Презентация, доклад на тему Natural ededlerin yazilmasi ve oxunmasi

Şagirdlərdə “Natural ədədlərin yazılması və oxunması ” anlayışlarını formalaşdırmaq. 2. Şagirdlərdə məntiqi təfəkkürü, nitqi və müşahidə etmək bacarığını inkişaf etdirmək.Şagirdlərdə riyaziyyat elminə marağın daha da artırılması. Şagirdlərə diqqətli , zirək və səliqəli olmağı

Слайд 1Mövzu: Natural ədədlər. Natural ədədlərin yazılması və oxunması.
Dərsin devizi:
“Əgər biz nə isə bilirik,

bunun üçün riyaziyyata minnətdarıq.” (Pyer Qassendi)


Mövzu: Natural ədədlər. Natural ədədlərin  yazılması və oxunması.Dərsin devizi:“Əgər biz nə isə bilirik, bunun üçün riyaziyyata

Слайд 2Şagirdlərdə “Natural ədədlərin yazılması və oxunması ” anlayışlarını formalaşdırmaq.
2.

Şagirdlərdə məntiqi təfəkkürü, nitqi və müşahidə etmək bacarığını inkişaf etdirmək.
Şagirdlərdə riyaziyyat elminə marağın daha da artırılması.
Şagirdlərə diqqətli , zirək və səliqəli olmağı tərbiyə etmək.
5. Şagirdlərə “Natural ədədlərin yazılması və oxunması. ” anlayışlarını öyrətməklə “Tam, rasional ədədlər üzərində əməllər” mövzusunda tətbiq edə bilmələri .
6. Şagirdlərə biliklərini artırmaq məqsədi ilə mövzuya aid əlavə materialların verilməsi.

Dərsin məqsədi

Slayd 2

Şagirdlərdə “Natural ədədlərin yazılması və oxunması ” anlayışlarını  formalaşdırmaq. 2.   Şagirdlərdə məntiqi təfəkkürü, nitqi

Слайд 3Dərsin tipi: Yeni bilik, bacarıq və vərdiş verən dərs. Dərs

tədqiqat.
İş forması: Bütün siniflə iş, kiçik qruplarla iş.
İş üsulu: Klaster (şaxələndirmə). Beyin həmləsi.
Resurslar: dərslik, noutbuk, proyektor, printer, fərdi və qruplar üçün işçi vərəqələri, müxtəlif rəngli marker və təbaşir, xətkeş.

Slayd 4

Dərsin tipi:  Yeni bilik, bacarıq və vərdiş verən dərs. Dərs tədqiqat.İş forması:   Bütün siniflə

Слайд 4“Hesab şahlığına” xoş gəlmisiniz!
Şahzadə “Ədəd.”
Şahzadə xanım
“Rəqəm.”

“Hesab şahlığına” xoş gəlmisiniz!Şahzadə “Ədəd.”Şahzadə xanım “Rəqəm.”

Слайд 5Fazilova Ş.N və Cavadova F.Q
Siz hansı rəqəmləri tanıyırsız?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0


Bütün rəqəmlər natural ədədlər

çoxluğuna daxildirmi?

Birrəqəmli ədədlər.

Fazilova Ş.N və Cavadova F.QSiz hansı rəqəmləri tanıyırsız?1234567890Bütün rəqəmlər natural ədədlər çoxluğuna daxildirmi?Birrəqəmli ədədlər.

Слайд 6

8 • 10 - 10
10 • 7








>
>
=

?


8 • 10 - 1010 • 7>>=?

Слайд 7Naməlum ədədi təyin edin.
21

Naməlum ədədi təyin edin.21

Слайд 8Naməlum ədədi təyin edin.
Fəallaşma: Qanunauyğunluğu tap.
1) 2, 5, 11,

23, ...

2, 3, 5, 9, ...

3) 2, 7, 22, 67, ...
Naməlum ədədi təyin edin.Fəallaşma: Qanunauyğunluğu tap. 1)  2, 5, 11, 23, ...    2,

Слайд 927
39
75

İkirəqəmli ədədlər.
148
491
937

Üçrəqəmli ədədlər.

1234
5392
8613

Dördrəqəmli ədədlər.

273975İkirəqəmli ədədlər.148491937Üçrəqəmli ədədlər.123453928613Dördrəqəmli ədədlər.

Слайд 10Fazilova Ş.N və Cavadova F.Q
Çoxrəqəmli ədədlər.


900.584.243
827.460.423.195


Fazilova Ş.N və Cavadova F.QÇoxrəqəmli ədədlər.900.584.243827.460.423.195

Слайд 11Ədədin mərtəbə toplananlarının cəmi şəklində yazılışı.
Ədədin mərtəbə toplananlarının cəmi şəklində yazın:
а)


b)
c)
d)

Ədədin mərtəbə toplananlarının cəmi şəklində yazılışı.Ədədin mərtəbə toplananlarının cəmi şəklində yazın:а)b)c)d)

Слайд 12Sərbəst iş.
1. Ən böyük birrəqəmli ədədlə ən kiçik birrəqəmli ədədin cəmini

yazın.

2. Ən böyük ikirəqəmli ədədlə ən kiçik ikirəqəmli ədədin cəmini yazın.

3. Ən böyük üçrəqəmli ədədlə ən kiçik üçrəqəmli ədədin cəmini yazın.

10

109

1099

Düz!!!

Düz!!!

Düz !!!

Sərbəst iş.1. Ən böyük birrəqəmli ədədlə ən kiçik birrəqəmli ədədin cəmini yazın.2. Ən böyük ikirəqəmli ədədlə ən

Слайд 13Sərbəst iş.
1. Ən böyük birrəqəmli ədədlə ən
kiçik birrəqəmli ədədin fərqini

yazın.

2. Ən böyük ikirəqəmli ədədlə ən kiçik ikirəqəmli ədədin fərqini yazın.

3. Ən böyük üçrəqəmli ədədlə ən kiçik üçrəqəmli ədədin fərqini yazın.

89

899

8

Düz!!!

898

99

12

897

Sərbəst iş. 1. Ən böyük birrəqəmli ədədlə ən kiçik birrəqəmli ədədin fərqini yazın.2. Ən böyük ikirəqəmli ədədlə

Слайд 14Fazilova Ş.N və Cavadova F.Q
Qiymət meyarları

Fazilova Ş.N və Cavadova F.QQiymət meyarları

Слайд 15Rəqəmlərdən hər hansı şəkil çəkməyə çalışın.

Rəqəmlərdən hər hansı şəkil çəkməyə çalışın.

Слайд 16Ev tapşırığı:

№105, №106, №107

Ev tapşırığı:№105, №106, №107

Слайд 17Mənbə.

1. V sinif “Riyaziyyat” dərsliyi müəllif: M.H.Yaqubov.
2. Müxtəlif saytlar.
3“Məktəblinin riyaziyyat

izahlı lüğəti” müəllif: H.Nəbiyev
4. “Müəllim: ustad və ruhlandırıcı” müəllif: A.Mudrik
5. “Riyaziyyat 5” İş dəftəri müəllif: T.Yerina.
6. V sinif rus “Riyaziyyat” vəsait müəllif: Yerşova,Qoloborodka.

.



Mənbə.1. V sinif “Riyaziyyat” dərsliyi müəllif: M.H.Yaqubov.2. Müxtəlif saytlar. 3“Məktəblinin riyaziyyat izahlı lüğəti” müəllif: H.Nəbiyev4. “Müəllim: ustad

Слайд 18Bir az Pozitiv!

Bir az Pozitiv!

Слайд 19Fazilova Ş.N və Cavadova F.Q

Ev tapşırığı:
Səh 14-20
P1-2(öyrənmək)
№1001- №131,
№136-№150

Fazilova Ş.N və Cavadova F.QEv tapşırığı:Səh 14-20P1-2(öyrənmək) №1001- №131, №136-№150

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть