Презентация, доклад на тему Қараш-Қараш оқиғасы - (8 класс)

Сабақтың мақсаты:А) Білімділігі: Бақтығұл тағдыры арқылы берілген негізгі идеялық мазмұнды ашу;Ә) Дамытушылығы: хикаяттың идеясын талдай отырып, сыни тұрғыдан ойлап, өз пікірін қорғауға дағдыландыру; кейіпкер іс-әрекеті арқылы мінездеме, баға беруге, өз ойларын жеткізе білу;Б) Тәрбиелігі: әділеттілік пен

Слайд 1 Сабақтың тақырыбы:

Мұхтар Әуезов

“Қараш-қараштағы”

Бақтығұл тағдыры

Сабақтың тақырыбы:

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
А) Білімділігі: Бақтығұл тағдыры арқылы берілген негізгі идеялық мазмұнды ашу;
Ә)

Дамытушылығы: хикаяттың идеясын талдай отырып, сыни тұрғыдан ойлап, өз пікірін қорғауға дағдыландыру; кейіпкер іс-әрекеті арқылы мінездеме, баға беруге, өз ойларын жеткізе білу;
Б) Тәрбиелігі: әділеттілік пен адалдық- қа, жақсы қасиеттерге баулу.
Сабақтың мақсаты:А) Білімділігі: Бақтығұл тағдыры арқылы берілген негізгі идеялық мазмұнды ашу;Ә) Дамытушылығы: хикаяттың идеясын талдай отырып, сыни

Слайд 3Сабақтың типі: Бекіту сабағы.
Сабақтың түрі: ой дамыту,іздену, зерттеу сабағы.
Сабақтың әдісі: Ұжымдық

оқыту, концептуалды кесте, топтастыру, семантикалық карта, дискуссиялық карта, РАФТ, СЭНКУЭН.

Сабақтың типі: Бекіту сабағы.Сабақтың түрі: ой дамыту,іздену, зерттеу сабағы.Сабақтың әдісі: Ұжымдық оқыту, концептуалды кесте, топтастыру, семантикалық карта,

Слайд 4Ұйымдастыру кезеңі
Бәле қуған бәлеге жолығады,
Жала қуған жалаға жолығады.

Ұйымдастыру кезеңіБәле қуған бәлеге жолығады,Жала қуған жалаға жолығады.

Слайд 5Хикаяттың мазмұндау жоспары:
Кек
Сәтсіздік
Пана іздеу
Адасу
Сатқындық
Өш алу

Хикаяттың мазмұндау жоспары:КекСәтсіздікПана іздеуАдасуСатқындықӨш алу

Слайд 6Қызығушылықты ояту
кедейшілік жалғыздық жала



қанау

үстемдік жоқшылық
Қызығушылықты ояту  кедейшілік  жалғыздық   жала қанау     үстемдік

Слайд 7
зорлық көреді бас кейіпкер

Бақтығұл

жалғыз жалшы кедей
зорлық көреді  бас кейіпкер

Слайд 8Концептуалды кесте

Концептуалды кесте

Слайд 9Семантикалық карта

Семантикалық карта

Слайд 10Семантикалық карта

Семантикалық карта

Слайд 11Мен қай жерде қателестім?
Соған долданған Жарасбай бай Тектіқұлды бес жігітке

алып соққызып, өкпеге тепкілеп, бауыр-сыртын дүрелеп жазалайды. Қара түнде, қаскөй дауылға лыпасыз саламмын деп, далаға айдап жібереді.
Мен қай жерде қателестім?Соған долданған Жарасбай бай Тектіқұлды бес  жігітке  алып соққызып, өкпеге  тепкілеп,

Слайд 12Кімнің сөзі?
“Қой күзеті – сенікі, қойдың жарымы ығып кетсе,

сен ақы-пұлыңды тілеп әбігер саласың!”-дейді де боқтықтың астына алады. Тек қана жылы киім сұраған жайын ұғындырып айтам деген Тектіқұлды сыбап боқтай береді.

(Жарасбай,Сәт, Сәлмен, Сәрсен)
Кімнің сөзі?“Қой  күзеті – сенікі, қойдың жарымы ығып  кетсе, сен  ақы-пұлыңды тілеп әбігер

Слайд 13 Сонымен, бүгінгі сабақ барысында шығармаға арқау

болған әділетсіздік шырмауына шырмалған Бақтығұл тағдыры арқылы, біріншіден, сол заманның әлеуметтік саяси өмірі мен тартыс әділетсіздікті көрсек, екіншіден,
тарихта болған шындық оқиғаның көркем шығарма арқылы байқадық.
Сонымен, бүгінгі сабақ барысында шығармаға  арқау  болған әділетсіздік   шырмауына шырмалған

Слайд 14Прототиптер:
Бақтығұл – Рысқұл Жылқайдарұлы рухы күшті,

қайраты мол, қажырлы кісі екен.
Сейіт – Тұрар Рысқұлов. Мемлекет қайраткері.
Жарасбай болыс – Саймасай Үшкемпіров.
Оқиғаның орны – Қараш тауында өткен.

Прототиптер:     Бақтығұл – Рысқұл Жылқайдарұлы рухы күшті, қайраты мол, қажырлы кісі екен.

Слайд 15














Рысқұл Жылқайдаров
1859-1907

Рысқұл Жылқайдаров1859-1907

Слайд 16Тұрар Рысқұлов 1894-1938
20 жасындаТүркістан АССР-і үкімет басшысы.
Түркістан республикасының шынайы саяси-
мемлекеттік егемендігі

жолындағы саяси
күрескер болды. Республиканы түркі тілдес
халықтардың “ұлттық мемлекеттігіне”
айналдыру мақсатын қойып, осы бағытта
социалистік революция жариялаған “ұлттардың
өзін-өзі билеу құқығын” өмірге демократиялық
жолмен енгізу үшін қажырлы күрес жүргізді.
Тұрар Рысқұловтың Түрік республикасын құру
идеясының дұрыстығын кеңестік Қазақстанның
және кеңестік түркілердің кейінгі тағдыр-тарихы
дәлелдеп берді. “Түркі тілдес түгел бол!”
Бұл – аяулы арысымыз, бүкіл түркі тектес
халқымыздың ұлы перзенті Тұрар Рысқұловтың
ұраны, ұстанған бағыты. Мұраты, мияты.
Сонымен бірге кейінгі ұрпаққа мұраға қалдырған
ұлы өсиеті.
Тұрар Рысқұлов 1894-193820 жасындаТүркістан АССР-і үкімет басшысы. Түркістан республикасының шынайы саяси-мемлекеттік егемендігі жолындағы саяси күрескер болды. Республиканы

Слайд 17Үй тапсырмасы:
Эссе жазу.

Үй тапсырмасы:Эссе жазу.

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть