Презентация, доклад на тему Қазақ тілі мен әдебиет сабағында оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттырудың тиімді әдіс- тәсілдері

Мақсаты: өздігінен әрекет етуге ұмтылатын жеке тұлға даярлау  Міндеті:  1.Шығармашылық жұмыстың тиімді жолдарын жүйелеу.  2.Сабақ барысында оқушыларға ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.  3. Оқушыларды өзара жиі араластыру арқылы пәндегі қиындықтарды жеңілдету.  4. Топтық жұмыстың тиімділігін арттыра отырып, кейбір

Слайд 1Тақырыбы : «Қазақ тілі мен әдебиет сабағында оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттырудың

тиімді әдіс- тәсілдері» 
Тақырыбы : «Қазақ тілі мен әдебиет сабағында оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттырудың тиімді әдіс- тәсілдері» 

Слайд 2Мақсаты: өздігінен әрекет етуге ұмтылатын жеке тұлға даярлау  Міндеті:  1.Шығармашылық жұмыстың тиімді жолдарын

жүйелеу.  2.Сабақ барысында оқушыларға ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.  3. Оқушыларды өзара жиі араластыру арқылы пәндегі қиындықтарды жеңілдету.  4. Топтық жұмыстың тиімділігін арттыра отырып, кейбір оқушылардың оқу белсенділігін арттыру.  5.Оқушылардың өзара әрекеттестігін арттыра отырып, сөйлеу мәдениетін, сөздік қорын қалыптастыру. 
Мақсаты: өздігінен әрекет етуге ұмтылатын жеке тұлға даярлау  Міндеті:  1.Шығармашылық жұмыстың тиімді жолдарын жүйелеу.  2.Сабақ барысында оқушыларға

Слайд 3Мақсаты: өздігінен әрекет етуге ұмтылатын жеке тұлға даярлау  Міндеті:  1.Шығармашылық жұмыстың тиімді жолдарын

жүйелеу.  2.Сабақ барысында оқушыларға ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.  3. Оқушыларды өзара жиі араластыру арқылы пәндегі қиындықтарды жеңілдету.  4. Топтық жұмыстың тиімділігін арттыра отырып, кейбір оқушылардың оқу белсенділігін арттыру.  5.Оқушылардың өзара әрекеттестігін арттыра отырып, сөйлеу мәдениетін, сөздік қорын қалыптастыру. 
Мақсаты: өздігінен әрекет етуге ұмтылатын жеке тұлға даярлау  Міндеті:  1.Шығармашылық жұмыстың тиімді жолдарын жүйелеу.  2.Сабақ барысында оқушыларға

Слайд 4Күтілетін нәтиже: 
1. Оқушылар топта өзара араласа отырып, өздеріне деген сенімділіктері артады.  2.

Ұжымдық жұмыс жасай отырып, пәндегі қиындықтарды шешуді үйренеді.  3. Үлгерімі төмен оқушылар топта араласа отырып, белсенділігі артады, өзіне деген сенімділігі нығаяды.  4.Оқушылар өз бетінше әрекет ете отырып өмірге бейімделеді, жеке тұлға қалыптасады.  5.Кез-келген істі шығармашылықпен орындауға дағдыланады. 
Күтілетін нәтиже:  1. Оқушылар топта өзара араласа отырып, өздеріне деген сенімділіктері артады.  2. Ұжымдық жұмыс жасай отырып,

Слайд 5  Қай салада болмасын ондағы жұмыстың нәтижесі сапамен өлшенеді. Сапалы оқыту және

өздігінен оқып білім алып алуға баулу негізінде ғана оқушылардан парасатты азамат тәрбиелеп шығаруға болады. Білімнің сапалы болуы тікелей мұғалімге, оның білім дәрежесі мен іздену шеберлігіне байланысты. Сапаны көтерудегі ең өзекті мәселелердің бірі – мұғалімдерді даярлау және кәсіби шыңдау мәселесі болып отыр. Жаңа заман мұғалімі «дайын» білім көзі ғана болмай, оқушылардың танымдық іс - әрекетінің ұйымдастырушысы және үйлестіруші бола білуі, білімнің құндылық ретіндегі сипатына терең мән беруі, нәтижеге бағытталған білім беруде жаңа жолдар мен әдістер табуға дағдыланған маман болуы қажет
 	Қай салада болмасын ондағы жұмыстың нәтижесі сапамен өлшенеді. Сапалы оқыту және өздігінен оқып білім алып алуға баулу

Слайд 6Б. Д. Эльконин шығармашылыққа мынандай анықтама береді:

«Шығармашылық -  бұл ерекше

тұрғыдағы жасампаздық, жаңадан жасалған нәрсе бұрынғы нәрселердің механикалық қайталануы емес, өзінің сонылығымен, біртумалығымен ерекшеленетін болса, өзін - өзі куәландыратын, дәлелдейтін болса, онда бұл нәрсені туғызған шығармашылық акт туралы сөз қозғауға болады. 
Б. Д. Эльконин шығармашылыққа мынандай анықтама береді:  «Шығармашылық -  бұл ерекше тұрғыдағы жасампаздық, жаңадан жасалған нәрсе

Слайд 7Сабақ үстінде ұжымдық шығармашылық қалыптасуы үшін оқушылардың міндеттерін көрсетсек: 






 өзіндік пікірлерін

дәлелдеу;   пікірталастар мен талқылауларға қатысуы қажет;   өзінің жолдасына мұғалімдерге сұрақ қоюы;   жолдасының жауабыңа пікір айту;   сыныптасының жауабы мен жазбаша жұмысын бағалау;   үлгерімі нашар сыныптастарын оқытумен айналысу;   үлгермеушілерге түсініксіз жерін түсіндіру;   өз бетімен қиындау тапсырмаларды таңдау;   танымдық тапсырманың шешімдерін табуда бірнеше нұсқасын көрсету;   өзіндік бағалауға жағдай туғызу өзінің танымдық және практикалық әрекетін талдау;   танымдық тапсырмаларды шешуде бұрыннан білетін әдісті қолдану арқылы орындау. 
Сабақ үстінде ұжымдық шығармашылық қалыптасуы үшін оқушылардың міндеттерін көрсетсек:  өзіндік пікірлерін дәлелдеу;   пікірталастар мен талқылауларға қатысуы

Слайд 8Оқушыларды шығармашылық жұмысқа баулып, олардың белсенділіктерін, қызығушылығын арттыра түсу үшін шығармашылық

қабілеттерін сабақта және сабақтан тыс уақытта дамытуда мен мынадай әртүрлі әдіс - тәсілдерді қолданамын.  Олар мыналар:  1. Мәтін, ертегіні, әңгімені өз ойларымен аяқтау.
Мысалы; Ә.Тәжібаев «Толағай» әдеби ертегісін өткенде сыныпты 4 топқа бөлемін.
1-топ Ертегіні өзге топтарға баяндап береді.
2-топ Ертегі бойынша тезис жазады.
3-топ «Керқұла атты Кендебай» ертегісі мен «Толағай» ертегісін салыстырады».
4-топ «Толағай» ертегісін «Егерде мен жазушы болсам» айдарымен басқаша мазмұнда аяқтайды. 
Оқушыларды шығармашылық жұмысқа баулып, олардың белсенділіктерін, қызығушылығын арттыра түсу үшін шығармашылық қабілеттерін сабақта және сабақтан тыс уақытта

Слайд 9








2. Ақын, жазушылардың мәтіндерін басқаша аяқтау  3. Белгілі мақал негізінде

әңгіме жазғызу.  4. Мәтін бойынша мақал құрастыру.  5. Табиғат құбылыстарына, заттарға жұмбақтар құрастыру. Мысалы: Асланның құраған жұмбағы:  Өзі жас, мұртты  Сүтті ұрлап ішті. /мысық/  Әр үйде белін буған бір пысық бар. / сыпыртқы/  6. Әңгімелерді салыстыру, бөліктерге бөлу, ат қойғызу.  7. Шығарма, мәтін құрастыру.  Тақырып бойынша.  Жоспар бойынша  Тірек сөздер арқылы 


2. Ақын, жазушылардың мәтіндерін басқаша аяқтау   3. Белгілі мақал негізінде әңгіме жазғызу.   4. Мәтін

Слайд 10 8. Өлең құрастыру.  Дайын өлең жолдарын бір, екі жолын беру

арқылы.  Дайын ұйқастарды ұсыну арқылы.  9. Шығармадағы әңгімеге ұқсас оқиғалар айтқызу.  10. Көлемі ұзақ шығармаларды жоспар құру арқылы қысқартып әңгімелету.  11. Кейіпкерлерге мінездеме бергізу.  12. Шығарма бойынша сурет салғызу, ауызша суреттеу, қиялдау арқылы суреттеу.  13. Рөлге бөліп оқыту.  14. Логикалық ойлауын дамытатын ойындармен берілген тапсырмаларды шешкізу (анаграмма, сөзжұмбақ, ребус, құрастырмалы ойындар т. б.)  15. Қайталау сабақтарында, оқыған мәтіндері бойынша өз беттерінше тест тапсырмаларын құрастыру.  16. Белгілі ақын, жазушы шығармасына еліктеп өлең, әңгіме, ертегілер жазғызу т. с. с. 
8. Өлең құрастыру.  Дайын өлең жолдарын бір, екі жолын беру арқылы.  Дайын ұйқастарды ұсыну арқылы. 

Слайд 11 Сабақтан тыс уақытта оқушылардың шығармашылығын дамыту үшін әр түрлі кездесулерден, саяхаттардан,

жураналдардан оқығандардан алған әсерлерін әңгімелету. Шығарма ретінде жаздыруға, оқытылып отырған шығармалардың авторлары туралы толық мағлұмат жинап, реферат жазғызуға болады.  Осындай жұмыстарды үнемі жүргізу оқушыларды шығармашылыққа баулуға, шәкірт бойындағы қабілет көзін ашып, тілін байытуға, қиялын ұштауға, өз бетінше ізденуге зор әсерін тигізеді.  Шығармашылық тапсырма түрлерін сынып оқушыларының жас ерекшеліктеріне,  психологиялық таралым, шығармашылық қабілетінің даралығына қарап, әр сынып бойынша әрі қарай жалғастыра беруге болады. 
Сабақтан тыс уақытта оқушылардың шығармашылығын дамыту үшін әр түрлі кездесулерден, саяхаттардан, жураналдардан оқығандардан алған әсерлерін әңгімелету. Шығарма

Слайд 12
«Абай әлеміне саяхат» клубының мүшелері 4-сыныптар  

«Абай әлеміне саяхат» клубының мүшелері 4-сыныптар  

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть