Презентация, доклад на тему Ғылым таппай мақтанба (4 класс)

Содержание

Сабақтың мақсаты:Білімділік: өлеңді жан-жақты талдау. Өлеңді оқып, оқушының пікірін, көзқарасын қалыптастыру.2. Дамытушылық: сыни тұрғысынан ойлауға өзінше ой түйюге баулу, танымдық түсініктерін дамыту.3. Тәрбиелік: өлеңді сүюге, адамгершілікке тәрбиелеу.

Слайд 1“Ғылым таппай мақтанба”

“Ғылым таппай мақтанба”

Слайд 2Сабақтың мақсаты:

Білімділік: өлеңді жан-жақты талдау. Өлеңді оқып, оқушының пікірін, көзқарасын қалыптастыру.
2.

Дамытушылық: сыни тұрғысынан ойлауға өзінше ой түйюге баулу, танымдық түсініктерін дамыту.
3. Тәрбиелік: өлеңді сүюге, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты:Білімділік: өлеңді жан-жақты талдау. Өлеңді оқып, оқушының пікірін, көзқарасын қалыптастыру.2. Дамытушылық: сыни тұрғысынан ойлауға өзінше ой

Слайд 3Сабақтың көрнекілігі:
Абайдың портреті мен шығармалары.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі:
сұрақ-жауап,

топтастыру, екі жақты күнделік.
Сабақтың көрнекілігі: Абайдың портреті мен шығармалары.Сабақтың түрі: аралас сабақ.Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, топтастыру, екі жақты күнделік.

Слайд 4Сабақтың тақырыпшасы:
Болмасаң да ұқсап бақ,
Бір ғалымды көрсеңіз
Ондай болмақ қайда деп,
Айтпа ғылым

сүйсеңіз.
Абай.
Сабақтың тақырыпшасы:Болмасаң да ұқсап бақ,Бір ғалымды көрсеңізОндай болмақ қайда деп,Айтпа ғылым сүйсеңіз.

Слайд 51.Үй тапсырмасын сұрау
Абайдың отбасы.
Абай Семейде
Абай шығармалары.
Адамзаттың алыбы.
Жаңа сабақтың барысы.

1.Үй тапсырмасын сұрауАбайдың отбасы.Абай СемейдеАбай шығармалары.Адамзаттың алыбы.Жаңа сабақтың барысы.

Слайд 6





сазгер
1845 жылы Семей облысында туған.
ақын
Қазақ жазба әдебиетінің негізін қалаушы
ойшыл
Өлеңі “Қыс”

сазгер1845 жылы Семей облысында туған.ақынҚазақ жазба әдебиетінің негізін қалаушыойшылӨлеңі “Қыс”

Слайд 7
Абайдың өлеңдерін топтастыру
Абай өлеңдері
“Әсемпаз болма әрнеге”
“Қыс”, “Күз”
“Интернатта оқып жүргенде”
“Жаз”, “Көктем”

Абайдың өлеңдерін топтастыруАбай өлеңдері“Әсемпаз болма әрнеге”“Қыс”, “Күз”“Интернатта оқып жүргенде”“Жаз”, “Көктем”

Слайд 8Сабақтың мақсаты :
өлеңнің идеясын, тақырыбын ашып,
жан-жақты талдау жүргізу.
Туған елінің

, Шығыс пен батыстың
рухани ой қазыналарынан нәр алып,
өз халқын өнер мен ғылымға жетелеуді
армандады
Сабақтың мақсаты : өлеңнің идеясын, тақырыбын ашып, жан-жақты талдау жүргізу.Туған елінің , Шығыс пен батыстың рухани ой

Слайд 9Абай: Түзетпек едім заманды ,өзімді тым-ақ
зор тұтып деп өзі аңсаған

жаңа заманға лайықты
жас буын ұрпақты тәрбиелеуді қолға алады.

Болмасаң да ұқсап бақ,
Бір ғалымды қайда деп
Ондай болмақ қайда деп
Айтпа ғылым сүйсеңіз.
деп, бір заманның емес барлық заманның
балаларына өсиет өлеңің жазды
Абай: Түзетпек едім заманды ,өзімді тым-ақ зор тұтып деп өзі аңсаған жаңа заманға лайықты жас буын ұрпақты

Слайд 10Өлеңді алгоритм бойынша жүргізу

Өлеңді түсініп оқу.
Түсініксіз сөздермен жұмыс.
Бірінші шумағын оқу.Аудармасын беру.
Екінші

шумағын оқу. Ақынның мақсаты жастарда зиянды әдеттерге жиіркеніш тудыру, дұрыс жолды нұсқау.
Үшінші шумағын оқу.
Ақын адам өмірінде ағартудың маңызын, білімнің пайдасын ,ғылымның ролін көрсеткен.

Өлеңді алгоритм бойынша жүргізуӨлеңді түсініп оқу.Түсініксіз сөздермен жұмыс.Бірінші шумағын оқу.Аудармасын беру.Екінші шумағын оқу. Ақынның мақсаты жастарда зиянды

Слайд 11Жаңа сөздермен жұмыс:
Терең ой – разум
Рақым – доброта
Талап - упорство
Еңбек

– труд
Қанағат – скромность
Асыл іс – доброе дело
Асық бол – сремись
Қашық бол - остерегайся
Жаңа сөздермен жұмыс:Терең ой – разумРақым – добротаТалап - упорство Еңбек – трудҚанағат – скромностьАсыл іс –

Слайд 123. Өлеңнің идеясы : Ғылым – үлкен қазына
4. Тақырыбы: Жастарды ғылымға,

өнерге шақыру.
5. Өлең құрылысын талдау.
Ғылым таппай мақтанба


1 шумақ
4 тармақ
7 буын

2 шумақ
8 тармақ
7 буын

3 шумақ
8 тармақ
7 буын

4 шумақ
10 тармақ
7 буын

3. Өлеңнің идеясы : Ғылым – үлкен қазына4. Тақырыбы: Жастарды ғылымға, өнерге шақыру.5. Өлең құрылысын талдау.

Слайд 136. Көркемдегіш тәсілдері.
Адам бойындағы бес асыл қасиетті бес асыл іске теңейді.
7.

Әр шумақтағы ой-толғаныс.
1-шумақ. Ғылым таппай мақтанба.
2-ші шумақ. Бес асыл іс.
3-ші шумақ. Ғылым – үлкен қазына.
4-ші шумақ. Сөзіне қарап кісіні ал.
8. Өлеңнің мақсаты: Бес асыл қасиетті бойыңа дарытпасаң, бес зиянды нәрседен қашық болмасаң ғылымнан да пайда жоқ.
9. Тірек шумақ. Үшінші шумақ.
10. Пайым. Ғылым-үлкен қазына.
6. Көркемдегіш тәсілдері.Адам бойындағы бес асыл қасиетті бес асыл іске теңейді.7. Әр шумақтағы ой-толғаныс.1-шумақ. Ғылым таппай мақтанба.2-ші

Слайд 1410. Пайым. Ғылым-үлкен қазына.
Өлеңнің идеясын қорытындылайтын мақал-мәтелдер.
1. Білімдіге дүние жарық,

Білімсіздің күні кәріп.
2. Жердің сәні егін,
Ердің сәні білім.
3. Кітап алтын қазына.
4 Наданмен дос болғанша ,
Кітаппен дос бол.
5. Күш білімде, білім кітапта.
10. Пайым. Ғылым-үлкен қазына.Өлеңнің идеясын қорытындылайтын мақал-мәтелдер.1. Білімдіге дүние жарық,  Білімсіздің күні кәріп.2. Жердің сәні егін,

Слайд 15Екі жақты күнделік

Екі жақты күнделік

Слайд 16Бекіту сұрақтары
Абай бес асыл іс деп нені айтады.
Өлеңнің идеясы не?
Үйге тапсырма:

Өлеңді жаттап келу
Бекіту сұрақтарыАбай бес асыл іс деп нені айтады.Өлеңнің идеясы не?Үйге тапсырма: Өлеңді жаттап келу

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть