inventions is the telephone. The modern phone that we use today is the result of work of many people. The first person to have patented the telephone in 1876 was Alexander Graham Bell. He is credited as the inventor of this practical device.
The 20th century was the era of phone development and modernization. Rotary telephones were replaced by touch-tone dials and other sophisticated features. Modern phones are presented mostly by mobiles, which support IP telephony and wi-fi. It is almost impossible to find a person nowadays who doesn’t have a personal mobile phone. These phones have become highly popular over the last years. They are rather compact, handy and easy to carry around. Mobile phones allow us to make instant calls, send text messages, listen to music, play games, take photos, check an e-mail and else. Thus, they have replaced not only landlines but also personal computers, MP3-players and cameras. However, there are many people in the world who are against mobiles phones.
Doctors claim that this device has a bad effect on people’s health. It can damage our eyesight and immune system. The signals that are sent from mobiles can be harmful. Some people also believe that phones prevent live communication. And, it is true. With the appearance of mobile phones and computers people meet up with friends less often. In my opinion, telephone is a very useful and important device. We simply can’t live without it in the modern world, even though it is not safe for health. The only solution is to try to use it less in everyday life.

Reading

People have invented many useful devices. One of the most interesting and widely-used inventions is the telephone.

Слайд 16The task 1. Choose the right ending.

1. The first person to

have patented the telephone in 1876 was ……..
a) Thomas Edison
b) Alexander Graham Bell

2. Doctors claim that this device has ……
a) a bad effect on people’s health
b) a good effect on people’s health.

3. Telephone is a very …….
a) useful and important device
b) useless and unimportant device

The task 1. Choose the right ending.1. The first person to have patented the telephone in 1876

Слайд 17The task2. Find in the text
Полезное устройство
Современный телефон
Результат работы
Эпоха развития

и модернизации
Замысловатые функции
Беспроводной интернет
Они достаточно компактны
Совершать мгновенные звонки
Отправлять текстовые сообщения
Персональные компьютеры
Устройство плохо влияет на здоровье людей
Телефоны препятствуют живому общению

The task2. Find in the textПолезное устройствоСовременный телефон Результат работыЭпоха развития и модернизацииЗамысловатые функцииБеспроводной интернетОни достаточно компактныСовершать

Слайд 18Task1.
B
A
A



Task2.
Useful device
The modern phone
The result of work
The era of phone development

and modernization
Sophisticated features
Wi-fi
They are rather compact
To make instant calls
To send text messages
Personal computers
This device has a bad effect on people’s health
Phone prevent live communication

Answers

Task1.BAATask2.Useful deviceThe modern phoneThe result of workThe era of phone development and modernizationSophisticated featuresWi-fiThey are rather compactTo

Слайд 19 Look left, right Look up, look down Look around. Look at your

nose Look at that rose Close your eyes Open, wink and smile. Your eyes are happy again.

Exercise for the eyes

Look left, right Look up, look down Look around. Look at your nose Look at

Слайд 20What new information have you learnt?
What did you like most?
What difficulties

did you have?

Reflexion

What new information have you learnt?What did you like most?What difficulties did you have?Reflexion

Слайд 21Синквейн (англ. cinquain) - это творческая работа, которая имеет короткую форму стихотворения, состоящего

из пяти нерифмованных строк. Синквейн - это не простое стихотворение, а стихотворение, написанное по следующим правилам:

«Cinquain»

Синквейн (англ. cinquain) - это творческая работа, которая имеет короткую форму стихотворения, состоящего из пяти нерифмованных строк.  Синквейн -

Слайд 22Line 1 – one noun that expresses the main theme cinquain.
Line

2 – two adjectives expressing the main idea.
Line 3 – three verbs describing the actions within the theme.
Line 4 – a phrase that carries a certain meaning.
Line 5 – conclusion form of the noun (the Association with the first word).
Line 1 – one noun that expresses the main theme cinquain.Line 2 – two adjectives expressing the

Слайд 23Laptop,
Informative, mobile
Search, store, organize
It helps us out.
Gadget.
For example:

Laptop, Informative, mobileSearch, store, organizeIt helps us out.Gadget.For example:

Слайд 24The home task is exercise 9 at page 49.

Make your

own advertisement for a gadget. Think about: name, price, what it can do.

Home task

The home task is exercise 9 at page 49. Make your own advertisement for a gadget. Think

Слайд 25Have a nice day!
Thank you for the lesson!

Have a nice day!Thank you for the lesson!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть