Презентация, доклад на тему Сан есім

Содержание

Сабақтың мақсаты: білімділік: сан есім туралы түсінік беру, дара және күрделі сан есімдерді ажырата білуге үйрету; сөйлем мәнерлеріне жете көңіл бөлу; дамытушылық: ойлау белсенділігі мен танымдық қызығушылығын дамыту, ой қорытып нақты шешім жасата білу, шығармашылық

Слайд 1Сан есім. Дара және күрделі сан есім

Сан есім. Дара және күрделі сан есім

Слайд 2Сабақтың мақсаты: білімділік: сан есім туралы түсінік беру, дара және күрделі сан

есімдерді ажырата білуге үйрету; сөйлем мәнерлеріне жете көңіл бөлу; дамытушылық: ойлау белсенділігі мен танымдық қызығушылығын дамыту, ой қорытып нақты шешім жасата білу, шығармашылық ізденістерін артыруға ықпал жасау; тәрбиелік: өмір құбылыстарын танып білуге, ұлттық өнегені бойына сіңіріп, туған халқының өнерін сүйіп өсуге баулу, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты:  білімділік: сан есім туралы түсінік беру, дара және күрделі сан есімдерді ажырата білуге үйрету;

Слайд 3
Сабақтың түрі: жаңа материалды меңгерту

Әдісі: сұрақ-жауап, ізденіс, баяндау, талдау

Көрнекілік: интербелсенді тақта

Пәнаралық

байланыс: математика, тарих, әдебиет
Сабақтың түрі: жаңа материалды меңгертуӘдісі: сұрақ-жауап, ізденіс, баяндау, талдауКөрнекілік: интербелсенді тақтаПәнаралық байланыс: математика, тарих, әдебиет

Слайд 4Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру. Сыныптың сабаққа қатысы

топқа бөлу

2. Үй тапсырмасын тексеру (сұрақтармен қорытындылау)

Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру. Сыныптың сабаққа қатысы

Слайд 5Сан есім
Құрамына қарай дара (бір түбірден құралған негізгі және туынды сан

есім): бес, елу, сегізінші;
күрделі(екі не одан да көп түбірлердің тіркесуі не қосарлануынан жасалған сан есім): елу бес, үш-төрт

Заттың санын, ретін, мөлшерін білдіреді

Қанша? Неше?
Нешінші? Нешеу?

Мысалы:
Бұл Жамбыл жасап отыр тоқсан жасты,
Тоқсаннан әрі кетті, жүзге асты.

Сан есімҚұрамына қарай дара (бір түбірден құралған негізгі және туынды сан есім): бес, елу, сегізінші;күрделі(екі не одан

Слайд 6Оқулықпен жұмыс
159-жаттығу мәтін құрамынан дара және күрделі сан есімдерді тауып, төмендегі

сызбаға орналастырыңдар...

к

д

1942 100 5 25 3 30 22 316
Оқулықпен жұмыс159-жаттығу мәтін құрамынан дара және күрделі сан есімдерді тауып, төмендегі сызбаға орналастырыңдар... к  д

Слайд 7Сергіту сәті
Әр топқа бір-бір математикалық жұмбақтарды беріп, сан

есімдерді тапқызу. Оларды құрамына қарай ажырату.

І топ:
Мұз айдынында жеті бала
Асыр сап жүр сырғанап.
Сырғанамай екі бала
Жағалауда тұр қарап.
Енді осы баланың
Санын айтсаң жарадың.
ІІ топ:
Екі аяқ пен екі қол,
Бір ауыз бен бір тілің.
Нешеу болды, қане, бол,
Санап шығар кім бұрын?
ІІІтоп:
Тал басында тізіліп
Он жапырақ тұр еді.
Жел соқты да үзіліп
Ұшып кетті біреуі.
Ізінше оның жұлынып
Түсті тағы бесеуі.
Тұр әлі де ілініп
Жапырақтың нешеуі?




Сергіту сәті   Әр топқа бір-бір математикалық жұмбақтарды беріп, сан есімдерді тапқызу. Оларды құрамына қарай ажырату.І

Слайд 8
«Ең жақсы ойыншы»

-Балалар, ауыз әдебиеті дегеніміз не? Қандай түрлерін білеміз?
Бүгінгі

біздің сабағымыздың ұраны: «Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады». Тағы қандай мақал-мәтел білесіңдер?
-Келесі кезекті жаңылтпаштарға берейік. Мен айтқан жаңылтпаштарды қайталап айтып, сөз ішіндегі сан есімдерді табыңдар.
«Ең жақсы ойыншы» -Балалар, ауыз әдебиеті дегеніміз не? Қандай түрлерін білеміз?Бүгінгі біздің сабағымыздың ұраны: «Білекті бірді жығады,

Слайд 9 Бірінші байлық-денсаулық, екінші байлық-он саулық, үшінші байлық-ақ жаулық.
Осы мақалдың ішіндегі

сан есім «үшінші» сөзіне сатылай-кешенді талдау жасайық:
үшінші
1.Бұл сөз екі құрамнан тұр: үш+інші
2.Тұлғасына қарай:а) үш-негізгі түбір
ә)үшінші –туынды түбір. Себебі түбірге
сөз тудырушы (-інші)жұрнағының
жалғануы арқылы жасалған туынды сөз.
3.Құрылысына қарай: дара.
4. Сөзде бір лексикалық мағына, бір
грамматикалық мағына бар
5. лексикалық мағынасы-заттың саналу
мағынасын білдіріп тұр
6. Грамматикалық мағынасы-жалпы
грамматикалық мағына –сан есім
7. үшінші-нешінші? деген сұраққа
жауап береді
Бірінші байлық-денсаулық, екінші байлық-он саулық, үшінші байлық-ақ жаулық.Осы мақалдың ішіндегі сан есім «үшінші» сөзіне сатылай-кешенді талдау

Слайд 10
«Білім мен дәстүр»
Халқымыз белгілі бір сандарды ырымға негіздеп, киелі деп есептеген.

Сондықтан да менің қоятын сұрағым осы төңіректі қамтиды.
Халқымыздың кие тұтқан сандарын ата
Жігіттің үш жұрты
Үш бәйтерек
Ұлттық ойындар

«Білім мен дәстүр»Халқымыз белгілі бір сандарды ырымға негіздеп, киелі деп есептеген. Сондықтан да менің қоятын сұрағым осы

Слайд 13Ойтолғаныс
Сан есімдерді қатыстыра отырып, берілген тақырыптарға ойтолғау жазыңдар
І топ

- 20 теңгемен сөйлес
ІІ топ – 10 жылдан кейін тақта қандай болады деп ойлайсың?
ІІІ топ - Мемлекеттік мерекелер
Ойтолғаныс Сан есімдерді қатыстыра отырып, берілген тақырыптарға ойтолғау жазыңдар І топ - 20 теңгемен сөйлесІІ топ –

Слайд 14 Санамақ ойлап табу
Бір дегенім-
Екі дегенім-
Үш дегенім-
Төрт дегенім-
Бес дегенім-
Алты дегенім-
Жеті дегенім-
Сегіз

дегенім-
Тоғыз дегенім-
Он дегенім-
Санамақ ойлап табуБір дегенім-Екі дегенім-Үш дегенім-Төрт дегенім-Бес дегенім-Алты дегенім-Жеті дегенім-Сегіз дегенім-Тоғыз дегенім-Он дегенім-

Слайд 15Біз кімбіз?

Кеше

Бүгін Ертең
5-6 жасар біз 6-сынып ХХІ
балдырған оқушысы, ғасырдың
Баламыз білім қуған болашақ
өренбіз барыстарымыз
Біз кімбіз?  Кеше             Бүгін

Слайд 16

Үйге тапсырма:
160-жаттығу


Үйге тапсырма: 160-жаттығу

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть