Презентация, доклад на тему М.Әуезовтің “Ақын қонақтар” шығармасын талдау

Содержание

Абайды Абай еткен Мұхтар ғана,Мұхтарды Мұхтар еткен Абай дана,Қазақтың қос арысы, қос данасы.Қалайша бас имессің оған, сірә.

Слайд 1№7 жалпы орта білім беретін мектеп
Әдебиет

Автор: Есеналиева Мөлдір қазақ тілі мен

әдебиет пәнінің мұғалімі
№7 жалпы орта білім беретін мектепӘдебиетАвтор: Есеналиева Мөлдір қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі

Слайд 2Абайды Абай еткен Мұхтар ғана,
Мұхтарды Мұхтар еткен Абай дана,
Қазақтың қос арысы,

қос данасы.
Қалайша бас имессің оған, сірә.
Абайды Абай еткен Мұхтар ғана,Мұхтарды Мұхтар еткен Абай дана,Қазақтың қос арысы, қос данасы.Қалайша бас имессің оған, сірә.

Слайд 3Сабақтың тақырыбы: М.Әуезовтің “Ақын қонақтар” шығармасын талдау


Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: Ұлы жазушы

өмірі мен шығармашылығы бойынша
білімдерін бекіте отырып, әңгіме мазмұнын, тақырыбы
мен идеясын ашу.
Әдебиет теориясы бойынша білімдерін толықтыру.
ә) Дамытушылық: Оқушылардың мазмұндау, образды талдау дағдысын,
шығармашылық белсенділігін арттыру. Өз ойын
еркін жеткізуге, тілдік қорын байытуға жетелеу.
б) Тәрбиелік: Адамгершілікке, өнерді бағалауға, қонақты дұрыс күте
білуге, үлкенді, ата-ананы сыйлауға баулу.

Сабақтың тақырыбы: М.Әуезовтің “Ақын қонақтар” шығармасын талдауСабақтың мақсаты:а) Білімділік: Ұлы жазушы өмірі мен шығармашылығы бойынша

Слайд 4 Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру
II. Үй тапсырмасын тексеру
“Ақын қонақтар” шығармасының

мазмұны туралы
2. Абай портреті
3. Көрініс
Сабақтың барысы I. Ұйымдастыру II. Үй тапсырмасын тексеру“Ақын қонақтар” шығармасының мазмұны туралы2. Абай портреті3. Көрініс

Слайд 61. Мұхтар Әуезов кім?
2. “Ақын қонақтар” қай шығармадан алынған үзінді?
3. Кімнің

бейнесі көбірек бейнеленеді?
4. Келген қонақтарды неге құтты қонақ дейміз?
5. Абайдың аурудан айығуына не себеп болды?

Бекіту:

1. Мұхтар Әуезов кім?2. “Ақын қонақтар” қай шығармадан алынған үзінді?3. Кімнің бейнесі көбірек бейнеленеді?4. Келген қонақтарды неге

Слайд 7ІІІ. Жаңа сабақ
“Ойқозғау”
Шығарма не туралы?

ІІІ. Жаңа сабақ“Ойқозғау” Шығарма не туралы?

Слайд 8Тақырып дегеніміз – белгілі бір дәуірдегі қоғамдық шындықтың сәулесі.

Тақырып дегеніміз – белгілі бір дәуірдегі қоғамдық шындықтың сәулесі.

Слайд 9Кейіпкерлер әлемі

Кейіпкерлер әлемі

Слайд 10Дәптермен жұмыс 1. Кейіпкерлерге мінездеме
Зере
Ұлжан
Абай



Дәптермен жұмыс 1. Кейіпкерлерге мінездемеЗереҰлжанАбай

Слайд 11Мінездеме дегеніміз- шығарма кейіпкерлерінің сыртқы портретімен қатар ішкі мінез-құлқын , ішкі

көңіл-күйін, ішкі ой-сырын, ақылын, ниетін, наным-сенімін, дүниеге көзқарасын суреттеу.
Мінездеме дегеніміз- шығарма кейіпкерлерінің сыртқы портретімен қатар ішкі мінез-құлқын , ішкі көңіл-күйін, ішкі ой-сырын, ақылын, ниетін, наным-сенімін,

Слайд 12Басқа қандай кейіпкерлердің портреті бар?

Басқа қандай кейіпкерлердің портреті бар?

Слайд 13Қонақтар жырлаған
қисса-дастандар

Қонақтар жырлаған қисса-дастандар

Слайд 14Осы шығарманы жазу арқылы жазушы не айтқысы келіп отыр?

Осы шығарманы жазу арқылы жазушы не айтқысы келіп отыр?

Слайд 15Идея дегеніміз – көркем шығарма арқылы жазушының айтайын деген ойы.

Идея дегеніміз – көркем шығарма арқылы жазушының айтайын деген ойы.

Слайд 16Проблемалық полемика





Проблемалық полемика

Слайд 17Бүгін біз Абайды қандай деңгейде кім деп танимыз?

Бүгін біз Абайды қандай деңгейде кім деп танимыз?

Слайд 18Өзіңсің Абай - ғұлама ойдың кемелі, Өзіңсің Абай - кестелі сөздің ерені. Өзіңсің

Абай – мәңгілікпен үндескен, Өзіңсің Абай - заманмен бірге тілдескен.

Қайталап талай - талай есіміңді,
Ақындары қазақтың жыр етеді.
Өзіңсің асқар тау, дара тұлға.
Жас ұрпақ Абай есімін ардақта!

Өзіңсің Абай - ғұлама ойдың кемелі, Өзіңсің Абай - кестелі сөздің ерені. Өзіңсің Абай – мәңгілікпен үндескен,

Слайд 19

(Шетел жазушыларының ортақ лебізі)
Л. Арагон (француз жазушысы )
Мен оның (М.Әуезовтің ) шығармаларын туған еліме таныстырушы болуды өзіме үлкен абырой санаймын. Эпикалық роман – “Абай”, менің ойымша, XX ғасырдағы ең үздік шығармалардың бірі. Бұл роман оқушыға қызықты қиялы мен өрен ой өлкесіне кездіріп, талай терең толғаныстар тудырады.
Альфред Курелла (неміс жазушысы)
Сіз әлі “Абайды” оқыған жоқпысыз? Онда сіз мүлдем ештеңе оқымағаныңыз. Бұл - таңғажайып, бұл – керемет! Қандай тұйық поэзия! Проза формасымен басылған осынау қалың-қалың екі томның өн бойында бір жол қара сөз болсашы.

Даңқы өлмес, даусы сөнбес

(Шетел  жазушыларының ортақ

Слайд 20 Камерундық Бенжамен Матип


Шынында, бұл қазақтар – неткен ғажайып халық! Осы кереметтік “Абай” романында қандай тамаша суреттелген! Сіздің бақытты халыққа мен шынайы көңіліммен қызығамын...
Камерундық Бенжамен Матип

Слайд 21Қорытынды
Ұлан даланың ұлы жыршысы
Туған әдебиеттері үшін Сервантес,

Шекспир, Бальзак, Диккенс, Теккерей, Толстой, Достеевский, Тагор мен Кавабата не бітірсе, Әуезов те қазақ әдебиетінде дәл соны бітірді. Өз ұлтын адамзатқа тегіс танымал, рухани туысқан етсе, ұлттық әдеби дамуымызды әлемдік биікке алып шығып, қазақ сөзі мен қазақ пікірін жалпыадамзаттық мәшурада паш етті.
Туған елімізді, жерімізді, тілімізді өліп-өшіп сүйіп өтуде Абай жолынан, Әуезов жолынан айнымайық .

Үйге тапсырма.

Шығармадан эпитет пен теңеу табу
Бағалау

ҚорытындыҰлан даланың ұлы жыршысы   Туған әдебиеттері үшін Сервантес, Шекспир, Бальзак, Диккенс, Теккерей, Толстой, Достеевский, Тагор

Слайд 22Сабақ аяқталды
Рахмет!

Сабақ аяқталды Рахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть