Презентация, доклад на тему Ededi ve herfi isareler 5

Содержание

Şagirdlərdə “Ədədi və hərfi ifadələr” anlayışını formalaşdırmaq. 2. Şagirdlərdə məntiqi təfəkkürü, nitqi və müşahidə etmək bacarığını inkişaf etdirmək.Şagirdlərdə riyaziyyat elminə marağın daha da artırılması.4. Şagirdlərə diqqətli , zirək və səliqəli olmağı tərbiyə etmək.5. Şagirdlərə”Tam

Слайд 15 sinif
Ədədi və hərfi ifadələr
Dərsin devizi:
“Əgər biz nə isə bilirik,

bunun üçün riyaziyyata minnətdarıq.” (Pyer Qassendi)


5 sinifƏdədi və hərfi   ifadələrDərsin devizi:“Əgər biz nə isə bilirik, bunun üçün riyaziyyata minnətdarıq.” (Pyer

Слайд 2Şagirdlərdə “Ədədi və hərfi ifadələr” anlayışını formalaşdırmaq.
2. Şagirdlərdə

məntiqi təfəkkürü, nitqi və müşahidə etmək bacarığını inkişaf etdirmək.
Şagirdlərdə riyaziyyat elminə marağın daha da artırılması.
4. Şagirdlərə diqqətli , zirək və səliqəli olmağı tərbiyə etmək.
5. Şagirdlərə”Tam və rasional ifadələr” mövzularını öyrədərkən “Ədədi və hərfi ifadələr” anlayışını tətbiq edə bilmələri.
6. Şagirdlərə biliklərini artırmaq məqsədi ilə mövzuya aid əlavə materialların verilməsi.




Dərsin məqsədi


Şagirdlərdə “Ədədi və hərfi ifadələr” anlayışını formalaşdırmaq. 2.   Şagirdlərdə məntiqi təfəkkürü, nitqi və müşahidə etmək

Слайд 3Dərsin tipi: Yeni bilik, bacarıq və vərdiş verən dərs. Dərs

tədqiqat.
İş forması: Bütün siniflə iş, qruplarla iş.
İş üsulu: Beyin həmləsi.Diskussiya.
Resurslar: dərslik, noutbuk, proyektor, printer, fərdi və qruplar üçün işçi vərəqələri, müxtəlif rəngli marker və təbaşir, xətkeş.


Dərsin tipi:  Yeni bilik, bacarıq və vərdiş verən dərs. Dərs tədqiqat.İş forması:   Bütün siniflə

Слайд 4Ədədlərdən, riyazi əməllər işarələrindən və mötərizələrdən ibarət olan ifadələrə ədədi ifadə

deyilir.
Ədədi ifadədəki əməlləri yerinə yetirdikdən sonra alınan ədəd bu ifadənin qiyməti adlanır.

1

1) (12-6):3
2 ) 14*4+29

Birinci misalda ifadənin qiyməti 2 dir.
Bəs ikinci misalda ifadənin qiyməti nəyə bərabərdir?

Ədədlərdən, riyazi əməllər işarələrindən və mötərizələrdən ibarət olan ifadələrə ədədi ifadə deyilir.Ədədi ifadədəki əməlləri yerinə yetirdikdən sonra

Слайд 5Ədədlərdən, hərflərdən, riyazi əməllər işarələrindən və mötərəzələrdən ibarət olan ifədələrə hərfi

ifadə deyilir.
və ya da
Hərf daxil olan ifadə hərfi ifadə adlanır.

a-35
m+n
xy:78

Ədədlərdən, hərflərdən, riyazi əməllər işarələrindən və mötərəzələrdən ibarət olan ifədələrə hərfi ifadə deyilir.və ya daHərf daxil olan

Слайд 6Ədədi ifadə qurmaqla məsələni həll et:
5-ci sinifdə oxuyan İlqarın 150 markası
var.

Onun 2 nəfər sinif yoldaşının isə
hərəsinin 149 markası var. Bu
şagirdlərin cəmi neçə markası var?

- sinif yoldaşların markaları

- oldu

Cəmi oldu:

448

Ədədi ifadə qurmaqla məsələni həll et:5-ci sinifdə oxuyan İlqarın 150 markasıvar. Onun 2 nəfər sinif yoldaşının isəhərəsinin

Слайд 7Iki kənd arasında məsafə 60 km-dir.
Atlı birinci saatda məsafənin 1/6

, ikinci saatda isə 1/5 hissəsini getdi.
O cəmi neçə kilometr yol getdi?

Həll: (2 dəfə sıx))

60 : 6 + 60 : 5

22 кm

Ədədi ifadə qurmaqla məsələni həll et:

Iki kənd arasında məsafə 60 km-dir. Atlı birinci saatda məsafənin 1/6 , ikinci saatda isə 1/5 hissəsini

Слайд 8Məsələnin şərtinə uğun olan ifadəni göstər:
30 + 30 : 6 +

(30 + 30 : 6) : 5

Kamalın pişiyi il ərzində aşağıdakı ərzağı yeyir.

30 kq balıq, 6 dəfə az ət, bunların cəmindən
5 dəfə az “viskas”. İl ərzində pişik nə qədər ərzaq yeyər?

Həlli:

Məsələnin şərtinə uğun olan ifadəni göstər:30 + 30 : 6 + (30 + 30 : 6) :

Слайд 930 + 30 : 6 + (30 + 30 : 6)

: 5

30 кq

+

+

30 + 30 : 6 + (30 + 30 : 6) : 530 кq++

Слайд 10Məsələ.
№1
Qatar 2 gün yol getdi. O, birinci
gün 980 km, ikinci

gün isə 50кm çox yol
getdi. Qatar 2 günə nə qədər yol getdi?



980кm

50кm çox


?

(980+50)


980+

2010

Məsələ.№1Qatar 2 gün yol getdi. O, birinci gün 980 km, ikinci gün isə 50кm çox yol getdi.

Слайд 11№2
Qatar 2 gün yol getdi. O, birinci
gün 980 km, ikinci

gün isə 65 кm çox yol
getdi. Qatar 2 günə nə qədər yol getdi?



980кm

65кm çox


?

(980+65)


980+

2025


Məsələ.

№2Qatar 2 gün yol getdi. O, birinci gün 980 km, ikinci gün isə 65 кm çox yol

Слайд 12№3
Qatar 2 gün yol getdi. O, birinci
gün 980 km, ikinci

gün isə a кm çox yol
getdi. Qatar 2 günə nə qədər yol getdi?



980кm

а км çox


?

(980+ а )


980+

1960 + а

Məsələ.

№3Qatar 2 gün yol getdi. O, birinci gün 980 km, ikinci gün isə a кm çox yol

Слайд 13Əgər x=12, 15, 20 olarsa ifadənin qiymətini tapın.
3х + 121
х

= 12,

3х + 121 =

157

х = 15,

...

х = 20,

...

166

181

Əhsən!!!

Əgər x=12, 15, 20 olarsa ifadənin qiymətini tapın.3х + 121 х = 12,3х + 121 =157х =

Слайд 14Cədvəli doldur:
165
135
57
19
81
63

Cədvəli doldur:16513557198163

Слайд 15
t0
0




p0

Gündüz havanın temperaturu t0C idi, аxşam temperatur р0С aşağı düşdü. Axşam

temperatur neçə dərəcə oldu. İfadə düzəlt və onun qiymətini hesabla.

t = 25, р = 7

Həll:(4 dəfə sıx)

t - p

t - p

= 25 - 7

180

t00p0Gündüz havanın temperaturu t0C idi, аxşam temperatur р0С aşağı düşdü. Axşam temperatur neçə dərəcə oldu. İfadə düzəlt

Слайд 16
t0
0




p0

Gündüz havanın temperaturu t0 C idi, аxşam temperatur р0С aşağı düşdü.

Axşam temperatur neçə dərəcə oldu. İfadə düzəlt və onun qiymətini hesabla.

t = 34, р = 14

t - p

t - p

= 34 - 14

200

t00p0Gündüz havanın temperaturu t0 C idi, аxşam temperatur р0С aşağı düşdü. Axşam temperatur neçə dərəcə oldu. İfadə

Слайд 17Verilmiş sxemə görə ifadə düzəlt və onun nəticəsini tap:
45

270
32
444
37



582


+
+
-










2280
(Həll:2 dəfə sıx)
1440
1710
12
570

Verilmiş sxemə görə ifadə düzəlt və onun nəticəsini tap:452703244437582++-2280(Həll:2 dəfə sıx)1440171012570

Слайд 18K nöqtəsi AB parçasının üzərində yerləşir. АВ = х sm, КВ

= 3 sm-dir. АК parçasının
uzunluğunun tapılması üçün ifadə düzəlt və х = 12; 9; 4 qiymətləri üçün hesabla.

Həll:(4 dəfə sıx)

А

В


К


х sm


3 sm

х - 3

1) х – 3 = 12 – 3 = 9

2) х – 3 = 9 – 3 = 6

3) х – 3 = 4 - 3 = 1

Məsələ.

K nöqtəsi AB parçasının üzərində yerləşir. АВ = х sm, КВ = 3 sm-dir. АК parçasının uzunluğunun

Слайд 19Məsələnin həlli üçün ifadə düzəlt.
Bir vedrə 8 l su tutur.

Çəllək isə 4 vedrədən
10 dəfə çox su tutur. Çəllək neçə litr su tutur?

9dəfə > 4 vedrə


Həlli:

Məsələnin həlli üçün ifadə düzəlt. Bir vedrə 8 l su tutur. Çəllək isə 4 vedrədən 10 dəfə

Слайд 20- 8 l
320

- 8 l320

Слайд 21Məsələ:
Tərəfləri АВ = 13 sm, ВС = c sm,
АС =

d sm olan üçbucaq АВС-nin perimetrini tapın. İfadə düzəlt və onun qiymətini hesabla.

13 + с + d

Həll:(2 dəfə sıx)

31

30


А

В

С

13

с

d

Məsələ:Tərəfləri АВ = 13 sm, ВС = c sm, АС = d sm olan üçbucaq АВС-nin perimetrini

Слайд 22



Ədədi şüada А(1) və В(а) nöqtələri qeyd olunub. М(а + 3)

və Р(а – 2) nöqtələrini qeyd edin.

О

А

В

0

1

а

vahid parça = 3 sm

2 vahid parça = 6 sm

3 vahid parça = 9 sm


М

Ədədi şüada А(1) və В(а) nöqtələri qeyd olunub. М(а + 3) və Р(а – 2) nöqtələrini qeyd

Слайд 23Ev tapşırığı:
P3(öyrənmək) səh.23
№154- №159,
№162- №166
Ədədlərə və hərflərə aid krossvord

tərtib et.

Ev tapşırığı:P3(öyrənmək) səh.23 №154- №159, №162- №166Ədədlərə və hərflərə aid krossvord tərtib et.

Слайд 24“Riyaziyyat 5” dərsliyi M.H. Yaqubov
“Riyaziyyat 5” dərsliyi N.Y.Vilinkin
A.S. Çesnokov K.İ. Neşkov

“Didaktiki məsələlər” 5 sinif
http://www.it-n.ru/profil.aspx?cat_no=692&d_no=9658 saytından şəkillər

Mənbə

“Riyaziyyat 5” dərsliyi M.H. Yaqubov“Riyaziyyat 5” dərsliyi N.Y.VilinkinA.S. Çesnokov K.İ. Neşkov “Didaktiki məsələlər” 5 sinif http://www.it-n.ru/profil.aspx?cat_no=692&d_no=9658 saytından

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть