Презентация, доклад ың тақырыбы Қысқаша көбейту формулалары(7 класс)

САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ 1.Білімділік: 1.Бірмүше және көпмүше туралы өткенді қайталау. 2. Қысқаша көбейту формулаларын еске түсіру. 3. Қысқаша көбейту формулаларын есептер шығаруда қолдана білу. 2.Дамытушылық:Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, қызығушылығын, көрегендігін дамыту, индуктивтік, дедуктивтік, ұқсастық бойынша ой қорыта

Слайд 1

ҚЫСҚАША КӨБЕЙТУ ФОРМУЛАЛАРЫ
7-А КЛАСЫ ПӘНІ АЛГЕБРА

ПӘН МҰҒАЛІМІ НАУРЫЗБЕКОВА Қ

ТАҚЫРЫБЫ:

ҚЫСҚАША КӨБЕЙТУ ФОРМУЛАЛАРЫ7-А КЛАСЫ  ПӘНІ  АЛГЕБРА

Слайд 2САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ
1.Білімділік:
1.Бірмүше және көпмүше туралы өткенді қайталау.
2. Қысқаша

көбейту формулаларын еске түсіру.
3. Қысқаша көбейту формулаларын есептер шығаруда қолдана білу.
2.Дамытушылық:
Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, қызығушылығын, көрегендігін дамыту, индуктивтік, дедуктивтік, ұқсастық бойынша ой қорыта білуге үйрету.
3.Тәрбиелік:
Шығармашылық ойлау қабілеті жоғары, өз бетінше ізденіп, алған білімін өзін қоршаған ортада еркін қолдана алатын және әруақытта жолдастық көмек бере алатын жеке тұлғаны тәрбиелеу. Шапшаңдыққа,дәлдікке,еңбекқорлыққа, ынталылыққа және қиындықтарды жеңуде табандылыққа, математикалық сауаттылыққа тәрбиелеу.

САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ 1.Білімділік: 1.Бірмүше және көпмүше туралы өткенді қайталау. 2. Қысқаша көбейту формулаларын еске түсіру. 3. Қысқаша

Слайд 3

Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ “Көкпар” зерделілер жарысы атты жарыс

сабақ.
Сабақтың әдісі:СТО технологиясы, іскерлік ойын әдісі,топпен жұмыс, деңгейлік тапсырмалар
Сабақтың көрнекілігі:Дискке жазылған күй (Сарыарқа), таблицалар,перфокарталар, үлестірмелер,магнитті тақталар, бағалау парағы, интерактивті тақта, флипчарттар кеудеге тағатын белгілер

Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ “Көкпар” зерделілер жарысы атты жарыс сабақ. Сабақтың әдісі:СТО технологиясы, іскерлік ойын

Слайд 4
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Мақсат қою кезеңі
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру
IV.

Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру.
V. Бекіту
VI. Үйге тапсырма
VI І. Бағалау

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ І. Ұйымдастыру кезеңіІІ. Мақсат қою кезеңіІІІ. Үй тапсырмасын тексеруIV. Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру. V.

Слайд 5 «Математиканың өзіне тән тілі бар-ол формула».С.В.Ковалевская
1.

Жалғасын табу ...
Қысқаша

көбейту формулаларының ережесін кім қаншалықты меңгергендігін тексеру.
1) Екі өрнектің қосындысының квадраты неге тең?
2) Екі өрнектің айырмасының квадраты неге тең?
3) Екі өрнектің квадраттарының айырмасы неге тең?
4) Екі өрнектің квадраттарының қосындысы неге тең?
5) Екі өрнектің кубтарының айырмасы неге тең?
(а + в)2 = а2 +2ав +в2
(а - в)2 = а2 - 2ав +в2
(а – в)(а + в) = а2 – в2
x3 + y3 = (x+y)(x2-xy+y2)
x3 - y3= (x-y)(x2+xy+y2)

(флипчарт № 1)

«Математиканың өзіне тән тілі бар-ол формула».С.В.Ковалевская 1. Жалғасын табу ...Қысқаша көбейту формулаларының ережесін кім қаншалықты меңгергендігін

Слайд 6 Ұранымыз:
«Тәуелсіз ел тірегі-білімді ұрпақ»
1.

Біздің бүгінгі сабағымыздың ұраны

келесі ребуста жасырылған. Кәне,тауып көрелік?
(а + 4)2 =
(3 – а)2 =
(а – 2)(а + 2)=
(5а + 2в)(5а – 2в)=
9а2 – 4в2 =
4а2 – 4ав + в2 =

(флипчарт № 2)

Ұранымыз: «Тәуелсіз ел тірегі-білімді ұрпақ» 1. Біздің бүгінгі сабағымыздың ұраны келесі ребуста жасырылған. Кәне,тауып көрелік?(а +

Слайд 7 1.

2) Математикалық диктант (флипчарт № 3)

_ дұрыс емес

^ дұрыс

(2а + 1)2 = 4а2 + 4а + 1
(2х – у)(2х + у) = 2х2 – у2
16с2 – 25а2 = (4с + 5а)(4с – 5а)
(у2 – х3)2 = у4 + 2х3у2 – х6
(у2 – х3)2 = у4 - 2х3у2 + х6
(3х + 2у)(2у – 3х) = 4у2 – 9х2
(5а + 3в)2 = 25а2 + 9в2
(4р – 5с)(4р + 5с) = 8р2 – 10с2

Кілті:
1. 2) Математикалық диктант (флипчарт № 3)_  дұрыс емес  ^  дұрыс  (2а

Слайд 8 1.

3.Топпен жұмыс. Жақын күндерде атаулы ұлттық мереке тойланбақшы.
Төменде жасырылған

сөздер осы мерекенің мағынасын ашпақшы

Тапсырма барлық топтарға байланысты ( _белгісінің орынын теңдік тура болатындай бірмүшемен ауыстыр)

( _ - 9с)2 = 36а4 – 108а2с + 81с2
(15у + _ )2 = 225у2 + 12х3у + 0,16х6
(а - _ )(а + _ ) = а2 – 9х2у2
(9 + 10р4)(9 – 10р4) = 81 - _
(12у - _ )2 = 144у2 – 120ху + 25х2
(3 – а)(3 + а)(9 + а2) = 81 – _
64+b3=( _ +b)(16-4b+b2)
(5m)3+(4n)3=(25m2- _ +16)(5m+4n)
((2a)3- _ )=(2a-3)(4a2+6a+9)

(флипчарт № 4)

1. 3.Топпен жұмыс. Жақын күндерде атаулы ұлттық мереке тойланбақшы.Төменде жасырылған сөздер осы мерекенің мағынасын ашпақшы Тапсырма

Слайд 9Бапкерлер жарысы
«Құлагер» тобының бапкеріне
1. (0,2a – 5y)2 =
2. (1,4c

– 0,7a3)(1,4c + 0,7a3) =
3. 27с3 + a3b3 =
«Тайбұрыл» тобының бапкеріне
1. (0,5a – 7y)2 =
2. (1,3c – 0,8a3)(1,3c + 0,8a3) =
3. 8с6 + a3b3 =
«Елік жирен» тобының бапкеріне
1. (0,1a – 4y)2 =
2. (1,7c – 0,5a3)(1,7c + 0,5a3) =
3. 125 +8a3b3 =

«Қайда?»




«Не болды?»


«Не себепті?»

Бапкерлер жарысы«Құлагер» тобының бапкеріне 1. (0,2a – 5y)2 = 2. (1,4c – 0,7a3)(1,4c + 0,7a3) = 3.

Слайд 10 1.

Шабандоздар жарысы
Тапсырма: Теңдеуді шешіңдер
«Құлагер» тобына:
8х(1 +

2х) – (4х – 4)(4х +4) = 6х + 3998

«Тайбұрыл» тобына:
х – 3х(1 – 12х) = 11 – (5 – 6х)(6х + 5) – 3968

«Елік жирен» тобына:
(6х – 1)(6х + 1) – 4х(9х + 1) = - 7965
1. Шабандоздар жарысыТапсырма: Теңдеуді шешіңдер «Құлагер» тобына:  8х(1 + 2х) – (4х – 4)(4х +4)

Слайд 11Көкпар додасы
“Кім жылдам?”
Құлагер тобына

1. Теңдеуді шешіңдер: х2 – 16 =

0
А) 16; - 16 Б) 0 В) 4; - 4

2. Көбейткіштерге жіктеңдер: 25х2 – у2
А) (5х – у)(5х + у) Б) (5х – у)2 В) (5х + у)2

3. Үшмүшені екімүшенің квадратына түрлендір: а2 +12а + 36
А) (а – 6)2 Б) (а + 6)2 В) (а + 18)2

4.Көпмүше түріне келтіріңдер: (а + 9в)2
А) а2 + 9ав + 81в2 Б) а2 – 18ав + 81в2 В) а2 + 18ав + 81в2

5.Көпмүше түріне келтіріңдер: (х – 5)2
А) х2 – 5х + 25 Б) х2 – 10х + 25 В) х2 + 10х + 25

6.Көбейткіштерге жіктеңдер : а4в6 – 16с8
А) (а2в3 – 4с4)(а2в3 + 4с4) Б) (а2в3 – 4с4)2 В) (а2в3 + 4с4)(4с4 – а2в3)
Көкпар додасы “Кім жылдам?”Құлагер тобына1. Теңдеуді шешіңдер: х2 – 16 = 0А) 16;  - 16

Слайд 12Көкпар додасы
“Кім жылдам?”

Тайбұрыл тобына

1. Теңдеуді шешіңдер: х2 – 81 =

0
А) 81; - 81 Б) 9; - 9 В) 0

2. . Көбейткіштерге жіктеңдер: 9х2 – 16у2
А) (3х – 4у)2 Б) (3х + 4у)(3х – 4у) В) (3х + 4у)2

3. Үшмүшені екімүшенің квадратына түрлендіріңдер: а2 +16а + 64
А) (а – 8)2 Б) (а + 32)2 В) (а + 8)2

4.Көпмүше түріне келтіріңдер : (а2 + 5а)2
А) а4 + 5а3 + 25а2 Б) а4 + 10а3 + 25а2 В) а4 - 10а3 + 25а2

5.Көпмүше түріне келтіріңдер : (7 – 3у3)2
А) 49 + 21у3 + 9у6 Б) 49 – 21у3 + 9у6 В) 49 – 42у3 + 9у6

6.Көбейткіштерге жіктеңдер : в6 – в2с4
А) в2(в2 – с2)(в2 + с2) Б) в2(в2 + с2)2 В) в2(в2 – с2)2
Көкпар додасы “Кім жылдам?”Тайбұрыл тобына1. Теңдеуді шешіңдер: х2 – 81 = 0А) 81;  - 81

Слайд 13 1.

Елік жирен тобына

1. Теңдеуді шешіңдер: х2 – 36

= 0
А) 6; - 6 Б) 0 В) 36; - 36

2. . Көбейткіштерге жіктеңдер: 16х2 – 49у2
А) (4х – 7у)(4х + 7у) Б) (4х – 7у)2 В) (4х + 7у)2

3. Үшмүшені екімүшенің квадратына түрлендір: 9а2 - 36ав + 36в2
А) (3а – 18в)2 Б) (3а + 6в)2 В) (3а - 6в)2

4.Көпмүше түріне келтіріңдер : (а + 2)2
А) а2 + 4а + 4 Б) а2 – 4а + 4 В) а2 + 2а + 4

5.Көпмүше түріне келтіріңдер : (а2 – 2в)2
А) а4 – 2а2в + 4в2 Б) а4 – 4а2в + 4в2 В) а4 + 4а2в + 4в2

6.Көбейткіштерге жіктеңдер : а4в6 – с8
А) (с4 – а2в3)(а2в3 + с4) Б) (а2в3 – с4)2 В) (а2в3 + с4) (а2в3 – с4)
1. Елік жирен тобына 1. Теңдеуді шешіңдер: х2 – 36 = 0А) 6;  - 6

Слайд 14 1.

Бекіту. Байқа,жаңылып қалма.....
1. □ 2 –в2=(а-

□ )(а+ □ )
2.(а+□ )2=□ 2+2 □ b+b2
3.( □ +b)2=a2+2a□+ □2.
4.(m- □ )2=m2-20m+ □ 2.
5.(5+ □ )2= □ + □ +81.

= (x≠1)



=

472-372=(47- □ )( □ +37).

( □ -3)( □ +3)=a2- □.

612=360+ □ +1.

10. 712+292+2•71•29=(□ +□ )2= □ 2.

1.  Бекіту.   Байқа,жаңылып қалма.....1. □ 2 –в2=(а- □ )(а+ □ )2.(а+□ )2=□ 2+2

Слайд 15Үйге тапсырма:


№418, №421

Үйге тапсырма:  №418, №421

Слайд 16

Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға рахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть