Презентация, доклад по математике на тему Ондық бөлшектерге амалдар қолдану

Содержание

Сабақтың мақсаты мен міндеттері:Мақсаты: Оқушылардың ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану алгоритмдерін қайталап, есеп шығаруда, теңдеулер шешуде тиімді пайдалануға машықтандыру ;Осы тақырып бойынша білімдерін өмірде, әртүрлі жағдайларда қолдана білуге дағдыландыру;Ауызша және жазбаша тез есептеу дағдыларын дамыту.Міндеттері:Оқушының

Слайд 1Сабақтың тақырыбы:
Ондық бөлшектерге амалдар қолдану


Сабақтың тақырыбы:Ондық бөлшектерге амалдар қолдану

Слайд 2Сабақтың мақсаты мен міндеттері:
Мақсаты:
Оқушылардың ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

алгоритмдерін қайталап, есеп шығаруда, теңдеулер шешуде тиімді пайдалануға машықтандыру ;
Осы тақырып бойынша білімдерін өмірде, әртүрлі жағдайларда қолдана білуге дағдыландыру;
Ауызша және жазбаша тез есептеу дағдыларын дамыту.
Міндеттері:
Оқушының осы тақырып бойынша жүйелі білім алуына жағдай жасау ;
Оқушының логикалық ойлау қабілетін дамыта отырып, математикалық сауаттылығының артуына, ізденімпаздық қасиетінің дамуына ықпал ету;
Өзін-өзі бағалай білуге тәрбиелей отырып, математика пәніне қызығушылығын арттыру.
Сабақтың мақсаты мен міндеттері:Мақсаты: Оқушылардың ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану алгоритмдерін қайталап, есеп шығаруда, теңдеулер шешуде

Слайд 3Сабақтың жоспары:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
топқа бөлу (үшбұрыштарға жазылған сандар атауы арқылы). Дұрыс, бұрыс

және ондық бөлшектер
2. Өткенді қайталау. (“Қарлы кесек” ойыны)
3. Тез шығарып есепті, зерек болып өсейік.
4.Үтір қайда тығылды? Қане ойланып көрейік!
5.Сергіту сәтті.
6. Әркез ондық бөлшекті салыстыра білейік!
7.Мұны біліп жүрейік , зейінімізге түйейік!
8. Ережені білеміз , тез есептеп жүреміз!
9.Қолданамыз қай жерде?
10. Бағалау.
11.Қорытындылау



Сабақтың жоспары:1.Ұйымдастыру кезеңі.топқа бөлу (үшбұрыштарға жазылған сандар атауы арқылы). Дұрыс, бұрыс және ондық бөлшектер 2. Өткенді қайталау.

Слайд 4“Қарлы кесек” ойыны
Әр топқа қойылған сұрақтарға тез және дұрыс жауап беру

талап етіледі.
“Қарлы кесек” ойыныӘр топқа қойылған сұрақтарға тез және дұрыс жауап беру талап етіледі.

Слайд 5 Тез шығарып есепті, зерек болып өсейік.
1,2 – 0,7=

12,3 + 0,45= 2,3 ⋅ 4 =
25,5 : 5 = 1,26 : 2 = 1,34 : 4=
1,3 ⋅ 0,3 = 5,7 : 1,9 = 0,1+1,09=
3,5 – 1,08= 1,27⋅ 10= 23,9:0,1=
2,1· 0,01= 6,3 :0,01= 0,21:0,7=

0,5

5,1

0,39

2,42

0,021

12,75

0,63

3

12,7

630

9,2

0,36

1,19

239

0,3

1

2

3

4

Тез шығарып есепті,  зерек болып өсейік. 1,2 – 0,7=

Слайд 6Үтір қайда тығылды? Қане ойланып көрейік!


1) 123 +

37 = 16 2) 125·10 = 125

3) 205 – 45 = 16 4) 352 : 100 =352

5) 125 · 8= 10 6) 15 – 32 =118



,

,

,

,

,

,

,

,

,

,

Үтір қайда тығылды? Қане ойланып көрейік!   1)  123 + 37 = 16

Слайд 7Сергіту сәті!
Бірімізге – біріміз
Басымызды иеміз,
Бірімізге –біріміз
Көмектесіп

жүреміз!
Жақсы оқып сабақты
Тәрбиелі боламыз.

Сергіту сәті!  Бірімізге – біріміз Басымызды иеміз, Бірімізге –біріміз Көмектесіп жүреміз! Жақсы оқып сабақты Тәрбиелі боламыз.

Слайд 8 Бірінші бағаннан ең
кіші санды анықта
Екінші бағаннан ең

үлкен санды анықта.
Үшінші бағандағы сандардың ішінде үлкен емесі де, кіші емесі де қай сан?.

2,3

6,3

1,4

+

+

=

10

Әркез ондық бөлшекті салыстыра білейік

Бірінші бағаннан ең  кіші санды анықтаЕкінші бағаннан ең үлкен санды анықта. Үшінші бағандағы сандардың

Слайд 9Мұны біліп жүрейік, зейінімізге түйейік!
Киік киелі жануар. Оның денесінің ұзындығы шамамен

1м-1,5м екені белгілі.

10 дм
10 дм

Мұны біліп жүрейік, зейінімізге түйейік!Киік киелі жануар. Оның денесінің ұзындығы шамамен 1м-1,5м екені белгілі.

Слайд 10









- 13,2=

: 0,4=

+ 14=


: 0,1=

0,8 · 0,5 =







0,4

14,4

1,2

12

30

Ал енді киіктің салмағын білгілерің келсе төмендегі тапсырманы орындаңдар.

- 13,2=: 0,4= + 14= : 0,1=0,8 · 0,5 = 0,414,41,21230Ал енді киіктің салмағын білгілерің келсе

Слайд 1130 кг

30 кг

Слайд 12Төмендегі теңдеуді шешіп, аюдың қанша кг азық жегенің анықтаңдар
25,34 – 0,5у

= 15,34

20 кг

Төмендегі теңдеуді шешіп, аюдың қанша кг азық жегенің анықтаңдар25,34 – 0,5у = 15,3420 кг

Слайд 13Жолбарыстың құйрығының ұзындығы 90 см, бұл оның денесінің 0,4 бөлігін құрайды.

Жолбарыстың денесінің ұзындығын табыңдар?


Жолбарыстың құйрығының ұзындығы 90 см, бұл оның денесінің 0,4 бөлігін құрайды. Жолбарыстың денесінің ұзындығын табыңдар?

Слайд 14
Есепті теңдеу құру арқылы шығар: Самал бір сан ойлады, ойлаған санын 2,5

бөліп, шыққан бөліндінің мәнінен 2,9 азайттып, 0,7 шығарып алды. Самал қандай сан ойлады?

х : 2,5 – 2,9 = 0,7

Есепті теңдеу құру арқылы шығар: Самал бір сан ойлады, ойлаған санын 2,5 бөліп, шыққан бөліндінің мәнінен 2,9

Слайд 15Теңдеудің шешуі:
Самал ойлаған санды – х әріпімен белгілейік.
х : 2,5 –

2,9 = 0,7
х : 2,5 = 0,7 + 2,9
х : 2,5 = 3,6
х = 3,6 · 2,5
х = 9

Теңдеудің шешуі:Самал ойлаған санды – х әріпімен белгілейік.х : 2,5 – 2,9 = 0,7х : 2,5 =

Слайд 16
Есепті шығар:
Үшбұрыштың қабырғалары 1,7 см, 1,7 см және 1,6 см

.Үшбұрыштың периметрін табыңдар


Р= а+в+с

Р= 1,7+1,7+1,6= 5(см)

9 мая

Есепті шығар:Үшбұрыштың қабырғалары 1,7 см, 1,7 см және 1,6 см .Үшбұрыштың периметрін табыңдар Р= а+в+с Р=

Слайд 17Есепті шығар: Арақашықтығы 26,4 км екі үйден бір мезетте екі бала

шығып, 3 сағаттан соң кездесті.Егер бір баланың жылдамдығы екінші баланың жылдамдығынан 1,4 км/сағ. артық болса, онда әр баланың жылдамдығын табыңыз.




3сағ

26,4 км

А

В

Есепті шығар: Арақашықтығы 26,4 км екі үйден бір мезетте екі бала шығып, 3 сағаттан соң кездесті.Егер бір

Слайд 18Есептің шешімі:
Орташа жылдамдығын табамыз:
26,4:3=8,8 (км/сағ)
8,8 – 1,4 = 7,4 (км/сағ)


7,4:2 = 3,7 (км/сағ) – бірінші баланың
жылдамдығы
3,7 + 1,4 =5,1 км/сағ екінші баланың
жылдамдығы.
Жауабы: 3,7км/сағ, 5,1 км/сағ
Есептің шешімі:Орташа жылдамдығын табамыз: 26,4:3=8,8 (км/сағ)8,8 – 1,4 = 7,4 (км/сағ) 7,4:2 = 3,7 (км/сағ) – бірінші

Слайд 19 1 -нұсқа

2 -нұсқа
2,94 ·10= 1) 3,52 ·10=
0,73 ·100= 2) 0,56 ·100=
50,6:10= 3) 32,1:10=
0,3:100= 4) 0,9 :100=
19 ·0,1= 5) 27 ·0,1=
78,5 ·0,01= 6) 41,4 ·0,01=
25:0,1= 7) 16 :0,1=
0,689:0,01= 8) 0,628: 0,001=


«Ережені білеміз, тез есептеп жүреміз»


1 -нұсқа

Слайд 20Ондық бөлшектерді қосу ережесі:
Ондық бөлшектерді қосу үшін:
1. Ондағы аттас разрядтар

бірінің астында бірі тұратындай етіп баған түрінде жазу керек;
2) разрядтар бойынша қосу керек;
3) қосындыдағы үтірді қосылғыштардағы үтірлердің астына қою керек

.


Ондық бөлшектерді қосу ережесі: Ондық бөлшектерді қосу үшін:1. Ондағы аттас разрядтар бірінің астында бірі тұратындай етіп баған

Слайд 21 Ондық бөлшектерді азайту ережесі:
Ондық бөлшектерді азайту үшін:
Ондағы аттас разрядтар бірінің

астында бірі тұратындай етіп баған түрінде жазу керек;
2) разрядтар бойынша азайту керек;
3)айырмадағы үтірді азайғыштағы, азайтқыштағы үтірлердің астына қою керек




Ондық бөлшектерді азайту ережесі:Ондық бөлшектерді азайту үшін:Ондағы аттас разрядтар бірінің астында бірі тұратындай етіп баған түрінде

Слайд 22Ондық бөлшектерді көбейту ережесі:
. Ондық бөлшектерді көбейту үшін:
1) үтірге назар аудармай,

натурал сандарды көбейтуді орындау керек;
2) көбейткіштердің екеуінде неше ондық таңба болса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек.




Ондық бөлшектерді көбейту ережесі:. Ондық бөлшектерді көбейту үшін:1) үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейтуді орындау керек;

Слайд 23Ондық бөлшектерді бөлу ережесі:
Санды ондық бөлшекке бөлу үшін:
1) бөлгіште неше ондық

таңба болса, бөлінгіш пен бөлгіштегі үтірлерді оңға
қарай сонша цифр аттап көшіру керек;
2) шыққан натурал санға бөлуді орындау керек



0


Ондық бөлшектерді бөлу ережесі:Санды ондық бөлшекке бөлу үшін:1) бөлгіште неше ондық таңба болса, бөлінгіш пен бөлгіштегі үтірлерді

Слайд 24

«Қолданамыз қай жерде?»

«Қолданамыз қай жерде?»

Слайд 25 1) ондық бөлшектерге амалдар қолдану ережесін қайталау;
2)

№ 1077-1079 есептерді шығару.

Үй тапсырмасы

1) ондық бөлшектерге амалдар қолдану ережесін қайталау;  2) № 1077-1079 есептерді шығару.Үй тапсырмасы

Слайд 26Бағалау
Әр топ басшылары өз тобындағы оқушыларды бағалайды.

БағалауӘр топ басшылары өз тобындағы оқушыларды бағалайды.

Слайд 27Сендерге сабақ қызық болды ма?
Тапсырмаларды орындауда қандай қиыншылықтар болды?
Сабақтан қандай әсер

алдыңдар?
Бүгінгі сабақтан нені үйрендіңдер?
Көңіл-күйлерін қалай?

Қорытынды




Сендерге сабақ қызық болды ма?Тапсырмаларды орындауда қандай қиыншылықтар болды?Сабақтан қандай әсер алдыңдар?Бүгінгі сабақтан нені үйрендіңдер?Көңіл-күйлерін қалай? Қорытынды

Слайд 28Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға рахмет!

Слайд 29 1 -нұсқа

2-нұсқа
2,94 ·10= 29,4 1) 3,52 ·10= 35,2
0,73 ·100= 73 2) 0,56 ·100= 56
50,6:10= 5,06 3) 32,1:10= 3,21
0,3:100= 0,003 4) 0,9 :100=0,09
19 ·0,1= 1,9 5) 27 ·0,1=2,7
78,5 ·0,01= 0,785 6) 41,4 ·0,01=0,414
25:0,1= 250 7) 16 :0,1= 160
0,689:0,01= 68,9 8) 0,628: 0,001=628

Жауабы

Әркім өзін-өзі бағалайды:
8 тап – «5»; 7 тап - «4»; 5,6 тап – «3»,


1 -нұсқа

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть