Презентация, доклад ҰБТ ОЖСБ-ға психологиялық қолдау

Содержание

Жоба тап, Жол көрсет, Келешек қамы үшін. Шәкәрім Құдайбердиев

Слайд 1


Тақырыбы: ОЖСБ-ға және ҰБТ-ға психологиялық дайындық

Педагог-психолог: Бейсенбаева Ж.Н.

Тақырыбы: ОЖСБ-ға және ҰБТ-ға психологиялық дайындықПедагог-психолог:  Бейсенбаева Ж.Н.

Слайд 2Жоба тап, Жол көрсет, Келешек қамы үшін.

Шәкәрім Құдайбердиев
Жоба тап,   Жол көрсет,     Келешек қамы үшін.

Слайд 3Сергіту “Шапалақ жаңбыр” - Ал сіздер білесіздер ме шапалақ соғудың өзі

әр түрлі болады екен. Сол алақанға оң қолдын сұқ саусағымен соғамыз. Содан соң екінші саусақты қосамыз да, екі саусақпен соғамыз. Содан кейін үш саусақпен: Төрт. Бес. Тұтас алақанмен шапалақтаймыз. Тек бес саусақпен соғамыз. Бір саусақты алып төрт саусақпен соғамыз. Үш саусақпен. Екі. Бір. Жаттығу жетекшінің санауымен /бір, екі/ бірнеше рет қайталанады. Жарайсыздар! Көңіл-күйлеріңіз қалай? Көтерілді ме?
Сергіту “Шапалақ жаңбыр”  - Ал сіздер білесіздер ме шапалақ соғудың өзі әр түрлі болады екен. Сол

Слайд 4 Сабақтың тақырыбы: Өмір стресі. Стресті басқару дағдылары.
Мақсаты: Стресті басқару дағдыларын қалыптастыру.


Міндеттері:
1. “Стресс”, “конструктивті, конструктривті емес” әрекеттер ұғымдар меңгерту, адамдардың эмоциялары, пікірталастарға қатысу іскерлігі жайлы білімдерін дамыту.
2. Стресс жағдаяттарда тиімді жолмен шығу дағдыларын қалыптастыру.
3. Өзін-өзі бақылау, игеру дағдыларын дамытуға ықпал жасау.
4. Босаңсу тәсілдерінің бірімен таныстыру.

Сабақтың тақырыбы:  Өмір стресі. Стресті басқару дағдылары. Мақсаты: Стресті басқару дағдыларын қалыптастыру. Міндеттері: 1.

Слайд 5 Сабақтың барысы

Сабақтың барысы

Слайд 6“Атмосфералық қысым”
«Атмосфералық қысым» не екенің әр бір білімді, сауатты адам біледі.

Кәнекей, осы сипатты қолданып, өзімізге елестетейікші, әрқайсымызда жеке уайымдар мен арнайы міндеттеріміздің бағанасы /столб/ қысып жатыр. /Интерактивті тақтада: Менің жеке уайымдар мен арнайы міндеттерім/

“Атмосфералық қысым”«Атмосфералық қысым» не екенің әр бір білімді, сауатты адам біледі. Кәнекей, осы сипатты қолданып, өзімізге елестетейікші,

Слайд 74 а сынып. Менің жеке уайымдар мен арнайы міндеттерім

4 а сынып. Менің жеке уайымдар мен арнайы міндеттерім

Слайд 84 б сынып. Менің жеке уайымдар мен арнайы міндеттерім

4 б сынып. Менің жеке уайымдар мен арнайы міндеттерім

Слайд 99 а сынып. Менің жеке уайымдар мен арнайы міндеттерім

9 а сынып. Менің жеке уайымдар мен арнайы міндеттерім

Слайд 109 б сынып. Менің жеке уайымдар мен арнайы міндеттерім

9 б сынып. Менің жеке уайымдар мен арнайы міндеттерім

Слайд 11Олар біздің өмірімізді қиындатады, өмір мәселелерін қалай шешу керектігін әрдайым ойлауға

мұқтаж етеді.
Жеке сізге не қысым жасайды? Сіз қай кезде бұл қысымды күштірек сезесіз? Өміріңіздің қай кезендерінде? Сіздің жеке атмосфералық қысымыңыз қай кезде басымдау азаңғы уақытта ма немесе кешке ме? Неге?
Алдын алу үшін сіз не істейсіз? Бұл қысымдарды немесе қысым көтерілудің алғашқы белгілерінен қалай арыласыз?
Ойланамыз да тақтаға шығып «Атмосфералық қысымның» көтерілу себептерін жазамыз? /Интерактивті тақтада: «Атмосфералық қысымның» көтерілу себептері: /
Олар біздің өмірімізді қиындатады, өмір мәселелерін қалай шешу керектігін әрдайым ойлауға мұқтаж етеді.Жеке сізге не қысым жасайды?

Слайд 12
«Атмосфералық қысымның» көтерілу себебі:


Жемісті жұмыс істеуге және
қызықты өмір

сүруге кедергі жасайды
«Атмосфералық қысымның» көтерілу себебі:    Жемісті жұмыс істеуге және қызықты өмір сүруге

Слайд 13
- Бұл этюд сізге өміріңіздің жағдаяттарына сырт көзбен қарап, мәселелердің себептерін

анықтауға көмектеседі.
- Бұл этюд сізге өміріңіздің жағдаяттарына сырт көзбен  қарап, мәселелердің себептерін анықтауға көмектеседі.

Слайд 14 Жағдаятты талқылау
- Ия, адамдар қиын сәттерді түрліше бастан кешіреді, оған көз

жеткізу үшін әртүрлі нақты өмір жағдаяттарын қарастырайық. Қазір сіздердің назарларыңызға бейнеролик ұсынамыз. / фильмнен үзінділер көрсету/. .
Жағдаятты талқылау - Ия, адамдар қиын сәттерді түрліше бастан кешіреді, оған көз жеткізу үшін әртүрлі нақты

Слайд 15- Осы жағдаятта қандай ойлар, сезімдер туындайды? - Көбінесе “қиын” деп анықталатын

жағдайларда адам “сұмдық” деп ойлайды, мысалы: “Масқара! Енді не болады!” немесе “Тест тапсыра алмасам не болады, ата-анам не дейді? Мен ештенеге жарамайтын, жолы болмайтын адаммын!” Әрине осындай ойлар сұмдық эмоцияларды тудырады.
- Осы жағдаятта қандай ойлар, сезімдер туындайды? - Көбінесе “қиын” деп анықталатын жағдайларда адам “сұмдық” деп ойлайды,

Слайд 17СТРЕСС!
Қазіргі заманда жиі қолданатын, сәнді сөз.
СТРЕСС дегеніміз не? Мүмкін

арамызда білетіндеріңіз бар шығар?
СТРЕСС – бұл адам ағзасының физикалық және психикалық тұрғыдан күштену қалпы.
Біз оны әруақытта сезінеміз – сыныпта өзімізді тұрып таныстырарда, асқазанның ішінде қуыс бардай сезім болады, емтихан уақытында шексіз ашулану, ұйқысыздық. Болмашы стрестің өзі шарасыздыққа алып келеді. Стресс адам тіршілігінің ажырамас бөлігі. Дей тұрғанмен стрестің өте қауіпті жағдайларын ажырата білу керек. Нөлдік стресс мүмкін емес.


СТРЕСС! Қазіргі заманда жиі қолданатын, сәнді сөз. СТРЕСС дегеніміз не? Мүмкін арамызда білетіндеріңіз бар шығар?СТРЕСС – бұл

Слайд 18 Осындай эмоциялардың әсерімен адам
өзіне және айналасындағыларға зиян келтіретін, яғни, қажетсіз

әрекеттер жасайды. Ал, шын мәнінде ол қалай болады?


Осындай эмоциялардың әсерімен адам өзіне және айналасындағыларға зиян келтіретін, яғни, қажетсіз әрекеттер жасайды. Ал, шын мәнінде

Слайд 19



жағдаят

жағдаят

Слайд 20Ол сезім маған кедергі
келтіреді. Оған қарсы
одан да күшті басқа


сезімді табамын

Қар кестесі тәріздес олар
ұлғайтып, өсе түседі

“Сұмдық” эмоциялар

Мен мұндай сезімді білемін,
ол менде бар

Жағдаятты бақылаудан
толық айырылып қаламын

Өзіме және айналама зиян
келтіретін әрекеттер
жасаймын

Өзімді дұрыс ұстай
алмаймын

“Сұмдық” ойлар

Ол Мен емес, сезім ғана.
Мен – жекемін.

Өзімді дұрыс ұстай
білемін.

Бұл жағдаятқа өзіме
кедергі келтірмейтін,
жаңа сезіммен қараймын














олар басқарады

мен басқарамын

Ол сезім маған кедергі келтіреді. Оған қарсы одан да күшті басқа сезімді табамын Қар кестесі тәріздес олар

Слайд 21Қара жәшікке үніліп қарап көрейікші. Қара жәшіктің ішінде не бар деп

ойлайсыздар? Қара ойлар мен түпсіз сезімдер. Егер олар басқарса – конструктивті емес /тиімсіз / шығу, ал МЕН басқарсам - конструктивті /тиімді/ шығу.

Конструктивті шығу – денсаулығына зиян келтірмей, қадірін кетірмей жанға жайлы, ұнамды сезіммен стресстік жағдаяттан шығуға мүмкіндік беретін әрекеттер.

Конструктивті емес шығу – ұзақ уақыт мазасыз сезім кешуге байланысты, денсаулыққа зиян келтіретін және өзін-өзі бағалауды төмендететін стресстік жағдаяттан шығуға мүмкіндік бермейтін әрекеттер.
Қара жәшікке үніліп қарап көрейікші. Қара жәшіктің ішінде не бар деп ойлайсыздар? Қара ойлар мен түпсіз сезімдер.

Слайд 23Стрестік күштенудің белгілері /тесті/ Төмендегі сұрқтарға жауап беріңіздер. Жауаптар нұсқаулары: “сирек”, “жиі”, “өте

жиі”, “жоқ”.

Бір іске зейініңізді тоқтата алмайсыз.
Жұмыс барысында жиі қате жіберу.
Есте сақтау қиындықтары.
Шаршау сезіме жиі өте пайда болады.
Өте жылдам сөйлеу.
Ойлырыңызды жиі жоғалтып аласыз.
Бастың, арқаның, асқазанның аурулары жиі пайда болуы.
Шектен тыс ашуланшақтық.
Жұмыс алғашқыдай қуандырмайды.
Қалжыңдаудан мүлдем қалу.
Тәбетіңіз жоқ немесе дәм сезбейсіз
Жұмысыңызды уақытылы бітіре алмайсыз

Стрестік күштенудің белгілері /тесті/ Төмендегі сұрқтарға жауап беріңіздер. Жауаптар нұсқаулары: “сирек”, “жиі”, “өте жиі”, “жоқ”.Бір іске зейініңізді

Слайд 24Өткір стресс кезіндегі бірінші көмек.
Егерде біз кездейсоқ стресс жағдаятына кездессек /

бізді біреу ұрысты немесе үйдегілермен келіспеушілік / - бізде алғашқы / өткір немесее острый / стресс басталып жатыр. Алғашқы стрестің дамуын тежеу үшін, алдымен өзіміздің барлық еркімізді жұдырыққа жинаймыз да, өзімізге “Тоқта!” деген команда береміз.
Алғашқы стрестен шығу үшін, өз-өзіңе көмектесетін тиімді тәсілдерді табу керек. Кенеттен, әр минөтте пайда болатын, қиын-қыстау жағдайларда біз тез бағдар алып осы көмек әдісін алғашқы стресс кезінде қолданамыз.
Өткір стресс кезіндегі бірінші көмек.Егерде біз кездейсоқ стресс жағдаятына кездессек / бізді біреу ұрысты немесе үйдегілермен келіспеушілік

Слайд 25 Өткір стресстен шығуға көмектесетін жаттығулар
“Аааа және Ииии” жаттығуы
Мақсаты: “Мен”

позитивті бейнені дамыту; көңіл-күйді көтеру, оптимизмді ұялату.
Өткір стресстен шығуға көмектесетін жаттығулар “Аааа және Ииии” жаттығуыМақсаты: “Мен” позитивті бейнені дамыту; көңіл-күйді көтеру, оптимизмді

Слайд 26Стресстен арылу тәсілдері
Релаксация / босаңсу / - қатаю, релаксация – қатаю

және осылайша қайталау.
Спорт сабақтары.
Контраст душы.
Кір жуу.
Ыдыс жуу.
Саусақпен сурет салу. Кляксалар.
Газетті мыжып лақтыру.
Сүйікті әніңді қатты дауыстап айту.
Бірде жәй бірде қатты айғайлау.
Музыкаға билеу, бірде жай, бірде қарқынды билеу.
Жанып тұрған балауызға қарау
Орманда, аулада немесе далада серуендеу және айғайлау.
Тісіңді ішкі жағыңан санау.
Стресстен арылу тәсілдеріРелаксация / босаңсу / - қатаю, релаксация – қатаю және осылайша қайталау.Спорт сабақтары.Контраст душы.Кір жуу.Ыдыс

Слайд 27
Жаттығу “ Ұ ш а қ ”

Жаттығу  “ Ұ ш а қ ”

Слайд 28 САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ Рефлексия Стресс жағдаятынан шығу кезіндегі өзіңіздің көңіл-күйіңізді төмендегі шкала бойынша

100 пайызды әрқайсысына бөліп бағалаңыз:
САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ   Рефлексия Стресс жағдаятынан шығу кезіндегі өзіңіздің көңіл-күйіңізді төмендегі шкала бойынша 100

Слайд 29Үйге тапсырма
Стреске қарсы тұру тәсілдері жайлы әр түрлі деректерден материалдар

жинау.
Үйге тапсырма Стреске қарсы тұру тәсілдері жайлы әр түрлі деректерден материалдар жинау.

Слайд 30САУ БОЛЫҢЫЗДАР

САУ  БОЛЫҢЫЗДАР

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть