Слайд 1“Ұқсас қосылғыштарды біріктіру” Дайындаған: Нұрлыбаев Ерлан.
Ашық сабақ
Слайд 2Тақырыбы: ”Ұқсас қосылғыштарды біріктіру”.
Сабақтың мақсаты: а) Оқушылардың білімдерін дамыту.
ә) Пәнге қызығушылығын арттыру.
б) Уақытты ұтымды пайдаланып, көп есептер шығару.
Сабақтың көрнекілігі: Слайдтар,кеспе қағаздар.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру.
1кезең. “Үй тапсырмасын пысықтау”.
2кезең. “Сұрақ-жауап”.
3кезең. “Жаңа сабақ”.
4кезең. “Деңгейлік есептер( тақтамен жұмыс )”.
5кезең. “Біліміңді тексер (үлестірмелі қағаз)”.
6кезең. “Қорытынды”.
7кезең. “Үй тапсырмасын беру”.
Слайд 3
1кезең.”Үй тапсырмасын пысықтау”.
№1. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарыңдар.
А) ab+ac+ad=a(b+c+d).
Ә)
9a-6b+3c=3(3a-2b+c).
Б) 6x+2x+3x=x(6+2+3)=11x
№2.
а) 56 ә) -90
Слайд 42кезең: “Сұрақ-жауап”
Өткен сабақты пысықтау
Алгебралық өрнектің мәні дегеніміз не?
Қосу мен көбейтудің
ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, алгебралық өрнектерді қалай ықшамдаймыз?
Ортақ көбейткішті жақшаның сыртына қалай шығарамыз?
Слайд 5
3 кезең: “Жаңа сабақ”.
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып,әріп бөліктері бірдей қосылғыштардан құралған
алгебралық қосындыны ықшамдауға болады.
1-мысал: 5а-9а+4а-11а алгебралық қосындысы берілген 5а,-9а,4а,-11а қосылғыштарының әріп бөліктері бірдей. Мұндай қосылғыштарды ұқсас қосылғыштар деп атайды. Тең қосылғыштар да ұқсас қосылғыштар болып табылады.
Әріп бөліктері бірдей қосылғыштарды ұқсас қосылғыштар деп атайды.
Слайд 62 мысал:Ұқсас қосылғыштары бар 3x-8x+7x алгебралық қосындысын ықшамдайық.
3x-8x+7x=(3-8+7)x=2x
алғашқы өрнек ортақ әріп көбейткіш өрнектің ықшамдалған
түрі
Ұқсас қосылғыштарды қосу ұқсас қосылғыштарды біріктіру деп аталады.
Ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін:
1)Олардың коэффициенттерін қосу керек.
2)Алынған нәтижені ортақ әріп бөлікке көбейту керек.
Алгебралық қосындыда ұқсас қосылғыштардың әр түрлі бірнеше тобы болуы мүмкін . Мұндай жағдайда әр түрлі ұқсас қосылғыштардың астын түрліше сызып ,соған қарап біріктіреді.
Слайд 73 мысал: 2,8х-7у+5,6+3у-4х-2 өрнегіндегі ұқсас қосылғыштарды біріктіріп,өрнекті ықшамдайық.
Берілген қосындыдағы 5,6 және
-2 қосылғыштары бос мүшелер деп аталады. Бос мүшелердің әріп бөліктері болмайды.
2,8х-7у+5,6+3у-4х-2=
=(2,8-4)x+(-7+3)y+(5,6-2)=-1,2x-4y+3,6
Слайд 8
4 кезең. “Деңгейлік есептер” (тақтамен жұмыс).
А тобынан №779 , №780 ,
№781 (оңай есептер)
В тобынан №790 , №791 , №793 (орташа есептер)
С тобынан №801 , №802 (күрделі есептер)
Есептерді оқушылардың білім деңгейіне қарай тақтаға шығарып орындату.
“Сергіту сәті”
“Ұқсастарын тап”
Слайд 115 кезең. “Біліміңді тексер” (үлестірмелі қағаз).
Әр топқа 3 есептен беріледі.
№1 кеспе.
Жақшаны
ашып жазыңдар.
4a-(3b-c)=
2.Бос орындарға тиісті санды немесе әріпті қойып, теңбе теңдікті толықтырыңдар
a(b+c)=ab+ c
3. Өрнектің мәнін табыңдар.
3(a+2b)= мұндағы а=3, b=-1
Слайд 12
№2 кеспе.
Жақшаны ашып жазыңдар.
x+(8y-z)=
2.Бос орындарға тиісті санды немесе әріпті
қойып, теңбе теңдікті толықтырыңдар
1,2a*3b= ab
3. Өрнектің мәнін табыңдар.
5(3x-2y)= мұндағы x=1, y=-2
Слайд 136 кезең. “Қорытындылау”.
Әр топқа бес сұрақ.
1-топ. 1)Тік төртбұрыштың ұзындығы 6см ,
ені 4см ауданын тап?
2)Қандай түзулер қиылыспайды?
3)Ең үлкен төрт таңбалы санды және ең кіші төрт таңбалы санды ата?
4)Қандай бұрыш 90 градус бұрыш жасайды?
5)100 кг да неше грамм бар?
2-топ. 1)квадраттың қабырғасы 3см,ауданын тап?
2) 1 тоннаның екіден бір бөлігі қанша?
3)Үшбұрыштың периметрі қанша?
4)1 тонна мақта ауырма , 10 центнер темір ауырма?
5)ешқандай арифметикалық амал қолданбай ақ 666 санын 1,5 есеге арттыр?
Слайд 14Жауаптары:
1-топ
24см2 2)паралель 3)9999ж/е1000 4)тік төртбұрыш 5)100000
2-топ
1)9см2 2)500кг 3)барлық қабырғаларының қосындысы 4)тең 5)999
Слайд 15Қорытындылау:
Өткен жаңа тақырыпты оқушыларға сұрақ қою арқылы қорытындылау.
7 кезең: Үй тапсырмасын
беру.
№783,792,800 есептер