Презентация, доклад на тему 1940-1950 жылдардағы саяси қауым өкілдерін қудалау.

Содержание

Сабақтың мақсаты:Білімділік: Саяси қуғын-сүргін және халықтар депортациясы туралы түсінік қалыптастыру;Дамытушылық: Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;Тәрбиелік: Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.Сабақтың түрі: Ашық сабақ, ( СТО,кембридж технологиясының элементтері қолданылады)Әдісі: оқытуда

Слайд 1

Тақырыбы: 1940-1950 жылдардағы ұлттық зиялы қауымға қарсы қуғын-сүргін. Қазақстанға басқа халықтарды

депортациялау.

Оқытушы: Ұ.О.Абзелова
Тобы: 1-топ 1-курс


Анвар Исмаилов атындағы кәсіптік колледжі

Тақырыбы: 1940-1950 жылдардағы ұлттық зиялы қауымға қарсы қуғын-сүргін. Қазақстанға басқа халықтарды депортациялау.Оқытушы: Ұ.О.Абзелова Тобы: 1-топ 1-курс Анвар

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Саяси қуғын-сүргін және халықтар депортациясы туралы түсінік қалыптастыру;
Дамытушылық: Белсенділігін

арттырып, білімін жетілдіру;
Тәрбиелік: Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Ашық сабақ, ( СТО,кембридж технологиясының элементтері қолданылады)
Әдісі: оқытуда интерактивті тақтаны пайдалану, СТО, кембридж технологиясының элементтерін қолдану негізінде оқушылардың танымдық ой-өрісін дамыту, тірек сызбалармен жұмыс істеуге дағдыландыру.
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Пән аралық байланыс: Әдебиет, география
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру (5 мин) 2. Үй тапсырмасын сұрау ( 25 мин) 3. Жаңа сабақ (өзара оқыту) (30мин) 4. Бекіту(10 мин) 5. Қорытындылау (5 мин) 7. Бағалау (5 мин) 8. Үйге тапсырма (1мин)
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

Сабақтың мақсаты:Білімділік: Саяси қуғын-сүргін және халықтар депортациясы туралы түсінік қалыптастыру;Дамытушылық: Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;Тәрбиелік: Ұлтжанды, елін жерін

Слайд 3І.Таныстыру. (Әр топтың топ басшылары қысқаша таныстырады) .Топтарға бөлу: түстер арқылы


Топтық жұмыс ( ой дамыту) сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашу.
1.Қазақстандағы индустрияландыру ерекшеліктері қандай?
2. Түрксіб теміржолының салынуы қашан басталды және қай кезде пайдалануға берілді?
3. Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру қарсаңында Қазақстандағы жағдай қандай еді?
4. Қазақ Автономиялы Кеңестік Социалистік Республикасы қашан құрылды?
5. Қазақстандағы күштеп ұжымдастырудың салдары қандай болды?
6. 1925 жылы қазақ өлкелік партия комитетенің Бірінші хатшысы болып кім сайланды?
7. Қазақстанда Бүкілодақтық «Сауатсыздық жойылсын» қоғамы қашан құрылды?
8. Қазақстанда тұңғыш педагогикалық институты қай жылы ашылды?
9. Қазақ мемлекеттік университеті қай жылы ашылды (ҚазМУ) ?
10.Алматы медицина институты қай жылы ашылды?
11.Ұлы Отан соғысы қарсаңында Қазақстанда қанша жоғары оқу орны болды ?
12.Қазақтың атақты әншісі Әміре Қашаубаев қай шет елдерде өнер көрсетті?
І.Таныстыру. (Әр топтың топ басшылары қысқаша таныстырады) .Топтарға бөлу: түстер арқылы Топтық жұмыс ( ой дамыту) сұрақтар

Слайд 413. «Қырғыз (қазақ) халқының 1000 әні» және « Қазақ халқының 500

әні мен күйі» авторы кім және оған Қазақстанның халық әртісі деген атағы қай жылы берілді?
14. Ленфильм қазақтың бірінші дыбысты қай фильмін түсірді?
15. Қазақ тілінде алгебра оқулығын құрастырған?
16.Қазақ тілінде география оқулығын құрастырған?
17. Бесеудің хатын кімдер жазды?
18. 1930-1932 жылдары аштықтан қанша адам қырылды?
19. Қазақ КСР-і Одақтық республика болып қашан құрылды?
20.Қазақстан Коммунистік партиясының бірінші сьезі қай жылы болды?
21. Қазақстан комсомол жастар ұйымы қай жылы құрылды?
22. Қазақстандағы В.И.Ленин атындағы пионер ұйымдары қандай жұмыстар атқарды?
ІІ. Өткел. Мына әріптерден сөздер құрастыр. Бұл кезеңде «Басқатырғыш» шешеміз.
1.РХЕАГИЯОЛО-заттай деректер бойынша адамзат тарихының ежелгі кезеңін зерттейтін ғылым.
2.ТРОЕПФЛИГ- тас,жартас бетіне қашау арқылы сызып немесе ойып салынған сурет.

13. «Қырғыз (қазақ) халқының 1000 әні» және « Қазақ халқының 500 әні мен күйі» авторы кім және

Слайд 53.ГРАЭТФИЯНО- әр түрлі халықтардың тұрмыс-тіршілігін зерттейтін ғылым.
4.ФЕРЕРЕНДМУ- аса маңызды мемлекеттік мәселе

бойынша жалпы халықтық дауыс беру.
5.АТКРДЕИЯМО- халық еркі немесе билігі.
6.ҰЕЫҚ- Қазақстан 2010 жылы осы ұйымға төрағалық етті. Астана қаласында 2010 жылы 1-2 желтоқсанда саммиті өтті.
7.ПОСЭК-1917 жылы Астанада өтетін дүниежүзілік көрме.Тақырыбы: «Болашақтың энергиясы».
8.ЕКОНЮС-БҰҰ-ның білім және мәдениет жөніндегі ұйымы.
ІІІ.Белес. «Бұл кім?»






3.ГРАЭТФИЯНО- әр түрлі халықтардың тұрмыс-тіршілігін зерттейтін ғылым.4.ФЕРЕРЕНДМУ- аса маңызды мемлекеттік мәселе бойынша жалпы халықтық дауыс беру.5.АТКРДЕИЯМО- халық

Слайд 7Жоспар
Кіріспе І. Патша үкіметінің көші-қон саясаты
1. Қоныс аударудың бірінші кезеңі
1.2 Қоныс аударудың екінші кезеңі.

Қазақстан тұрғындарының ұлттық құрамындағы өзгерістер
1.3 Қоныс аударудың үшінші кезеңі
ІІ. Қазақстанда этностық топтардың қалыптаса бастауы.
ІІІ. Отарлау саясатының этнодемографиялық жағдайға тигізген зардаптары
ІV. Кеңес өкіметінің көші-қон саясаты. 1. Кеңес өкіметінің Қазақстанға қоныс аударуға кең жол ашуы
2. Саяси қуғын-сүргін және халықтар депортациясы
Қорытынды
ЖоспарКіріспе І. Патша үкіметінің көші-қон саясаты1. Қоныс аударудың бірінші кезеңі1.2 Қоныс аударудың екінші кезеңі. Қазақстан тұрғындарының ұлттық құрамындағы өзгерістер1.3 Қоныс

Слайд 8Қазақстан - көпұлтты мемлекет ,
онда 140 ұлттар мен басқа да

ұлыстардың өкілдері мекендейді.
Қазақстан - көпұлтты мемлекет , онда 140 ұлттар мен басқа да ұлыстардың өкілдері мекендейді.

Слайд 9Қазақстан халқының ішінде қазақ ұлтының үлесi 63,6 пайызды, орыстар – 23,3,

өзбектер – 2,9, украиндер – 2, ұйғырлар – 1,4, татарлар – 1,2, немiстер – 1,1, басқа ұлыстар 4,5  пайызын құрады
Қазақстан халқының ішінде қазақ ұлтының үлесi 63,6 пайызды, орыстар – 23,3, өзбектер – 2,9, украиндер – 2,

Слайд 1063,6
23,3
2,9
2
1,2
4,5
1,1

63,623,32,921,24,51,1

Слайд 111891ж «Ақмола, Семей, Жетісу, Орал, Торғай облыстарын басқару туралы»
1889 ж «Село

тұрғындары мен мещандарының қазыналық жерлерге өз еркімен қоныс аударуы»

1886ж «Түркістан өлкесін басқару және жер, салық өзгерістерін енгізу туралы»

1868ж «Жетісуда шаруаларды қоныстандару туралы»

1883 ж «Шығыс Түркістаннан Жетісуға қоныс аударған ұйғырлар мен дүнгендерді орналастыру туралы»

Патша үкіметінің қоныстандыру саясаты

1891ж «Ақмола, Семей, Жетісу, Орал, Торғай облыстарын басқару туралы»1889 ж «Село тұрғындары мен мещандарының қазыналық жерлерге өз

Слайд 12Столыпин реформасы
ХХ ғ басындағы патша үкіметінің отарлау саясаты
Кеңес өкіметі тұсында
Жер-су

реформасы

Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру

Столыпин реформасыХХ ғ басындағы патша үкіметінің отарлау саясатыКеңес өкіметі тұсында Жер-су реформасыАуыл шаруашылығын ұжымдастыру

Слайд 13Саяси қуғын – сүргін және халықтар депортациясы
Депортация
Ұлы Отан соғысы

кезіндегі жер аудару саясаты
Тың және тыңайған жерлерді игерудің демографиялық жағдайға әсері
Саяси қуғын – сүргін және халықтар депортациясы Депортация Ұлы Отан соғысы кезіндегі жер аудару саясатыТың және тыңайған

Слайд 141920-1950 жылдары күштеп
қоныстандырылған халықтар
Поляктар, кәрістер, немістер
Күрдтер, түріктер,
шешендер,
ингуштер
1936ж 28

сәуір

Солтүстік Қазақстанға
КХК қаулысы бойынша 15 мың поляк;

1937ж Қиыр Шығыстан 95 903 кәріс;

1941 ж 28 тамызда
361 мың неміс жер аударылды

1944ж қарашада

Азербайжаннан, Грузиядан, Армениядан күрдтер;

Грузиядан түріктер Қазақстанға күштеп қоныстандырылды.

1944ж ақпанда

Ингушетиядан шешендер мен ингуштар жер аударылып,
бір бөлігі Қазақстанға қоныстандырылды


1920-1950 жылдары күштепқоныстандырылған халықтар Поляктар, кәрістер, немістерКүрдтер, түріктер, шешендер,ингуштер 1936ж 28 сәуірСолтүстік ҚазақстанғаКХК қаулысы бойынша 15 мың

Слайд 15Көшірілген халықтар
Депортация бағыты
Депортацияланғандар аймағы

Көшірілген халықтарДепортация бағытыДепортацияланғандар аймағы

Слайд 17Картамен жұмыс.

Картамен жұмыс.

Слайд 19Қазақстан халқының сандық көрсеткіші

Қазақстан халқының сандық көрсеткіші

Слайд 2025.02.2009 жылғы санақ нәтижесі,
01.10. 2012 жылғы ҚР статистика агенттігінің мәліметі

25.02.2009 жылғы санақ нәтижесі, 01.10. 2012 жылғы ҚР статистика агенттігінің мәліметі

Слайд 21Проблемаларды шешу жолдары қарастырылды ма?

Ресейдің қоныстандыру саясатының және депортацияның салдарынан бізде

қандай проблемалар туындады?
Проблемаларды шешу жолдары қарастырылды ма?Ресейдің қоныстандыру саясатының және депортацияның салдарынан бізде қандай проблемалар туындады?

Слайд 221. Қазақтар байырғы атамекен жерлерінен айырылып қалды.
2. Қазақтар өз жерлерінде

резервацияға ұшырады.
3. Қазақтар өз Отанында азшылыққа айналды.
4. Қазақтар мәңгүрттерге айналды.
5. Маргиналдар пайда болды.
6. Этнотопонимикалық атаулар өзгеріске ұшырады
7. Қазақ тілінің мәртебесі төмендеді.
8. Қазақ мектептері жабылды.
9. Экологиялық проблема болды.
10. Полигондардың адам денсаулығына әсері.
11. Мал шаруашылығының жағдайы.

П р о б л е м а л а р


1. Қазақтар байырғы атамекен жерлерінен айырылып қалды. 2. Қазақтар өз жерлерінде резервацияға ұшырады.3. Қазақтар өз Отанында азшылыққа

Слайд 23Проблемаларды шешу
1989ж 22 қыркүйек - «Тіл туралы» Заң қабылданды.

Қазақ тілі мемлекеттік тіл мәртебесіне ие болды.
1992ж - Дүниежүзі қазақтарының І құрылтайы болды.
1992ж - «ҚР көші-қон туралы» Заңы қабылданды.
1995ж – «ҚР тұратын шетел азаматтарының құқықтары туралы» Заң қабылданды.
1995 ж.- Қазақстан Халықтар Ассамблеясы құрылды
1997ж - «Көші-қон және демография агенттігі» құрылды.
Қазақстан оралмандар одағы құрылды.
Жер, су атаулары қайта қалпына келе бастады.
Елбасының 2008ж 6 ақпандағы жолдауында бірқатар әлеуметтік мәселелер шешілді.
2010 ж президент Жолдауы:2020 жылға қарай халық саны 10 %
өсуі үшін мемлекет барлық мүмкіндікті жасайды.
Проблемаларды шешу1989ж 22 қыркүйек - «Тіл туралы» Заң қабылданды.        Қазақ

Слайд 24Терминдер
Депортация

белгілі бір адамдар тобын немесе халықтарды жаза ретінде туған

жерінен басқа өлкеге күштеп көшіру

Миграция

халықтың өз елінің ішінде немесе бір елден екінші елге қоныс аударуы, тұрғылықты орындарын ауыстыруы

Урбанизация

қалалардың бұрын-соңды болмаған өсуі

Резервация

Байырғы тұрғындарды мекенінен күшпен көшіріп, қоныстандырылуға айналған аймақ


Диаспора

этностың басқа мемлекет аумағында тұратын шағын бір бөлігі, бұрынғы өз Отанынан алыс жерлерге қоныстанған адамдар


Иммиграция


қоныстанушылық, келімсектік, бір мемлекет азаматтарының екінші бір мемлекетке тұрақты немесе уақытша (Қазақстан заңнамасы бойынша алты айдан көп мерзімге) тұру үшін көшіп келуі


Маргиналдар

Әртүрлі әлеуметтік институттар мен топтар арасында аралық жағдайда тұрған, өз тобына тән белгілерінен айырылған жеке тұлғалар мен топтар

ТерминдерДепортация  белгілі бір адамдар тобын немесе халықтарды жаза ретінде туған жерінен басқа өлкеге күштеп көшіру Миграция

Слайд 25YII. Сабақты бекіту:

YII. Сабақты бекіту:

Слайд 261.Депортация дегеніміз не?
2.Соғысқа дейінгі депортацияға қандай халықтар ілікті? Неліктен?
3.Этнос дегеніміз не?
4.Саяси

мүдде негізінде көшірілгендерді қалай атады?
5.Тоталитарлық тәртіптің құрсауына алғашқылардың бірі болып іліккен қиыршығыстық халықты атаңдар?
6.«Сенімсіз халықтар» деп неліктен атады?
7.Заңсыз қуғын-сүргінге ұшыраған халықтарды ақтау қашан басталды?
8. Ф.И. Голощекиннің саясаты қандай болды?
YIII. Бағалау: Әр топ өзін-өзі бағалайды.
IX. Үй тапсырмасы: Қазақстан халқы Ассамблеясының құрылуы.
 
1.Депортация дегеніміз не?2.Соғысқа дейінгі депортацияға қандай халықтар ілікті? Неліктен?3.Этнос дегеніміз не?4.Саяси мүдде негізінде көшірілгендерді қалай атады?5.Тоталитарлық тәртіптің

Слайд 27Зейін қойып
тыңдағандарыңызға
рахмет!

Зейін қойып тыңдағандарыңызға рахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть