Презентация, доклад на тему Сандар тізбегі Ашық сабақ 9-сынып

Содержание

Мақсаты.1.Оқушылардың сандар тізбегімен танысудағы білімдерін қайталау және пысықтау арқылы білімдерін байқау; 2.Оқушылардың логикалық ойлау шеберлігін,математикалық сөйлеу қабілеттерін дамыту,тез шешім қабылдай білуге үйрету;3.Оқушыларды ұжыммен жұмыс жасай білуге және өз білімін тиімді пайдалана білуге үйрету

Слайд 1Қостанай облысы
Жангелдин ауданы
Қ.Топаев атындағы орта мектеп

Сандар тізбегі
9 сынып


Математика пәні мұғалімі:
Салыкова

Зауреш сапабекқызы


Қостанай облысыЖангелдин ауданыҚ.Топаев атындағы орта мектеп Сандар тізбегі9 сыныпМатематика пәні мұғалімі:Салыкова Зауреш сапабекқызы

Слайд 2Мақсаты.
1.Оқушылардың сандар тізбегімен танысудағы білімдерін қайталау және пысықтау арқылы білімдерін байқау;


2.Оқушылардың логикалық ойлау шеберлігін,математикалық сөйлеу қабілеттерін дамыту,тез шешім қабылдай білуге үйрету;

3.Оқушыларды ұжыммен жұмыс жасай білуге және
өз білімін тиімді пайдалана білуге үйрету

Мақсаты.1.Оқушылардың сандар тізбегімен танысудағы білімдерін қайталау және пысықтау арқылы білімдерін байқау; 2.Оқушылардың логикалық ойлау шеберлігін,математикалық сөйлеу қабілеттерін

Слайд 3Сабақтың технологиялық құрылымы
Ұйымдас-
тыру
Ойлан тап
Қорытындылау
Біліміңді шыңда
Бағыңды сына
Ойлы болсаң, озып көр

Сабақтың технологиялық құрылымыҰйымдас-тыруОйлан тапҚорытындылауБіліміңді шыңдаБағыңды сынаОйлы болсаң, озып көр

Слайд 4



Сабақтың түрі: математикалық сайыс

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,топтық жүмыс

Сабақтың

көрнекілігі: билеттер, карточкалар, үлестірме тапсырмалар



Сабақтың түрі:  математикалық сайысСабақтың әдісі: сұрақ-жауап,топтық жүмысСабақтың көрнекілігі: билеттер, карточкалар, үлестірме тапсырмалар

Слайд 5
Сабақтың барысы:

Сабақтың барысы:

Слайд 6І.Ұйымдастыру кезеңі
Сабақтың тақырыбы
2.Сабақтың эпиграфы


Болмасаң да ұқсап бақ
Бір ғаламды көрсеңіз,
Ондай болмақ

қайда деп,
Айтпа ғылым сүйсеңіз.
АБАЙ.
І.Ұйымдастыру кезеңіСабақтың тақырыбы2.Сабақтың эпиграфы Болмасаң да ұқсап бақБір ғаламды көрсеңіз,Ондай болмақ қайда деп,Айтпа ғылым сүйсеңіз.

Слайд 7I.Ұйымдастыру.
Оқушылар билеттер алып, топтарға бөлінеді.

Б тобы

А тобы Р тобы

Билеттегі номер 3-ке Билеттегі номерді Билеттегі номерді
еселік сандар а n = 3n-1 формуласы p1=1,p n =pn-1 +3
бойынша есептейміз формуласы
бойынша есептейміз
3,6,9,12,15,18,21 2,5,8,11,14,17,20 1,4,7,10,13,16,19,22

Баяндау тәсілі Аналитикалық тәсіл Рекурренттік тәсіл


Әрбір оқушы өз номерін кестеге жазады.
I.Ұйымдастыру. Оқушылар билеттер алып, топтарға бөлінеді.   Б тобы

Слайд 8II- кезең
«Ойлы болсаң, озып көр»

II- кезең «Ойлы болсаң, озып көр»

Слайд 9 Б тобы

1.Тізбектің алғашқы бес мүшесін жазыңдар:
а)7-ге еселік тақ натурал сандар

тізбегі;
ә) 6-ға бөлінбейтін жұп натурал сандар тізбегі;
б) 3-ке және 8-ге де бөлінетін натурал сандар тізбегі;
в) жай сандардың квадраттарының тізбегі;
г)10-ға бөлгенде қалдығы 8-ге тең болатын натурал сандар тізбегі.
2. Келесі тізбектердегі сандардың орналасуын баяндап беріңдер:
а) 1,4,9,16,25,...; в) 2,-2,2,-2,2,-2,...;
ә) 1,3,5,7,9,11,...; г) 1,7,31,127,511,...;
б)1,4,8,16,32,64,...;

Б тобы1.Тізбектің алғашқы бес мүшесін жазыңдар:а)7-ге еселік тақ натурал сандар тізбегі;ә) 6-ға бөлінбейтін жұп натурал сандар

Слайд 10
А тобы

1.Төмендегі тізбектердің алғашқы бес мүшесін жазыңдар:
а) аn =|(-1)n n3|;

в) аn = 2n3 ;
ә) аn = (-1)n + (-1)n+1; г) аn = 2n + (-2)n.
б) аn = (-3)n+2;

2.Тізбектің n-ші мүшесінің формуласын табыңдар:
а) 4,16,36,64,100,...; в) 2,-2,2,-2,2,-2,...;
ә) 19,32,45,58,...; г) 6,12,24,48,96,...;
б)3,1,3,1,3,1,...;

А тобы1.Төмендегі тізбектердің алғашқы бес мүшесін жазыңдар:а) аn =|(-1)n n3|;

Слайд 11


Р тобы
1.Рекуренттік формула түрінде берілген тізбектің алғашқы бес мүшесін жазыңдар:
а) а1=а2=1, аn+2=аn+1 +2an;
ә) а1=5, аn+1=(-1)n ·аn -7;
б) а1=-1,а2=1, аn+2=2аn+1 -3an;
в) а1=-4, аn+1=8-2an;
г) а1=7, аn+1=0,1аn +10.

2. Тізбектің рекуренттік формуласын табыңдар:
а) 1,4,1,4,1,4,...; в) 1024,512,256,...;
ә) 1,3,12,60,...; г) -4,3,-4,3,....
б)-5,5,-5,5,-5,5,...;


Слайд 12 III-кезең «Бағыңды шыңда»

Оқушылар кезек-кезек

сандар тізбегінің
қасиеттерін атайды
Монотонды Шенелген
 

кемімелі өспелі жоғарыдан төменнен
 

III-кезең   «Бағыңды шыңда»Оқушылар кезек-кезек сандар тізбегінің қасиеттерін атайды

Слайд 13
1-тапсырма
Төмендегі тізбектердің өспелі не кемімелі

болатынын анықтаңдар. Жауаптарыңды негіздеңдер.
1-тапсырма  Төмендегі тізбектердің өспелі не кемімелі   болатынын анықтаңдар. Жауаптарыңды негіздеңдер.

Слайд 14 2-тапсырма
Төмендегі тізбектердің жоғарыдан
не төменнен шенелген болатынын анықтаңдар.
Жауаптарыңды

негіздеңдер.
2-тапсырмаТөмендегі тізбектердің жоғарыдан не төменнен шенелген болатынын анықтаңдар. Жауаптарыңды негіздеңдер.

Слайд 15




IV-кезең «Бағыңды сына»

Сандар тізбегін жалғастырыңдар.
Жауаптарыңды негіздеңдер.

IV-кезең «Бағыңды сына»Сандар тізбегін жалғастырыңдар. Жауаптарыңды негіздеңдер.

Слайд 16
Б тобы
1.18,20,24,32,?,...;


2.6,8,10,11,14,14, ?,...;
3.7,13,24,45, ?,...;
4. 4,5,7,11,19 ,?,....

А тобы
1. 6,7,9,13,21,?,...;
2. 64,48,40,36,34, ?,...;
3. 15,13,12,11,9,9, ?,...;
4. 7,14,10,12,14,9 ,?,....

Р тобы
1. 172,84,40,18,?,...;
2. 1,5,13,29, ?,...;
3. 0,3,8,15, ?,...;
4. 4,7,9,11,14,15 ,19,?,....

Б тобы1.18,20,24,32,?,...;

Слайд 17
V-кезең «Ойлан, тап»
Кестені толтырыңдар.
Жауаптарыңды негіздеңдер.

V-кезең «Ойлан, тап»Кестені толтырыңдар. Жауаптарыңды негіздеңдер.

Слайд 19Қорытындылау




Қорытындылау

Слайд 20Ңазарларыңызға рахмет!

Ңазарларыңызға рахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть