Презентация, доклад на тему Таңғажайып алаңы сабақтан тыс жұмыс

Содержание

Мақсаты: 1. Математикалық ойдың дәрежесін арттыру, теориялық білімді тереңдете түсу, оқушылардың практикалық дағдысын дамыта түсу;2. Математикаға қызығушылығын, ынтасын арттыруға жағдай жасау; 3. Оқудан бос кезінде оқушылардың демалысын ұйымдастыру:

Слайд 1 «Таңғажайып алаңы» интеллектуалды ойыны

«Таңғажайып алаңы»   интеллектуалды ойыны

Слайд 2 Мақсаты:
1. Математикалық ойдың дәрежесін арттыру, теориялық білімді

тереңдете түсу, оқушылардың практикалық дағдысын дамыта түсу;
2. Математикаға қызығушылығын, ынтасын арттыруға жағдай жасау;
3. Оқудан бос кезінде оқушылардың демалысын ұйымдастыру:

Мақсаты:  1. Математикалық ойдың дәрежесін арттыру, теориялық білімді тереңдете түсу, оқушылардың практикалық дағдысын

Слайд 3 Сабақтың барысы:
-Кіріспе.
-Ойын шартымен таныстыру.
-Ойын кезеңдері.
-Жеңімпаздарды анықтау.
-Қорытындылау.

Сабақтың  барысы:  -Кіріспе.-Ойын шартымен таныстыру.-Ойын кезеңдері.-Жеңімпаздарды анықтау.-Қорытындылау.

Слайд 4 Ойынның шарты

Алғашқы ойынға 3 оқушыдан 9 оқушы

қатысады, олардың әрқайсысына 3 сұрақтан беріледі. Әр кезеңдегі үш ойыншының ең көп ұпай жинаған біреуі шешуші ойынға, одан ақтық ойынға қатысады. Ойлануға 1 минут. Әр кезеңнің арасында көрермендер ойыны өткізіледі. Ойынға қатысушы қоржыннан асық алады. «Көк асық» - сыйлық. Егер сыйлық алса ойыншы ойыннан шығарылады, ал сыйлықтан бас тартса ойынды ары қарай жалғастырады. «Қызыл асық» - музыкалық үзіліс.
Ойынның шарты Алғашқы ойынға 3 оқушыдан 9 оқушы қатысады, олардың әрқайсысына 3 сұрақтан беріледі.

Слайд 5
Музыкалық нөмір орындалған соң ойыншы тағыда асық

алып, ойынын жалғастырады. «Қара асық» -күю, яғни жиналған ұпайлары жойылады, алайда ойыншы ойынын жалғастыра береді. «Ақ асық» - ойынға жолдама. Ақ асық алған ойыншы оны үйіреді. Алшы-10 ұпай, Тәйкі-9 ұпай, Бүк-7 ұпай, Шік-5 ұпай. Бұл ұпайды ойыншы сұраққа дұрыс жауап берсе ғана алады, жартылай жауапқа жартысын ғана алады, ал қате болса ұпай берілмейді.

Музыкалық нөмір орындалған соң ойыншы тағыда асық алып, ойынын жалғастырады. «Қара асық» -күю,

Слайд 61-ойын сұрақтары:
1-ойыншыға:
1. Отырардан шыққан ұлы ойшыл, данышпан, ғалым математик.


Жауабы: Әл-Фараби

2. Үш таңбалы 87* саны 5-ке де, 3-ке де бөлінеді. Осы санның соңғы цифрын тап.
Жауабы: 870

3.Столдың төрт бұрышы бар. Егер бір бұрышын кесіп тастаса, неше бұрыш қалады?

Жауабы: 5 бұрыш

1-ойын сұрақтары: 1-ойыншыға:1. Отырардан шыққан ұлы ойшыл, данышпан, ғалым математик.

Слайд 71-ойын сұрақтары:
2-ойыншыға:
1. Геометрияның негізін қалаған гректің ұлы математигі?

Жауабы: Евклид
2. Әріптерді цифрлармен ауыстыр:
АБ Жауабы: 91
+ А + 9
БВВ 100
3. Ардақ, Кәрім; Айгүл үшеуі дойбы ойнады. Егер олардың әрқайсысы екі партиядан ойнаса, барлығы неше партия ойналды?
Жауабы: 3-партия



1-ойын сұрақтары: 2-ойыншыға:1. Геометрияның негізін қалаған гректің ұлы математигі?

Слайд 81-ойын сұрақтары:
3-ойыншыға:
1. Алгебра оқулығын ең алғашқы жазған, алгебраның негізін

салған Орта Азиядан шыққан ғалым

Жауабы: Әл-Хорезм.
2. Көбейтіндіні тап: 1*2*3*4*5*6 = Х.
Жауабы: 720
3. Ұшақ Зайсаннан Алматыға дейін 1 сағат 20 минут ұшады, ал кері қарай 80 минут ұшады. Бұл айырмашылықты қалай түсінуге болады?

Жауабы: 1сағ20мин=80мин



1-ойын сұрақтары: 3-ойыншыға:1. Алгебра оқулығын ең алғашқы жазған, алгебраның негізін салған Орта Азиядан шыққан ғалым

Слайд 92-ойын сұрақтары:
1-ойыншыға:
1. Алгебралық теңдеулерді жете зерттеген белгілі француз математигі.


Жауабы: Франсуа Виет
2. Суретте барлығы неше шаршы бар?
 
 
 
  

 
 
  Жауабы: 14

 3.Бір тонна мақта ауыр ма, әлде бір тонна темір ауыр ма?

Жауабы: тең, себебі екеуі 1 тонна
 



2-ойын сұрақтары: 1-ойыншыға:1. Алгебралық теңдеулерді жете зерттеген белгілі француз математигі.

Слайд 102-ойын сұрақтары:
2-ойыншыға:
1. Математикадан координаттар әдісін жете зерттеген француз математигі

, әрі физигі.
Жауабы: Рене Декарт
2. Суретте барлығы неше үшбұрыш бар?
 
 
 
Жауабы: 13 үшбұрыш

3. Жанұяда 5 ұл және әр ұлдың 1 әпкесі бар. Жанұяда барлығы неше бала бар?
Жауабы: 6 бала



2-ойын сұрақтары: 2-ойыншыға:1. Математикадан координаттар әдісін жете зерттеген француз математигі , әрі физигі.

Слайд 112-ойын сұрақтары:
3-ойыншыға:


1. Ұлы Александр патшанаң тәрбиешісі, ұстазы болған Грециядан шыққан ұлы данышпан ғалым.

Жауабы: Аристотель
2. Шаршы формалы шоколад 9 бөліктен тұрады. Осы кішкене бөліктерді жеке бөліп алу үшін неше рет сындыру керек? Әр жолы бір ғана кесектен ғана бөлініп шығады?

Жауабы: 8 рет

3.Дәптер қабымен бірге 95 т тұрады. Дәптердің өзі қабынан 90 т қымбат. Дәптер мен оның қабы жеке-жеке қанша тұрады?

Жауабы: 92,5т; 2,5 т
 



2-ойын сұрақтары: 3-ойыншыға:

Слайд 123-ойын сұрақтары:
1-ойыншыға:
1. Евклидтік емес геометрияның негізін салған орыстың ұлы

математигі.
Жауабы: Н.И. Лобачевский
2. Амал таңбалары мен жақшаны пайдаланып, үш бестікпеннәтижесі 2-ге тең өрнек жаз.
Жауабы: (5+5):5=2
3. Қысқартылған жай бөлшекті қай кезде қысқартуға болмайды?
Жауабы: қысқартуға болмайды



3-ойын сұрақтары: 1-ойыншыға:1. Евклидтік емес геометрияның негізін салған орыстың ұлы математигі.

Слайд 132-ойын сұрақтары:
2-ойыншыға:
1.Тік бұрышты үшбұрыштың катеттері мен гипотенузасының арасындағы қатысты

дәлелдеген ертедегі грек оқымыстысы.
Жауабы: Пифагор
2. Амал таңбалары мен жақшаны пайдаланып, үш бестікпен нәтижесі 0-ге тең өрнек жаз.

Жауабы: (5-5)*5=0
3. Аспанда 5 үйрек ұшып барады. Біреуін атып түсірсе, нешеуі қалады?
Жауабы: 1, қалғаны ұшып кетеді)



2-ойын сұрақтары: 2-ойыншыға:1.Тік бұрышты үшбұрыштың катеттері мен гипотенузасының арасындағы қатысты дәлелдеген ертедегі грек оқымыстысы.

Слайд 143-ойын сұрақтары:
3-ойыншыға:
1. Ондық бөлшектермен есептеу ережесін жазған Орта Азияданшыққан

атақты ғалым.
Жауабы: Әл-Каши

2. Амал таңбалары мен жақшаны пайдаланып, үш бестікпен нәтижесі 5-ке тең өрнек жаз.
Жауабы: (5+5) +5=5

3. Бөлмеде 4 мысық отыр. Әр мысықтың алдында 3 мысық отыр. Бөлмеде барлығы неше мысық отыр?

Жауабы: 4 мысық
 




3-ойын сұрақтары: 3-ойыншыға:1. Ондық бөлшектермен есептеу ережесін жазған Орта Азияданшыққан атақты ғалым.

Слайд 15 1-ойыншыға:
1. Қандай екі натурал санның қосындысы олардың көбейтіндісіне тең?


Жауабы: 2

2. Төмендегі шаршының бос бөліктеріне 4,5,6,7,8,9 сандарын әр жолда тігінен және көлденеңінен қосқанда 15 шығатындай етіп орналастыр.
 









3. Жанар қағазға 86 санын жазып, өзінің жолдасына айтты: Ешқандай жазу жазбай 12-ге арттыр. Ол қалай?
Жауабы: төңкеріп оқу керек


4-ойын, шешуші кезең сұрақтары:

1-ойыншыға:	1. Қандай екі натурал санның қосындысы олардың көбейтіндісіне тең?

Слайд 164-ойын сұрақтары:
2-ойыншыға:
1. Қай кезде бөлінгіш пен бөлгіш тең болады?

Жауабы: Бөлінді 1-ге тең болғанда

2. Шаршыдағы бос бөліктерге әрі тік және көлденең жолда бір түсті дөңгелекше бір рет кездесетіндей етіп түрлі дөңгелекшелерді орнадластыр.
Жауабы: қызыл, көк, жасыл

3. Биіктігі 10 метр ағашқа ұлу күндіз 5 метр жоғары көтеріліп, түнде 4 метр төмен түседі. Ұлу ағаштың басына неше күнде шығады?

Жауабы: 10 күнде




4-ойын сұрақтары: 2-ойыншыға:1. Қай кезде бөлінгіш пен бөлгіш тең болады?

Слайд 174-ойын сұрақтары:
3-ойыншыға:
1. Қандай бүтін сан кез-келген бүтін санға қалдықсыз

бөлінеді?

Жауабы: 0
2. 6,5,4,3,2,1 сандарын әр жолдағы дөңгелектерге қосындысы 12-ге тең болатындай етіп орналастыр.
 
 
 
 

3. Екі адамның бірі ылғи шын, 2-шісі ылғи өтірік айтқан. Екеуі бірдей жауап беру үшін оларға қандай ортақ сұрақ қою керек?

Жауабы: Сен ылғи өтірік айтасың ба?, немесе Сен ылғи шын айтасың ба?
 



4-ойын сұрақтары: 3-ойыншыға:1. Қандай бүтін сан кез-келген бүтін санға қалдықсыз бөлінеді?

Слайд 18 Ақтық ойынға қатысушылар
 
  Тиындар 5-суреттегідей орналастырылған. Осының үш тиынының орнын ғана

ауыстырып
6 –суреттегідей етіп орналастыру керек.

 
 


Ақтық ойынға қатысушылар    Тиындар 5-суреттегідей орналастырылған. Осының үш тиынының орнын ғана ауыстырып   6

Слайд 19
 
 Қатысқандарыңызға рахмет!!!

  Қатысқандарыңызға рахмет!!!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть