Презентация, доклад на тему Презнтация Рацонал сандарды азайту математика пәнінен 6 сынып.

Содержание

Мақсаты: А) Білімділік: Рационал сандарды азайта білуге үйрету;Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын таба білуге дағдыландыру.Ә) Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Ой-өрісін кеңейту. Теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру;Б) Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тез

Слайд 102.12.2015 ж Рационал сандарды азайтуға есептер шығару.

02.12.2015 ж Рационал сандарды азайтуға есептер шығару.

Слайд 2Мақсаты:
А) Білімділік: Рационал сандарды азайта білуге үйрету;Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын

таба білуге дағдыландыру.

Ә) Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Ой-өрісін кеңейту. Теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру;

Б) Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.

Мақсаты: А) Білімділік: Рационал сандарды азайта білуге үйрету;Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын таба білуге дағдыландыру.Ә) Дамытушылық: Логикалық ойлау

Слайд 31. “Алғашқы қадам”
2. “Ойлы болсаң озып көр”
3. “Білімің ұшар қанатың”
4.

“Сергіту сәті”.
5. “Біліктілік сайысы”
6. “Шешуші сәт”
7. Үйге тапсырма.
8. Қорытындылау, бағалау.

Сабақтың барысы:

1. “Алғашқы қадам” 2. “Ойлы болсаң озып көр”3. “Білімің ұшар қанатың”4. “Сергіту сәті”.5. “Біліктілік сайысы”6. “Шешуші сәт”7.

Слайд 4Оң
Теріс
Қарама-қарсы
Бүтін сандар

ОңТерісҚарама-қарсыБүтін сандар

Слайд 5«Алғашқы қадам)
(Үй тапсырмасын тексеру. 5 ұпай)

«Алғашқы қадам)(Үй тапсырмасын тексеру. 5 ұпай)

Слайд 6№7
Үй тапсырмасын тексеру:
1) 3,9a – 2,81b – 5,1a + 4,9b =

(3,9a-5,1a) + (-2,81b+4,9b) = -1,2a + 2,09b
№7Үй тапсырмасын тексеру:1) 3,9a – 2,81b – 5,1a + 4,9b = (3,9a-5,1a) + (-2,81b+4,9b) = -1,2a +

Слайд 7Ойлы болсаң озып көр
(Сұрақ-жауап. Әр дұрыс жауапқа 5 ұпай)

Ойлы болсаң озып көр(Сұрақ-жауап. Әр дұрыс жауапқа 5 ұпай)

Слайд 8ІІ. Тірек схемалары бойынша сұраққа жауап алу


- 12 + (

- 24 )

- 36

12

- 12

ІІ. Тірек схемалары бойынша сұраққа жауап алу - 12 + ( - 24 )- 3612- 12

Слайд 91 саннан 2-ші санды
азайту
a-b=a-(-b)
a-b=a+(-b)
a-b=a+(+b)

1 саннан 2-ші санды азайтуa-b=a-(-b)a-b=a+(-b)a-b=a+(+b)

Слайд 10Кез-келген
теріс сан оң саннан
кіші
тең
үлкен

Кез-келген теріс сан оң саннанкішітеңүлкен

Слайд 11Қарама – қарсы
сандардың
қосындысы
0-ге тең
1- ге тең
-1 -ге тең

Қарама – қарсы сандардың қосындысы 0-ге тең1- ге тең-1 -ге тең

Слайд 12Координаталық түзу бойында
-3,2 саны -3 тің
Cол жағында
Қарама-
қарсы
Оң жағында

Координаталық түзу бойында -3,2 саны -3 тіңCол жағындаҚарама-қарсыОң жағында

Слайд 13Бүтін сандар
3,5
-2;0;3
-3,5

Бүтін сандар3,5-2;0;3-3,5

Слайд 14Білімің ұшар қанатың
Есептер 10 ұпай

Білімің ұшар қанатыңЕсептер 10 ұпай

Слайд 15Есеп №526
0
О
Шешуі:
Жауабы:
Егер C(-5) және D(1) болса, CD кесіндісінің ұзындығы неге тең?



Есеп №5260ОШешуі:Жауабы:Егер C(-5) және D(1) болса, CD кесіндісінің ұзындығы неге тең?

Слайд 16Есеп №526
0
О
Шешуі:
Жауабы:
Егер E(-6) және F(-2) болса, EF кесіндісінің ұзындығы неге тең?



Есеп №5260ОШешуі:Жауабы:Егер E(-6) және F(-2) болса, EF кесіндісінің ұзындығы неге тең?

Слайд 17Сергіту сәті

Сергіту сәті

Слайд 18
Капитандар сайысы
Өмірмен байланысты есеп: 
Айдың басында әкеміз 67 000 тенге жалақы алды.

Осы ақшадан 15 000 тг комуналдық төлемге төледі, 40 000 тг банктен алынған несиесін төледі, жанұядағы үлкен ұлдың сыртқы киімін алуға 20 000 тенге қажет болды. Айдың ортасында анамыз 50 000 тенге жалақы алды. Балалардың мектептегі күнделікті тамағына 8 000 тг, жанұяның тамағына 20 000 тг, машинаның қысқы дөңгелегіне 20 000 тг бөлінсе жанұяға кірген бір айлық табыс жетема?   
Капитандар сайысыӨмірмен байланысты есеп:  Айдың басында әкеміз 67 000 тенге жалақы алды. Осы ақшадан 15 000 тг

Слайд 19Біліктілік сайысы

Біліктілік сайысы

Слайд 21Есептей отырып, 1 желтоқсан қандай күн екенін табыңдар
- 379 + 948

=
- 0,81 + 0,66 =
- 7,6 + 19,2 =
- 2,6 – (- 1,4) =
3,2 – 6,28 =
- 1408,7 + 408 =
-817 + 817 =
- 13,25 – 11,05 =
-10+10,5=

- 0,15
- 1000,7
- 24,3
-1,2
569
0
- 3,08
11,6
0,5

Р

Д

Н

З

П

Е

И

Е

Т

10 ҰПАЙ

Есептей отырып, 1 желтоқсан қандай күн екенін табыңдар- 379 + 948 =- 0,81 + 0,66 =- 7,6

Слайд 22Есептей отырып, қандай сөз шығатынын табыңдар
- 5-8-12-19=
25-17+4-30 =
54-9-16-10-2 =
-

3,5-4-0,5+8 =
- 24-16-40 =
- 6,9-5-0,4 =

- 44
17
- 80
-18
0
- 12,3

Е

Б

С

Л

А

Ы

10 ҰПАЙ

Есептей отырып, қандай сөз шығатынын табыңдар- 5-8-12-19= 25-17+4-30 = 54-9-16-10-2 =- 3,5-4-0,5+8 =- 24-16-40 =- 6,9-5-0,4 =-

Слайд 23Сөзжұмбақ шешейік: Дұрыс шешкен жағдайда еліміздің тұңғыш президентінің фамилиясын оқи аласың

.

1) Бүтін бөлік разряды.
2) Санауда қолданылатын сандар.
3) Математикалық амал.
4) 2-ге бөлінбейтін сандар қалай аталады .
5) Бөлшек ұғымын білдіреді.
6)  белгісі.
7) + және -.
8) Математикалық амал.
9) Жиындардың қиылысуы мен бірігуін көрсететін дөңгелек қандай математик атымен аталады

-

20 ҰПАЙ

Сөзжұмбақ шешейік: Дұрыс шешкен жағдайда еліміздің тұңғыш президентінің фамилиясын оқи аласың .1) Бүтін бөлік разряды. 2) Санауда

Слайд 24Есептерді шеше отырып, 16 желтоқсан қандай күн екенін табыңдар.
- 42 +

18 =
- 3, 91 + 3,91 =
15,3 + (- 2,3)=
12 – (-2) =
31 – 12 =
- 48 – 23 =
- 6,1 + 6,1 + 0 =
15 – 20 =
- 25 – (- 5) =
- 102,08 – 0 =
-5,1-2,9=

0
- 5
19
- 24
- 102,08
14
- 71
13
- 20
- 8

І

З

Л

Т

І

Е

С

У

Д

Ә

К

10 ҰПАЙ

Есептерді шеше отырып, 16 желтоқсан қандай күн екенін табыңдар.- 42 + 18 =- 3, 91 + 3,91

Слайд 26Шешуші сәт
(постермен жұмыс. 10 ұпай)

Шешуші сәт(постермен жұмыс. 10 ұпай)

Слайд 27«Топтастыру стратегиясы»
Сандардың түрлері

«Топтастыру стратегиясы»Сандардың түрлері

Слайд 28Қосындысын тап:
-1
-2
+4
-1
+6
-2
-2
+7
+5
+5
-4
-4
-5
-5
-3

Қосындысын тап:-1-2+4-1+6-2-2+7+5+5-4-4-5-5-3

Слайд 29Сөзжұмбақ
Шеңбер элементі

2. қандай сан
3. Шеңбер сызатын

құрал
4. Ұзындық өлшем бірлігі
5. Екі таңбалы ең кіші сан
6. Санның жүзден бір бөлігі
7. Қосуға кері амал
8. қандай сан.



СөзжұмбақШеңбер элементі 2.     қандай сан3. Шеңбер сызатын құрал4. Ұзындық өлшем бірлігі5. Екі таңбалы

Слайд 30Айырмасын тап:
Рудный қаласының 30.11-05.12 күндердегі
ауа-райы.

Айырмасын тап:Рудный қаласының 30.11-05.12 күндердегі ауа-райы.

Слайд 31Жауаптары:

Жауаптары:

Слайд 32«Топтастыру стратегиясы»
Натурал сандар
Сандардың түрлері
Қарама-қарсы сандар
Бүтін сандар
Рационал сандар
Теріс сандар
Оң сандар

«Топтастыру стратегиясы»Натурал сандарСандардың түрлеріҚарама-қарсы сандарБүтін сандарРационал сандарТеріс сандарОң сандар

Слайд 33Қосындысын тап:
-1
-2
+4
-1
+6
-2
-2
+7
+5
+5
-4
-4
-5
-5
-3
-5+(-4)+(-2)+(-5)+(-2)+(-3)+(-4)+(-1)+(-2)+(-1)+4+6+7+5+5=-2

Қосындысын тап:-1-2+4-1+6-2-2+7+5+5-4-4-5-5-3-5+(-4)+(-2)+(-5)+(-2)+(-3)+(-4)+(-1)+(-2)+(-1)+4+6+7+5+5=-2

Слайд 34А
Л
А
Ц
д
а
Р
Н
О
И
у
и
р
с
а
л
ь
а
и
р
к
у
л
е
к
о
л
п
р
ң
с
о
ц
е
т
з
у
т
й
а
ө
б
ш
е
к
т
м
р
Сөзжұмбақ
Шеңбер элементі

2. қандай сан
3. Шеңбер сызатын

құрал
4. Ұзындық өлшем бірлігі
5. Екі таңбалы ең кіші сан
6. Санның жүзден бір бөлігі
7. Қосуға кері амал
8. қандай сан.



АЛАЦдаРНОИуирсальаиркулеколпрңсоцетзутйаөбшектмрСөзжұмбақШеңбер элементі 2.     қандай сан3. Шеңбер сызатын құрал4. Ұзындық өлшем бірлігі5. Екі таңбалы

Слайд 35Айырмасын тап:
Рудный қаласының 30.11-05.12 күндердегі
ауа-райы.

Айырмасын тап:Рудный қаласының 30.11-05.12 күндердегі ауа-райы.

Слайд 36Т
Е
С
Т
Сабақты қорытындылау

ТЕСТСабақты қорытындылау

Слайд 37

1. -29 + 50 =

А) 79 Б) 21 В) -21
2. -4,3 + 7,5 =
А) 11,8 Б) -3,2 В) 3,2
3. -1,8 – (-9,5) =
А) 7,7 Б) 10,3 В) -8,7

Амалдарды орындаңдар:

1. -29 + 50 =        А) 79

Слайд 38Теңдеуді шешіңдер.
4. 3,8 + х

= - 2,7

А) -6,5 Б) -1,1 В) 0
Теңдеуді шешіңдер.      4. 3,8 + х = - 2,7   А)

Слайд 39Есептеңдер:
5. - 11,9 + (-6,7 +11,9)

А) 6,7 Б) 5,6 В) -6,7
6. - 9,1 – (7,6 – 9,1)
А) 7,6 Б) -7,6 В) 6,7
Есептеңдер:5. - 11,9 + (-6,7 +11,9)       А) 6,7

Слайд 40 1.
2.

3.
4.
5.
6.

Өзіңді тексер.

Б

В

А

А

В

Б

1.		 2.     3.     4.

Слайд 41VІІ. Үй тапсырмасы:
“Рационал сандарды азайту” тақырыбын қайталау.

2.


VІІ. Үй тапсырмасы:“Рационал сандарды азайту” тақырыбын қайталау.2.

Слайд 42a-b=a+(-b).
1. Бір саннан екінші санды азайту үшін, азайғышқа азайтқышқа қарама-қарсы санды

қосу керек:

2. Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын табу үшін оның оң жақ шеткі нүктесінің координатасынан сол жақ шеткі нүктесінің координатасын азайту керек:

-3

0

2

С

Д

2 – (-3)=2+3=5

VІІІ. Қорытындылау

a-b=a+(-b).1. Бір саннан екінші санды азайту үшін, азайғышқа азайтқышқа қарама-қарсы санды қосу керек:2. Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын

Слайд 43 Оқушылар білімін бағалау
«5» - 45-50 ұпай
«4» - 40-45 ұпай
«3» -

35-40 ұпай
«2» - 30-35 ұпай.
Оқушылар білімін бағалау«5» - 45-50 ұпай«4» - 40-45 ұпай«3» - 35-40 ұпай«2» - 30-35 ұпай.

Слайд 44Білгім келеді
Білдім
Білемін
РЕФЛЕКСИЯ

Білгім келедіБілдімБілемінРЕФЛЕКСИЯ

Слайд 45Қорытынды
Еліңнің ұлы болсаң, еліңе жаның ашыса, азаматтық намысың болса, қазақтың ұлттық

жалғыз мемлекетінің нығайып-көркеюі жолында жан теріңді сығып жүріп білім алып, еңбек ет. Жердің де, елдің де иесі өзің екендігін ұмытпа.
ҚорытындыЕліңнің ұлы болсаң, еліңе жаның ашыса, азаматтық намысың болса, қазақтың ұлттық жалғыз мемлекетінің нығайып-көркеюі жолында жан теріңді

Слайд 46Назар қойып
тыңдағандарыңызға
рахмет!

Назар қойып тыңдағандарыңызға рахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть