Презентация, доклад на тему Процент бойыншa санды табу

Содержание

Сабақтың түрі: Саяхат сабағыОқытудың әдістері: Сұрақ-жауап, деңгейлеп дамыта оқыту, ойын технологиясы элементтері.Оқытудың формасы: Бірлескен ұжымдық іс-әрекетПәнаралық байланыс: Экология және дүниетану, қазақ тілі, информатика, геометрияСабақтың көрнекілігі:1. Слайд-презентация 2. Гүл, жапырақ қималары 3. Семантикалық карта

Слайд 15-СЫНЫП

МАТЕМАТИКА
«Проценті бойынша санды табу»
№64 орта мектептің математика пәнінің мұғалімі
Тасмамбетова Зауре Қуанбайқызы

5-СЫНЫПМАТЕМАТИКА«Проценті бойынша санды табу»№64 орта мектептің математика пәнінің мұғаліміТасмамбетова Зауре Қуанбайқызы

Слайд 2Сабақтың түрі: Саяхат сабағы

Оқытудың әдістері: Сұрақ-жауап, деңгейлеп дамыта оқыту, ойын технологиясы

элементтері.

Оқытудың формасы: Бірлескен ұжымдық іс-әрекет

Пәнаралық байланыс: Экология және дүниетану, қазақ тілі, информатика, геометрия

Сабақтың көрнекілігі:1. Слайд-презентация
2. Гүл, жапырақ қималары
3. Семантикалық карта

Сабақтың түрі: Саяхат сабағыОқытудың әдістері: Сұрақ-жауап, деңгейлеп дамыта оқыту, ойын технологиясы элементтері.Оқытудың формасы: Бірлескен ұжымдық іс-әрекетПәнаралық байланыс:

Слайд 3 а) Сәлемдесу; ә) Сабаққа келмеген оқушыларды анықтау; б) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру; в) Сынып

бөлмесінің дайындығын тексеру; г) Назар аудару; д) «Көтеріңкі көңіл күй» атты психологиялық тренинг.

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу;  ә) Сабаққа келмеген оқушыларды анықтау;  б) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру;  в)

Слайд 4Психологиялық тренинг
“Көтеріңкі көңіл - күй”

Психологиялық тренинг“Көтеріңкі көңіл - күй”

Слайд 5 Көтеріңкі көңіл-күй ауру жолатпайды
Қатысты зерттеулер көрсеткендей, тамаша, көтеріңкі көңіл-күй

адам денсаулығына ең демеуші болатын бір түрлі күш екен. Егер көңіл-күйді реттеудің ебін біліп, көңіл-күйді әрдайым көтеріңкі де жадыраңқы ұстай білгенде, аурудың алдын алып, сырқатты әу бастан емдеудің өнімін көруге болады.

Көтеріңкі көңіл-күй ауру жолатпайды   Қатысты зерттеулер көрсеткендей, тамаша, көтеріңкі көңіл-күй адам денсаулығына ең демеуші

Слайд 6
Дамытушылық:
тақырыптың негізгі
идеясын ашу.
Оқушылардың ой-өрісін
кеңейту, ойларын
тұжырымдау.

Өз
бетімен қорытындылау
дағдыларын жетілдіру.

Оқушыларды
қоршаған
ортаны қорғай білуге,
табиғатты сүюге,
туған
өлкенің табиғатына
қамқорлықпен
қарауға баулу; болашақ
табиғат жанашыры болатын,
рухани жан дүниесі
бай ұрпақ
тәрбиелеу.

Білімділік:
“Проценті бойынша санды табу”
Тақырыбын терең меңгертуге
ықпал ету


Сабақтың мақсаты:

Дамытушылық:тақырыптың негізгі идеясын ашу.  Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, ойларын тұжырымдау. Өз бетімен қорытындылау дағдыларын  жетілдіру. Оқушыларды

Слайд 7Оқушылар нені білуі керек:
Оқушылар нені меңгеруі керек:
Өткен сабақтарда ондық бөлшектерге амалдар

қолдануды. Берілген санның процентін табуды.

Проценті бойынша санды табуды

Оқушылар нені білуі керек:Оқушылар нені меңгеруі керек:Өткен сабақтарда ондық бөлшектерге амалдар қолдануды. Берілген санның процентін табуды.Проценті бойынша

Слайд 8ІІ. Ой қозғау – Үй тапсырмасын тексеру
1.Ондық бөлшек дегеніміз не?
2.Ондық бөлшектер

қалай қосылады?
3.Арифметикалық орта дегеніміз не?
4.Өзгеріс ауқымы дегеніміз не?
5.Шаманың модасы дегеніміз не?
6. Бір процент деп нені айтады?
7. Берлген санның процентін қалай табамыз?
8. Процент бөлшекпен қалай жазылады?
№1301 есеп
ІІ. Ой қозғау – Үй тапсырмасын тексеру1.Ондық бөлшек дегеніміз не?2.Ондық бөлшектер қалай қосылады?3.Арифметикалық орта дегеніміз не?4.Өзгеріс ауқымы

Слайд 9Әр түрлі практикалық есептеуде проценттерді пайдалану Вавилонда және Ежелгі Римде кеңінен

таралған. “Процент дегеніміз (латынның pro cento – жүзден деген сөз) жүзден бір бөлігі деген мағынаны білдіреді

Тарихи мәліметтер

Әр түрлі практикалық есептеуде проценттерді пайдалану Вавилонда және Ежелгі Римде кеңінен таралған. “Процент дегеніміз (латынның pro cento

Слайд 10ІІІ. Ой толғау – Жаңа тақырып.
Проценті бойынша санды табу үшін:
Процентті

жай бөлшекпен немесе ондық бөлшекпен өрнектеу керек;
Берілген санды осы бөлшекке бөлу керек.
1-есеп. Мектептің бастауыш сыныптарында 480 оқушы оқиды. Бұл мектептегі барық оқушылардың 6% -індей. Мектепте барлығы неше оқушы оқиды?
Оқушы Шешуі.
480_____ 60% 1) 480:6=8 (оқушы) – мектептегі
? _____ 100% оқушылардың 1%-і.
2) 8*100=800 (оқушы) – мектепте оқитын
барлық оқушылар, яғни 800 оқушы 100% - ті құрайды.
Жауабы 800 оқушы.






ІІІ. Ой толғау – Жаңа тақырып.Проценті бойынша санды табу үшін: Процентті жай бөлшекпен немесе ондық бөлшекпен өрнектеу

Слайд 11


Қорық
2
Орман
4
Серуендеу бағыты
Экологиялық соқпақ
Экологиялық
орталық

Қорық2Орман4Серуендеу бағытыЭкологиялық соқпақ Экологиялықорталық

Слайд 12Орманға саяхат

Орманға саяхат

Слайд 13Ондық бөлшек
Жұмбақ
Бүтін менен бөлшекті,
Үтірменен айырған.
Әп-әдемі жазылар,
Айтыңдаршы,
қандай сан?

Ондық бөлшек	ЖұмбақБүтін менен бөлшекті,Үтірменен айырған.Әп-әдемі жазылар,Айтыңдаршы, қандай сан?

Слайд 143. Қарақал
4. Үстірт арқары
2. Қарқұйрық
1. Қабылан
Үстірт қорығында кездесетін мына жануарлардың қайсысы

жойылып кеткен түр санатына жатқызылады және халықаралық деңгейде қорғауға алынған?

8

1,8

0,6

2,4

0,3

1

- 6,2

: 3

*4

: 8

+0,7

3. Қарақал4. Үстірт арқары2. Қарқұйрық1. ҚабыланҮстірт қорығында кездесетін мына жануарлардың қайсысы жойылып кеткен түр санатына жатқызылады және

Слайд 15Ұйымдастыру кезеңі-
Сыныпты түгендеу
Сабақтың барысы

Ұйымдастыру кезеңі-Сыныпты түгендеуСабақтың барысы

Слайд 16
20%
25%
10%
15%
300%
7%

20% 25%10%15%300% 7%

Слайд 17

Қорық
2
4
Қорыққа саяхат
Экологиялық соқпақ
Экологиялық
орталық

Қорық24Қорыққа саяхатЭкологиялық соқпақ Экологиялықорталық

Слайд 18Қорық
Қорық дегеніміз - табиғатты, өсімдіктер мен жануарларды қорғау үшін қамқорлыққа алынған

аумақ.
Қорық	Қорық дегеніміз - табиғатты, өсімдіктер мен жануарларды қорғау үшін қамқорлыққа алынған аумақ.

Слайд 20Үстірт қорығы

Орналасқан жері – Маңғыстау облысы

Құрылған мерзімі– 1984 ж.

Жер көлемі: 223,3

мың гектар.


Үстірт қорығыОрналасқан жері – Маңғыстау облысыҚұрылған мерзімі– 1984 ж.Жер көлемі: 223,3 мың гектар.

Слайд 21

4
“Жасыл ел” ұйымы
Экологиялық соқпақ
Экологиялық
орталық

4“Жасыл ел” ұйымыЭкологиялық соқпақ Экологиялықорталық

Слайд 23«Жасыл ел» ұйымының жастары саябаққа шырша, емен, қайың ағаштарын отырғызды. Шырша

ағашы отырғызылған ағаштардың 0,36 бөлігін, емен ағашы 0,12 бөлігін құрайды. Отырғызылған қайын ағашы емен ағашынан 60-қа артық. Саябаққа барлығы неше ағаш отырғызылды?
«Жасыл ел» ұйымының жастары саябаққа шырша, емен, қайың ағаштарын отырғызды. Шырша ағашы отырғызылған ағаштардың 0,36 бөлігін, емен

Слайд 24Барлық ағаш – х
Шырша – 0,36 х
Емен – 0,12 х
Қайың –

0,12 х + 60
Барлығы қанша ағаш-?
0,36х+0,12х+0,12х+60=х
0,6х+60=х
х-0,6х=60
0,4х=60
х=60:0,4
х=150
Жауабы: 150 ағаш отырғызылды.
Барлық ағаш – хШырша – 0,36 хЕмен – 0,12 хҚайың – 0,12 х + 60Барлығы қанша ағаш-?0,36х+0,12х+0,12х+60=х0,6х+60=хх-0,6х=600,4х=60х=60:0,4х=150Жауабы:

Слайд 25
4
Экологиялық орталық
Экологиялық соқпақ
Экологиялық
орталық

4Экологиялық орталықЭкологиялық соқпақ Экологиялықорталық

Слайд 26“Жерұйық”
экологиялық орталығы

“Жерұйық” экологиялық орталығы

Слайд 27Көптеген аурулардың себепкері: жайсыз экологиялық жағдайлар болып табылады: ауаның, судың, топырақтың

ластануы.

1. Қай жердің экологиялық жағдайы жағымды екенін анықта.
2. Ауа ластануының орта мәнін тап.

Экологиялық орталықта мынандай мәліметтер бар екен:

Ауаның ластануы

Тапсырма

Көптеген аурулардың себепкері: жайсыз экологиялық жағдайлар болып табылады: ауаның, судың, топырақтың ластануы.1. Қай жердің экологиялық жағдайы жағымды

Слайд 28Үйге тапсырма

1. Тиін шамамен 6 жыл жасайды. Бұл қоянның жасауға

тиісті жасының 0,6-на тең. Қоян неше жыл жасайды?

2. Шығармашылық тапсырма
- Қазақстандағы қорықтар туралы мәліметтер жина;
- Жинақтаған мәліметтер бойынша мына төмендегі кестені толтыр.
- Жер көлемін бүтінге дейін жуықтап, есепте.

Үйге тапсырма 1. Тиін шамамен 6 жыл жасайды. Бұл қоянның жасауға тиісті жасының 0,6-на тең. Қоян неше

Слайд 29Бағалау
«5» бағасы – 7 –ден көп жетонға қойылады.
«3» бағасы –

2-3 жетонға

«4» бағасы – 4-6 жетонға

Бағалау«5» бағасы – 7 –ден көп жетонға қойылады. «3» бағасы – 2-3 жетонға«4» бағасы – 4-6 жетонға

Слайд 30



















Табиғатты аялайық, достар!

*

Табиғатты аялайық, достар!*

Слайд 31Сабақ аяқталды Сау болыңыздар!

Сабақ аяқталды Сау болыңыздар!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть