Презентация, доклад на тему 6 сынып математикадан ашық сабақ Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Содержание

Сабақтың тақырыбы:“Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу”

Слайд 1Мырзағалиев Дидар Қуанышұлы
Физика - математика пәні мұғалімі
Тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық

теңдеу
Талапқа сай, математикалық білім беру – күрделі мәселе. Қазіргі уақытта оқушылардың математикадан білім сапасын көтеру үшін олардың есеп-қисапқа деген ықыласын арттыру керек. Бұл сабақта мұғалім оқушылармен қарым-қатынас жасай отырып, олармен тақырыпты қызықты әрі маңызды талқыланады.
Сабақтың мақсаты – ең түпкі нәтиже. Жан-жақты ойластырылған, жоспарланған сабақта білім тереңділігі мен тиянақтылығы, іскерлік пен дағдының тәжірибеде қолданылып, оқушының сабақ үстінде және кейіннен өз бетінше ойлануына, шығармашылықпен жұмыс істеуіне мүмкіндік береді. Оқушының сабақ үстіндегі белсенділігін, әр сабақтағы олардың оқу еңбектерінің салмағын арттыру мақсатында заманауи педагогикалық технологияларды пайдалана отырып өткізілген сабақтың әзірлемесі ұсынылады.

Мырзағалиев Дидар ҚуанышұлыФизика - математика пәні мұғаліміТақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу	Талапқа сай, математикалық білім беру –

Слайд 2Сабақтың тақырыбы:
“Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу”


Сабақтың тақырыбы:“Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу”

Слайд 3Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер туралы түсінік беру,

мәндес теңдеулерге анықтама беру және теңдеулердің қасиеттерін пайдаланып, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету;
Дамытушылық: Оқушылардың пәнге қызығушылығын, тез ойлап, нақты нәтижеге жету қабілеттерін және математикалық сауаттылығын арттыру;
Тәрбиелік: Шапшаңдылыққа, өз бетімен еңбектенуге, батыл шешімге келуге тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты:Білімділік: Оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер туралы түсінік беру, мәндес теңдеулерге анықтама беру және теңдеулердің

Слайд 4Сабақтың түрі:
Жаңа білімді
қалыптастыру
сабағы

Сабақтың түрі: Жаңа білімді қалыптастыру сабағы

Слайд 5Сабақтың құрылымы:
1.   Ұйымдастыру
2.     Үй тапсырмасын тексеру
3.     Өткен тақырыпты қайталау
4.     Жаңа тақырыпты түсіндіру
5.     Сабақты бекіту
6.     Жаттығуларды орындау
7.     Сабақты қорытындылау.
8.     Оқушыларды

бағалау.
9.     Үйге тапсырма
Сабақтың құрылымы:1.   Ұйымдастыру2.     Үй тапсырмасын тексеру3.     Өткен тақырыпты қайталау4.     Жаңа тақырыпты түсіндіру5.     Сабақты бекіту6.     Жаттығуларды орындау7.     Сабақты қорытындылау.8.     Оқушыларды бағалау.9.     Үйге тапсырма

Слайд 6Сабақтың эпиграфы:
“Адамның басшысы-ақыл, шолушысы-ой, жетекшісі-талап, қорғаушысы-сабыр, сынаушысы-халық, таусылмайтыны–арман, ең қымбаттысы-ар сақтау,

бәрінен ардақтысы-өмір сүру, соның ішінде ең тәттісі–сыйластық!”
Төле би
Сабақтың эпиграфы:“Адамның басшысы-ақыл, шолушысы-ой, жетекшісі-талап, қорғаушысы-сабыр, сынаушысы-халық, таусылмайтыны–арман, ең қымбаттысы-ар сақтау, бәрінен ардақтысы-өмір сүру, соның ішінде ең

Слайд 7Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі (Оқушылардың сабаққа дайындығы) (1 мин)
2. a) «Өрмекші

шырмауынан шығып көр» (Оқушылар бір-бірінесұрақтар қою арқылы өткен тақырыпты қайталау) (3 мин)
ә) Үйге берілген есепті тексеру (Оқушылар бір-бірінің дәптерлерімен алмасып, бағалайды) (2 мин)
3. «Кім жылдам?!» (Кестедегі жауаптардың тұсына сәйкес әріптерді қойыңдар. Жасырын сөзді оқыңдар) (2 мин)
4. Жаңа сабаққа бетбұрыс. (12 мин)
5. Оқулықпен жұмыс (10 мин)
6. Сергіту сәті; (3 мин)
7. «Күн шуағы» ойыны (Оқушылар алдын ала берілген кеспе қағаздар бойынша жаңа тақырыпқа байланысты есептер шығарады. Дайын болған қатар күннің шуағын тақтаға жабыстырады. Әрбір күннің шуағында бір теңдеу) (8 мин)
8. Сабақты қорытындылау. Бекіту сұрақтары (3 мин)
9. Оқушыларды бағалау, үйге тапсырма. (1 мин)





Сабақтың барысы:1. Ұйымдастыру кезеңі (Оқушылардың сабаққа дайындығы) (1 мин)2. a) «Өрмекші шырмауынан шығып көр» (Оқушылар бір-бірінесұрақтар қою

Слайд 8 Ұйымдастыру:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру. Сабаққа деген назарын аударту

Бүгінгі

сабақта бізді сан алуан белестер мен асулар күтуде , олай болса бір-бірімізге сәттілік тілейік!

Ұйымдастыру:а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру. Сабаққа деген назарын аудартуБүгінгі сабақта бізді сан алуан белестер мен

Слайд 9Үй тапсырмасын тексеру:
 

Үй тапсырмасын  тексеру: 

Слайд 10«Кім жылдам?!»
 

«Кім жылдам?!»  

Слайд 11Жаңа сабаққа бетбұрыс:
Екі сөреде 40 кітап тұр, сонда үстіндегі кітап төмендегіден

3 есе көп. Төмеңгі сөреде неше кітап бар?
х+3х=40
х=10
Теңдеудің түбірі – айнымалының теңдеуді тура теңдікке айналдыратын мәнін атайды
Теңдеуді шешу дегеніміз – оның барлық түбірлерін табу немесе түбірлерінің жоқ екендігін дәлелдеу
Ал 5x = - 4; - 0.2x = 0; - x = - 6,5 теңдеулердің әрқайсысы ах=b түрінде жазыған, мұндағы а мен b кез-келген сандар, x – айнымалы. Бірінші теңдеуде: a = 5, b = 4; екіншіде a = -0,2, b = 0; үшіншіде a = -1, b = -6,5. Мұндай теңдеулер сызықтық теңдеулер деп аталады.
Жаңа сабаққа бетбұрыс:Екі сөреде 40 кітап тұр, сонда үстіндегі кітап төмендегіден 3 есе көп. Төмеңгі сөреде неше

Слайд 12

Анықтама: ах=b (мұндағы х – айнымалы, а және b сандар) түрінде

берілген теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады.
а саны айнымалының коэффиценті, b санын бос мүше деп атайды.
Берілген теңдеуді шешу барысында теңдеуіміз мәндес теңдеуге түрленеді. Мысалы: 3(x+2)=0; және 3x+6=0 теңдеулерінің түбірі -2 тең.
Анықтама: Түбірлері бірдей немесе түбірі болмайтын теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады.
Енді берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді ах=b түріне ықшамадау үшін теңдеудің мынадай қасиеттері пайдаланылады:
1-қасиет: Теңдеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.
2-қасиет: Теңдеудің екі жағында да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде мәндес теңдеуге түрленеді
Мысалы: 0.8x+14=2-1.6x
0.8x+1.6x=2-14 (1-қасиет бойынша)
2.4x= -12
x = -12/2.4 (2-қасиет бойынша)
x = - 5
Анықтама: ах=b (мұндағы х – айнымалы, а және b сандар) түрінде берілген теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық

Слайд 14ах=b теңдеуді шешудің үш түрлі жағдайы бар

 

ах=b теңдеуді шешудің үш түрлі жағдайы бар 

Слайд 15Электронды оқулық арқылы теңдеулерді шешу мысалдарын қарастыру

Электронды оқулық арқылы теңдеулерді шешу мысалдарын қарастыру

Слайд 18Оқулықпен жұмыс
№856–ауызша
№857; №860 (жұп);
№872 (тақ)-жазбаша

Оқулықпен жұмыс №856–ауызша№857; №860 (жұп); №872 (тақ)-жазбаша

Слайд 191. Менің екі ағам бар, олардың әрқайсының екі ағалары бар, ол

ағалардың да әрқайсында екі ағадан бар. Бірақ бірінде де қарындас жоқ. Отбасында неше бала бар?  Жауабы: 3 ұл
2. 1-ден 100-ге дейінгі сандарда 7 саны неше рет кездеседі? Жауабы: 19 рет.
3. Айқасқан екі таяқ ,
Тұрады жоқты сұрап
Жауабы: Икс (Х)




Сергіту сәті
Ауызша жұмбақ шешу:

1. Менің екі ағам бар, олардың әрқайсының екі ағалары бар, ол ағалардың да әрқайсында екі ағадан бар.

Слайд 20
Жәутіков Орынбек
Ахметбекұлы
1911 жылы
Қарағанды облысы Ақтоғай
ауданының Қызыларай ауылында


дүниеге келген. Ғалым, физика-
математика ғылымдарының
докторы, профессор, Қазақстан Ғылым академиясының академигі, Қазақстанның еңбек сіңірген ғылыми және техника қайраткері, Қазақстанның Мемлекеттік сыйлығының лауреаты. Алғашқы ұлттық жоғары математика оқулығының авторы.
Жәутіков Орынбек Ахметбекұлы 1911 жылы Қарағанды облысы Ақтоғай ауданының Қызыларай ауылында дүниеге келген. Ғалым, физика-математика ғылымдарының докторы,

Слайд 21Күн шуағы ойынының шарты
Оқушылар алдын ала берілген күн

шуағы тәріздес кеспе қағаздарында жаңа тақырыпқа байланысты жазылған теңдеулерді сол қағазға орындайды. Әрбір күннің шуағында бір теңдеуден болады.



2х+17=22+3x
18+3x=x+14
13x+70=2x+15
5×-8=2x+1
25-4х=12-5х
13х+27=16х+4,5

3х+2=3,5х-2
2х-2,2=4х+4,8
4х-5,6=3х-2,7
7х-3=х+9
-12-2х=х-3
-50-17х=-15х-14
12х-14 =13х

Тапсырмалар:

Күн шуағы ойынының шарты   Оқушылар алдын ала берілген күн шуағы тәріздес кеспе қағаздарында жаңа тақырыпқа

Слайд 22Оқушылар дайын болған күн шуақтарына ауызша жауап беріп, магниттің көмегімен тақтаға

жабыстыра береді. Нәтижесінде күн шуағын шашады.

Оқушылар дайын болған күн шуақтарына ауызша жауап беріп, магниттің көмегімен тақтаға жабыстыра береді. Нәтижесінде күн шуағын шашады.

Слайд 23Сабақты қорытындылау. Бекіту сұрақтары: 1. Қандай теңдеуді бір айнымалысы

бар теңдеу деп атайды? 2. Бір айнымалысы бар теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер? 3. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің түбірін қалай табады?
Сабақты қорытындылау.  Бекіту сұрақтары:       1. Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар теңдеу

Слайд 24Оқушыларды бағалау, үйге тапсырма: №860 (тақ); №872 (жұп) №863; №866

Оқушыларды бағалау, үйге тапсырма:  №860 (тақ);  №872 (жұп) №863; №866

Слайд 25
НАЗАР ҚОЙЫП
тыңдағандарыңызға
РАХМЕТ

НАЗАР ҚОЙЫПтыңдағандарыңызға РАХМЕТ

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть